Romantik Film Posteri

Aşk hem en büyük mutluluğumuz hem de en büyük üzüntü kaynağımız olabilir. Ama bu durum aşkı aramaktan vazgeçmemize, hayatımızda aşkın eksikliğini hissetmemize engel olmaz. Her zaman güllük gülistanlık aşklar yaşamasak da ruhumuzu besleyen çoğu zaman eksik yanlarımızı tamamlayan aşk hikayelerini heyecanla bekleriz. Aramızdan şanslı olanlar hani o hep bahsedilen ama laf aramızda çoğu kişi için bir efsaneden öteye geçmeyen ruh eşini bulurken bazılarımız romantik filmlerin korunaklı dünyasına sığınmayı tercih eder. Üstelik üzülme riski almadan duygusal tatmini yaşamamızı sağlayan romantik filmler içinde gözyaşı barındırsa bile genelde mutlu sonla noktayı koyarak muhteşem bir aşkın tadını damağımızda bırakır. Biz de romantik film sevdalıları tarafından yere göğe sığdırılamayan romantik filmlerden oluşan bu liste ile sizi keyifli saatlere davet ediyoruz.

Özel Bir Kadın / Pretty Woman

Özel Bir Kadın / Pretty Woman Film posteri
Özel Bir Kadın / Pretty Woman Film posteri

1990 yapımı olan ve romantik filmlerin en etkileyicilerinden biri kabul edilen Özel Bir Kadın’ın başrollerinde Richard Gere ve Julia Roberts rol alıyor. Zengin iş adamı Edward ile sosyetik hayat kadını Vivian’ın öyküsünü adeta bir peri masalı haline getiren Özel Bir Kadın’ın senaryosu önce farklı bir son ile tasarlanmış. Ancak senaryoyu Disney satın aldıktan sonra değiştirilmiş ve yıllardır gündemden düşmeden bir romantik klasik ortaya çıkmış. Duygusal filmler söz konusu olduğunda en etkilenmem diyen kişileri bile en azından gözleri nemli hale getirmeyi başaran Özel Bir Kadın müzikleri ile de efsaneler arasında yer alıyor. Bu post-modern peri masalı aynı zamanda romantik komedi türünün yıldızının parlamasını sağlayan filmlerden biri olarak da önem taşıyor.

Sil Baştan / Eternal Sunshine Of The Spotless Mind

Sil Baştan / Eternal Sunshine Of The Spotless Mind Film posteri
Sil Baştan / Eternal Sunshine Of The Spotless Mind Film posteri

Borges’in “Unutmak en iyi intikamdır” sözüne hak verip vermediğini düşündüren Sil Baştan temelinde unutmak üzerine bir öykü olarak başlıyor. Karmaşık ve keyifli bir kurgusu olan Sil Baştan “sevdiğini kafandan silebilirsin, peki ya kalbinden?” sorusunu sorarken insan doğasını da en sade şekilde gözler önüne seriyor. İzleyenlerini adeta duygu bombardımanına tutan Sil Baştan aynı zamanda hatıraların insana hayat verenin hatıralar olduğuna da dikkat çekiyor. Müziği, oyunculukları, atmosferi ve muhteşem senaryosu ile beğeni sınırlarını zorlayan film izleyicilerini Jim Carrey ve Kate Winslet’ın oyunculuğuna da hayran bırakıyor. Sil Baştan unutmanın aslında pek de işe yaramadığını, acı da olsa anılarımızın bizi biz yaptığını ve ne kadar değerli olduklarını çok ince bir mesaj ile izleyicisine anlatıyor. Gerçekten hayattan kesitler sunan film izleyicide tekrar tekrar izleme isteği uyandıran romantik filmlerden biri olan Sil Baştan’ı şimdiye kadar izlemediyseniz mutlaka izleme listenize almanızı öneriyoruz.

Bu içeriklere de göz Atın

Kazablanka / Casablanca

Kazablanka / Casablanca Film posteri
Kazablanka / Casablanca Film posteri

Ingrid Bergman ile Humphrey Bogart’ın başrollerini paylaştığı Kazablanka sinema otoriteleri tarafından tüm zamanların en iyi romantik filmi olarak kabul ediliyor. 2.Dünya Savaşı yıllarının fonda olduğu film akıllara durgunluk veren bir aşk üçgenini konu ediniyor. Başarısı tartışılmaz olan ve çekim kalitesi ile döneminin standartlarının çok üzerinde bulunan Kazablanka’da yer alan karakterlerin çoktan bir kült haline geldiği biliniyor. Çekimler süresince filmin sonunu yönetmenden başka kimsenin bilmediği bir sinema klasiği olan Casablanca, sinema eleştirmeni Atilla Dorsay tarafından “izlemekten bıkmayacağım tek film” olarak tanımlanıyor. Aynı zamanda sinema tarihinin en güzel kapanış cümlelerinden birine sahip olan Kazablanka, her ne kadar spoiler vermemek için nedenini açıklayamasak ta, sinemaya “aşktan da üstün” temasını getiren film olarak kabul ediliyor.

Aşk / Her

Aşk / Her Film posteri
Aşk / Her Film posteri

En İyi Özgün Senaryo Oscarı’nın sahibi olan Aşk, Joaquin Phoenix’in oyunculuğunun da zirveye ulaştığı filmlerden biridir. Modern insanın sorunlarından birine değinen Aşk, yalnızlık çeken ve yaratıcılık konusunda sorunlar yaşayan bir yazarın öyküsünü anlatıyor. Bu arada bir yapay zeka programı ile arasında farklı bir ilişki geliştiren Theodore Twombly rolüne hayat veren Phoenix aynı zamanda geçmişe saplanıp kalan duygusal bir erkeği de çok gerçekçi bir şekilde canlandırıyor. Çekim açıları, oyunculuklar ve diyaloglar açısından da hemen hemen mükemmeli yakalayan film içeriğinde çok ince detaylar barındırırken modern yaşamın insanları hangi noktalardan vurduğunu, nerelere sürükleyebildiğini çok güzel şekilde anlatan filmler arasında yer alıyor. Film dozunda barındırdığı bilim kurgu, dram ve romantizm unsurları ile mutlaka izlenilmesi gereken romantik filmlerden olduğu sinema eleştirmenlerince kabul ediliyor.

Not Defteri / The Notebook

Not Defteri / The Notebook Film posteri
Not Defteri / The Notebook Film posteri

Nicholas Sparks’ın aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanan Not Defteri sinema tarihinin gelmiş geçmiş en romantik filmlerinden biri olarak tanımlanıyor. Fanatikleri tarafından dünyanın en güzel finaline sahip filmi olduğu iddia edilen Not Defteri, iki aşk arasında kararsız kalıp hangisini seçeceğini bilemeyen kişilerin de mutlaka izlemesi gereken filmler arasında yer alıyor. Sevginin emek gerektirdiği gerçeğini ince ince işleyen film aslında günümüzde bir anda tüketiveren ilişkilere de bir gönderme niteliği taşıyor. Basit bir aşk hikayesinin harika bir film haline gelebileceğinin en güzel örneklerinden olan Not Defteri izleyicilerini aşka dair ne var ne yoksa yeniden düşünmeye sevk ediyor. Klasik bir hikayeyi oyuncularının başarısı ve sonu ile klişe bir film olmaktan kurtaran Not Defteri mutlaka izlenmesi gereken bir ilk aşk, sadakat ve sonsuz sevgi öyküsü olarak dikkat çekiyor.

Bay Hiç Kimse / Mr. Nobody

Bay Hiç Kimse / Mr. Nobody Film posteri
Bay Hiç Kimse / Mr. Nobody Film posteri

Bay Hiçkimse, 3 çocuklu sıradan bir aile reisi iken bir gün uyanıp kendisinin 2092 yılında dünyada kalan son ölümlü olduğunu gören 117 yaşındaki Nemo’nun öyküsünü anlatıyor. Alternatif hayatlar ve sicim teorisi gibi kavramlara da göz kırpan Bay Hiçkimse, başarı ile yansıttığı 1970’lerin atmosferi ve kullanılan yerinde müzikleri sayesinde izleyiciyi 138 dakika boyunca sıkmamayı başarıyor. Sıra dışı ve etkileyici senaryosu ile beğenileri toplayan film yapılan en basit seçimin bile hayatınızın sonraki kısmını nasıl geri dönülemeyecek şekilde değiştirmiş olabileceği gerçeğini incelikle vurguluyor. Olasılık ve sonuç ilişkisini gayet güzel şekilde anlatan film kullandığı romantik unsurların da katkısı ile her seçimin de bir vazgeçiş olduğunu gösteriyor. En iyi romantik filmlerden biri olduğu konusunda geniş kitlelerin fikir birliğine vardığı film, en iyi romantik film listelerinde zirveyi zorlayan isimler arasında bulunuyor.

Aynı Yıldızın Altında / The Fault In Our Stars

Aynı Yıldızın Altında / The Fault In Our Stars Film posteri
Aynı Yıldızın Altında / The Fault In Our Stars Film posteri

John Green’in aynı adlı kitabından uyarlanan ve 2014 yılında vizyona giren Aynı Yıldızın Altında, 16 yaşındaki kanser hastası Hazel’in öyküsünü anlatıyor. Hayran kitlesini vizyona girdiği günden bu yana genişletmeye devam eden Aynı Yıldızın Altında dram ve romantizm unsurlarını son derece dengeli ve gerçekçi bir şekilde izleyicisine aktarıyor. Ölüm ile hüznün, aşk ile sevginin aslında birbirleri ile ne kadar iç içe olduğuna dikkat çeken film sondtracki ile de izleyicinin kalbine dokunuyor. 8,7 gibi yüksek bir IMDB puanına sahip olan film kimi çevreler tarafından “kısacık bir zamana sonsuzluğun sığdırılması” şeklinde tarif ediliyor. Şu da bir gerçek ki kimi zaman güldürüp kimi zaman ağlatan Aynı Yıldızın Altında’nın başarısı karakterlerinin zor durumlarını kullanıp drama üzerinden izleyiciye çalışmamasından, vermek istediği mesajları açıkça verebilmesinden kaynaklanıyor. Şükretmek için farkına bile varamadığımız pek çok sebebimiz olduğunu bize hatırlatan Aynı Yıldızın Altında soundtracki ile de övgüleri hak eden filmlerden biri olarak değerlendiriliyor.

Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi / Wristcutters: A Love Story

Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi / Wristcutters: A Love Story Film posteri
Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi / Wristcutters: A Love Story Film posteri

Romantik filmler listelerinde farklı bir lezzet katan Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi, hayal dünyasına yolculuk yapmaktan vazgeçemeyen izleyicilerin de tartışılmaz favorilerindendir. Romantizm bağımlılarının kalbini ısıtan gerçek üstü bir aşk hikayesinin anlatıldığı Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi, intihar gibi sarsıcı bir olguyu naif bir aşk hikayesine dönüştürmesi konusundaki başarısı ile de dikkat çekiyor. Film izleyicilerine ise mucizelerin artık kişi için önemi kalmadığında ya da mucizeyi beklemekten vazgeçildiğinde gerçekleştiği mesajını veriyor. Görselliği, müzikleri ve yan karakterleri ile olağanüstü güzellikte bir aşk hikayesini anlatan Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi, romantik film severlerin favorileri arasında bulunuyor. Sona erdikten sonra insanın ağzında hoş bir tat yüzünde bir gülümseme bırakan filmi izlenilebilecek en keyifli aşk hikayelerinden biri olarak öneriyoruz.

Aşk ve Gurur / Pride And Prejudice

Aşk ve Gurur / Pride And Prejudice Film posteri
Aşk ve Gurur / Pride And Prejudice Film posteri

Jane Austen tarafından yazılan ve dünya klasikleri arasında yer alan aynı isimli eserden sinemaya uyarlanan Aşk ve Gurur, anlattığı aşk öyküsünün yanı sıra dönemin İngiltere’sinin siyasi ve toplumsal durumu ile ilgili de bilgi veriyor. Aşkı anlatış tarzı ve kullanılan müzikleri ile izleyicinin beğenisini kazanan Aşk ve Gurur mutlaka izlenmesi gereken romantik filmler arasında kabul ediliyor. Mr.Darcy ile Elizabeth Bennett’in dillere destan aşkını anlatan film cast seçimindeki başarısı ile de göz dolduruyor.

Göl Evi / The Lake House

Göl Evi / The Lake House Film posteri
Göl Evi / The Lake House Film posteri

Romantik unsurlar ile fantastik unsurların harika bir karışımı olan Göl Evi’nde Alex ile Kate arasında filizlenen aşk anlatıyor. Doğru insan, doğru yer ancak yanlış zaman temasının yer aldığı Göl Evi romantizm çıtasını yüksekte tutmayı başaran filmler biri olarak kabul ediliyor.  Zaman geçişlerinin izleyiciyi sıkmadan yapılması, konunun hızlı ilerleyişi, içinde hem hüzün hem komedi bolca da romantizm barındıran detayları ile film keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak romantik filmlerden biri olarak değerlendiriliyor.  İzleyicilerine aşk, kavuşamamak ve beklemekten oluşur mesajını veren Göl Evi’nin, zaman zaman temposu düşmekle birlikte izleyicinin izleyiciye hoş vakit geçirtmek konusunda iddialı olduğu görülüyor.

Titanik / Titanic

Titanik / Titanic Film posteri
Titanik / Titanic Film posteri

Sinema tarihinin unutulmaz filmleri arasındaki yerini çoktan garantileyen Titanik’in başarısı aslında bilinen bir felaketin filmini romantizmin etkileyici dille anlatıldığı bir başyapıt haline getirebilmesinde gizlidir. Geçtiğimiz yüzyılın en büyük felaketlerinden birini göz alıcı bir aşk hikayesi çerçevesinde anlatan Titanik soundtrackinde yer alan “My Heart Will Go On” isimli parça ile de kalplerde yer etmiştir. Tarihe damgasını vuran Titanik faciasını aşk teması ile pekiştirerek anlatan film tüm zamanların en çok gişe hasılatına sahip olan filmleri arasında yer alıyor. Ayrıca ülkemizde de en çok bilinen ve izlenen film olan Titanik aynı zamanda en fazla Oscar ödülünü alan filmlerden biridir. Sinema tarihinin açık ara ile en etkileyici filmlerinden olduğu kabul edilen Titanik, her izlenişinde aynı duygu yoğunluğunu yaşatmayı başarabilen nadir filmlerden biri olarak sinemaseverlerin kalbini fethediyor.

Melekler Şehri / City Of Angels

Melekler Şehri / City Of Angels Film posteri
Melekler Şehri / City Of Angels Film posteri

Romantik film severlerin vazgeçilmezleri arasında yer alan Melekler Şehri bu konuda yapılan listelerin zirvesinde yer alma konusunda da en iddialı adaylardan biridir. Nicholas Cage ile Meg Ryan’ın muhteşem bir ikili oluşturduğu Melekler Şehri izleyicisini masalsı bir aşka davet ediyor. Aşkı uğruna meleklikten vazgeçip ölümlü olmayı seçen Seth ile Maggie’nin aşkı romantik film severlerin kalbini ısıtırken gözyaşlarını akıtmaktan da geri kalmıyor. Başarılı oyunculukları, muhteşem senaryosu ve etkileyici finali ile göz dolduran Melekler Şehri, pek çok sinema tutkunu tarafından seyredilen en iyi film olarak tanımlanıyor. Klasik aşk temasının çok ötesine geçmeyi başaran filmin, kullanılan müziklerin doğru seçimi sayesinde de etkileyiciliğini artırdığı kabul ediliyor. Aşka ve aşk uğruna nelerin yapılabileceğine odaklanan Melekler Şehri, tekrar tekrar izlense de sıkmayacak filmlerden biri olup eğer henüz izlemediyseniz kesinlikle izlemenizi öneriyoruz.

Kasım’da Aşk Başkadır / Sweet November

Kasım’da Aşk Başkadır / Sweet November Film posteri
Kasım’da Aşk Başkadır / Sweet November Film posteri

Charlize Theron ve Keanu Reeves’in başrollerini paylaştığı Kasım’da Aşk Başkadır en beğenilen ve en çok izlenilen romantik filmler arasında geliyor. Sahnelerde kullanılan renk ve mekan seçimleri açısından kaliteyi en üst noktalara taşıyan film Kasım ayının kendine özgü güzelliklerini de çok etkileyici bir şekilde aktarıyor. Sara ile Nelson’ın aşkını anlatan film klişe sayılabilecek konuyu göz alıcı görsel bir şölene dönüştürüp izleyicisini tam on ikiden vuruyor. Klasik son ile bitmeyerek seyirciyi ters köşe yapan Kasım’da Aşk Başkadır aslında insanın ruhunun paramparça eden filmlerden biri olarak izleyiciyi duygu yoğunluğuna itiyor. Bunu yaparken de insanı sahip olduğu duygusallık ve kırılganlık potansiyeli ile acımasızca yüzleştiriyor. Kimi sinema eleştirmenleri Kasım’da Aşk Başkadır’ın izleyici tarafından bu kadar çok sevilmesinin nedeninin izleyen kişilere içlerindeki melodramatik kahramanı hatırlatması olduğunu savunuyor.

Cesaretin Var Mı Aşka / Jeux D’enfants

Cesaretin Var Mı Aşka / Jeux D’enfants Film posteri
Cesaretin Var Mı Aşka / Jeux D’enfants Film posteri

2003 yapımı bir Fransız filmi olan Cesaretin Var Mı Aşka keyifli, eğlenceli, romantik ve çok daha fazlası bir film. Marion Cotillard ve Guillaume Canet gibi iki yetenekli oyuncunun başrollerinde yer aldığı film çocukluk arkadaşı olan Julien ile Sophie’nin oynadığı cesaret oyununun arkasından gelen etkileyici aşk hikayesini anlatıyor. Naifliği ve romantikliği ile izleyicinin kalbini başlar başlamaz çalan film hem aşk hem de aile ilişkilerini sorgulatıyor. Filmin kahramanları birbirlerine olan aşklarını itiraf edemedikçe birbirlerine meydan okuyor ve aradaki bu çekişme filmi daha da eğlenceli hale getiriyor. Aşkı ve yüksek dozda adrenalini aynı potada eritmeyi başaran Cesaretin Var Mı Aşka renklerinin güzelliği ve görüntülerindeki netlik ile teknik olarak da izleyiciyi tatmin ediyor. Soundtrackindeki muhteşem parça “La Vie En Rose” u her duyduğunda insanın içinde filmi yeniden izleme arzusunun uyanması filmin soundtrackinin başarısının da en büyük kanıtları arasında gösteriliyor. Görkemli bir aşk hikayesini çarpıcı bir masal tadında izleyiciye aktaran film pek çok izleyeninde daha iyi bir hikayenin ve kurgunun, daha iyi performansların olamayacağı düşüncesini doğuruyor. Aşkın kavuşma, kıskançlık ve çekişme ile kucak kucağa şekillenen tüm hallerini izleyiciye tattıran film en iyi romantik filmler listesinin en iddialı isimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Aşkın Gücü / What Dreams May Come

Aşkın Gücü / What Dreams May Come Film posteri
Aşkın Gücü / What Dreams May Come Film posteri

Robin Williams’ın etkileyici oyunculuğu ile büyük bir lezzet kattığı Aşkın Gücü, kendi mutlu dünyalarında yaşayan evli bir çift olan Annie ile Chris’in bir trafik kazası ile değişen hayatlarını anlatıyor. Film görsel sunumdaki başarısı ile izleyenleri adeta hayal güçlerini zorlamaya teşvik ediyor. İnsanı her izleyişinde farklı bir şekilde etkileyen Aşkın Gücü etkileyici tasvirleri ve muhteşem tasvirleri ile en etkileyici ve en romantik filmlerdendir. Filmin daha mükemmel hale gelmesinde cennetin ve cehennemin olağanüstü görüntüler ile resmedilmesi de etkili oluyor. Başından sonuna kadar bir duygu sağanağı içerisinde geçen film izleyicilerin boğazında bir düğüm oluşturup hıçkırıklara neden olabilse de aşk hikayesi olmasının ötesinde fikir beyan ettiği pek çok konu ile bir görsel şölene tanıklık ettiriyor. Gerçeklerle düşlerin boyut değiştirmesini ve sözlerin yalnızca kelime olmaktan çıkmasını sağlayan anlatımı ile büyüleyici özelliklere sahip olan Aşkın Gücü sevdiklerinin değerini göz ardı edenlerin de izlemesi gereken filmlerden biri olup izleme listenizde yer almasını öneriyoruz.

Hayalet / Ghost

Hayalet / Ghost Film posteri
Hayalet / Ghost Film posteri

Patrick Swayze ve Demi Moore isimleri birlikte anıldığında akla ilk olarak Hayalet geliyor. Molly ile Sam arasında ölümden sonra da sona ermeyen aşk hikayesini masalsı bir şekilde anlatan Hayalet iki dünya arasında sıkışmış bir aşk filmidir. Romantizmin zirve yaptığı bu film ayrıca müziği ile de gönüllerde taht kurmuş olarak bir klasik olarak yayınlandığı günden beri izleyenlerin beğenisini topluyor.

Zaman Yolcusunun Karısı / Time Traveler’s Wife

Zaman Yolcusunun Karısı / Time Traveler’s Wife Film posteri
Zaman Yolcusunun Karısı / Time Traveler’s Wife Film posteri

Chrono Displacement Disorder hastalığı olan Henry ile Claire’in aşk hikayesini anlatan filmde Henry’nin hastalığından kaynaklanan zaman yolculuklarına da yer veriyor. Henry, geçmişine ve geleceğine yaptığı yolculuklar nedeni ile hayatında bir türlü düzen sağlayamaz. Audrey Niffenegger’in aynı adlı romanından uyarlanan Zaman Yolcusunun Karısı tam bir duygusal bilim kurgu filmi olarak sınıflandırılıyor. Konu itibari ile anlatımı da bir ölçüde karışık olan filmi takip etmek izleyiciyi zaman zaman zorlasa da izlenmesi gereken romantik filmlerden biri olduğu kabul ediliyor.

Hatırlanacak Bir Anı / Nae Meorisokui Jiwoogae

Hatırlanacak Bir Anı / Nae Meorisokui Jiwoogae Film posteri
Hatırlanacak Bir Anı / Nae Meorisokui Jiwoogae Film posteri

Aşk ve unutkanlık üzerine bir öyküyü anlatan Kore yapımı bu film, Uzak Doğu sinemasının tipik özelliklerinden biri haline gelen renk tonlamalarının ve tematik anlatımların kullanımındaki başarı ile öne çıkıyor. Film fakir oğlan – zengin kız gibi çok klişe bir hikaye ile başlamakla birlikte detayları ve yan hikayeleri ile farklı bir çizgide ilerlemeye başlıyor. Oyuncularının başarılı performanslarının da eklenmesi ile birlikte tertemiz duygulardan oluşan bir aşkın büyülü olduğu kadar dokunaklı da olan öyküsünü anlatıyor. Aşkın ihtiyaç duyduğu sevgi, güven ve özveri gibi duyguları incelikle izleyiciye hatırlatan Boş Ev mutlaka izlenilmesi gereken romantik filmler listesinde Kore sinemasının muhteşem bir temsilcisi olarak yerini koruyor.

Not: Seni Seviyorum/ P.S. I Love You

Not: Seni Seviyorum/ P.S. I Love You Film posteri
Not: Seni Seviyorum/ P.S. I Love You Film posteri

2007 yapımı bir film olan Not: Seni Seviyorum’un başrollerinde Hillary Swank ile Gerard Butler yer alıyor. Bol gözyaşı akıtılmasına neden olacak etkileyici bir aşk hikayesini anlatan film aynı zamanda kadınlar ne ister sorusuna verilebilecek en doğru cevabı da içinde barındırıyor. Senaryonun yanı sıra oyuncu seçiminin de filmin başarısındaki en büyük etkenlerden biri olduğunu kanıtlar nitelikteki film seyircilerine sıradan romantik komedilerin çok ötesinde bir seyir zevki sunuyor. İzleyiciyi romantizmin doruklarına çıkarma konusunda gayet başarılı olan film aynı zamanda aşklarını sorgulatıp hayatımızdaki insanların değerini bilmek konusunda yaptığımız hataları da hatırlatıyor. Hayatı boyunca hiçbir zaman plan yapmamasına rağmen ölümünden sonra eşinin yaşayabilecekleri ile ilgili her şeyi düşünüp planlayan Jerry ile hayatının aşkının ölümünü atlatabilmek için yine O’na ihtiyaç duyan Holly’nin hikayesi etkileyiciliği ile izleyenlerde ilk bırakıyor.

Ölümsüz Aşk / The Age Of Adaline

Ölümsüz Aşk / The Age Of Adaline Film posteri
Ölümsüz Aşk / The Age Of Adaline Film posteri

Ölümsüz Aşk, ölümcül bir kaza geçirdikten sonra yaşlanması 29 yaşında duran bir kadının hikayesini anlatıyor. Başlangıçta pek çok insan tarafından bir ödül olarak görülebilecek durum Adaline’ın insanlardan uzak bir hayat sürmesine ve sevdiği insanların ölümlerine tanık olmasına yol açıyor. Konu itibari ile filmin sonunu takip etmek izleyici için çok güç olmamakla birlikte çekimlerin kalitesi, kullanılan mekanlar ve oyuncuların duygu aktarımındaki başarısı filmin seyir keyfini artırıyor.

Beni Unutma / Remember Me

Beni Unutma / Remember Me Film posteri
Beni Unutma / Remember Me Film posteri

Aşkın gücünü ve ailelerimizin hayatlarımızda oynadığı rolü temeline alarak şekillenen Beni Unutma, hayatta olduğumuz her anın tadını sonuna kadar çıkarmanın önemini vurguluyor.  Güzel oyunculukların, etkileyici bir öykü ve başarılı bir kurgu ile bir araya gelerek ortaya çıkardığı bu etkileyici film insanı derinden sarsan replikler içeriyor. Sürpriz sonu ile izleyiciye sağ gösterip sol vuran Beni Unutma sinema eleştirmenleri tarafından yeni nesil love story olarak tanımlanıyor.

Aşk ve Küller / Blue Valentine

Aşk ve Küller / Blue Valentine Film posteri
Aşk ve Küller / Blue Valentine Film posteri

Birbirlerine çılgınca aşık olan Cindy ve Dean’in hayatı yaşayış şeklinin kesişmemesi sonucu içinden çıkılmaz bir hal alan aşklarını anlatan Aşk ve Küller, film boyunca zıt kavramları karşı karşıya getiriyor. Sevgi ve nefret, geçmiş ve bugün, hayal ve gerçek, gençlik ve yaşlılık, kadın ve erkek karşı karşıya geldikleri filmin etkisi zirve yapıyor. Gençlik yıllarını ve birbirlerine aşık oldukları zamanı hatırlamaya çalışan çift hikayeleri ile izleyicinin içinden bir şeyler koparıyor.  Evliliği, hayatın ta kendisini ve bireyselliği anlatan Aşk ve Küller bir erkeğin tutku ile bağlı olduğu kadın için mücadele ederken onu değiştirmeye çalıştığını fark etmeyebileceğine dikkat çekiyor. İzleyiciye sanki kendi hayatından alınıp beyazperdeye aktarılmış duygusunu hissettiren Aşk ve Küller hem hayatın içindenliği hem de yarattığı gerçek ötesi üzücü etkisi ile defalarca izleme isteği uyandırılıyor. Bazı eleştirmenlere göre ise Aşk ve Küller çok seven ya da çok sevdiğini zanneden bir erkeğin öyküsünü anlatıyor. Bir ayrılığın yürek burkan güzellikteki hikayesi olarak özetlenebilen film flashbackler ile eş zamanlı olarak gidiyor olması nedeni ile kurgu açısından da fark yaratıyor. Bir ilişkinin başını ve sonunu, umut ile umutsuzluk sevgi ile nefret çelişkileri içerisinde özetleyen film mutlaka izlemeniz gereken filmler arasında yer alıyor.

Boş Ev / Bin-Jip

Boş Ev / Bin-Jip Film posteri
Boş Ev / Bin-Jip Film posteri

Kore sinemasının en iyi yönetmenlerinden Kim Ki Duk’un başyapıtlarından biri olan Bin-Jip pek çok festivalden ödülle dönen bir film olarak hakkındaki övgülerin boşa olmadığını kanıtlıyor. Enteresan bir  konunun olağanüstü bir görsellik ile birleşmesi sonucu ortaya çıkan şaheser Kore sinemasının ne kadar şiirsel olduğunu izleyicilere bir kez daha kanıtlıyor. Boş Ev, insanı gülümseten bir aşk hikayesini en dokunaklı şekli ile anlatıyor. Ana karakterlerin film boyunca konuşmadığı film buna rağmen duyguların izleyene yansıtılması konusunda inanılmaz bir başarı sergiliyor. Aşkı yer çekiminden ve sözcüklerden bağımsız olarak anlatan Boş Ev, Kim Ki Duk’un dehasına bir kez daha şapka çıkarmamıza neden oluyor. Yönetmen Boş Ev’de sanki kelimeler ile ifade edilmesi mümkün olmayanı anlatıyor ve film boyunca hayal ile gerçeklik arasında gidip gelen bir çizgiye izleyiciyi dolaştırıyor. Tabii ki filmi tamamlayan harika detaylardan biri olan Natacha Atlas’ın şarkısını hatırlatmadan da geçilmemesi gerekiyor.

Elveda Las Vegas / Leaving Las Vegas

Elveda Las Vegas / Leaving Las Vegas Film posteri
Elveda Las Vegas / Leaving Las Vegas Film posteri

Elveda Las Vegas, alkol sorunları nedeni ile her şeyini kaybeden senarist Ben Sanderson’ın Las Vegas’ta tesadüfen tanıştığı hayat kadını olan Sera ile olan ilişkisini anlatıyor. Aralarındaki ilişkinin aşka dönüşmesi Ben’in hayata olan bakış açısının da değişmesine neden oluyor. Yalnızlık, aşk, alkolizm, intihar, var olamamak ve yitip gitmek adına söyleyecek çok sözü bulunan Elveda Las Vegas aşk ve bağlılık konusundaki mesajlarını seyircinin gözüne sokmadan söylüyor. Bir modern zamanlar destanı olan film soundtrackinin sahneler ile uyumu noktasında ise adeta bir çığır açıyor. Nicholas Cage’in oyunculuğu ile adeta kendini aşıp devleştiği bu film aktörün kariyerindeki filmlerin en önemlisi olarak kabul ediliyor. Hayata dair tüm beklentilerini yitirmiş olan iki insanın son çırpınışlarını anlatan Elveda Las Vegas’ın genelinde aşk kadar çaresizlik de hissediliyor. Kendilerini sevemeyen iki insanın yalnızlıklarını paylaşıp birbirlerini sevebilme çabaları izleyenlerin boğazında bir yumru düğümlenmesine neden oluyor.

Aşkın 500 Günü / 500 Days Of Summer

Aşkın 500 Günü / 500 Days Of Summer Film posteri
Aşkın 500 Günü / 500 Days Of Summer Film posteri

2009 yapımı film gerçek aşka inanmayan Summer ile O’na gönlünü kaptıran Tom’un öyküsünü anlatıyor. Aralarında arkadaşlıktan öte farklı bir ilişki başlayan çiftin geçirdikleri eğlenceli, sıra dışı ve komik günlere izleyici de tanıklık ediyor. Başından sonuna izleyicinin yüzüne bir gülümseme yerleştirmeyi başaran film tüm karşılıksız aşklara ve aşıklarına yakılan bir ağıt özelliğini de taşıyor. Çok güzel bir kurguya sahip olan film sonu itibari ile kadere inanmayan izleyicilerine de göz kırpıyor. Film basmakalıp romantik komedi senaryolarının arasından sıyrılan gerçekçi senaryosu ile dikkat çekiyor. Kimi eleştirmenler ise tipik kadın davranışlarını çok güzel anlattıkları gerekçesi ile filmi yere göğe sığdıramıyorlar. Hepimizin hayatından bir parça olabilecek kadar hayatın içinden olan Aşkın 500 Günü’nü romantik film severlerin izlemesini öneriyoruz.

Umut Işığım / Silver Lİnings Playbook

Umut Işığım / Silver Lİnings Playbook Film posteri
Umut Işığım / Silver Lİnings Playbook Film posteri

Bradley Cooper ile Jennifer Lawrence’ı da içinde bulundurduğu castı ile dikkat çeken Umut Işığım kitap uyarlaması olan filmler arasında yer alıyor. Yaşadığı travmalardan sonra hayatını toparlamaya çalışan eski bir tarih öğretmeninin yaşadıklarını anlatan film romantik aşk hikayelerine alışılmışın dışında bir açıdan bakmayı başarıyor. Ana karakterlerin yanı sıra filmdeki yan karakterler de sorunlu olarak nitelendirilebilecek takıntılı insanlardan oluşuyor. Bu da filmi Hollywood’un kullanmak konusunda ısrarcı olduğu kusursuz Amerikan ailesi tiplemelerinden uzaklaştırıyor ve filme gerçekçilik katıyor. Özünde bir aşk hikayesini anlatan Umut Işığım aslında hiçbirimizin kusursuz olmadığı mesajını seyirciye aktarıyor. Bu arada film yayınlandığı tarih itibari ile son 31 yılda tüm oyuncu kategorilerinde Oscar’a aday gösterilen ilk film olma özelliğini de taşıyor.

50 İlk Öpücük / 50 First Dates

50 İlk Öpücük / 50 First Dates Film posteri
50 İlk Öpücük / 50 First Dates Film posteri

50 İlk Öpücük, hafızası her gün silinen Lucy’e aşık olan Henry’yi ve bu ikilinin sınır tanımayan aşkını anlatıyor. Adam Sandler ve Drew Barrymore’un etkileyici performansları ile alkışları topladığı film romantizmi ve komediyi çok dengeli bir şekilde harmanlıyor. Sinema otoriteleri 50 İlk Öpücük’ün en keyifli romantik komedi filmlerinden biri olduğu konusunda fikir birliğine varıyor. Film oyuncularının muhteşem performansı yanı sıra kullanılmakta olan mekanların ve müziklerin güzelliği ile de izleyicilerine bir sinema şöleni yaşatıyor. Klişe bir sonu olmayan ve yerinde kullanılan ince esprileri ile istenilen etkiyi yaratan 50 İlk Öpücük izlenmeye değer romantik filmler listelerinde ön sıralarda yer alıyor.

Aşk Engel Tanımaz / Notting Hill

Aşk Engel Tanımaz / Notting Hill Film posteri
Aşk Engel Tanımaz / Notting Hill Film posteri

Vizyona girdiği 1999 yılının en iyi romantik komedi filmleri arasında yer alan Notting Hill en etkileyici ve gerçekçi kapanış sahnelerinden birine sahip olması nedeni ile izleyicilerin beğenisini kazanıyor. Notting Hill, dünyaca ünlü bir Hollywood starı olan Anna’nın Will’in kitapçı dükkanına gelmesi ile başlayan hikayeyi ve ikili arasında yeşeren aşkı anlatıyor. Filmin son derece basit bir konuyu bir romantik film klasiğine dönüştürmesinde kurgunun güzelliğini pekiştiren soundtrackler de etkili oluyor. Bazı sahneleri ile sinema başyapıtlarına taş çıkaran film izleyicilerine insanın hayatta her zaman olduğu gibi davranmasının önemine dair mesajlar da veriyor. İzleyicilerine her izlediklerinde aynı tadı verebilen Notting Hill romantik film klasikleri arasında sahip olduğu yeri fazlası ile hak ediyor. Müzikleri, konusunun işleniş şekli, oyuncuları arasında yakalanan uyum ve kullanılan muhteşem mekanlar ile gelmiş geçmiş en güzel romantik komedi filmi olmaya aday Notting Hill mevsimlerin değiştiği sahneleri ile izleyicilerinin kalbini bir başka çalıyor.

Hırçın Sevgilim / Yeopgijeogin Geunyeo

Hırçın Sevgilim / Yeopgijeogin Geunyeo Film posteri
Hırçın Sevgilim / Yeopgijeogin Geunyeo Film posteri

Başrol oyuncusu Jeon Ji Hyun’e 2002 yılında Grand Bell En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandıran Hırçın Sevgilim Kore yapımı en iyi romantik komedi filmleri arasında yer alıyor. Gerçek bir hikayeden esinlenilerek beyazperdeye uyarlanan film; Kyun-woo ile çılgın kız arkadaşı arasındaki yer yer komik yer yer duygusal ilişkiyi gözler önüne seriyor. İçerisinde pek çok tesadüf barındıran Hırçın Sevgilim sona erdiğinde izleyenler için tadı damakta bırakan filmler arasında yer alıyor. Aşkın her aşamasını kah güldürüp eğlendirerek kah duygulandırarak anlatan filmi henüz izlemeyenlerin daha fazla vakit kaybetmemesini öneriyoruz.

Amerikan Güzeli /  American Beauty

Amerikan Güzeli / American Beauty Film posteri
Amerikan Güzeli / American Beauty Film posteri

Vizyona girdiği 1999 yılında pek çok dalda Oscar Ödülü sahibi olan Amerikan Güzeli en iyi romantik filmler listelerinde yer alıyor. Güçlü oyuncu kadrosunun yanı sıra alışılmışın dışındaki senaryosu ile de beğeni uyandıran Amerikan Güzeli inanılmaz müzikleri ile de övgüleri topluyor. Dışarıdan gayet güllük gülistanlık gözüken Amerikan burjuva yaşamına farklı bir açıdan yaklaşan film orta düzey bir Amerikan mahallesinde yaşayan sıradan 3 ailenin öyküsünü anlatıyor. Karakterler cesaret edemediklerine ellerini uzatıp istedikleri halde yapamadıklarını yapmaya başlayınca esas hikaye başlıyor. Maskeleri düştüğü zaman insanların girdiği durumları anlatan film içi farklı dışı farklı karakterleri ile bu noktaya parmak basıyor. Sıradanlaşan aile yaşamlarının bir sonucu olarak insanların ellerinden kayıp giden yaşamların en küçük bir ayrıntı karşısında yeni baştan keşfedilme hikayesine dikkat çeken Amerikan Güzeli lüzumsuz yere uzatılmış tek bir sahnesinin olmaması ile takdiri hak ediyor. Film Amerikan yaşam tarzına ve tüketim çılgınlığına da eleştirilerde bulunuyor. Afişi ve müzikleri ile zihinlere kazınan film ölmeden önce mutlaka izlenilmesi gereken filmler listesinde yer alıyor.

Uzaktaki Anılar / A Walk To Remember

Uzaktaki Anılar / A Walk To Remember Film posteri
Uzaktaki Anılar / A Walk To Remember Film posteri

Romantik filmlerin en iyi örneklerinden biri olan Uzaktaki Anılar, tesadüfen tanıştığı Jaime’ye aşık olunca hayatı değişen Landon’ın yaşadıklarını anlatıyor. Aşkın en samimi ve masum halini anlatan Uzaktaki Anılar kimi izleyicilerin içinden durdurulamaz bir ağlama isteğinin gelmesine neden olabiliyor. Filmi izleyenler soundtrackinin de çok başarılı olduğu fikrinde birleşiyorlar. Romantik filmler listelerinin vazgeçilmez isimlerinden biri olan Uzaktaki Anılar kitaptan beyazperdeye uyarlanan eserler arasında yer alıyor.

Aşk Zamanı / Fa Yeung Nin Wa

Aşk Zamanı / Fa Yeung Nin Wa Film posteri
Aşk Zamanı / Fa Yeung Nin Wa Film posteri

Tesadüfen yolları kesişen iki insanın, aldatıldıklarını ve eşlerinin birbiri ile aşk yaşadığını öğrenmesi ile yaşanan olayları anlatan Aşk Zamanı görsellik ve müzik konularındaki başarısı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Film, Hong Kong’lu efsane yönetmen Wong Kar Wai’nin ışık, kurgu, ambiyans, renk ve düzenleme harikası olarak değerlendiriliyor. Hüzün ile şiirselliği ve sadeliği eşsiz bir dengede birleştiren film izleyicilerin aklında adeta kare kare yer ediyor. Aşk Zamanı sinema otoritelerinin çoğunluğu tarafından slow motion’ın en etkileyici kullanıldığı film olarak değerlendiriliyor. Film, aralarındaki temas birbirlerinin ellerine dokunmaktan öteye gitmeyen kadın ve erkeğin arasındaki elektrik ve tutkuyu seyircisine adeta yaşatıyor. Cinselliğin romantizme dönüştüğü bir ağıt olan Aşk Zamanı aldatan kadın ve erkeğin film boyunca görünmüyor olması nedeni ile de izleyiciye farklı bir deneyim yaşatıyor. Uzakdoğu sinemasının tartışmasız en iyi filmlerinden biri olan Aşk Zamanı’nı sinema sanatına yepyeni bir anlam kazandıran bir başyapıt olarak tüm sinemaseverlerin izlemesini öneriyoruz.