Gayrimenkul Yatırımları

2008 yılında yaşanan krizden sonra gayrimenkul yatırımı yapanların sayısı azalsa da günümüzde gayrimenkul yatırımlarının yeniden önem kazandığını söyleyebiliriz. Yatırım yapmak kararı aldıysanız ve yatırım için gayrimenkul yatırımları özelinde bir tasarrufta bulunacaksanız, yatırım yapma amacınızı doğru belirlemelisiniz. Beklentilerinizi karşılamayan yatırım yaparsanız diğer tüm yatırım araçlarında olduğu gibi gayrimenkul yatırımlarından da aradığınızı bulamazsınız. Gayrimenkul yatırımı ile hem mevcut sermayenizin bir kısmını koruyabilir hem kar elde edebilir hem de sağlayacağınız kira geliri ile finans kaynaklarınızı çoğaltabilirsiniz. Gayrimenkul yatırımı yaparak kısa vadeli karlılık elde edemeyeceğinizin farkında olursanız söz konusu yatırım seçeneklerinizi çok daha doğru değerlendirebilirsiniz.

En İyi Gayrimenkul Yatırımı Hangisi?

Gayrimenkul yatırımı dendiğinde akla ilk konutlar gelse de arsa, arazi, ticari gayrimenkul, bağ veya bahçe gibi taşınmazların hepsini gayrimenkul yatırımları çatısı altında değerlendirebilirsiniz. Seçeneklerin çokluğu ve her bütçeye hitap etmesi nedeniyle gayrimenkul yatırımları ülkemizde en çok tercih edilen yatırım aracıdır. Fakat bu çeşitlilikten maksimum fayda sağlayabilmek için gayrimenkul yatırımı yapmanın incelikleri bilinmeli ve gayrimenkul seçimi en doğru şekilde gerçekleştirilmelidir.

Gayrimenkul Yatırımı Olarak Ev Alma

Yatırım amaçlı konut alımı ülkemizde oldukça yaygındır. İster oturulmak için alınsın ister kira getirisi hedeflensin konut alımı yatırım yapmayı düşünenlerin ilk tercihleri arasında yer alır. Son yıllarda konut ve kira fiyatlarındaki artışlar sermayesi olan veya kredi çekme imkanı bulunan yatırımcılar için büyük bir avantaj olarak değerlendirilmektedir. Konuta yatırım yapmanın en büyük avantajlarından biri bu yatırım şekliyle kısa sürede kara geçilebilmesidir. Özellikle kalkınan bölgelerde ucuz fiyatlı konut bulan ve bu kararı derinlemesine düşünerek veren kişiler yatırımlarını satarak kar elde edebilir. Yine de konut yatırımı yaparken birçok unsurun dikkate alınması gerektiği de unutulmamalıdır. Evin konumu, alanı, cephesi, ulaşım imkanları, muhiti, binanın yatırım özellikleri, evin yaşı gibi unsurlar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Gayrimenkul Yatırımı Olarak Arsa Alma

Nüfus çoğalıyor, şehirler büyüyor ve her geçen gün yeni araziler arsa statüsüne sokuluyor. Arsa fiyatları arsanın niteliğine göre değişiklik gösteriyor, özellikle imarlı arsalar yatırımcıların iştahını kabartıyor. En kazançlı gayrimenkul yatırımları arasında gösterilen arsa yatırımları orta vadede yatırımcıların talihini döndürebiliyor. Konut yapımı için uygun özelliklere sahip olan arsalar henüz imar çıkmadan kapatıldığında yatırımcılar gerçek bir karlılıkla baş başa kalıyor.

Gayrimenkul Yatırımı Olarak Ticari Gayrimenkuller

Sürekli değer kazanan ticari gayrimenkuller konut yatırımlarına meydan okuyan bir karlılık sunuyor. İş yerlerinin potansiyel olarak her daim kiralanabilmesi yatırımcıların düzenli kira geliri elde etmesini sağlarken, iş yeri kiralarının konut kiralarına kıyasla daha yüksek olması yatırımcıların avantajlarını arttırıyor.

Gayrimenkul Yatırımı Olarak Tarla Almak

Uzun vadede kazanç sunan gayrimenkul yatırımları arasında yer alan tarla alımı, stratejik bir planlama gerektiriyor. Karlılık için beklenebilecek vade doğru hesaplandığında yatırımcılar düşük miktarda sermaye ile çok büyük kazançlar elde edebiliyor. Bunun için şehirlerin büyüme alanlarının ön görülmesi en önemli unsur olarak ön plana çıkıyor.

Hangi gayrimenkul yatırım aracını tercih edeceğiniz, karlılığınız üzerinde büyük bir etki yaratacaktır. Arsa fiyatına, konut fiyatını etkileyen faktörlere, potansiyel kira bedeline, bölgeye kimlerin gayrimenkul yatırımı yaptığı bilgilerine, gayrimenkul alım fiyatını kira bedellerinin karşılayıp karşılamayacağı gibi unsurlara dikkat etmeliyiz. Merkez bölgelerinde arsa alınması söz konusuysa mutlaka gayrimenkul danışmanları ile görüşüp ani karar vermeden hareket etmeli, gayrimenkul yatırımı kararlarını somut gerekçelere dayandırmalıyız.

Gayrimenkul Yatırımı Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul yatırımı yapmadan önce yatırımcıların hangi gayrimenkul türünü satın alacaklarına karar vermeleri gerekiyor. İş yeri, konut, arsa, bağ, bahçe ve tarla gibi gayrimenkuller arasından seçim yapabilmek için ise hem maddi imkanların hem de yatırımdan beklentilerin hesaba katılması öneriliyor. Gayrimenkuller arasından seçim yaparken ne kadar sermaye gerektiği, gayrimenkulden kira geliri hedeflenip hedeflenmediği, gayrimenkule masraf yapıldıktan sonra satış mı gerçekleştirileceği ya da kâra geçmek için ne kadar beklemenin göze alınacağı düşünüldüğünde yatırımcılar kararlarından pişman olma riskini azaltabiliyor.

Gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin hedef bölgelerini belirlemeleri gerekiyor. Hali hazırda gelişmiş bölgeler mi yoksa kalkınma aşamasındaki bölgeler mi tercih edilecek, yatırımcıların yine beklentileri doğrultusunda tercihte bulunması öneriliyor. Örneğin şehir merkezinde bir konut alınacaksa daha çok sermaye gerekeceğinin ancak kira bedelinin yüksek olacağının; gelişmeye başlayan bölgelerde ev fiyatlarının düşük olacağının ama aynı oranda kira getirisinin azalacağının göz önünde bulundurulması gerekiyor. İsim yapmış kurumsal inşaat şirketlerinin konut projelerinin takip edilmesi girişimcilere önemli tüyolar verebiliyor.

Hangi gayrimenkul alınacaksa alınsın yatırımcıların kar elde edebilmesi için öncelikle satın alım sırasında uygun fiyatlara ulaşması gerekiyor. Mümkün olduğunca sabırlı davranarak çok uyguna gayrimenkullerin bulunabildiği biliniyor. Pazarlık yaparak, doğru lokasyon çekerek, doğru kontaklarla iletişime geçerek yatırım yapıldığı anda karlılık elde etmek mümkün oluyor.

Gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenler için kriz dönemlerinin büyük fırsatlar barındırdığının unutulmaması gerekiyor. Ekonominin dalgalandığı dönemlerde likit ihtiyacının artması satılık gayrimenkullerin fiyatını düşürüyor ve satılık ilanlarının sayısını arttırıyor. Dolayısıyla yatırımcılar daha fazla alternatif arasından değerlendirme yapıp en karlı olanı tercih edebiliyor.

Gayrimenkul yatırımı yapacak olanların yasal süreçler hakkında da bilgi sahibi olması büyük önem taşıyor. Taşınmazın tapusu yoksa işte o zaman en mantıklı görünen yatırımların dahi yapılmaması gerekiyor. Taşınmazın yasal durumunun hem gayrimenkul danışmanları ile konuşulmasının hem de yasal mercilerden veri istenmesinin önemi kesinlikle es geçilmemelidir.

Tüm yatırım kararlarında olduğu gibi gayrimenkul yatırımı yapmadan önce de araştırma süreci tamamlanmalıdır. Yıldızı parlayacak bölgelerin bulunmasının ilk adımı olan araştırma sürecinde profesyonellerden destek alınması gerekebilir. Bu gibi bir durumda öncelikle yatırımcıların yatırım bölgeleri arasında eleme yapması sonrasında ise kararları netleştirmek üzere profesyonellerle görüşmesi uygun olacaktır.

Gayrimenkul Yatırımı Sırasında En Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Gayrimenkul yatırımları sırasında en sık yapılan hatalar ve gayrimenkul alırken dikkat edilmesi gerekenler özünde aynıdır. Siz de gayrimenkul yatırımı yapmak istiyorsanız bu hatalardan uzak durmalı, alt mesajlardaki önerileri dikkate almalısınız.

Kısa Vadeli Düşünmek: Gayrimenkul yatırımları kısa, orta ve uzun vadede yatırımcılarının yüzünü güldürebilir. Ancak yalnızca kısa vadeye odaklanmak yapılabilecek en büyük yanlışlardan biridir. Gayrimenkul yatırımlarının en önemli avantajının yatırımın zaman içerisinde değer kazanacağı gerçeği olduğunun unutulmaması gerekir. Kısa vadeli düşünmek yatırımın netleştirilmesi aşamasında da hata yapılmasına neden olabileceği için girişimcilerin mümkün olduğunca uzun vadeli planlar yapmaları önerilir.

Gayrimenkul Yatırımı Sırasında Çok Borçlanmak: Herkes borçsuz gayrimenkul yatırımı yapmak ister ama herkes aynı lükse sahip olamaz. Günümüzde özellikle orta kesim gelir düzeyinde olan yatırımcılar gayrimenkul yatırımı sırasında belli ölçüde borçlanırlar. Borçlanma seviyesinin doğru ayarlanması yatırımların sürekliliği açısından büyük önem taşır. Gereğinden fazla borçlanmak beklenmedik bir harcama çıkması durumunda yatırımcıları zora sokabilir, yatırımlardan vazgeçilmesine neden olabilir ve güvende hissetme lüksünü ortadan kaldırabilir. Bu nedenle gayrimenkul yatırımları yaparken aşırı borçlanmadan kaçınılması önerilir.

Hedefleri Belirlememek: Gayrimenkul yatırımları garantili yatırım araçları arasında yer alır. Fakat yatırımcıların yatırım kararlarını dikkatle alması gerekir. Beklentilerini değerlendirmeyen ve mevcut koşullarına göre hareket etmeyen yatırımcılar hayal ettikleri karlılığı yakalayamayabilir.

Acele Karar Vermek: Gayrimenkul yatırımı yapmayı düşünenlerin birçok unsuru değerlendirmeleri ve sonra karar vermeleri gerekir. Hiçbir satın alma kararı anlık olarak verilmemelidir. Piyasa araştırılmazsa daha uygun fırsatlar kaçırılabilir, yasal süreçlerde zorluk yaşanabilir ve daha da önemlisi sermaye boşa harcanabilir.

Gayrimenkulün Konumuna Dikkat Etmemek: Arsa, konut, bağ, tarla ya da işyeri gibi gayrimenkullere yatırım yapmak isteyenlerin yapacakları en büyük hatalardan biri de lokasyon seçimini önemsememektir. Gayrimenkulün bulunduğu lokasyon yatırımcıların kazanımları üzerinde oldukça etkilidir.

Özetle, Türkiye’de gayrimenkul yatırımlarının geçerliliği devam ediyor. Ülkemizin giderek kalabalıklaşması, yeni yerleşim yerlerinin ortaya çıkması, ticari faaliyetlerin sürekliliği gibi unsurlar gayrimenkul yatırımlarının karlılığını arttırıyor. Yine de yalnızca yatırım yapmak için yatırım sürecine girmek yatırımcılara zarar verebiliyor. Yatırım yapılacak gayrimenkul türünün seçimi kadar yatırım için ayrılacak bütçenin, gayrimenkulün konumunun, borçlanma tutarının ve yatırımın geri dönüş süresinin araştırılmasının ihmal edilmemesi gerekiyor.

Gayrimenkul Yatırımları

Gayrimenkul Yatırımları Kategorisinden En Popüler İçerikler

Kiralık Mağaza Önerisi Yapabileceğiniz Yerler

Kiralık mağaza önerisi yapabileceğiniz marketleri sizler için bir araya topladık. Ülkemizde çok

Rezidans ve Daire Farkı Nedir?

Aman ne farkı var demeyin. Herkes karıştırsa da rezidans ve daire arasında