Hobi Bahçeleri

Millet olarak toprağı severiz; ancak plansız göç ve plansız yapılaşma hayatımızı beton yığınlarının arasına hapsetti. Günümüzde çok az insan bu ortamdan uzaklaşma imkanını bulabiliyor. 200 m2 , 25 milyon Ülkemizde henüz pek bilinmeyen Hobi Bahçeleri, aslında her il ve ilçede uygulamaya konulabilecek örnek proje özelliğine sahip. Türkiye’de projenin ilk pratik uygulamasını yapan ve bununla da örnek bir girişimcilik sergileyen Atatürk Orman Çiftliği Müdürü Hasan Güldaş proje ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Bahçemiz, 60 bin metrekaredir.
Bunu 200’er metrekarelik küçük bölümlere ayırdık. Her bir bahçeyi en fazla iki yıllık bir süre için kiraya veriyoruz. Aylık kira ise 25 milyon lira. Hobi Bahçesi’nin etrafı çevrilmiş olup, özel korumamız altında. Bahçe sahiplerine bir kimlik veriyoruz ve isteyen bahçe sahibi belirlenen zamanlarda bahçesinde gelip istediği ürünü ekebiliyor, piknik yapabiliyor. En önemlisi de, insanlar şehir hayatında unuttukları yardımlaşma, komşuluk gibi bazı alışkanlıkları yeniden kazanabiliyorlar. Müthiş bir talep var. Bütün isteklere cevap veremedik.” diyor ve ekliyor, “İlgi duyanlara yardıma hazırız.” Nasıl ve kimler kurabilir.
Hobi Bahçeleri’nin ilk pratik örneği kamu eliyle Ankara’da uygulansa da proje bütün kamu ve özel sektör girişimcilerine açık. Projenin uygulamaya konulabilmesi için kira ya da satın alma şeklinde bölgenin durumuna göre uygun verimli bir arazi gerekiyor. Kamunun elindeki araziler dikkate alınırsa il özel idareleri, belediyeler, kaymakamlıklar, üniversiteler, Tarım ve Köyişleri ile Orman bakanlıklarının ilgili birimleri bu bahçeleri rahatlıkla kurabilir ve kiraya verebilir.
Böylece hem atıl araziler değerlendirilir, hem de ek gelir elde edilebilir. Bunun yanında özel girişimciler de şehir içi ya da şehir merkezine yakın, ulaşımı kolay yerlerde Hobi Bahçeleri kurabilirler. Bunun için bölgenin gelir durumu, arazi yapısı vs. iyi araştırılması gerekiyor. Sunulan hizmetler Hobi Bahçeleri, para kazandırmanın yanında, insanları dinlendirmek ve atıl alanları değerlendirme açısından önemli. Projenin Avrupa’da yaygın bir uygulaması var; ancak Avrupa’daki uygulama genelde ömür boyu kiralama şeklinde. Hobi Bahçeleri’nin sunduğu imkanlar ise: “Günlük yoğun uğraştan, stresten, kalabalıklardan, beton yığınları ortamından uzaklaşıp stres atma, toprakla haşir neşir olma, sebze””meyve ekme, çiçek yetiştirme, kendi yetiştirdiği ürünleri yeme, nezih, güzel ve sakin bir ortamda piknik yapma””dinlenme, doğaya ve huzura olan özlemi giderme. Proje ile ilgili daha ayrıntılı bilgi Atatürk Orman Çiftliği’nden alınabilir.

BESTE PARK-TEL