İş Bulmanın En Kolay 10 Yolu

İş bulmanın her zamankinden zorlu bir hal aldığı zamanlardan geçiyoruz. Bu yazımızda iş bulmak isteyenlerin kolaylıkla uygulayabileceği yöntemler hakkında bilgi bulabilirsiniz.
İş Bulmanın En Kolay 10 Yolu
4 dk
Son güncellenme: 23/11/2019
Tüm Başlıklar

İşsizlik oranları artıyor; her geçen gün işsizler kervanına yeni kişiler ekleniyor. Niteliklerine ve eğitimine uygun iş bulmak isteyen kişiler zaman zaman çaresizliğe düşüyor, çaresizlikten sıyrılamadıkça da süreç daha kaotik hale geliyor. Siz de hayalinizdeki işi bir an önce bulmak için harekete geçmek istiyorsanız sizlerle paylaşacağımız iş bulmanın en kolay 10 yolu özelinde girişimlerinize başlayabilirsiniz. Ama her zamanki gibi ilk önce ne istediğinize ve nasıl bir işe girmeyi tercih ettiğinize odaklanmalısınız. 

Öncelikle Ne İstediğinize Karar Vermelisiniz

İş bulmanın en kolay 10 yolu hakkında detaylar vermeden önce size zaman kazandıracak ve doğru adım atmanızı sağlayacak bir konuya değinmek istiyoruz. Okuldan mezun olan ya da uzun süre işsizlik ile mücadele etmek zorunda kalan birçok kişi “yeter ki iş bulayım” mantığı ile hareket ettiği için asıl noktayı kaçırabiliyor. İş bulmak için yeterli kararlılığın gösterilememesine neden olan bu bakış açısı, doğru kanallara başvurmayı da zorlaştırıyor. İş arayanlar önlerine her çıkan ilana başvuru yapıyor ve başvuru yaptığı ilanlar çeşitlendikçe kafaları karışıyor. Siz de benzer bir durumdaysanız öncelikle ne istediğinize karar vermenizi öneriyoruz. Nasıl bir iş istediğinizi belirlerken yapmaktan keyif aldığınız şeyleri, eğitiminizi, kişilik özelliklerinizi, beklentilerinizi ve sahip olduğunuz nitelikleri değerlendirebilirsiniz. Bu önemli konularda netleştiğinizde başvuru yapacağınız ilanların sayısı azalsa dahi amacınızın önündeki sis perdesinin kalktığını fark edersiniz.

İş Bulmak İçin Hızlı ve Kolay 10 Yol

1. Eksiksiz Bir CV Hazırlayın

İş bulmak istiyorsanız eğitiminizin, kişisel bilgilerinizin, hedeflerinizin ve deneyimlerinizin eksiksiz olarak detaylandırıldığı bir CV hazırlamalısınız. CV hazırlarken başvuru yapacağınız şirket özelinde araştırma yapmalı, genel geçer bir hazırlık yapmak yerine hedef odaklı ilerlemelisiniz. CV’nizin sizi en doğru şekilde yansıtmasını sağlayabilirseniz ve başvuru yapacağınız şirketin kurum kültürüne atıfta bulunursanız insan kaynakları departmanı çalışanlarının dikkatini çekebilirsiniz. CV’nizin özelleştirilmiş bir şekilde ve eksiksiz olarak hazırlandığından eminseniz bir diğer önemli aşamaya geçebilirsiniz. Günümüzde tüm firmalar iş başvurularını değerlendirirken ön yazı hazırlanmasına büyük önem veriyor. CV’lerin standart hale gelen formatı adayların kendilerini doğru bir şekilde ifade etmesi için yeterli olmadığından ön yazılar fark edilebilirliği arttırıyor. Ön yazılarda personel alımı yapan kişilerin dikkatini çekecek bir üslup kullanıldığında, net ve kurallı cümleler kurulduğunda hedefe bir adım daha yaklaşılabiliyor. 

2. İş Bulma Sitelerine Göz Gezdirin

Cv’nizin en güncel halini oluşturduktan sonra iş bulma sitelerine göz gezdirmeye başlayabilirsiniz. Bu anlamda karşınıza birçok farklı alternatif çıkacaktır. Ne kadar çok sitede üyelik kaydı oluşturursanız ve ne kadar çok sitede yayımlanan ilanları takip ederseniz iş bulma ihtimalinizi o derece arttırabilirsiniz. Tüm sitelerde CV’nizin en güncel halini bulundursanız da başvuru yaptığınız açık pozisyon özelinde ön yazı hazırlamayı ihmal etmeyin. İş bulma platformlarını kullanan birçok kişi ön yazı yazmadığı, yazmayı tercih etmediği veya üşendiği için şirketlere ve pozisyona özel yazı hazırlayarak ön plana çıkabilirsiniz.

3. Tanıdıklarınızdan Yardım İsteyin

Hızlı iş bulmanın en kolay yollarından biri de tanıdıklarınızdan yardım istemektir. İş aradığınıza dair yakın çevrenize haber salın ve gerekirse ailenizi de sürece dahil edin. Bu şekilde eriştiğiniz kişi sayısını ve dolayısıyla iş bulma ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Yakınlarınızdan yardım istemeye çekinmeyin, kararlılığınızı gösterin ve gerçekten bir iş istediğinizi ispatlayın. Bu şekilde size referans gösterme tedirginliği gösteren kişileri de ikna edebilirsiniz. 

4. Sosyal Medyayı Efektif Kullanın

Aile şirketlerine de başvursanız kurumsal bir şirketteki açık pozisyona da talip olsanız sosyal medya hesaplarınızın incelenebileceği ihtimalini görmezden gelmeyin. Günümüzün değişen koşulları insan kaynakları süreçlerini de etkisi altına almıştır. İş başvurusu yapan adayların sosyal medya hesaplarını inceleyen insan kaynakları uzmanları aday ile ilgili soru işaretlerini azaltabilirler. Bu nedenle iş bulmanızı kolaylaştıracak yetkinliklerinizi ve hobilerinizi dijital platformlarda paylaşmanızı; yaptığınız paylaşımların düzeyini de doğru ayarlamanızı öneriyoruz. Sosyal medya hesaplarınızla fark yaratmak için doğru platform seçimine de özen göstermelisiniz. İş bulmak için mutlaka LinkedIn’de bir profil açmalı ve güncel gelişmeleri takip ederek size en uygun işi bulmaya çalışmalısınız.

5. İŞKUR Kaydı Yaptırın

Beyaz yakalılara hitap eden az fırsat sunsa da iş bulmak isteyen milyonlarca kişi için İŞKUR en doğru kanal olmayı sürdürüyor. Online olarak kayıt yaptırabileceğiniz İŞKUR size özel bir danışman atıyor. Uzmanlığı bulunan bu yetkili sizin beklentilerinizi öğreniyor ve size en uygun iş ilanlarını öneriyor. Dolayısıyla yetkinlik ve iş uyumsuzluğu riski azalırken iş bulmak da kolaylaşıyor. 

6. Feedback İsteyin

İş görüşmesine gittiniz ve umutla beklediğiniz yanıtı alamadınız. Peki neden bu görüşmeden zaferle çıkan siz olmadınız? Bu soruyu yalnızca kendinize sorarsanız içinizi kemirmekten başka bir kazanç sağlayamazsınız. Yaptığınız görüşlerin ve aldığınız “hayır” yanıtlarının size fayda sağlamasını istiyorsanız iş görüşmesi yaptığınız kişilerden geri bildirim istemelisiniz. Bu şekilde eksikliklerinizi belirleyebilir, gelişim alanlarınızı öğrenerek bir sonraki görüşmeye daha güçlü gidebilirsiniz. 

7. Sosyalleşin

İş bulmak için sosyalleşmenin masrafsız yollarını bulmalı ve mümkün olduğunca yeni ortamlara giderek kendinizi tanıtmalısınız. Size gereksiz belki de saçma gelen bu yöntemle iş bulan sayısız kişi olduğunu unutmayın. İletişim kurduğunuz kişiler size yeni kapılar açabilir, size referans olabilir ya da iş arama sürecindeki bakış açınızı değiştirebilir. Yeni insanlar yeni fırsatlar anlamına gelir, bu gerçeği yok saymayın!

8. İş Ararken Kendinizi Geliştirin

Artık internet ortamından birçok eğitimi çok uygun fiyatlarla alabilirsiniz. Aldığınız eğitimler sonucunda sahip olduğunuz sertifikalar CV’nizi zenginleştirmek adına size büyük bir fırsat sunar. İş ararken aynı zamanda yetilerinizi arttırmak başvuru yapacağınız iş ilanlarının kapsamını da genişletebilir. Sürekli yeni şeyler öğrenerek, kendinizi geliştirerek iş başvurusu yaptığınız kurumlara da gelişime açık olduğunuz mesajını etkili bir şekilde iletebilirsiniz. 

9. Umudunuzu Kaybetmeyin 

İş aramak ve iş bulmak günümüzde maalesef kolay değildir. Zaman zaman ne kadar yetkinliğinizin olmasından bağımsız olarak da iş bulamayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız umudunuzu kaybetmeyin, umudunuzu yitirdiğiniz zaman motivasyonunuz da düşecektir. Motivasyonunuzu yitirmek iş bulma ihtimalinizi düşürecek en etkili nedendir. 

10. Sabırlı Olun

Evet zor, iş bulmak için kimi zaman şans hatta etkisi yüksek tanıdıklar gerekebiliyor. Yine de iş bulmak istiyorsanız sabırlı olmalısınız. Önünüze çıkan en küçük engelde vazgeçmemeli, size yeni kapı açacak kişilere, kurum veya platformlara daha sıkı sarılmalısınız. Ancak bu şekilde gururla inşa edebileceğiniz kariyerinize sağlam bir adım atabilirsiniz.

Bu içeriği oylayın
0.00, 0 Oy
Yorumlar (12)
nevim yıldırım 126 ay önce
bunlar türkiyenin gerçekleri televizyondaki aşçılara özenip aşçı olmaya karar verenler degil alın teri ile senelkerini bu işe veripte hala 3 kuruş maaşa çalışan insanların gerçegi aşçılık sadece mesleklerden biri teoriyi boş verin çalışıyormusunuz aldıgınız maaş bir evi geçindirmeli yurt dışında nasıl bir kişi çalışıp kendini geçindirebiliyor ya bizde ev kirası 500 askari ücret 641 elektrik su telefon internet hadi geçinin CEHF AŞÇI NEVİM
alitongun 126 ay önce
Ne kadar kolay böyle iş bulunur, şöyle iş bulunur ve yine ne kadar kolay olmazsa girişimci olun demek. Ben şanlı doğdunu düşünenlerdenim buna rağmen bir karar vermeden önce düşünmekkten çatlıyorum neredeyse. Kısacası iş bulamazsam ben de böyle yapılır yok hayır stratejik plan böyle olur, hayır! hayır! plan önce bütçe sonra ama master plana uygun olmalı o da revize edilmeli .... gibi dolaşmaya başlayacağım.. UGH.
NEVİM YILDIRIM 141 ay önce
YUKARIDA YAZILANLAR DOGRU AMA TEORİDE BEN KENDİME GÖRE KONUŞAYIM AŞÇI BAYANIM HIM MESELA 20 SENEMİ VERMİŞİM NE ARIYORUM SOSYAL HAKLARI OLAN NEZİH SAYGILI BİR YER .SONRA AŞÇIYIM BEN ÇOK SAYIYA PİŞİREBİLİRİM ERKEK AŞÇILAR GİBİ AMA BAKIN GAZETELERE TEMİZLİK ÇAY DAHA SONRA Bİ ZAHMET YEMEKTE YAPACAK BAYAN NEDEN BAYAN ERKEK OLSA OLMAZMI YOK CANIM NE BU BAYANLARIN ÇİLESİ 3 İŞ YAPTIR NEYSE MAAŞ 500 600 TABİ CANIM ÇOK BİLE GELELİM AŞÇI ERKEKLERE KİMSE1000 DEN AŞAGI ÇALIŞMAZ ZATEN MESLEGİNDE İYİ İSE ÇOGU TATİL YÖRELERİNDE PARASI ÇOK OLURSA AİLEYİ BIRAKIP 3 5 AYLIGINA GİDERLER BAYANLAR TÜRKİYEDE HAHA ZOR BİRAZ ÖNCE BUNU KABUL EDEN EŞ BULMAK LAZIM NEYSE GEÇENLERDE BİR ARKADAŞ NEVİM DİYOR HİJYEN HİJYEN LAVABO YIKIYORUM YA TEMİZLİK HER SABAH BÜROLARI TEMİZLİYORUM AYRICA ÇAY TAŞIYORUM VE 30 KİŞİYE YEMEK BILAŞIK ŞİMDİ SİZ SÖYLEYİN EN ZOR ZANAAT EV HANIMLIGI BAYANLAR ÇOGU ÇALIŞTIKLARI YERDE İKİNCİ BİR EV GİBİ HİZMET VERİYORLAR ARKADAŞIM NEVİM DİYOR İŞ BAŞI OLUYO PERSONEL İŞ BAŞI YAPIYO ALLAH SENİ İNANDIRSIN BİRİ KALKIP ÇAYINI ALMIYO SOGANI DOGRA 2 ÇAY SOGANI KAVUR 1 KAHVE ZATEN 8 30 DA İŞ BAŞI 10 AKADAR KAHVALTILARI BİTMİYO DAHA Bİ GÜN YEMEGE BAŞLADIGIM ZAMAN SONUNU GETİREMEDİM 10 KERE ATEŞİ SÖNDÜRÜYORUM DİYOR SÖYLEYİN ŞİMDİ TÜRKİYE GERÇEGİNDE B İR BARDAK ÇAYINI BİLE KALKIP ALAMAYAN 3 İŞİ BİR KİŞİYE 3 KURUŞA YAPTIRMAYA ÇALIŞAN BU ZİHNİYET KADINLARIN SIRTINDAN DAHA ÇOK EKMEK YER KADINLARIMIZ UYANMADIGI SÜRECE TELEVİZYONDA ŞEFLERİ GÖRÜYORSUNUZ ASIL ŞEF ONLARMİ BİZİM GARİBAN KADIN AŞÇILARMI HERKES MESLEGİNİ BİLİR HA BİZ NE İSTİYORUZ EMEGE SAYGI BU ARADA 10 İŞ YAPARKEN BU BAYANLARIN YAPTIGI YEMEKLERİNDE LEZZETİ NE DERSİNİZ BİR TARAFTA RAHAT RAHAT 2 3 MİLYON MAAŞLI AŞÇILAR Bİ TARAFTA 600 E HERİŞİ VE LEZZETLİ YEMEKLERİ İLE BAYANLAR KİM EŞİTMİŞ ERKEKMİ KADINMI EŞİTLİK YOK SÖMÜRÜ VAR VE SONRADA DENİLİYOKİ İŞ VAR ÇALIŞAN YOK NERDE ALDIKLARI MAAŞ BİR EV KİRASI KADAR GELİN ÇIKIN BUİŞİN İÇİNDEN YAZDIKLARIMA UYUN HER YER İŞ DOLU BOŞVERİN ŞITANDARLARI KAZIM HAYAT BİR ŞITANDAT ZATEN SAYGILAR BİZ AŞÇI BAYANLARDAN SİZE NEVİM YILDIRIM
murat elmas 141 ay önce
garson koomi arayanlar.... 0539 693 88 88
Pazarlama 155 ay önce
iş bulma konusunda guzel bilgiler
Tamer Gişan 156 ay önce
Arkadaşım bu bilgiler tabi ki daha önceden iş tecrübesi olanlar için geçerli. her ne kadar sen dediğinde haklı olsan da sanırım en az işsiz ya da ilk tecrübelerinde olan insan kadar çok işte çalışmış, tecrübeliler de var. Bu yazı da onlara daha çok hitap ediyor. Hoş insan her bilgiden kendisine bir pay çıkarabilir kanımca.
Mehmet ÇOBANOĞLU 156 ay önce
aslında yukarıda yazanlar önemli ama bana biraz teori olarak geldi, belli bi başarıya ulaşmış bi insan bunları rahatlıkla söyleyebilir ama hiç bi deneyimi olmayan veya çok az bi deneyim sahibi için bunları söylemek zordur. bunları söylemenin yanı sıra uygulamak belki de hayaldir. biraz daha pratik bilgiler tavsiyeler olsa bence daha iyi olur. Saygılarımlar
NEVİM YILDIRIM 141 ay önce
YUKARIDA YAZILANLAR DOGRU AMA TEORİDE BEN KENDİME GÖRE KONUŞAYIM AŞÇI BAYANIM HIM MESELA 20 SENEMİ VERMİŞİM NE ARIYORUM SOSYAL HAKLARI OLAN NEZİH SAYGILI BİR YER .SONRA AŞÇIYIM BEN ÇOK SAYIYA PİŞİREBİLİRİM ERKEK AŞÇILAR GİBİ AMA BAKIN GAZETELERE TEMİZLİK ÇAY DAHA SONRA Bİ ZAHMET YEMEKTE YAPACAK BAYAN NEDEN BAYAN ERKEK OLSA OLMAZMI YOK CANIM NE BU BAYANLARIN ÇİLESİ 3 İŞ YAPTIR NEYSE MAAŞ 500 600 TABİ CANIM ÇOK BİLE GELELİM AŞÇI ERKEKLERE KİMSE1000 DEN AŞAGI ÇALIŞMAZ ZATEN MESLEGİNDE İYİ İSE ÇOGU TATİL YÖRELERİNDE PARASI ÇOK OLURSA AİLEYİ BIRAKIP 3 5 AYLIGINA GİDERLER BAYANLAR TÜRKİYEDE HAHA ZOR BİRAZ ÖNCE BUNU KABUL EDEN EŞ BULMAK LAZIM NEYSE GEÇENLERDE BİR ARKADAŞ NEVİM DİYOR HİJYEN HİJYEN LAVABO YIKIYORUM YA TEMİZLİK HER SABAH BÜROLARI TEMİZLİYORUM AYRICA ÇAY TAŞIYORUM VE 30 KİŞİYE YEMEK BILAŞIK ŞİMDİ SİZ SÖYLEYİN EN ZOR ZANAAT EV HANIMLIGI BAYANLAR ÇOGU ÇALIŞTIKLARI YERDE İKİNCİ BİR EV GİBİ HİZMET VERİYORLAR ARKADAŞIM NEVİM DİYOR İŞ BAŞI OLUYO PERSONEL İŞ BAŞI YAPIYO ALLAH SENİ İNANDIRSIN BİRİ KALKIP ÇAYINI ALMIYO SOGANI DOGRA 2 ÇAY SOGANI KAVUR 1 KAHVE ZATEN 8 30 DA İŞ BAŞI 10 AKADAR KAHVALTILARI BİTMİYO DAHA Bİ GÜN YEMEGE BAŞLADIGIM ZAMAN SONUNU GETİREMEDİM 10 KERE ATEŞİ SÖNDÜRÜYORUM DİYOR SÖYLEYİN ŞİMDİ TÜRKİYE GERÇEGİNDE B İR BARDAK ÇAYINI BİLE KALKIP ALAMAYAN 3 İŞİ BİR KİŞİYE 3 KURUŞA YAPTIRMAYA ÇALIŞAN BU ZİHNİYET KADINLARIN SIRTINDAN DAHA ÇOK EKMEK YER KADINLARIMIZ UYANMADIGI SÜRECE TELEVİZYONDA ŞEFLERİ GÖRÜYORSUNUZ ASIL ŞEF ONLARMİ BİZİM GARİBAN KADIN AŞÇILARMI HERKES MESLEGİNİ BİLİR HA BİZ NE İSTİYORUZ EMEGE SAYGI BU ARADA 10 İŞ YAPARKEN BU BAYANLARIN YAPTIGI YEMEKLERİNDE LEZZETİ NE DERSİNİZ BİR TARAFTA RAHAT RAHAT 2 3 MİLYON MAAŞLI AŞÇILAR Bİ TARAFTA 600 E HERİŞİ VE LEZZETLİ YEMEKLERİ İLE BAYANLAR KİM EŞİTMİŞ ERKEKMİ KADINMI EŞİTLİK YOK SÖMÜRÜ VAR VE SONRADA DENİLİYOKİ İŞ VAR ÇALIŞAN YOK NERDE ALDIKLARI MAAŞ BİR EV KİRASI KADAR GELİN ÇIKIN BUİŞİN İÇİNDEN YAZDIKLARIMA UYUN HER YER İŞ DOLU BOŞVERİN ŞITANDARLARI KAZIM HAYAT BİR ŞITANDAT ZATEN SAYGILAR BİZ AŞÇI BAYANLARDAN SİZE NEVİM YILDIRIM
nevim yıldırım 126 ay önce
bunlar türkiyenin gerçekleri televizyondaki aşçılara özenip aşçı olmaya karar verenler degil alın teri ile senelkerini bu işe veripte hala 3 kuruş maaşa çalışan insanların gerçegi aşçılık sadece mesleklerden biri teoriyi boş verin çalışıyormusunuz aldıgınız maaş bir evi geçindirmeli yurt dışında nasıl bir kişi çalışıp kendini geçindirebiliyor ya bizde ev kirası 500 askari ücret 641 elektrik su telefon internet hadi geçinin CEHF AŞÇI NEVİM
alitongun 126 ay önce
Ne kadar kolay böyle iş bulunur, şöyle iş bulunur ve yine ne kadar kolay olmazsa girişimci olun demek. Ben şanlı doğdunu düşünenlerdenim buna rağmen bir karar vermeden önce düşünmekkten çatlıyorum neredeyse. Kısacası iş bulamazsam ben de böyle yapılır yok hayır stratejik plan böyle olur, hayır! hayır! plan önce bütçe sonra ama master plana uygun olmalı o da revize edilmeli .... gibi dolaşmaya başlayacağım.. UGH.
Mehmet ÇOBANOĞLU 156 ay önce
aslında yukarıda yazanlar önemli ama bana biraz teori olarak geldi, belli bi başarıya ulaşmış bi insan bunları rahatlıkla söyleyebilir ama hiç bi deneyimi olmayan veya çok az bi deneyim sahibi için bunları söylemek zordur. bunları söylemenin yanı sıra uygulamak belki de hayaldir. biraz daha pratik bilgiler tavsiyeler olsa bence daha iyi olur. Saygılarımlar
Tamer Gişan 156 ay önce
Arkadaşım bu bilgiler tabi ki daha önceden iş tecrübesi olanlar için geçerli. her ne kadar sen dediğinde haklı olsan da sanırım en az işsiz ya da ilk tecrübelerinde olan insan kadar çok işte çalışmış, tecrübeliler de var. Bu yazı da onlara daha çok hitap ediyor. Hoş insan her bilgiden kendisine bir pay çıkarabilir kanımca.
Daha fazla yorum
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.