İş bulmanın en kolay 10 yolu

Bir laf vardır, ‘Birşeyi çok istersen yaparsın’ derler. Zaman zaman iş değişikliğiyle ilgili kara kediler aklınızı karıştırabilir. Eğer gerçekten iş değişikliği istiyorsanız kendi isteğinize uygun yeni bir iş eninde sonunda bulursunuz. İşte size iş kolay iş değiştirmenin 10 altın kuralı!
1. Ne istiyorsunuz?
İnsanoğlu doğası gereği hayatındaki her yenilik öncesinde tedirgin ve endişeli olur. Ama eğer hayatınızı değiştirmenin vakti geldiyse de vakit kaybetmenin de çok anlamı yok. Kariyer yöneticisi Sarah Berry, ‘Kararlı olun ve kesin adımlar atın’ diyor. Öncelikle kendinize niçin iş değiştirmek istediğinizi sorun. Para için mi yoksa statü değişikliği için mi? Bir de kuşkusuz nasıl bir ortamda çalışmak istediğinizi sorgulayın!
2. Vizyonunuzu genişletin! Yeni bir iş hayalini kurmak zor iştir. İnsana pek güven veren bir his yaratmaz. İnsanlar genelde bulundukları ortamdaki duruma hakimdir. Kendi sınırları dışındaki sınırları pek bilmezler. Çalışanlar yeni transfer yeteneklerine daha açık olmalılar.
3. Antenleri açın! Çevrenize, eşinize, dostunuza iş değişikliği yapacağınızı bildirin. Antenleriniz sürekli açık olsun. Konferanslarda ve iş toplantılarında tanıştığınız insanlarla kontağa geçin. İnsan kaynaklarında çalışan eşinize dostunuza mutlaka iş aradığınızı söyleyin. Nereden ne geleceğini önceden bilemezsiniz…
4. CV’nizi renklendirin!
Sarah Berry, CV’nin iş bulmadaki hayati öneminin iyi anlaşılması gerektiğini düşünüyor. Bazı CV’lerin alt alta sıralanmış sıkıcı maddelerden oluşan bir yazı dizisi olduğuna dikkat çeken Berry ‘Sıkıcılıktan kaçının!’ diyor ve CV’lerin kişileri satan bir vitrin olması gerektiğini söylüyor.
5. Farklı kaynaklara başvurun!
Gazetelerin iş ilanları köşesini sürekli takip edin. İnternet de bu işi için uygun bir ortam. Bazı şirketlere ve kurumlara da direk olarak gidin ve konuşun. ÇOk daha etkili olur.
6. İş bulma kurumlarına başvurun!
Türkiye’de çok yaygın bir sistem olmasa da yine de uygulanabilecek bir yöntem. İş bulma kurumlarının küçük işletmelerle bağlantıları güçlüdür. Bu bağlantılardan yaralanabilirsiniz.
7. Başvurularınızı özenle seçin!
Kesinlikle laf olsun diye CV göndermeyin. Sadece gerçek anlamda size uyan veya başka bir deyişle gerçekten şansınızın olduğu şirketlere yönelin. Boşu boşuna zaman harcamayın. Kendi deneyimlerinizin çok dışında bir iş edinirseniz işe girme şansınız çok düşük olabilir. Kendinizi olduğunuzdan farklı göstermek zorunda kalabilirsiniz. Bu da ileride başınıza büyük dertler açar.
8. Kendinize güvenin!
Özellikle iş görüşmesine gittiğinizde ürkek ve güvensiz bir duruş sergilemeyin. Sorulan soruları düzgün ve çok yönlü yanıtlayın. Ama sadece soruları cevaplamakla yetinmeyin siz de soru sorun. işin incelikleri ve detatylarıyla ilgilendiğinizi gösterin.
9. Feedback isteyin!
Her ‘hayır’ ‘evet’ e ne kadar yakın olduğunuzu gösterir. Eğer işe kabul edilmediyseniz mutlaka şirketten size feedback olabilecek birtakım bilgiler alın. Neden kabul edilmediğinizi öğrenin!
10. Sabırsız olmayın!
İş bulma süreci çok kolay bir süreç değildir. Aylar bile sürebilir. Sabırsız olmayın… Morfikirler.com : İş bulamıyorsanızda en iyisi girişimci olun
(E-kolay)

7 YORUMLAR

 1. bunlar türkiyenin gerçekleri televizyondaki aşçılara özenip aşçı olmaya karar verenler degil alın teri ile senelkerini bu işe veripte hala 3 kuruş maaşa çalışan insanların gerçegi aşçılık sadece mesleklerden biri teoriyi boş verin çalışıyormusunuz aldıgınız maaş bir evi geçindirmeli yurt dışında nasıl bir kişi çalışıp kendini geçindirebiliyor ya bizde ev kirası 500 askari ücret 641 elektrik su telefon internet hadi geçinin CEHF AŞÇI NEVİM

 2. Ne kadar kolay böyle iş bulunur, şöyle iş bulunur ve yine ne kadar kolay olmazsa girişimci olun demek. Ben şanlı doğdunu düşünenlerdenim buna rağmen bir karar vermeden önce düşünmekkten çatlıyorum neredeyse.
  Kısacası iş bulamazsam ben de böyle yapılır yok hayır stratejik plan böyle olur, hayır! hayır! plan önce bütçe sonra ama master plana uygun olmalı o da revize edilmeli …. gibi dolaşmaya başlayacağım.. UGH.

 3. YUKARIDA YAZILANLAR DOGRU AMA TEORİDE BEN KENDİME GÖRE KONUŞAYIM AŞÇI BAYANIM HIM MESELA 20 SENEMİ VERMİŞİM NE ARIYORUM SOSYAL HAKLARI OLAN NEZİH SAYGILI BİR YER .SONRA AŞÇIYIM BEN ÇOK SAYIYA PİŞİREBİLİRİM ERKEK AŞÇILAR GİBİ AMA BAKIN GAZETELERE TEMİZLİK ÇAY DAHA SONRA Bİ ZAHMET YEMEKTE YAPACAK BAYAN NEDEN BAYAN ERKEK OLSA OLMAZMI YOK CANIM NE BU BAYANLARIN ÇİLESİ 3 İŞ YAPTIR NEYSE MAAŞ 500 600 TABİ CANIM ÇOK BİLE GELELİM AŞÇI ERKEKLERE KİMSE1000 DEN AŞAGI ÇALIŞMAZ ZATEN MESLEGİNDE İYİ
  İSE ÇOGU TATİL YÖRELERİNDE PARASI ÇOK OLURSA AİLEYİ BIRAKIP 3 5 AYLIGINA GİDERLER BAYANLAR TÜRKİYEDE HAHA ZOR
  BİRAZ ÖNCE BUNU KABUL EDEN EŞ BULMAK LAZIM NEYSE GEÇENLERDE BİR ARKADAŞ NEVİM DİYOR HİJYEN HİJYEN LAVABO YIKIYORUM YA TEMİZLİK HER SABAH BÜROLARI TEMİZLİYORUM AYRICA ÇAY TAŞIYORUM VE 30 KİŞİYE YEMEK BILAŞIK ŞİMDİ SİZ SÖYLEYİN EN ZOR ZANAAT EV HANIMLIGI BAYANLAR ÇOGU ÇALIŞTIKLARI YERDE İKİNCİ BİR EV GİBİ HİZMET VERİYORLAR ARKADAŞIM NEVİM DİYOR İŞ BAŞI OLUYO PERSONEL İŞ BAŞI YAPIYO ALLAH SENİ İNANDIRSIN BİRİ KALKIP ÇAYINI ALMIYO SOGANI DOGRA 2 ÇAY SOGANI KAVUR 1 KAHVE ZATEN 8 30 DA İŞ BAŞI 10 AKADAR KAHVALTILARI BİTMİYO DAHA Bİ GÜN YEMEGE BAŞLADIGIM ZAMAN SONUNU GETİREMEDİM 10 KERE ATEŞİ SÖNDÜRÜYORUM DİYOR SÖYLEYİN ŞİMDİ TÜRKİYE GERÇEGİNDE B İR BARDAK ÇAYINI BİLE KALKIP ALAMAYAN 3 İŞİ BİR KİŞİYE 3 KURUŞA YAPTIRMAYA ÇALIŞAN BU ZİHNİYET KADINLARIN SIRTINDAN DAHA ÇOK EKMEK YER KADINLARIMIZ UYANMADIGI SÜRECE TELEVİZYONDA ŞEFLERİ GÖRÜYORSUNUZ ASIL ŞEF ONLARMİ BİZİM GARİBAN KADIN AŞÇILARMI HERKES MESLEGİNİ BİLİR HA BİZ NE İSTİYORUZ EMEGE SAYGI BU ARADA 10 İŞ YAPARKEN BU BAYANLARIN YAPTIGI YEMEKLERİNDE LEZZETİ NE DERSİNİZ BİR TARAFTA RAHAT RAHAT 2 3 MİLYON MAAŞLI AŞÇILAR Bİ TARAFTA 600 E HERİŞİ VE LEZZETLİ YEMEKLERİ İLE BAYANLAR KİM EŞİTMİŞ ERKEKMİ KADINMI EŞİTLİK YOK SÖMÜRÜ VAR VE SONRADA DENİLİYOKİ İŞ VAR ÇALIŞAN YOK NERDE ALDIKLARI MAAŞ BİR EV KİRASI KADAR GELİN ÇIKIN BUİŞİN İÇİNDEN YAZDIKLARIMA UYUN HER YER İŞ DOLU BOŞVERİN ŞITANDARLARI KAZIM HAYAT BİR ŞITANDAT ZATEN SAYGILAR BİZ AŞÇI BAYANLARDAN SİZE NEVİM YILDIRIM

 4. Arkadaşım bu bilgiler tabi ki daha önceden iş tecrübesi olanlar için geçerli. her ne kadar sen dediğinde haklı olsan da sanırım en az işsiz ya da ilk tecrübelerinde olan insan kadar çok işte çalışmış, tecrübeliler de var. Bu yazı da onlara daha çok hitap ediyor. Hoş insan her bilgiden kendisine bir pay çıkarabilir kanımca.

 5. aslında yukarıda yazanlar önemli ama bana biraz teori olarak geldi, belli bi başarıya ulaşmış bi insan bunları rahatlıkla söyleyebilir ama hiç bi deneyimi olmayan veya çok az bi deneyim sahibi için bunları söylemek zordur. bunları söylemenin yanı sıra uygulamak belki de hayaldir. biraz daha pratik bilgiler tavsiyeler olsa bence daha iyi olur. Saygılarımlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here