İstanbul Kart Bayilik Şartları Ve Bayilik Almak

Bayilik başvurularında, Belbim'e 1000 $ teminat bedeli, İETT'ye 395 TL depozito bedeli ödenmesi gerekmektedir.
İstanbul Kart Bayilik Şartları ve Bayilik Almak
5 dk
Son güncellenme: 14/01/2020

İstanbul Kart Bayilik

Bayilik başvurularında, Belbim'e 1000 $ teminat bedeli, İETT'ye 395 TL depozito bedeli ödenmesi gerekmektedir. 

İstanbul Kart Bayilik Şartları

Elektronik Bayiliği için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir. İstanbul Kart Bayilik Gerçek Kişiler ; 

 • T.C. vatandaşı olmalıdır.
 • Daha önce İETT tarafından aynı kişi ve mekâna satış bayiliği verilmiş ise, bu bayiliğin sahtekarlık veya sahtecilik nedeniyle iptal edilmemiş olması gerekmektedir.
 • Vergi mükellefi olmalıdır. (Vergi Levhasının Fotokopisi başvuruya eklenecektir)
 • İşyeri açma ve çalışma ruhsatı olmalıdır. (Veya bayilik yapacak kişi ve bayilik yapılacak iş yeri için düzenlenmiş olan ve ilgili makamca onaylı olan, kira kontratı, pos sözleşmesi ya da su-elektrik-doğalgaz faturasının sunulması. )

İstanbul Kart Bayilik Şartları Tüzel Kişiler için gerekli belgeler; 

 • Şirket ana sözleşmesi
 • Yetki belgesi
 • İmza sirküleri
 • Vergi levhası
 • İşyeri çalışma ruhsatı, yoksa; kira kontratı, su-elektrik-doğalgaz faturası (bayilik yapacak kişi ve bayilik yapılacak iş yeri için düzenlenmiş olması ve ilgili makamca onaylı olması koşuluyla)
 • Yukarıda başvuru sahibine ait kategoride belirtilen belgelerin tamamı başvuruya eklenecektir.

Ayrıca Bayilik başvurusu olumlu değerlendirilmiş olanlardan 200 Bilet tutarında İETT depozitosu (395.00TL) ve 1000$ Akdom Cihaz depozitosu alınacaktır. İş Yeri; 

 • Bayilik verilecek tesis fiziki durumu ve konumu, yolcular açısından kolay erişilebilir olmalıdır.
 • Alkollü içki içilen eğlence mekanı, kumar ve benzeri oyunlar oynatılan yerlere bayilik verilmez.
 • Toplumda her kesim için erişilebilir olmalıdır.
 • Elektronik kartların satış ve dolum yapılacağı bölümün ayrı olmaması halinde, 18 yaş altı kesimin giremeyeceği, aile ve toplum yapısına zarar verici, kumar, kumara teşvik edici şans oyunları ve benzeri (at yarışı, futbol bahisleri) oyunların oynatıldığı, alkol içilen ve satılan bir yer olmaması gerekmektedir.
 • Mümkün oldukça duraklara yakın ve görünür olmalıdır.

İstanbul Kart Bayilik Alma Şekilleri

ONLINE BAŞVURU Online Basvuru Formu'nu doldurarak bayilik başvurusu yapabilirsiniz. Başvurunuzu online yaptığınızda zamandan tasarruf etmenin yanında, şifreniz ile başvurunuzun durumunu takip edebilirsiniz. Başvurunuz işleme alındığında, görevli ekibimiz en kısa sürede satış noktanızı ziyaret ederek işyerinizin uygunluğunu belgeleyecek ve onay işlemini başlatacaktır. BİREYSEL BAŞVURU Bayilik başvurunuzu aşağıdaki adımları uygulayarak bireysel olarak da yapabilirsiniz. Bayilik Talep Formu'nu indirerek doldurunuz. Formu bağlı bulunduğunuz İşletme Şefliğine götürerek şahsen başvurunuzu gerçekleştiriniz. AVRUPA YAKASI 1-Arnavutköy İşletme Şefliği Sultangazi, Arnavutköy, Başakşehir, Bahçeşehir 2-Avcılar İşletme Şefliği Avcılar, Esenyurt, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Silivri, Çatalca 3-Bakırköy İşletme Şefliği Esenler, Bağcılar, Güngören, Bakırköy, Bahçelievler, Küçükçekmece 4-Beşiktaş İşletme Şefliği Sarıyer, Kağıthane, Beşiktaş 5-Eminönü İşletme Şefliği Bayrampaşa, Zeytinburnu, Fatih, GOP 6-Şişli İşletme Şefliği Eyüp, Beyoğlu, Şişli ANADOLU YAKASI 1- Kadıköy İşletme Şefliği Ataşehir, Maltepe, Kadıköy 2-Pendik İşletme Şefliği Kartal, Pendik, Tuzla 3-Sultanbeyli İşletme Şefliği Sancektepe, Sultanbeyli, Çekmeköy, Şile 4-Üsküdar İşletme Şefliği Beykoz, Ümraniye, Üsküdar Başvurunuz işleme alındığında, görevli ekibimiz en kısa sürede satış noktanızı ziyaret ederek işyerinizin uygunluğunu belgeleyecek ve onay işlemini başlatacaktır. BAYİLİK ONAYINDAN SONRA YAPILACAK İŞLEMLER 

 • Elektronik Kart satış bayisi, bayilik belgesini aldıktan sonra, yetkili firmaya müracaat ederek Elektronik Kart satışı için kullanacağı cihaz ve ekipmanları ücretini ödeyerek temin eder.
 • Bayiliğin herhangi bir nedenle iptal edilmesi halinde, cihazlar sağlam olarak yetkili firmaya iade edililmelidir. Sözleşmede Cihaz Depozitosu, Bankaya yatırılan teminatın bedeli nin belirtilmesi gerekmekte, Depozitonun senelik olarak ne kadar bir kesintiye uğrayacağı detaylı olarak belirtilmesi gerekmekte, Belbim AKDOM sözleşmesi yapmaması, İETT tarafından yapılması ve depozito, kullanım kesintisi oranları net ve teşvik edici rakamların bulunması gerekmektedir.
 • İşletme süresince her türlü bakım, onarım ve iletişim için bayilerden herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak; bayiden kaynaklanan arızaların tamir bedeli, yetkili firma tarafından bayiye fatura edilir.
 • Cihazların çalınması veya herhangi bir nedenle imha olunması durumunda bayi, ilgili konuya ilişkin belge ile İETT'den yazı alarak yetkili firmaya müracaat edecek, ücreti karşılığında yeni bir cihaz satın almalıdır. Bayi çalınan veya imha olan cihaz için herhangi bir bedel talep edemez.
 • Bayi Elektronik Kart dolum makinesinin herhangi bir nedenle arızalanması halinde, bayi sorumlusuna bilgi verir ve arızalanan cihazı tamir işlemi için yetkili firmaya götürür. AKDOM ve bayi keselerinin tamiratı yetkili firma tarafından yapılır.
 • Bayi Elektronik Kart satışına başlamadan önce, Elektronik Kart Satış Bayisi olduğuna dair tabelayı ve çalışma saatlerini dıştan kolaylıkla görülecek şekilde, işyerinin uygun bir yerine asmalı ve bayi sorumluları talep ettiklerinde bayilik belgesini ibraz etmelidir.
 • Bilet tevzi görevlisi, bayi kesesine yapılacak her dolumdan sonra, yapılan dolum tutarını gösteren bir makbuzu Elektronik Kart satış bayisine veya vekiline verecektir. Bayi, bu makbuzları tesisinde saklamak ve denetim esnasında talep edilmesi halinde denetim görevlisine ibraz etmek zorundadır.
 • Bir Elektronik Kart satış bayisine, satış için dolum cihazı ile birlikte 3 adet bayi kesesi verilir, ancak bayinin talebi ve İETT'nin Olur'uyla kese sayısı artırılabilir. 3 adetten fazla alınan bayi keseleri için İstanbulkart bedeli kadar ücret alınır. Seri numarası ile birlikte kayıtlara geçirilen bayi kesesi, başka bir bayi tarafından kullanılamaz. Aksine davranarak, bayi kesesini başka bir bayiye veren ya da başka bir bayiye ait bayi kesesini kullanan, sahtecilik, usulsüzlük ya da manipülasyon yaptığı tespit edilen bayinin bayilik sözleşmesi fesih edilir ve hakkında suç duyurusunda bulunularak, adli işlem başlatılır. Elektronik Kart dolum makinesine ve bayi kesesine/keselerine derhal el konularak iptal edilir, yeni bir kese verilmez.
 • Elektronik Kart satış bayisi tarafından, bayi kesesine yaptırılacak Elektronik Kart dolum tutarı, bayi iskontosu düşüldükten sonra, bilet tevzi birimince düzenlenen tahsilat makbuzuna göre, aynı yerdeki İETT veznesi tarafından peşin olarak tahsil edilir.
 • Elektronik Kart satış ve dolumu kümülatif hesaplanır ve;

* 0-50.000,00.-TL arasındaki satış ve dolum tutarı için %1,5, * 50.001,00-100.000,00 TL arasındaki satış ve dolum tutarı için %1 * 100.001,00- TL ile üzerindeki satış ve dolum tutarı için ise %0,5 oranında bayi primi uygulanır. Aylık dolum tutarının hesabında, her ayın ilk ve son günü (son gün dahil) arası esas alınır. Akbil (tom) ve İstanbul Anonim Kart satışı karışlığında, satış bedeli toplamının %4 'oranın bayilik primi verilir. 

 • Bayi kesesinin her hangi bir şekilde zayi edilmesi veya kaybedilmesi halinde, işlemler aşağıda belirtilen şekilde yürütülür.

* Bayi önce yetkili firmaya bilgi vererek bayi kesesini iptal ettirecek, daha sonra da ilgili bilet tevzi birimine yazılı bildirimde bulunacaktır. * Yetkili firma kayıtlarını esas alarak, kesedeki bakiyeyi tespit eder. * Yetkili firma durumu resmi bir yazı ile İETT'ye bildirir. İETT, ilgili bayiye ücreti mukabilinde yeni bir kese düzenler. Yetkili firma zayii edilen kesedeki bakiyeyi yeni keseye yükleyerek bayiye teslim eder. Yeni düzenlenen bayi kesesi depozito bedeli bayiden tahsil edilir. 

 • Bayi kesesinin arızalanması veya her hangi bir nedenle yolcu elektronik kartına dolum yapmaması halinde, bayi aynı şekilde önce yetkili firmaya daha sonra da bilet tevzi birimine bilgi vererek keseyi tamir ettirmek üzere yetkili firmanın ilgili birimine götürecektir. Bayi kesesinin arızasının giderilememesi ve iptalinin gerekmesi halinde, bununla ilgili işlemler yetkili firma ile İETT bilet tevzi ünitelerince yürütülür. Bu bayi kesesi içindeki bakiye, Yetkili firma tarafından ilgiliye ait diğer bayi kesesine aktarılır ve yapılan işlemin belgesi bilet tevzi ünitesine gönderilir. Yeni düzenlenen kese için ücret alınmaz.
 • Elektronik Kart satış bayisi, bayilik iş ve işlemlerini vekil tayin edeceği kişiler vasıtasıyla yürütebilir. Bu takdirde vekilin asilin şartlarını taşıması ve yetkili olduğu işleri gösteren noter tasdikli vekaletnameyi bilet tevzi ünitesi ile yetkili firmaya vermesi zorunludur.

DUYURULAR VE ELEKTRONİK BİLET SATIŞ ESASLARI 

 • Elektronik Bilet Satış bayisi, yolcu elektronik biletine talep edilen tutarda dolum yapmakla mükelleftir. Arıza veya teknik bir problem haricinde, talebi geri çeviremez ve elektronik bilet satmak zorundadır.
 • Elektronik Bilet satış bayisi, yolcuya yaptığı dolum karşılığında bilgi fişi ve para üstünü sayarak verecektir. Aksi halde her türlü sorumluluk bayiye aittir.
 • Bayi, yeterli miktarda elektronik bilet bulundurmak zorundadır.
 • Elektronik kart için bayiye herhangi bir kar payı ödenmez. Bayi; kesinlikle indirimli tarifeli veya imtiyazlı kart satışı yapamaz.
 • Elektronik Bilet satış bayisi, İETT tarafından hazırlanan mevcut yolcu taşıma tarifelerini ve konuyla ilgili olarak yine İETT ilgili birimleri tarafından tebliğ edilecek bilgilendirme afişi veya benzeri duyuruları, tesisinde rahatlıkla görülebilecek bir yerde ilan edecektir. Yolcu taşıma tarifesinde yapılacak değişikliklerin basın yoluyla duyurulması, elektronik bilet satış bayisine tebligat sayılır. Elektronik Bilet satış bayi, yeni yolcu taşıma tarifesine ilişkin duyuruyu ilgili bilet tevzi ünitesinden temin etmek ve uygulamakla mükelleftir.
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.