İzmir’de Yapılacak İşler Rehberi

İzmir'de iş kurmayı düşünenler için tamamı çalışan iş fikirlerini bir araya derledik. İzmir'de yapılacak işler listesinde biri size mutlaka uygun.
İzmir’de Yapılacak İşler Rehberi
19 dk
Son güncellenme: 08/10/2021
Tüm Başlıklar

Türkiye'nin ve Egenin incisi İzmir'de yapılacak işler bitmez. Kendi işini kurmak için İzmir’i tercih edenler kendilerini yoğun bir rekabet ortamında bulsalar da şehrin nüfus yoğunluğu karlarını daim kılıyor. Türkiye’nin en çok göç alan şehirlerinin başında yer alan İzmir, karlı iş fikirleri için kolları sıvamak isteyen yüzlerce girişimcinin kalbini kazanıyor. Siz de “İzmir’de ne iş yapılır?” sorusunu kendinize sormaya başladıysanız rehber niteliğindeki bu yazımızda kararlarınızı daha doğru almanızı sağlayacak bilgiler bulabilirsiniz. Ancak İzmir’de yapılacak işler hakkında detaylara geçmeden önce İzmir’de iş yapma avantajları hakkında yapacağımız açıklamaları okumanızı öneriyoruz.

İzmir’de İş Kurmanın Avantajları

Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehri olma özelliği taşıyan İzmir giderek büyüyen ve genişleyen bir şehir olarak yeni ticaret fırsatları barındırıyor. İzmir’in limanı, İzmir’in potansiyeli, İzmir’in nüfus yoğunluğu, İzmir’in coğrafi konumu ve İzmir’in yeniliklere açık halkı girişimcilerin para kazanma arzusuna ulaşmasını mümkün kılıyor. Şehrin doğal güzellikleri, göz alıcı tarihi ve dinamik yaşantısı para kazanmak isteyen girişimcileri mıknatıs misali çekiyor. Son yıllarda İzmir ve ilçelerinin farklı mecralarda sıklıkla reklamının yapılması da bu şehrin hızlı bir ivmeyle gelişmesini mümkün kılıyor.

1. İzmir Nüfusu Giderek Fazlalaşıyor

İzmir’in nüfus yoğunluğu önlenemez bir şekilde artıyor. Türkiye’nin en çok göç alan şehri olma özelliği taşıyan İzmir’de hayata geçirilecek iş fikirleri de ister istemez çoğalıyor. Girişimciler İzmir gibi yoğun nüfuslu bir şehirde ticari faaliyetlerini başlattıklarında çok geniş bir hedef kitleye erişebiliyor. Özellikle yaya trafiğinin yoğun olduğu merkezlerde açılan işletmeler hem gündüz hem de akşam vakitlerinde iş yapabiliyor. İzmir’in tüm sektörleri kucaklayan potansiyeli kalabalık nüfusuyla birleşince ortaya büyük bir güç çıkıyor. Bu nedenledir ki gerek yabancı şirketler gerek Türkiye’deki kurumsal firmalar İzmir temsilcilikleri açma sürecini geciktirmiyor. Hali hazırda marka bilinirliği yüksek firmalar İzmir’de tüketicilerle buluşsa da yeni iş kuran girişimciler de pastadan kendi paylarını alabiliyor.

2. İzmir Limanı Ticaret Hacmini Arttırıyor

Mersin limanından sonra Türkiye’nin en büyük ikinci limanına sahip olan İzmir uluslararası ticaretin kalbi olmaya devam ediyor. İhracat ve ithalat yapanların hayatını kolaylaştıracak doğal bir zenginliğe sahip olan İzmir turizm sektörü için de inanılmaz bir potansiyel barındırıyor. Liman şehirlerinin ticari kültürünün gelişmiş olmasını da İzmir’de iş kurmanın avantajları arasına dahil etmek gerekiyor. İzmir halkı yüzyıllardır sahip oldukları ticari kültür gereği yeni girişimcilere ve girişimlere, çok spesifik bir durum olmadığı takdirde, sahip çıkıp destekliyor.

3. İzmir’deki Üniversiteler Büyük Bir Pazar Oluşturuyor

İzmir’de hem devlet üniversiteleri hem de özel üniversiteler yer alıyor. Her sene binlerce genç İzmir’e yüksek öğretimini tamamlamaya geliyor. İzmir’deki üniversitelerin yerleşim alanlarının şehrin geneline yayılmış olması şehrin bir bütün olarak gelişmesine öncülük ediyor. Dolayısıyla üniversite kampüslerine yakın lokasyonlar girişimciler tarafından altın değerinde görülüyor. İzmir’de üniversite öğrencisinin yoğun olması emlak sektöründen giyim sektörüne, gıda sektöründen ulaşım sektörüne kadar birçok alanda etkisini hissettiriyor.

4. İzmir Halkı Yeniliklere Açıktır

Türkiye’nin batısında yer alan İzmir yüzyıllardır birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Geçmişten gelen kültürel çeşitlilik İzmir halkının hoşgörülü ve yeniliklere açık olmasında büyük bir rol oynamaktadır. Karşısındakini dinleyen, anlamaya çalışan, farklılıklara saygı duyup yeniliklere kapalı olmayan İzmir halkı, girişimcilerin hayatını kolaylaştırmaktadır. En sıra dışı iş fikirlerinin bile yadırganmadığı, bireysel çabaların ve farklılaşmanın kabul gördüğü İzmir yüksek gelir elde etme ihtimali yüksek bir şehir olmayı sürdürmektedir.

5. İzmir – İstanbul Ulaşım İmkanlarının Gelişmişliği

Türkiye ekonomisinin kalbinin attığı İstanbul ve İzmir arasında geçtiğimiz haftalarda tamamlanan otoyol ile organik bir bağ oluşmuştur. İki şehir arasındaki mesafenin kısalması İzmir’in büyük bir Pazar olarak değerlendirilmesini tetiklemiştir. Sadece İstanbul ile olan bağlantısı değil, İzmir’in ulaşım ağlarının gelişmiş olması de bu şehirde para kazanmak isteyenlerin avantajlarından biri olarak kabul edilmektedir.

6. İzmir’in İklimi Ekonomiyi Hareketlendirir

İzmir’de tipik Akdeniz iklimi yaşanır. Yazlar sıcak ve kurak; kışlar ılık ve yağışlı geçer. Güneşli gün sayısının fazla olması, güneşli havalarda sıcaklık düşük de olsa insanların İzmir sokaklarına akın etmesi iklimin ticaret yaşantısını olumlu şekilde etkilemesine neden olur. İzmir’in Alsancak, Konak, Göztepe, Bornova, Karşıyaka ve Buca gibi yoğun nüfuslu bölgelerinde ılıman iklim yıl boyunca eğlence ve gıda sektöründe yüksek gelir elde etmek isteyen girişimcilere beklentilerinin karşılığını fazlasıyla verir.

Şimdiye dek İzmir’de iş yapmak isteyen girişimcilerin en büyük avantajlarını sizlere aktardık. Elbette bu maddeler arttırılabilir ya da bazıları bazı koşullarda dezavantaj olarak yorumlanabilir. Ancak verdiğimiz mesajın özü aynıdır, İzmir girişimciler için adeta bir cennet bahçesidir. İzmir’de yapılacak işler hakkında gerekli araştırmayı yapan, ticari hayata atılmadan önce fizibilite çalışmalarını tamamlayan, hedef kitlesini tanıyan, hedef kitlesinin tüketim alışkanlıklarını bilen ve İzmir’e adapte olabilen girişimciler İzmir’e yapacakları yatırımların karlılıklarını fazlasıyla alabilirler. Şimdilik bir İstanbul olmasa da İzmir’in sahip olduğu ve giderek artan potansiyeli kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

İzmir’de Yapılacak İşler Nelerdir? İzmir’de Yapılacak 35 İş Fikri

1. Butik Açmak 🔗

Hemen hemen yıl boyunca hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilen İzmir’de butik açmak karlı iş fikirleri arasında yer alıyor. Özellikle bayan giyimi özelinde faaliyet gösteren butik işletmeleri girişimcilerine yüksek bir karlılık bırakabiliyor. İzmir’in denize kıyısı olan ilçelerde hali hazırdaki butikler afaki rakamlarla ürün satışı yaptığı için daha makul fiyat politikasıyla hizmet verecek girişimcilerin yoğun talep görebileceği ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerekiyor. Yalnızca yazlık yerleşim yerlerinde değil İzmir şehir merkezinde de butik açmak yüksek karlılık bırakıyor. Öğrenci nüfusunun yoğun olduğu Buca, Bornova, Göztepe, Hatay ve Karşıyaka gibi ilçelerde özgün tasarımlara sahip giyim ürünleri satan işletmeler gün içerisinde tabiri caizse dolup taşıyor. Butik açmayı düşünen girişimcilerin İzmir’in avantajlarını yaşamak adına ürün ve hizmetlerinde bir tık da olsa farklılaşması gerekiyor. Her butikle aynı ürünleri satan, ürün tarzlarında çeşitliliğe gitmeyen ve kalitesiz olarak nitelendirilen ürünleri hedef kitlesiyle buluşturan iş yerleri İzmir gibi kalabalık nüfuslu bir şehirde dahi sinek avlayabiliyor. Siz de butik açarak İzmir’de yapılacak işler ikileminizi sonlandırmak istiyorsanız farklı ürünleri hedef kitlenizin yoğun olarak bulunduğu lokasyonlarda satabilir, güler yüzlü ve sıcakkanlı hizmet anlayışınızdan ödün vermeyerek kazanç beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

2. Kahve Dükkanı Açmak

İzmir’e yolunuz düşerse kahve dükkanlarını gözlemleyin; çok sapa yerlerde çok spesifik bir kitleye hitap etmedikleri takdirde kahve dükkanlarının çoğunlukla çok iş yaptığını görebilirsiniz. Özellikle dünya kahveleri satışının geleneksel tatlarla desteklendiği; hafif ve lezzetli tatlılarla ev yapımı kurabiyelerin sergilendiği kahve dükkanlarının büyük bir talep gördüğünü hemen fark edebilirsiniz. Kahve dükkanı açmak için franchise veren firmalar özelinde tercih yapanlar kadar butik kahve dükkanı imajından ödün vermeyenlerin de yüzünün güldüğü bu şehirde kahve dükkanı açmanın karlı prestijini yaşayabilirsiniz. İzmir’de kahve dükkanı açmak ve yüksek gelir elde etmek istiyorsanız İzmir halkının tüketim tercihlerini araştırmalısınız. Gün içerisinde yoğun nüfuslu olan caddelerde ya da prestijli sokaklarda hangi ürünleri satışa sunduğunuzda tercih edileceğini mümkünse küçük bir anket düzenleyerek iş planlama aşamasında belirlemelisiniz. Ürün ve hizmetleriniz ile ilgili görüşlerini bildiren; bundan da büyük bir memnuniyet duyan İzmir halkının dikkatini çekmek için anketin kestirme bir yol olduğunu da söyleyebiliriz. Aklınızda bulunsun…

3. Ev Yemekleri Dükkanı Açmak

İş merkezlerinin yoğun bulunduğu ya da üniversitelere yakın lokasyonlarda açılan ev yemekleri dükkanı İzmir’de iş yapar. Gıda sektörünün karlılığını yaşamak isteyenlerin ilk tercihleri arasında olsa da bu iş fikrinin İzmir’de gerçekten başarılı olabilmesi için girişimcilere büyük bir rol düşmektedir. Bu noktada önerimiz İzmir halkının zeytinyağlı yemek çeşitlerine olan ilgisinin doğru yönlendirilmesi gerektiği yönünde olacaktır. Aynı zamanda yeniliklere de açık olan bu kitle dünya mutfağından sürprizlerin de hakkını verecektir. İzmir’de iş yapmak için ev yemekleri dükkanı açmayı tercih ediyorsanız menünüzü zengin tutmalı, belli günlerde menünüze yeni lezzetler sokarak hedef kitlenizi şaşırtmalı, Türk mutfağının klasik tatlarından ödün vermeden hafif Ege yemeklerine yoğunlaşmalısınız. Böylelikle işletmenize farklı beklentileri olan geniş bir kitleyi çekebilir, işletmenize sadakat duymalarını sağlayabilir ve memnun kaldıkları hizmetleri önerme özverisine sahip olan İzmirlilerin sizin reklamınızı yapmasının keyfini yaşayabilirsiniz. “İzmir’de ev yemekleri dükkanı nerelerde açılmalı?” derseniz; genel olarak iş merkezlerinin, işletmelerin, kamu kurumlarının ve öğrencilerin yoğun bir şekilde bulunduğu Bornova, Buca, Alsancak, Konak, Çankaya, Gaziemir, Çiğli, Karşıyaka, Bayraklı, Balçova, Narlıdere gibi lokasyonların uygun nitelikleri taşıdığını belirtebiliriz.

4. İzmirde Yapılacak İşler: Açık Hava Reklamcılığı

İzmir küçüklü büyüklü işletmelerin marka bilinirliğini arttırmak üzere adeta yarıştığı bir Pazar olma özelliği taşır. Dolayısıyla firmaların reklam ve tanıtım çalışmaları yapması tercihten çok bir zorunluluk halini alır. İzmir’de yapılacak işler listemize giren açık hava reklamcılığı yüksek kar sunan iş kolu çeşitleri arasındadır. Siz de reklamcılık alanında deneyime sahipseniz açık hava reklamcılığı özelinde ticari faaliyetlerinize başlayabilirsiniz. Sektöre hakim iş ortakları ya da personeller bularak ajans hizmeti de verirseniz İzmir firmalarına çapraz satış yaparak kar marjınızı yükseltebilirsiniz. Açık hava reklamcılığı alanında çok fazla rekabetin olmamasının da sunduğu avantajla müşterilerinize merkezi noktalarda hizmet vererek sektörde kısa zamanda bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

5. Optik Dükkanı Açmak

Optik dükkanı yani gözlükçü açmak İzmir’de yapılabilecek karlı işler arasında yer alır. Türkiye’de ve dünyada hızla gelişen optik sektöründe faaliyet göstererek siz de müşterilerinize birbirinden ünlü markaların gözlük çerçevelerini, lenslerini ve gözlük camlarını satabilir; sağlık kurumları ile anlaşarak müşteri sürekliliğinizi sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda güneş gözlükleri de sergilerseniz İzmir gibi yılın büyük çoğunluğu güneş alan bir şehirde her mevsim yüksek karlılık elde edebilirsiniz. İzmir’de gözlükçü açarak yüksek karlılık elde etmek istiyorsanız, faaliyet gösterdiğiniz ilçe özelinde ürün fiyatlarınızı doğru konumlandırmalısınız. Alsancak, Bostanlı, Bornova, Güzelbahçe ve Güzelyalı gibi gelir düzeyi yüksek ilçelerde açacağınız optik dükkanlarında dünyaca ünlü markaların ürünlerini rahatlıkla sergileyebilirsiniz.

6. İzmir'de Yapılacak İşler Dövme Stüdyosu Açmak

İzmir’de genç nüfusun yoğun olması alternatif iş fikirleri karlılığını da arttırıyor. Dövme sanatçısı olsanız da olmasanız da İzmir’de dövme stüdyosu açarak karlılık potansiyeli yüksek bir işe sahip olabilirsiniz. Dövme stüdyosunda rasta yapımı, Afrika saç örgüsü ve piercing gibi ek hizmetler verebilir; alanında isim yapmış dövme sanatçıları bir araya toplayarak ilgi odağı haline gelebilirsiniz. Stüdyonuzun İzmir genelinde bilinir hale gelmesi için iş yaptığınız kişilerin steril ve titiz çalıştıklarından emin olmalı, hizmetlerinizin tanıtımı için başta Instagram ve Pinterest olmak üzere çeşitli sosyal medya platformlarını kullanmalı ve her zaman müşterilerinize özel çalışmalarınızı ön plana çıkarmalısınız. Bu şekilde İzmir gibi dövme yaptırma talebinin yoğun olduğu bir şehrin size sunacağı nimetlerin keyfini çıkarabilirsiniz.

7. Güzellik Salonu Açabilirsiniz ya da Güzellik Salonu Bayilikleri Alabilirsiniz

İzmir’deki güzellik salonları yüksek karlılık bırakan işletmeler arasındadır. Saç bakımından saç kesimine, epilasyondan saç boyasına, kaş alımından manikür pedikür gibi hizmetlerin verildiği güzellik salonları, İzmir’de iş yapmak isteyen girişimcilerin aklında mutlaka bulunmalıdır. Bu noktada güzellik salonunu sıfırdan açmak da güzellik salonu bayilikleri almak da mantıklı tercihler haline gelebilir. Siz de İzmir’de güzellik salonu açmayı düşünenlerdenseniz işletmenizi açacağınız bölge özelinde hizmetlerinizi belirlemeli, hem sağlık hem de müşteri sadakati için kaliteli ürünler kullanmalı ve sektörel tecrübenizi güler yüzlü hizmetinizle birleştirmelisiniz. Bu şekilde geniş bir yaş aralığına sahip bakımına önem gösteren kadın müşteri kitlesine hizmet sunabilirsiniz.

8. Klima Servisi Açabilirsiniz

İzmir’in o meşhur sıcaklarını bilen bilir. Mayıs ayından ekim ayına kadar devam eden İzmir sıcaklarından etkilenmemek, bunalmamak ve klima ihtiyacı hissetmemek mümkün değildir. Bu açıdan yaklaşıldığında İzmir sıcakları girişimciler için büyük bir fırsat olarak da yorumlanabilir. Klima bakımı, klima yedek parça ve klima tamiri gibi hizmet sunan işyerleri hem yaz hem de kış aylarında yoğun bir tempoyla çalışırlar. Yetkili servis olunduğunda artan kazançlarla birlikte evlere, işyerlerine, cafelere, fabrikalara, restoranlara ve hastanelere hizmet verme seçeneklerinin ortaya çıkması klima servisi açma karlılığını yükseltir. Siz de klima servis hizmetleri özelinde sertifikaya sahipseniz ya da personel yönetimi ve organizasyon becerilerinize güveniyorsanız İzmir’de klima servisi açmak için girişimlere başlayabilirsiniz.

9. İzmir'de Yapılacak İşler Meyhane Açmak

İzmir’de eğlence sektöründe faaliyet göstermek istiyorsanız, işletmecilik deneyiminiz varsa ve hizmet sektöründe iddianızı sergilemek istiyorsanız İzmir’de meyhane açarak yüksek karlılık elde edebilirsiniz. Farklı menü konseptleri oluşturabilir, farklı yörelere ait meze seçeneklerini müşterilerinizle buluşturabilir, canlı müzik ya da fasıl geceleri düzenleyebilir, ara sıcak ve ana yemek seçeneklerinizle müşterilerinizin kalbini fethedebilirsiniz. İzmir’de yapılabilecek karlı iş fikirleri arasında yer alan meyhane açmak fikrinin karlılığını yaşamak istiyorsanız yaz kış yoğun ilgi gören lokasyonları tercih edebilirsiniz. Alternatif olarak Çeşme, Seferihisar, Foça ve Güzelbahçe gibi noktaları da değerlendirebilirsiniz. Yıl boyu dolmasalar da yazlık bölgelerdeki meyhanelerin dönemsel karlılıklarının hafife alınmaması gerektiğini vurgulamak istiyoruz.

10. Pet Shop Açmak 🔗

İzmir’de hemen hemen her ilçede evcil hayvan besleyen büyük bir çoğunluk bulunur. Evcil hayvanlarına gözü gibi bakan İzmirliler kaliteli pet bakım ürünlerine, pet oyuncaklarına ve prestijli kedi ve köpek mamalarına büyük bir ilgi gösterirler. Ürün çeşitliliği yüksek tutulan pet shoplar da İzmir’de sadık müşterileri olan işletmeler grubunda yer alırlar. Siz de İzmir’de ne iş yapılır? diye düşünenlerdenseniz, hayvanları seviyorsanız ve gerekli yatırım bütçesine de sahipseniz petshop açma fikrini değerlendirebilirsiniz. Dönemsel kampanyalar düzenleyerek, işletmenizdeki ürünlerin tanıtımını sosyal medyadan yaparak ve müşterilerinizle bağ kurarak petshop dükkanı avantajlarını yaşayabilirsiniz.

11. Waffle Dükkanı Açmak

Waffle İzmir’de oldukça sevilen bir tatlı çeşididir. Mis gibi waffle kokan Alsancak, Güzelyalı ve Bostanlı sokaklarından geçerken waffle çekimine kapılmamak neredeyse tüm İzmirliler için verilmesi güç bir mücadeledir. İzmir’de yapılabilecek işler listesinde daimi yere sahip olan waffle dükkanı açmak için gerekli sermayeye sahipseniz bu iş fikrini değerlendirmenizi öneriyoruz. Bu aşamada waffle bayilikleri veren firmalar ile iletişime geçme alternatifinizin olduğunu da hatırlatmak isteriz. Hali hazırda İzmir waffle piyasasını domine eden 2 – 3 firmayla görüşerek franchise ağına katılıp ticari başarılarınızı sağlamlaştırabilirsiniz.

12. Spor Salonu Açmak – Spor Salonu Bayilik Almak

İzmir’de yapılacak iş fikirleri arasında yer alan spor salonu açmak, girişimcilere düzenli gelir elde etme imkanı sunar. Yine üniversite çevrelerinde, nüfusu yoğun yerleşim birimlerinde ya da prestijli lokasyonlarda açıldığında yüksek karlılık bırakan spor salonları girişimcilere hizmet çeşitliliği arttırma fırsatı sunar. Siz de spor salonu açarak İzmir’de ticari başarılarınızı arttırmak istiyorsanız öncelikle genç kesimi hedeflemelisiniz. Spor salonunuzu gençler için cazibe merkezi haline getirebilirseniz kısa sürede yatırımlarınızın karşılığını alabilirsiniz.

13. Outdoor Spor Malzemeleri Mağazası Açmak

Kamp malzemeleri, çadır, tırmanış ekipmanları ve daha birçok spesifik spor malzemesinin satıldığı outdoor spor malzemeleri mağazaları girişimcilerine İzmir gibi kalabalık ve outdoor sporlara ilginin yoğun olduğu bir şehirde yüksek karlılık bırakabilir. İzmir’de Decathlon markası pazarı domine etse de daha yüksek gelir düzeyine hitap eden işletmelerin de piyasada tutunma şansı yüksektir. Siz de outdoor spor malzemeleri mağazası açmak istiyorsanız ürün gruplarınızı şekillendirebilir ve müşterilerinize çeşitlilik sunabilirsiniz. En kaliteli markaları satarak pahalı sporları tercih eden özel bir kitleye hitap edebilirsiniz.

14. Butik Hamburgerci Açmak

Son yıllarda İzmir’de göz ardı edilmesi mümkün olmayan bir butik hamburgerci furyası esiyor. Fast food zincirlerinden sıkılan ve gurme burger deneyimi yaşamak isteyen İzmirlilerin yoğun ilgisi ile karşılaşan butik hamburgerciler yenilikçi ürünleri ile İzmirlilerin kalbini kazanıyor. Şeflerin kendi tarifleri gençler arasında popülerleşirken fikrin sahipleri girişimcilik zaferlerinin tadını çıkarıyor. Siz de mutfak deneyiminiz olmasa da doğru ortaklarla yola çıkarak butik hamburgerci açabilir, her yaştan İzmirliye satış yapma fırsatı yakalayabilirsiniz. Trendleri takip ederek, yemek siparişinin en çok verilen bölgeleri araştırıp lokasyon seçimi yaparak ve evlere servis yaparak kazançlarınızı katlayabilirsiniz.

15. Organizasyon Firması Açabilirsiniz

İş yerinde dinamizm eksik olmasın, hareketlilik hiç bitmesin isteyenlerdenseniz İzmir ve çevre iller genelinde faaliyet gösteren bir organizasyon firması açabilirsiniz. Şirket etkinliklerinden doğum günlerine, nişanlardan düğünlere, konserlerden imza günlerine kadar birçok faaliyeti düzenleyerek İzmir gibi yoğun aktivite programı olan bir şehirde azımsanamayacak denli çok para kazanabilirsiniz. Organizasyon firması açtığınızda birkaç kurumsal müşteri bulduğunuzda hizmet fiyatınızı yükseltebilir, sektörün prestijli projelerini üstlenerek iş dünyasına sağlam bir giriş yapabilirsiniz.

16. Kumrucu Açabilirsiniz

İzmir ile özdeşleşen ünlü sokak lezzeti kumru birçok girişimcinin medet umduğu iş fikirlerinin merkezinde yer alıyor. İzmirliler kumruya bayıldığından ve İzmir’i ziyaret eden herkes mutlaka kumruyu denediğinden kumru satışı yapmanın karlılığı neredeyse hiç azalmıyor. Ancak gerçekçi olmanın gerektiği bazı noktaların girişimciler tarafından bilinmesi önem taşıyor. İzmir’de kumru satmak için yatırım yapmak için oldukça iddialı olmak gerekiyor. İzmirlilerin kumrudan beklentisi yüksek olduğundan girişimcilerin mümkün olduğunca deneyimli bir usta bulması icap ediyor. Siz de İzmir’e özel kumru lezzetini hedef kitlenizle buluşturmayı düşünüyorsanız doğru lokasyonda deneyimli ustalarla yüksek gelir elde edebilirsiniz. Kumrunun yanı sıra kumpir, tost ve ızgara seçenekleri de sunarak kitlenizi genişletme fırsatından yararlanabilirsiniz.

17. Araç Kiralama Firması Açabilirsiniz

İzmir yaz kış turistlerin ziyaret ettiği, iş gezilerinin yapıldığı ve kurumsal firmaların faaliyet gösterdiği bir şehirdir. Böyle bir şehirde de araç kiralama hizmeti vermek her zaman girişimcilere kazandırabilir. En yeni otomobil modellerine sahip olan, farklı araç seçeneklerini müşterilerine sunan ve farklı bütçelere hitap eden alternatifler barındıran araç kiralama firmaları rakipleri arasında ön plana çıkabilir. Elbette bu iş için gerekli yatırım bütçesinin diğer iş fikirleri ile kıyaslandığında daha yüksek olduğunun da göz önünde bulundurulması ve İzmir’deki araç kiralama şirketlerinin sağlam birer rakip olduklarının bilinmesi gerekir.

18. Fotoğrafçılık Yapabilirsiniz

İzmir’de iş yapmak için illa ki fiziki bir işletmeye ihtiyacınız olmaz. Fotoğrafçılık alanında eğitiminiz, deneyiminiz ve yeteneğiniz varsa İzmir’de gelir elde etmek için şanslı olduğunuzu düşünebilirsiniz. Organizasyon firmaları ile anlaşarak ya da sosyal medya üzerinden düğün, nişan, doğum, doğum günü ve kına gibi organizasyonların işlerini alarak yüksek gelir elde edebilirsiniz. Alternatif olarak doğa fotoğrafları çekebilir, stok fotoğrafçılık yapabilir, İzmir’de bir sahil kasabasına yerleşip freelance çalışmanın özgürlüğünü doyasıya yaşayabilirsiniz.

19. Emlakçı Açabilirsiniz veya Emlak Firmalarından Bayilik Alabilirsiniz

İzmir’de inşaat sektörü son yıllarda ciddi bir ivme yakaladı. İzmir’de şehir merkezine uzak yerler dahi artık şehrin bir parçası haline gelirken konut piyasası bir hayli hareketlendi. Siz de İzmir’de iş yapmak için gayrimenkul sektöründe faaliyet göstermeyi tercih ederseniz İzmir’de büyük bir potansiyel yakalayabilirsiniz. Özellikle üniversitelerin bulunduğu lokasyonlarda konut kiralama ve satışına aracılık ederseniz, arsa yatırımı yapmak isteyenlere hizmet sunarsanız ve elbette güvenilir imajınızdan güç alırsanız göreceli olarak az sermayeli bu iş fikrinin avantajlarını yaşayabilirsiniz.

20. Kitapçı Açabilirsiniz

İzmir’de yapılacak işler listemizde elbette kitapçı açılması önerisi de yer alıyor. Öğrenci yoğunluğunun çok yüksek olduğu şehirlerden biri olmasının yanı sıra İzmir’de okuma alışkanlığının yaygın olması kitapçı dükkanı açma fikrinin avantajlarını arttırıyor. İzmir’de Alsancak, Konak ve okul çevrelerinde açılan kitapçı dükkânlarında romanların, dergilerin ve şiir kitaplarının yanı sıra merkezi sınavlara hazırlık amacıyla ders ve test kitapları da büyük ölçüde talep görüyor. Bu aşamada girişimcilerin önünde iki ayrı seçenek bulunuyor. Ya yeni kitapların satıldığı bir dükkan açılabiliyor ya da eski kitapçı konseptinden ilerlenebiliyor. Her iki konseptin de İzmir’de talep gördüğü bilindiğinden bu aşamada girişimcilerin hedefleri, ilgi alanları ve yatırım bütçeleri doğrultusunda karar vermeleri gerekiyor. Kitap ile cafe konseptlerinin birleşmesinden bir kitap cafe açmak da faydalı bir iş fikri olabilir.

21. Oto Galeri Açmak

Yatırım bütçesi yüksek olan girişimciler İzmir’de oto galeri açarak karlılık elde edebilirler. İkinci el araç alım satımı yapan ve yeni modelleri ile de tüketicilerle buluşan oto galerinin başarılı olabilmesi için girişimcilerin müşterileri üzerinde güven duygusu sağlamaları gerekir. İşyerlerinin yoğun olduğu ya da prestijli lokasyonlarda açılan oto galerileri girişimcilerin reklam ve tanıtım çalışmalarına ağırlık vermesiyle kısa sürede iş yapmaya başlayabilir. Siz de İzmir’de yapılacak işler arasında otomotiv sektörü iş fikirlerine ağırlık veriyorsanız oto galeri açma fikrine odaklanıp gereklilikler üzerinde çalışmalarınızı başlatabilirsiniz.

22. Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

İzmir tarihi dokusuyla yerli ve yabancı turistler için büyük bir çekim noktası olmayı sürdürüyor. Özellikle Selçuk ilçesi tüm dünyanın uğrak turistik lokasyonları arasında yer alıyor. Efes Antik Kenti ve Meryem Ana gibi turistler için çok çekici olan bölgeler hediyelik eşya satışı yapmak isteyenlerin de ilgi odağı haline geliyor. Bu bölgelerde açılan hediyelik eşya dükkanlarında magnetler, antik kenti anımsatan hatıralıklar, gümüş takılar, pipolar, tablolar, el yapımı eşyalar ve daha birçok farklı ürün grubunun satışı yapılabiliyor. Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak için Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak İçin Ne Yapılmalı başlıklı içeriğe göz atabilirsiniz.

23. Butik Otel Açmak

Yine yatırım bütçesi yüksek olan girişimcilerin ilgilenebilecekleri bir iş fikriyle karşınızdayız. İzmir’de butik otel açmak uzun süredir revaçta iş fikirleri arasındadır. Yazlık ilçelerde de şehir içinde de yüksek talep gören butik oteller prestijli noktalarda girişimcilerine ciddi getiri sağlayabilir. Özellikle Alaçatı, Çeşme, Karaburun, Urla, Çeşmealtı, Dikili, Sığacık, Seferihisar, Eski Foça, Yeni Foça, Dikili ve Çandarlı gibi sahil beldelerinde butik oteller yaz aylarında yıllık kazançlarını çıkarabilirler. Bir de kış aylarında kafa dinlemek için tatile çıkan turistler düşünüldüğünde butik otel açmanın karlılığı net bir şekilde anlaşılabilir. Siz de İzmir’de butik otel açmak istiyorsanız öncelikle lokasyon seçimine odaklanmalısınız. Seçtiğiniz lokasyondaki yerli ve yabancı turist potansiyelini değerlendirmeli, bölgede 5 yıldızlı otel yoğunluğunu araştırmalı, kesinlikle butik otelinizin dekorasyonu için sağlam bir bütçe ayırmalı ve hizmet kalitenizle fark yaratmak için çalışmalarınızı yoğunlaştırmalısınız.

24. Cep Telefonu Mağazası Açmak

İzmir gibi yoğun nüfusa sahip bir şehirde cep telefonu aksesuarlarının satışından yüksek karlılık elde edebilirsiniz. Hali hazırda var olan işletmelerden farklılaşabilirseniz, birbirinden farklı aksesuarlarla hedef kitlenizin dikkatini çekip sosyal medya aracılığı ile de reklam ve satış çalışmalarınızı geliştirirseniz cep telefonu aksesuarı satışından beklentilerinizi karşılayacak düzeyde gelir elde edebilirsiniz. Bu noktada spesifik bir marka özelinde de genel kitleye hitap edecek şekilde de ürün seçimi politikanızı şekillendirebilirsiniz. İşletmenizi açacağınız konum doğrultusunda detaylı düşünerek ürün ve hizmet politikanızı belirleyebilirsiniz. Örneğin Konak, Çankaya ve Alsancak gibi ilçelerde tüm cep telefonu markalarına yönelik ürün satışı yapmanız daha karlı olur; Bostanlı, Güzelbahçe ve Balçova gibi lokasyonlarda tek bir marka üzerine odaklanmanız daha mantıklı olarak yorumlanır.

25. Kozmetik Mağazası Açmak

İzmir’de kozmetik mağazası açmak en karlı iş fikirleri arasında yer alır. Ancak sıfırdan bir marka ile kozmetik sektörüne giriş yapılmak çok önerilmez. İzmir piyasasında efektif olan birkaç kozmetik firması ile bayilik görüşmesi yapılırsa ve bayilik için gerekli yatırım bütçesi karşılanabilirse girişimciler karlı bir yolculuğa başlayabilir. Ojeler, farlar, asetonlar, parfümler, pamuklar, yüz maskeleri, deodorantlar, şampuanlar, vücut losyonları, duş lifleri, taraklar, cımbızlar, yüz bakım ürünleri, kremler, temizlik malzemeleri gibi ürün çeşitleri İzmirli tüketicilerin yoğun ilgisini görmektedir.

26. Ponny Çiftliği Kurabilirsiniz

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olsa da çocuklu aileler için kısır denebilecek imkanlara sahiptir. Sosyalleşmek ve çocuklarının gelişimine katkıda bulunmak isteyen birçok ebeveyn maalesef İzmir’de aktivite seçme konusunda zorlanmaktadır. İzmir pazarındaki bu eksiklik girişimciler için bir fırsat olarak yorumlanabilir. Ponny çiftlikleri kurulduğu takdirde hafta sonları çocuklu aileler, hafta içi anaokulu organizasyonları gibi çeşitli aktivitelerle girişimciler kazançlarını arttırabilir. Ponny cinsi atların fiyatları 5 bin eurodan başladığı için bu iş fikrini hayata geçirmeyi düşünen girişimciler yüksek miktarda sermayeyi gözden çıkarmalıdır.

27. Yöresel Ürün Market Bayiliği

Hem kurumsal bir firmanın sunduğu imkanlardan yararlanmak hem de sağlıklı beslenme konusunda hassas olan milyonlarca kişiye hitap etmek isteyen girişimciler İzmir’de yöresel ürün market bayiliği alabilirler. Farklı ürün gruplarının sunulduğu yöresel marketler gün içerisinde yüzlerce müşteriyi kendisine çekebilir, yeni ürünlerle tanışan İzmirlilerin kalbini kazanabilir. Nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu ilçelerde açıldığı takdirde yöresel ürün marketleri girişimcilerin yüksek gelir elde etmesini sağlayabilir. Yöresel ürün market bayiliği almak isteyen girişimcilere marka seçimi konusunda hassas olmalarını öneriyoruz. Ürün çeşitliliği yüksek olan markalar İzmir’de her daim daha çok getiri sağlar. Özellikle organik ürünlerin yer aldığı işletmeler İzmirli tüketicilerin ihtiyaçlarına yanıt verebilir ve yeniliklere açık İzmir halkında ihtiyaç yaratarak çapraz satışı mümkün kılabilir.

28. Kahvaltı Salonu Açmak

Hafta içi ya da hafta sonu fark etmez, İzmir’in nezih yerlerinde açılan kahvaltı salonları müşteri sıkıntısı yaşamaz. Doğal ürünlerin müşterilere sunulduğu ve brunch konseptinin uygulandığı mekanlar gençlerin de orta yaşlı kesimin de uğrak noktası olabilir. İzmir’de kahvaltı salonu açmak isteyenlerin mümkünse bahçeli bir işletme bulması, hizmet kalitesini arttırması ve menüsünde farklı lezzetlere yer vermesi önerilir. Bu şekilde diğer kahvaltı salonları arasında özelleşmek ve müşterilerin sadakatini kazanmak mümkün olabilir. Bir de işletme deniz kıyısında olursa o zaman girişimcilerin başarısız olabilmesi için büyük bir çaba harcaması gerektiği söylenebilir.

29. Anaokulu Açmak

İzmir’de iş gücüne katılım yüksektir, çocuklu aileler için çocuklarını güvenebilecekleri ve çocuklarının iyi eğitim alacaklarına inandıkları anaokulları bu nedenle oldukça önemlidir. Kadınların kariyerlerine ara vermek istememesi bir yana anaokulu eğitiminin çocukların gelişimdeki önemi İzmir’de anaokulu açma fikrinin avantajlarını arttırır. Anaokulu açmayı düşünen girişimciler anaokulu bayilikleri ilanlarına yoğunlaşabilirler. Hali hazırda isim yapmış markaların sunduğu güvenilirlik hissi girişimcilerin avantajına olacaktır. Ek olarak anaokulu bayilikleri alınırken yabancı dil eğitimine ve çocukların hem fiziksel hem de psikolojik gelişime katkı sunan aktivite alternatiflerine dikkat edilmesi gerekir. Anaokulu açılacak lokasyon da bu anlamda önemlidir. Ya iş merkezlerine yakın yerler ya da yoğun nüfuslu yerleşim birimleri anaokulu açmayı düşünen girişimciler tarafından önceliklendirilmelidir. Elbette servis ağının geniş tutulması da kazancı arttıracaktır.

30. Meyve Suyu Barları

Taze sıkılmış meyve sularının farklı tariflerle müşterilere sunulduğu ve kişisel talepler doğrultusunda hazırlandığı meyve suyu barları az sermayeli iş fikirleri arasında yer alır; İzmir’de de oldukça talep görür. Gün içerisinde yoğunluğun azalmadığı Çankaya, Alsancak ve Kemeraltı gibi noktalarda faaliyet gösteren meyve suyu barlarının günlük kazancı girişimcilerin yüzünü güldürür. Siz de göreceli olarak düşük sermayeli iş fikrileri odağında ilerliyorsanız meyve suyu barları açma fikrini detaylı olarak değerlendirebilirsiniz.

31. Pizzacı Açmak

Fast food sektöründe yatırım yapmak İzmir’de yapılacak işler arasında bulunur. Özellikle pizza, İzmir halkı tarafından çok sevilen ve tüketilen bir yiyecek olarak girişimcilerin yoğunlaşabileceği bir gıda ürünü olma özelliği taşır. Üstelik yalnızca pizza bayilikleri veren firmalar arasından da seçim yapılması gerekmez, son yıllarda İzmir’de butik pizzacılar yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlamıştır. Dilimi 6 TL’ye dahi sunulabilen, leziz pizzalar gün içerisinde atıştırmak isteyen yüzlerce İzmirlinin tercihi olmaktadır. Butik pizzacı açmak için yüksek yatırım bedelleri ya da çok geniş bir işletme gerekmez. Konsept doğru belirlenirse 10 – 15 metre karelik bir işletme alanı dahi karlı bir girişim başlatmak için yeterli olabilir.

32. Erkek Kuaförü Açmak

İzmir’de erkekler de kadınlar kadar tarzlarına ve kişisel bakımlarına düşkündür. Bu nedenle erkek kuaförü açmak İzmir’de yapılacak karlı işler arasında yerini bulur. Saç ve sakal tasarımı gibi yenilikçi hizmetler sunan, en başından randevu sistemini oturtup sosyal medyanın gücünü doğru kullanan girişimciler için erkek kuaförü açmak karlı bir yatırım haline gelebilir. İzmir’de erkeklerin saç tıraşları 20 TL&

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.