Altın

Altın, çoğu insanın bildiği üzere, günümüzde ülkemiz sınırları içerisinde bulunan topraklarda yaşamış olan Lidyalılar tarafından para olarak kullanılmış ve bu da o güne kadar alışverişlerini takas etme suretiyle yaptığı varsayılan insanlık için büyük bir gelişme sağlamıştır.
Para yerine kullanılan ilk eşya ve aynı zamanda her türlü ziynet eşyasının da bel kemiği hammadde olan değerli metal altın aynı zamanda bir yatırım aracı olarak da görülmektedir. Altın, yatırım seçeneklerinin bu denli çeşitlendiği bir dönemde dahi hala cazibesini sürdürmektedir.

Altın Yatırımları Hakkında Genel Bilgi

Dizilmiş altın külçeleri

Her zaman merak edilen bir değerli metal olarak altın, tarihsel olarak da en önemli yatırım araçlarının başında gelmiş; emekliler, öğrenciler, ev hanımları, işletme sahipleri ve finans alanında meslek sahibi olan profesyonel yatırımcılar dahil olmak üzere toplumun her kesiminden insanı ilgilendiren bir yatırım enstrümanı olarak değerlendirilmiştir.

Tarih boyunca, kişilerin nihai amaçları farklılaşıyor olsa da hemen herkes için uygun ve tanınan bir yatırım aracı olan altının bu bilinirliği onu, insanların ekonomik ortama dair endişe duymaya başladıkları zamanlarda güvenli bir liman olarak görmelerini sağlamıştır. Güvenli liman deyimi bu noktada riskten kaçınma ve dolayısıyla riski daha yüksek olan varlıklara nazaran daha düşük oranda bir olası getiriyi kabul etmek anlamına gelmektedir. Yatırımını altın üzerine yapmayı planlayan bir kişinin cevap vermek durumunda olduğu soruların en başında da bu riskten kaçınmak mı yoksa yüksek getiri beklemek mi sorusu gelmektedir.

Altın Yatırımları Nasıl Yapılır?

Altın liralar ve para

Altın yatırımı farklı şekillerde gerçekleşebilir. Fiziksel ve sanal ortamda alım satımı yapılan altın çeşitli amaçlara hizmet etmektedir.

Bir yakının düğününe takı olarak götürme, yatırım yapma ve bu sayede getiri elde etme, sürekli al sat yapmak suretiyle kar sağlama ya da sadece birikmiş sermayenin değerini korumanın düşünüldüğü ve bankada mevduat bulundurmaktan başka yöntemler arandığı bir amaç güdülüyor olsun, altın hem fiziksel hem de sanal olarak elde edilebilirliği sayesinde erişim kolaylığı sağlayarak bu amaca en doğru şekilde hizmet edebilmektedir.

Fiziksel olarak altın almak için geleneksel yöntem olarak da adlandırabileceğimiz şekliyle, örneğin bir kuyumcuya gidilerek altının satın alınması gerekmektedir. Geleneksel yöntem hala altın fiyatlarını belirlemede önemli bir etkiye sahiptir. Zira Kapalıçarşı, altın fiyatları ile ilgili bilgi veren ülkemizdeki en önemli tezgah altı piyasadır.

Gelişen teknoloji ve globalleşmenin hız kazanması beraberinde piyasaların birbiriyle entegre olmasını, bilginin daha hızlı ve doğru akışını getirmiştir. Tüm bunlara ek olarak, sanal ortamdan, tıpkı fiziksel ortamda alışveriş yapıyormuş kadar rahat ve belki de daha güvenli bir şekilde altın alım satım işlemlerini gerçekleştirebilme imkânı altına olan merakı yükseltmiştir. Örneğin; bankaların akıllı telefonlar için çıkardıkları mobil uygulamalar ve internet bankacılığı gibi yöntemler sayesinde bankalardan gram altın alım satım işlemleri neredeyse tek dokunuşla gerçekleştirilebilir hale gelmiştir. Son derece güvenli olan bu yöntemle isteyen kişiler bankaların bu hizmet karşılığında kestiği cüzi miktardaki bir komisyonu ödemeyi kabul ederek kısa sürede bir altın yatırımcısı haline gelebilmektedir. Bu şekilde satın alınan altınlar satın alan kişiye ait olup banka hesabında tutulmaktadır. Banka bu hesap üzerinden, eğer altın mevduat hesabı veya benzeri bir nemalandırma yöntemi seçilmediyse, faiz işletmez ve kişi sadece altın fiyatlarında yaşanan değişimler neticesinde getiri veya götürü durumlarına maruz kalmaktadır.

Altın Fiyatları Nasıl Takip Edilir?

Altın parçacıkları üzerinde iki külçe altın

Altın fiyat verileri anlık olarak Foreks tarafından sağlanmaktadır. İnternet ortamında da bulunabilecek olan altın fiyatları bu şekilde olursa 15 dakika gecikmelidir. Bu 15 dakikalık gecikmeyi yaşamamak için foreks hizmeti veren bir aracı kurum vasıtasıyla hesap açılabilmektedir. Sermaye Piyasası Kurulu ve ilgili kanunlar tarafından koruma altında olunacağından geleneksel yöntemlerle fiziksel olarak altın elde etmek kadar güvenli bir ortamda yatırımlar değerlendirilebilmektedir.

Eylül 2019 itibari ile bulunulan noktada hem ülke hem dünya için çok da iyi ekonomik gelecek senaryolarının yazılmadığını düşünüldüğünde “Altın, bir güvenli yatırım aracı olarak, yatırım yapmak isteyenlerin yeniden dikkatini çeker hale geldiği bir dönemi yaşamaktadır” demek yanlış olmayacaktır. Ülkemizde de en çok tercih edilen kullanım formları dolayısıyla “Çeyrek altın fiyatları ne kadar? Gram altın kaç para?” şeklinde sorular daha sık sorulmaya başlanmıştır.

Altın

Altın Kategorisinden En Popüler İçerikler

Hangi Altın Kaç Gram? Tam Altın Kaç Gram, Yarım Altın Kaç Gram, Çeyrek Kaç Gram?

Çeyrek altın, yarım altın ya da tam altın satın aldığınızda aslında kaç

Altın Tarafından Ayşegül Tuncay

Altın Alırken Ayarına Dikkat Edin! Altın Ayarı Nasıl Anlaşılır Öğrenin

Altın ayarı nedir? 18 ayar, 24 ayar gibi altın ayarı seçenekleri dışarıdan

Altın Tarafından Ufuk Saçıntı