Döviz

Serbest döviz kuru sisteminin kullanılmasının yaygınlaşmasıyla beraber finansal piyasalarda yatırım yapmak isteyenlerin en önemli aracı döviz haline gelmiştir. Dünyanın en yüksek hacme sahip piyasası olan foreks piyasası toplumun her kesiminden insanın merakını cezbetmektedir. Kaldıraçlı işlemlere izin vermesi dolayısıyla iflas riskinin de bulunduğu bu tezgahaltı piyasa dünyanın her yerinden irili ufaklı çeşitli meblağlarla yatırımlarını değerlendirmeye çalışan aktörlerle doludur. Ancak yine de dövizin bir yatırım aracı olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği ile ilgili tartışmalar mevcuttur.  Doğası gereği çok fazla faktörden etkilenen dövizin piyasa fiyatı oldukça hareketli, yani; volatildir.

Döviz Yatırımlarının Ardındaki Motivasyon

Döviz yatırımı yapmak özellikle finansal risklerin arttığı ekonomik koşulların bulunduğu gelişmemiş ve gelişmekte olan ekonomilerde iyice ön plana çıkmaktadır. Döviz, altın gibi güvenli limana sığınma ihtiyacını karşılayan bir yatırım aracı olmasa da içinde bulunulan ekonomik koşullar bu türden bir döviz yatırımını mümkün kılabilmektedir.

Söz konusu koşulların oluşması durumunda, sermayelerini değerlendirmek isteyenler genellikle en çok tercih edilen para birimlerine yönelme eğiliminde olurlar. En çok tercih edilen para birimlerinin başlıcaları Amerikan Doları, Euro ve Japon Yenidir. Ancak gelişmekte olan ülkelerin para birimleri de yine koşullara bağlı olarak yatırım veya spekülatif amaçlarla elde edilmesi amaçlanan para birimleri haline de gelebilmektedir.

Bu noktada ise, gelişmiş ülkelerin kullandıkları para birimlerine nazaran daha volatil yani daha oynak fiyatlara sahip olan söz konusu gelişmekte olan para birimlerinin riski daha fazla olacağından, döviz elde etmek isteyen kişi bu kararı verirken kar fırsatı mı yoksa parasının değerini enflasyona karşı koruma amacı mı güttüğünü kendi kendine cevaplamalıdır.

Volatiliteye yani çok geniş bir aralıkta hareket eden fiyat seviyelerine sahip para birimleri yüksek getiri vadedebilir iken, gelişmiş ülke para birimlerinin stabil fiyat seyri daha çok kayıplardan kaçınma amacına hizmet eder görünmektedir. Ülkemiz gibi ekonomik anlamda gelişmekte olan bir ülke vatandaşı açısından döviz yatırımlarının neden bu kadar popüler olduğuna bakıldığında ise doğru para birimine doğru zamanlamalarda yapılacak alım satım işlemleri sayesinde hem enflasyona karşı serveti koruma hem de volatilleşen fiyat hareketlerinden kar elde etme imkânı sunması görülebilir.

Döviz Yatırımları Nasıl Yapılır?

Döviz yatırımı yapmak için en sık kullanılan yöntemlerin başında geleneksel olarak banknot elde etmek gelmektedir. Bunun için fiziksel olarak bir döviz bürosuna gitmek gerekebilir. Ancak gelişen teknoloji ve globalleşme, beraberinde döviz elde etme imkanlarını da kolaylaştırmıştır. Artık yatırımını yapmak isteyen kişiler bankacılık uygulamalarından da banka komisyonunu ödemek suretiyle bu alım satım işlemlerini belli başlı para birimleri üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Foreks ise daha profesyonel ve tüm para birimleri arasında çapraz işlemler gibi daha karmaşık işlemler yapmaya olanak sağlayan bir piyasa olarak döviz yatırımlarının yapabileceği bir alternatiftir.

Döviz fiyatlarına ilişkin anlık veriler foreks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmeli bir şekilde internet sitelerinde yayınlanabilmektedir. Dolayısıyla Dolar, Euro gibi para birimlerinin bazı sitelerdeki fiyat verilerini anlık olarak değerlendirmemek gerekebilir. Döviz yatırımları yapacak olanların piyasayı yakından takip etmesi, piyasa koşullarını analiz edebilecek yeterlilikte olması ve risk hesabını optimum şekilde yapması önerilir.

Döviz

Döviz Kategorisinden En Popüler İçerikler

5 popüler Döviz uygulaması – Dolar, Euro, Borsa ve Altın Fiyatları

Girişimciler için 5 popüler döviz uygulamasını bir araya getirdik.

Çin Para Birimi Yuan (Remembi)

Çin para biriminin neden dünya çapında önem kazandığını ve buna nasıl yatırım