Oyuncak Dükkanı Nasıl Açılır Ve Oyuncak Toptancıları Nasıl Bulunur?

Oyuncak dükkanı açmak isteyenlerin tüm bilmesi gerekenler. Oyuncak piyasasındaki aktif aktörler ve karlılık sizin için yol gösterebilir.
Oyuncak Dükkanı Nasıl Açılır ve Oyuncak Toptancıları Nasıl Bulunur?
8 dk
Son güncellenme: 20/12/2019
Tüm Başlıklar

Oyuncak dükkanı açmak doğru lokasyonda yapılırsa güzel kazançlar sağlayabilir. Oyuncak işi mağazalaşma açısından diğer sektörlere göre daha az önem gösterilen bir sektör bunun sebebi de bir çok markanın oyuncakları corner bayilik yöntemiyle satışa sunmasından geçiyor. Örneğin Carrefour ve Migros gibi marketlerin oyuncak için özel bir bölümleri bulunuyor. Lc waikiki gibi kasa önünde oyuncak satan dev firmalarda bulunsa da genelde ürün gamı yetersiz kalıyor. Toys Shop'lar ise 194 mağaza ile en çok bilinen oyuncak mağazalarından birisi.

Oyuncak dükkanı nasıl açılır

Başlangıç maliyetlerini oluşturacak yatırımlarda işletme lisansı ya da oyuncak markalarının lisansı gibi konulara dikkat etmeniz gerekebilir. Bu işe başlamadan önce pazarlama ipuçları ve oyuncak mağazası çalışanlarından tavsiyeler almanız önerilir. Yazımızdan; oyuncak mağazasının açılışında nelerin gerekli olduğunu, neler dikkat edilmesi gerektiğini, oyuncak mağazası ne kadar para kazanır, oyuncak mağazasının maliyeti nedir gibi konular hakkında bilgiler edinin ayrıca gözünüzden kaçan çeşitli konuları da araştırın. Oyuncak mağazası işletmeleri çok çeşitli olabilir; çok özel niş ürünler konusunda uzmanlaşmış bir mağaza yada bir çok oyuncağın bir arada satıldığı bir oyuncak mağazası açabilirsiniz. Bir oyuncakçıyı, lokasyonel bir yerden işletmek veya tamamen online olarak işletmek mümkündür. Pazardan benzersiz ve bağımsız olarak, ürünleri alıp kendi oyuncak mağazanızı açmak ve mağaza için gerekli kurulumu yapmak önemli miktarlarda başlangıç sermayesi gerektirir. 

Oyuncak dükkanı işi kimin için uygun? 

İlk olarak ve en önemlisi, bu iş oyuncakları sevenler içindir. Oyuncakları sevmeyenler piyasaya tamamen yabancı biri olarak görülür ve getirmiş olduğu oyuncakar çoğunlukla ilgi çekmez. Oyuncak pazarını ve ağını başkalarıyla birlikte araştırabilirsiniz. Mesela bir oyuncak düşkünü tanıdığınız insan vardır ve yeni çıkan oyuncakların ne olacağına dair size bilgiler sağlar. Topluluğa olan bağlılığınız, insan ilişkileriniz ve müşteri memnuniyeti tahsisiniz özellikle işletmenizin daha büyük perakendecilerden ayrışmasına yardımcı olacaktır. Son olarak, “insan kişi” hem çocukların ne istediğini, hem de ebeveynlerinin ne istediğini iyi biliyor ve onları anlıyor ise her iki demografininde nasıl bir araya geleceğini ve ortada buluşacağını iyibilir. 

Oyuncak mağazasında sıradan bir günde neler yapılır/olur? 

Oyuncak mağazası sahipleri için gün erken başlar. Bu tür işletmelerin çoğu normal çalışma saatlerinde çalışırken, çalışma saatleri dışında; mağazanın temizliği, düzeni ve başka şekillerde oyuncak sunulabilir mi diye zaman harcaması gerekir. İdeal olarak zamanınızın çoğunu, müşterilerinizin aradıkları mükemmel oyuncağı ( bazen ihtiyaç duyduklarını bilmedikleri mükemmel oyuncak) bulmalarına yardımcı olmak için harcayacaksınız. Yoğun günlerde büyük olasılıkla, çocukların her şeyi aşağı düşürdüğü ve onları yerlerine koymadıkları için koridorlarda devriye gezecek ve gün boyu düzenleyeceksiniz. Son olarak, çoğu günler mağazanız için yeni oyuncakların siparişini vermek ve ne kadar olacağını hesaplamak için artı en son sektör trendlerini takip etmek için harcayacaksınız. 

Hedef pazar nedir? 

Oyuncak mağazaları için en iyi müşteriler aslında küçük çocukların ebeveynleridir. Küçük çocuklar reklam ve pazarlamaya çok duyarlı oldukları bir çağ yaşarlar. Sürekli değişen zevkleri ile genellikle yeni oyuncaklar isterler. İşinize bağlı olarak, ideal müşterileriniz ve yaş aralığı kitleleriniz değişebilir: Hatta koleksiyoncuların ürünlerine veya retro oyuncaklara odaklanan bir niş oyuncak mağazası, büyük olasılıkla oyunları ve oyun malzemelerini (Magic: The Gathering gibi) satar ve 20 ve 30'lu yaşlarındaki müşterilere odaklanır. 

Oyuncak Markalarından bazıları 

Oyuncak mağazaları nasıl para kazanıyor? 

Oyuncak mağazasının para kazanmasının en temel yolu elbette oyuncak satarak ve satılan herbir oyuncaktan bir miktar kâr alarak sağlanır. Küçük oyuncak mağazası sahiplerinin yüzleşmesi gereken tek engel, Armağan veya Toyzzshop gibi kitle pazarındaki büyük depoları bulunan mağazalarla yada n11.com ve gittigidiyor.com gibi çevrimiçi e-ticaret rakipleri ile rekabet edebilmelerinin tamamen imkansız olmasıdır. Müşteriler için kişiselleştirilmiş hizmet ve dikkatli bir şekilde alımını yapmanız gereken trend oyuncaklara odaklanmak önemlidir. Bazı küçük oyuncak dükkanı sahipleri, satışını yaptığı oyuncakların evlere kişisel olarak teslim edilmesi gibi hizmetleri yada daha büyük mağazaların sunmaya isteksiz olduğu hizmetleri müşterilerine sundular.

Oyuncak mağazası için büyüme potansiyeli nedir? 

Oyuncak mağazası işletmesinin büyüme potansiyeli olasıdır. 2016 yılında yayınlanan araştırmada, 2014 yılından bu yana yurt içi oyuncak satışlarının yüzde yedi oranında arttığını gördük. Aynı raporda, genel oyuncak endüstrisinin Amerika'da 25 milyar dolarlık bir sanayiye dönüştüğü görülüyor. Ülkemizdeki doğum oranlarınıda göz önünde bulundurursak, yıllık Türkiye'de doğan yaklaşık 1.4 milyon bebek yani 700 bin ebeveyn sizlerin potansiyel müşterisi oluyor. 

Başarılı bir oyuncak mağazası oluşturmanıza yardımcı olacak bazı fikir ve deneyimler nelerdir? 

Bir oyuncak mağazası işletmesini açmanıza yardımcı olabilecek çeşitli fikirler var. Yukarıda belirtildiği gibi, bir oyuncak koleksiyoncusu ve meraklısı olarak kişisel deneyime sahip olmak, neyin sipariş edileceğini ve nasıl pazarlanacağını/satacağını belirleme konusunda rekabet avantajı elde etmenize yardımcı olur. Bu alanda odaklanacağınız niş oyuncak gruplarını ve bebek yaş aralığı gibi... ( ebeveynlerin hayır diyemediği ) trendleri iyi seçer ve güzel yönetirseniz başarılı bir mağaza açmış olabilirsiniz. Oyuncak mağazasında, özellikle yönetim kapasitesinde çalışan elemanlarınızı çocuk deneyimine sahip yada çocuk gelişimi dalında okumuş kişilerden oluşturursanız, işletmenin günlük faaliyetlerini oldukça iyi anlayacak ve satışları arttırmanızda size yardımcı olacaktır. 

Oyuncak mağazasının açılmasıyla ilgili maliyetler nelerdir? 

Oyuncak dükkanı örnek tasarım Oyuncak mağazanızın açılmasının maliyeti, diğer faktörlerin yanı sıra, yere bağlı olarak büyük değişkenlikler gösterecektir. Örneğin, yoğun belirli lokasyonlarda yer kiralamak daha pahalıdır yada geniş bir yer kiralamak vs ... ancak birinci seçeneğiniz, hedef kitlenizi doğal olarak çekmek için yerleşim alanlarına veya alışveriş merkezlerine yeterince yakın olması sizin için çok önemlidir. Bir oyuncak mağazası sahibi, işin ilk ayı için yaklaşık 5.000 tl lik kira ve kamu hizmet bedeli harcamak zorunda kaldı. Mekânda kendisinin çalışması gerekiyordu. İhtiyacı olan alanı özelleştirmek, gerekli rafları almak ve yerel bir tamirciyle işe başlamak için yaklaşık 8,000 tl daha harcadı ve oyuncakları dükkana koymadan 13.000 tl harcamış oldu. En büyük maliyet her zaman en büyük soru işaretidir: ürünlerin satın alma maliyeti. Mağazanın açılışında raflarına depolamak için yüzlerce oyuncak satın almalı ve toptan oyuncak satışı yapanlar için oyuncak fiyatlarında bunun ek maliyetleri dahada çok önemlidir. 

Oyuncak mağazası nasıl tanıtılır ve pazarlanır? 

Oyuncak işletmelerini pazarlamanın yada tanıtmanın diyelim, değişik yolları vardır. Bunlar arasında, gazeteler, radyo ve televizyon reklamları yoluyla reklam yapmak gibi genel yöntemler yer alır. Bunlar büyük çaplı işletmeler için olası görülür ama siz yerel kaynaklardan bu tanıtımları yapabilirsiniz. Ayrıca, müşterilerinizin açılış kapanış saatlerini, yeni oyuncaklarla ilgili haberleri ve herhangi bir fırsat veya kampanya hakkında bilgiler alabileceği bir Facebook sayfası vb... gibi bir sosyal medya ağına sahip olmak da önemlidir. Bu konuda Youtube konusunada ayrıca değinmek istiyorum. Çocukların çokca video izleyip zaman geçirdiği bu sanal sayfada sizde kendi sayfanızı oluşturarak, bulduğunuz 2 çocuk ile oyuncaklarınızın tanıtımını yapabilirsiniz. Hatta bu iş için ünlü çocuk youtuber lara sponsor olabilirsiniz. Ayrıca, ek bilgi sağlayan kurumsal bir web sayfasına sahip olmanız müşterileriniz için artı bir ciddiyet göstergesi olacaktır. İşinizi pazarlamanın diğer bir yolu ise ürünleri n11 ve gittigidiyor üzerinden satmaktır. Bu sadece iyi bir yan iş olarak değil, markanızı internette alışveriş yapan müşterilere tanıtmanıza yardımcı olur. 

Müşterilerin geri gelmesi nasıl sağlanır? 

Müşterileri çekmek için bazı yollar yukarıda belirtilmiştir. Pokemon gibi popüler oyunlar için turnuvalar, yer varsa mağazanızda düzenli olarak bu etkinlikleri düzenleyebilirsiniz. Bu etkinlik müşterilerinizin düzenli olarak dükkanınızı ziyaret etmeye teşvik eder ve turnuva giriş ücretini "iki paket kart satın al" gibi kurralları olan bir organizasyon haline getirebilirsiniz. Video oyunları satıyorsanız, video oyunu turnuvalarına ev sahipliği yapmayı düşünebilirsiniz. Bunlar, her zaman düzenli müşterilerinize sattığınız bir şeyin eğlencesini kamuoyuna açıklamak gibidir. Kampanyalar ve özel promosyon kartlarıda hala işe yarayan uygulamalar arasındadır. 

Oyuncak mağazası için ekip nasıl ve ne zaman oluşturulmalı? 

Günün sonunda oyuncak mağazası işleri, diğer tüm perakende mağaza işleri gibidir. Saatlerinizi kapsayan etkinlikler ve çalışma günü içerisinde kaç çalışana ihtiyacınız olduğu konusunda bir fikir geliştirmelisiniz. Ekip oluşturmak saatlerinizi veya hizmetlerinizi genişletmekle bağlantılıdır. Bunun örnekleri arasında, müşteri sadakatini korumak için ve kullanılan diğer “ekstra” hizmetleri yapmak için işe alınması gereken elemanlar gibi...

Müşteriler için oyuncakları ne kadar bir ücret ile ücretlendirebilirsiniz? 

Diğer işletmelerin aksine, müşterilere ne kadar ücret alabileceğinize ilişkin miktar, sattığınız ürünlerin kalitesi ve üreticinin önerdiği perakende satış fiyatı gibi konular tarafından nispeten sabittir. Şayet belirli miktarlardan daha fazla ürün satabilseniz de, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak büyük mağazalarla sürekli rekabet içinde olduğunuzu unutmayın. Kaliteniz yada fiyatlarınız insanları çekebilir. 

Oyuncak mağazası için devam eden masraflar nelerdir? 

Devam eden oyuncak mağazası masrafları şayet mülk sizin olsa bile vardır. Aylık kira, (1,500 tl veya daha yüksek olması muhtemel) bir faktördür. Telefon ve elektrik ve diğer giderler ( 1.500 tl civarında olabilir) ve sigorta, muhasebe vb... (600 tl veya daha fazla). Reklam maliyetlerini (yaklaşık 1.000 tl) ve aylık ödemeyeceğiniz fakat karşınıza çıkacak bir diğer giderde, ek dekorasyon / yeni tabela maliyetleri (5.000 tl'ın altında) unutmayın. Son olarak, çalışanlara ne kadar ödeme yapılacağına dair bütçeniz olmalıdır; kaç çalışanınızın olduğuna ve ücretlerinin ne olmasını istediğinize bağlı olacaktır. 

Oyuncak mağazası ne kadar gelir sağlayabilir? 

Son yıllarda oyuncak endüstrisinin genel karı Çin etkisiyle değişken olmuştur. Bununla birlikte, birbiriyle rekabet eden ve çevrimiçi dünyayla rekabet eden farklı büyük oyuncak mağazaları tarafından belirlenir. Yerel perakende mağazası içinde bulunduğu toplumla bağlar kurması, düzenli müşterilerin istikrarlı bir şekilde mağazanızda sabit kalmasına yardımcı olabilir. Kar oranları, yapacağınız oyuncak satışının türüne göre değişir. Bunun için okuyucularımıza karar verdiği oyuncakların toptan ve perakende fiyatlarını iyi araştırıp satın alması önerisinde bulunuyoruz. 

İşletmenizi nasıl daha karlı hale getirebilirsiniz? 

İşinizi daha karlı hale getirmenin bazı yolları şunlardır; oyun turnuvaları düzenlemek, oyuncakta öncelikle ebeveyleri etkilemek, satışını yapacağınız hedef kitle grubunun yaş aralığını iyi belirlemek, çocuk youtuber lara sponsor olup bu oyuncağı bu mağazadan alabilirsiniz gibi pazarlama taktikleri kullanmak ve son olarak çocuk kanalları için en çok satışını yaptığınız oyuncağın reklamını vermek gibi... daha karlı oyuncak mağazası işletmesi oluna bilir diyebiliriz.

Oyuncak Toptancıları

Oyuncak Toptancıları listesi Mart ayında İstanbul'da yapılan Oyuncak Fuarına katılan firmalardan listelenmiştir. 

 • ADORE OYUNCAK VE EĞİTİM ARAÇ. SAN. TİC. A.Ş.
 • AKALLI OYUNCAK VE PLASTİK İTH. İHR. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
 • BEMİ AHŞAP OYUNCAK VE EĞİTİM ARAÇLARI - MURAT DİNÇ
 • BİR-CAN İTH.OYUN.VE HED.EŞ.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
 • BİRLİK OYUNCAK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
 • CAN-EM OYUNCAK SANAYİ VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.
 • CEREN KAĞIT VE KIRTASİYE SAN. A.Ş.
 • CLEMENTONI OYUNCAK SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.
 • DOLU OYUNCAK SAN. VE TİC. A.Ş.
 • ERPA OYUNCAK SAN. VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.
 • FEN OYUNCAK VE MUTFAK EŞYALARI PAZARLAMA TİC. LTD. ŞTİ.
 • GAME OYUNCAK SAN. İÇ VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.
 • GÖZDEM PLASTİK - EPOKSİL SAN. VE TİC.
 • KAHRAMAN HEDİYELİK EŞYA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
 • KARAKUŞ OYUNCAK PAZARLAMA VE GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
 • KAYYUM OYUNCAK ZÜCCACİYE HEDİYELİK EŞYA İTH. VE İHR. LTD. ŞTİ.
 • LİMON OYUNCAK İTH. İHR. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
 • MERCAN HOBİ VE EĞİTİM MALZEMELERİ OYUNCAK İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.
 • NAZAR OYUNCAK DIŞ TİCARET SAN LTD ŞTİ
 • NECO DIŞ TİCARET OYUNCAK PAZARLAMA SANAYİ A.Ş.
 • ÖZGÜNER OYUNCAK EL DOKUMA VE TEKSTİL TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
 • PİLSAN PLASTİK VE OYUNCAK SANAYİ A.Ş.
 • PRESTİJ OYUNCAK - MEHMET KARAMAN
 • REDKA KIRTASİYE EĞİTİM GEREÇLERİ OYUNCAK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
 • STAR OKEY AHŞAP PLASTİK METAL MATBAA İNŞ. VE OYUN ALET. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
 • SUNMAN SANAYİ MAMÜLLERİ İTHALAT İHRACAT VE TİCARET A.Ş.
 • UÇAR OYUNCAK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.