Dalgalanan Avrupa Birliği bayrağı
© Santiago Urquijo / Getty Images

Türk markaları bilinirliğini arttırdıkça ve müşteri sadakati kazandıkça gelişebilecekleri ve yayılabilecekleri pazarlara açılıyor. Hem firmaların çabasıyla hem de yurt dışından gelen talepler sayesinde birçok sektörde bayilik ilanları artıyor. Yurt dışında mağaza açmayı düşünenlere özel hazırladığımız bu yazımızda yurt dışı bayilikler ilanları yayımlayan bayilik veren firmalar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

1. Koton Yurt Dışına Bayilik Veriyor

Giyim sektörüne ilgi duyan birçok girişimcinin hayallerini süsleyen Koton yurt dışına bayilik veren firmalar arasında da yerini alıyor. Kadınlara, erkeklere, çocuklara ve bebeklere yönelik giysi ve aksesuar satışı yapan firma binlerce ürün seçeneği ile çok geniş bir kitleye hitap etme imkanı tanıyor. Bayilik almak isteyen girişimcileri titizlikle eleyen ve franchise şubelerinin kalite standartlarını yüksek tutmak isteyen Koton bayilerinin mağazacılık ve perakende tekstil ürünleri satışında tecrübeli olmasını bekliyor. Güçlü finansal yapıya sahip olan girişimcilere bayilik veren firmanın yatırım maliyeti açılacak mağazanın büyüklüğüne, mağazanın konumuna, hangi ülkede olacağına ve sergilenecek ürün gamına göre değişiklik gösterebiliyor. Yatırımcılarından banka teminat mektubu da isteyen firmanın yurt dışı şubeleri için dekorasyon maliyetinin metrekare başına 800 dolar olduğu bildiriliyor. Yurt dışında Koton bayilikleri açmak isteyen girişimcilerin Koton yetkilileri ile iletişime geçmesi gerekiyor.

2. Baydöner Yurt Dışında Franchise Veriyor

Türkiye’nin en büyük döner zincirlerinden biri olan Baydöner Türkiye’deki 41 ilde faaliyet gösteriyor. Yatırımcılara gelişmiş teknolojik altyapı sistemini kullanma hakkı veren, eğitim ve denetim destekleri sunan, şube açılış sürecinde pazarlama, lojistik ve satın alma süreçlerinde aktif rol oynayan Baydöner franchise giriş bedeli hakkında net bir bilgi internet sitesinde bulunmuyor. Franchising sistemiyle başta komşu ülkelerde olmak üzere yurt dışında büyümeyi hedefleyen Baydöner yatırım tutarı ile ilgili net bilgi alınması için firma yetkililerine franchise başvuru talebinin iletilmesi gerekiyor. Yerel lezzetlerin yurt dışında yüksek talep gördüğü düşünüldüğünde Baydöner bayilik almanın karlılığı öngörülebiliyor.

3. MADO Yurt Dışına Bayilik Veriyor

Hali hazırda birçok ülkeye franchise vermiş olan; KKTC, Irak Erbil, Irak Bağdat, Irak Süleymaniye, Katar, Bakü, Avustralya, Dubai, Bulgaristan, Suudi Arabistan ve Rusya gibi lokasyonlarda hedef kitlesiyle buluşan MADO özellikle cafe konseptiyle büyük beğeni topluyor. Çin, Nahçıvan, Moskova, Kiev, Hollanda, İngiltere ve Rusya gibi ülkelerin pazarlarına daha çok entegre olmak isteyen MADO yurt dışı franchise almak isteyen girişimcilere birbirinden leziz ve özgün tatları müşterilerine sunma fırsatı sağlıyor. MADO bayi adayları arasından seçim yaparken birçok farklı kriteri değerlendiriyor. İnsan yönetimi konusunda tecrübesi bulunan, hedef kitlesinin tüketim alışkanlıklarına hakim olan, gıda perakendeciliği ve franchise alanında deneyimli, gayrimenkul sektöründe bağlantıları olan ve kurum kültürünü benimseyebilecek girişimciler marka tarafından önceliklendiriliyor. MADO franchise yatırım tutarı hakkında kesin bilgi için girişimcilerin marka yetkilileri ile bir araya gelmesi gerekiyor.

4. Simit Sarayı Yurt Dışında Bayilik Veriyor

Yurt içinde ve yurt dışında faaliyet gösteren Simit Sarayı yankı uyandıran reklam kampanyaları ve geniş ürün çeşitliliği ile yurt dışında bayilik veren firmalar arasında yer alıyor. Yurt dışında Türkiye’den farklı franchise konseptleri uygulayan Simit Sarayı girişimcilere tek mağaza bayiliği, çok mağaza bayiliği, bölge-ülke—şehir bayiliği olmak üzere çeşitli alternatifler sunuyor. Şu an Hollanda, ABD, Belçika, İngiltere, İsveç, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Almanya, Sırbistan, Irak, Ürdün, Lübnan, Katar ve Slovenya gibi ülkelerde müşterileri ile buluşan franchise şubeleri olan Simit Sarayı yeni girişimcilerin önerilerine de sıcak bakıyor. Doğru lokasyonda hedef kitlenin demografik özellikleri araştırılarak gerçekleştirilen Simit Sarayı yatırımları girişimcilere yüksek karlılık bırakıyor.

5. Paşabahçe Yurt Dışına Franchise Veriyor

Ev ve yaşam alanlarına özel şık tasarımlı ve fonksiyonel ürünleri ile hem Türkiye’de hem de dünya genelinde marka haline gelen Paşabahçe yurt dışında franchise vermeyi sürdürüyor. Yurt dışındaki ilk mağazalarını Milano’da 2015 yılında açan firmanın ikinci yurt dışı mağazası Katar Doha’da açıldı. Franchise sistemi ile şube sayısını arttırmayı hedefleyen Paşabahçe girişimcilere karlı bir ortaklık sunuyor. Yaşamın her alanında ihtiyaç hissedilen kaliteli ürünlerini satma yetkisini sermayesi olan herkese vermeyen Paşabahçe bayilerini incelikle seçiyor.

6. Gönül Kahvesi Yurt Dışında Franchise Veriyor

Cafe bayilikleri veren firmalar arasında en popülerlerden biri olan Gönül Kahvesi yurt dışında bayilik vermeye devam ediyor. Dünyanın farklı noktalarına leziz ürünlerini sunan firma girişimcilerin kazanç beklentilerine yanıt veriyor. Gönül Kahvesi yurt dışı franchise yatırım tutarı 100 bin USD – 250 bin dolar arasında değişiyor. Şimdiden Avusturya, Bahreyn ve Saray Bosna gibi lokasyonlarda franchise şubesi bulunan Gönül Kahvesi, prestijli noktalarda mağaza bulunmasını istiyor. Leziz ürünlerini en kaliteli hizmetle tüketicilerle buluşturacak, sektörel tecrübesi olan, iyi eğitim almış, müşteri memnuniyeti odaklı çalışan ve güçlü sermaye yapısına sahip bayi adayları ile yolculuğuna devam etmek isteyen firmanın bayilik şartları hakkında en kesin bilginin firma yetkilileri ile görüşülerek öğrenilmesi gerekiyor.

7. Kilim Mobilya Yurt Dışına Bayilik Veriyor

Türkiye’de 170, yurt dışında ise 31 olmak üzere toplamda 201 şubesiyle dünya genelinde faaliyetlerini sürdüren Kilim Mobilya yurt dışında bayilik veren firmalar arasında yer alıyor. Yurt dışı bayilikler aracılığı ile satışlarını ve marka bilinirliğini yükseltmek isteyen Kilim Mobilya özellikle mobilya sektörünün henüz tam anlamıyla potansiyeline ulaşmadığı Uzak Doğu, Güney Amerika ve Afrika gibi lokasyonlarda bayiler arıyor. Şu an KKTC, Fransa, Fas, Libya, Kenya, Avusturya, Azerbaycan ve Irak gibi ülkelerde başarı elde etmeyi sürdüren firma bayilerinin gerekli yatırım bütçesine sahip olması kadar müşteri ilişkileri bakımından da başarılı olmasını istiyor. Kilim Mobilya yurt dışı bayilikler şartları hakkında bilgi almak isteyenlerin firma yetkilileri ile iletişime geçmesi gerekiyor.

8. Tudors Yurt Dışına Franchise Veriyor

1998 yılında erkek giyimi özelinde ürettiği ürünlerle sektöre hareketlilik getiren Tudors, ürün tasarım çeşitliliği ve uygun fiyat politikası ile erkeklerin vazgeçilmez giyim mağazaları arasına girmeyi başarıyor. Sırbistan, İran, Irak, Bosna, Lübnan, Macaristan, Bulgaristan, Makedonya ve Hırvatistan gibi ülkelerde yurt dışı bayilikleri bulunan firma gözünü farklı ülkelere de dikiyor. Pazarın karlılığı ve Tudors markasının bilinirliği girişimcilerin yatırım yapma endişelerini engelliyor. Siz de yurt dışında yaşıyorsanız ya da yurt dışına bayilik veren firmalar tarafından sağlanan desteklerle yurt dışına yatırım yapmayı hedefliyorsanız Tudors bayilik şartları ve Tudors franchise giriş bedeli hakkında firma yetkililerinden bilgi alabilirsiniz.

9. Turyap Yurt Dışında Franchise Veriyor

Türkiye’nin lider gayrimenkul şirketlerinden biri olan ve franchise sistemiyle şube sayısını arttıran Turyap yurt dışında da bayilik veren firmalar arasında yer alıyor. Birleşik Arap Emirlikleri ve Almanya gibi ülkelerde master franchise sisteminden yararlanmayı düşünen firmanın franchise giriş bedeli işletmenin açılacağı şehir özelinde 9 bin ila 25 bin dolar arasında değişiyor. Bayilerinden aylık 340 dolar + KDV ödeme isteyen firma yıllardır edindiği sektörel tecrübenin karşılığını almak istiyor. Yurt dışında emlak sektörü dinamiklerine hakim olan, bulunduğu bölgede yüksek potansiyel bulunan, hedef kitlenin tüketim ve tercih alışkanlıklarını bilip gerekli yatırım bütçesine sahip olan girişimcilerle franchise anlaşması yapmak isteyen TURYAP karlı ve prestijli bir iş kurmak için şans veriyor.

10. Doğtaş Mobilya Yurt Dışında Bayilik Veriyor

Yurt dışında franchise veren dekorasyon markaları arasında yer alan Doğtaş, yurt içi bayilik konseptleri ile yurt dışı bayilik konseptleri arasında herhangi bir farklılık yapmıyor. Geniş ürün yelpazesi, kaliteli ürünleri ve mobilya trendlerini yansıtan tasarımları ile dikkat çeken marka yurt dışı bayiliklerine yüksek cirolar yapmaları için tüm imkanlarını kullanıyor. Franchise giriş ücreti istemeyen Doğtaş franchise açılacak şubenin dikkatle belirlenmesini istiyor. Minimum 500 metrekarelik alana sahip showroomların bulunmasını isteyen Doğtaş mağaza konseptine büyük bir özen gösteriyor.

Sonuç olarak her geçen gün daha fazla Türk markası yurt dışı franchise vererek büyümesini sürdürüyor. Giyim sektöründen gıda sektörüne, cafe sektöründen mobilya sektörüne büyük markalar yurt dışında açtıkları şubelerle diğer Türk markalarının da ilerleyişini hızlandırıyor. Faaliyet gösterilen pazar özelinde hizmet veya ürünlerini şekillendiren, hedef kitlenin tüketim alışkanlıklarına hakim olan markalar perspektiflerini yansıtmanın en iyi yolunu bulabiliyor. Siz de yurt dışında yatırım yapmak ve Türk markalarının güvencesiyle ticari hayata adım atmak istiyorsanız öncelikle bayilik alacağınız sektörü belirlemelisiniz. Pazarınızın özelinde belirlediğiniz sektörden sonra bayilik veren firmalar arasında karşılaştırma yapmalı hedef kitlenizin tercih edebilecekleri firmalarla yola çıkarak karlılığınızı arttırmalısınız.