Zücaciye tezgahında kumaş kesen erkek
Luis Alvarez / Getty Images

Züccaciye ürünlerine tüm evlerde, iş yerlerinde, kurum ve kuruluşlarda ihtiyaç duyulur. Kadehlerden çay bardaklarına, saklama kaplarından pişirme cam ürünlerine, baharatlıklardan ölçü kaplarına kadar çok geniş bir ürün yelpazesi barındıran züccaciye sektörü yüksek satış potansiyeli ile en karlı iş fikirleri arasında yer alır.

Züccaciye ürünlerinin temel mutfak ekipman gereksinimleri arasında bulunması bir yana ülkemizde yeni evlenenlere, yeni ev alanlara ya da ilk kez ziyaret edilenlere hediye götürülme geleneği içerisinde de züccaciye ürünleri büyük bir yer tutar.

Kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin züccaciye bayilik veren firmaların ilanlarının detaylarını araştırması ve bayilik şartları özelinde inceleme yapması gerekir. Koşulları uyan bayilik veren firmalar ile anlaşıldığı takdirde züccaciye bayiliklerinin karlılığı yaşanabilir.

Züccaciye Bayilik Almanın Avantajları

Az önce de belirttiğimiz gibi züccaciye bayilikleri alındığında, yola çıkılacak firmaya da bağlı olarak, girişimcilerin hedef kitleleri ile buluşturabilecekleri birçok ürün alternatifi olur. Ürün çeşitliliği arttıkça girişimcilerin satış yapabilecekleri hedef kitleleri genişler ve dolayısıyla karlılıkları artar.

Züccaciye franchise veren firmalar kurumsal yapıları ile girişimcilere çoklu destekler sağlarlar ve hali hazırda kemikleşen hedef kitlelerinin gücünü girişimciler ile paylaşırlar. Özellikle dönemsel olarak düzenlenen kampanya zamanlarında tüketicilere sunulan indirimler girişimcilere yüksek karlılık olarak geri döner. Ancak her sektörel bayilik yazımızda dikkat çekmeye çalıştığımız önemli noktalara züccaciye bayilikleri için de kısaca değineceğiz. Züccaciye bayilik veren firmalar arasından seçim yaparken girişimciler dikkatli olmalıdır. Bayilik şartlarını araştırmalı ve koşulları öğrenmelidir. Diğer önemli bir husus da züccaciye bayilikleri açılacak işletmenin lokasyonunun seçilmesidir. Mutfak gereçleri satarak karlılık elde etmek isteyen girişimcilerin yaya trafiği yoğun olan bölgeleri tercih etmesi gerekir. Bu noktada ise bulunacak lokasyondaki rakipler analiz edilmelidir. Bayilik alacak girişimciler rakipleri bulunan bölgede faaliyet göstereceklerse fark yaratmanın yollarını bulmalıdır.

Bayilik Veren Züccaciye Firmaları

Bernardo Bayilik Şartları

1984 yılında faaliyetlerine başlayan Bernardo züccaciye ve hediyelik eşya ürünleri ile Türkiye pazarının öncüleri arasında yer alıyor. Franchise veren züccaciye markaları arasında yer alan Bernardo bayilerine %36 oranında kar marjı sunuyor. 2019 yılında toplamda 10 yeni franchise şubesi açma hedefi belirleyen firmanın yatırım bütçesi 380 bin TL ila 450 bin TL arasında değişiyor. AVM’lerde ve prestijli noktalarda mağazalarının açılmasını talep eden Bernardo girişimcilerine eğitim, personel ve pazarlama desteklerinin yanı sıra yüksek marka bilinirliğini de sunuyor. Tüm bunlara ek olarak Bernardo marka bilinirliğini arttırmak için düzenlediği pazarlama kampanyaları ve reklam çalışmaları ile de farkını ortaya koyuyor.

Evinesa Home Bayilik Şartları

Hem ev gereçleri hem de ev tekstili özelinde faaliyet sürdüren Evinesa Home bayilik veren firmalar arasında yer alıyor. Züccaciye ve dekorasyon ürün gruplarında 2000’den fazla seçeneği müşterilerine sunan marka bayilik alan girişimcilere sabit marj garantisi, satış sonrası destek, eğitim ve kurumsal saha destekleri sunuyor. Evinesa Home bayilik almak için gerekli yatırım bütçesi 30 bin TL ila 50 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Göreceli olarak düşük yatırım bütçesine sahip olan girişimcilere göz kırpan Evinesa Home, bayileri ile uzun süreli iş birliktelikleri kurmayı hedefliyor.

Biev Bayilik Şartları

Başlangıçta züccaciye mağazası olarak faaliyetlerine başlayan, 2007 yılında ise ürün yelpazesini genişleten Biev bayilik veren züccaciye firmalar arasında konumlanıyor. “Hayalinizdeki gibi Biev” sloganıyla hedef kitlesiyle buluşan Biev franchise vererek satış ağını genişletmeyi amaçlıyor. Bayilik alan girişimcilere %50 oranında kar marjı sunan markanın yatırım bedeli 390 bin TL ila 400 bin TL arasında değişiyor.

Karaca Bayilik Şartları

Hem yurt içinde hem de yurt dışında bayilik veren züccaciye firmaları arasında bulunan Karaca markasının geçmişi 1973 yılına uzanıyor. Mutfak ürünlerinin kalitesi kadar tasarımı ile de sürekli yenilik ilkesini benimsediğini ortaya koyan marka geniş ürün yelpazesi ve yüksek marka bilinirliği ile züccaciye bayilikleri almak isteyen girişimcilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Karaca bayilik şartları ve Karaca bayilik yatırım bütçesi hakkında detaylı bilgi almak isteyenlerin Karaca yetkilileri ile iletişime geçmesi gerekiyor.

Korkmaz Bayilik Şartları

Kahvaltı takımlarından, çay takımlarına; sofra aksesuarlarından çeyiz sandıklarına, tencere ve tavalardan kahve makinelerine kadar binlerce ürün seçeneği ile Türkiye’nin en güvenilen markalarından biri olan Korkmaz bayilik veren züccaciye markaları arasında yer alıyor. Korkmaz bayilik vereceği girişimcilerin marka kriterlerine uygun faaliyetlerde bulunmasını ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet vermesini talep ediyor. Korkmaz bayilik şartları ve Korkmaz bayilik bütçesi ile ilgili detayları öğrenmek isteyen girişimcilerin firma yetkililerine bayilik başvurusu iletmesi gerekiyor.

Esse Bayilik Şartları

Türkiye geneline yayılan mağazaları ile marka bilinirliğini giderek arttıran Esse geniş ürün yelpazesi ile en popüler bayilik veren züccaciye firmaları arasında yer alıyor. Sofra ürünleri ihtiyaçlarının tamamını karşılayarak girişimcilere yüksek satış potansiyeli sunan ESSE bayilik almak isteyen girişimcilerden ürünlerinin sergileneceği mağazanın işlek caddelerde ya da AVM’lerde bulunmasını ve minimum 100 – 200 metrekarelik alana sahip olmasını istiyor. ESSE bayilik şartları ve ESSE bayilik yatırım bütçesi ile ilgili firma yetkilileri ile bir araya gelinmesi gerekiyor.

BESTE PARK-TEL