Diasa bayiliği için gerekli şartlar

Diasa bayiliği için gerekli şartlar
3 dk
Son güncellenme: 03/01/2020
İçeriğe Ait Başlıklar 1 Başlık

Önemli Not : 2018 güncelleme - Diasa bayiliği artık verilmiyor.Diasa Dia Sabancı Süper Marketleri Ticaret AŞ'nin tamamı Şok Marketler Ticaret AŞ tarafından 129 milyon 719 bin 191 liraya satın alındı. Diasa ANA ŞARTLAR Franchise giriş bedeli : 2500 EURO (KDV dahil) Tabela Harcı: 500 EURO Banka Teminat Mektubu: 25.000 TL PROJE DETAYI ( 200-250 m2 baz alınan bir mağaza için ) Diasa DEMİRBAŞ Dükkanı oluşturmak için gerekli olan ekipman. Fiyatlar ve gerekli demirbaşlar listesi: 

 1. Demirbaş Şekli Fiyatı (Kdv Dahil)
 2. Raf 7.500 - 15.000 Euro
 3. Sütlük ( 2,50 + 2,50 + 3,75 ) ( 3 Adet ) 7.500 - 14.000 Euro
 4. Elektrik Sistemi(Aktif-Reaktif Pano) 2.500 - 5.000 Euro
 5. Jeneratör (15 - 25 Kwa) 2.500 - 4.000 Euro
 6. Derin Dondurucu 750 - 2.000 Euro
 7. Bilgisayarlı Yazar Kasa ( 2 Adet İçin ) 6.000 Euro ( Peşin Olarak Dia’dan Alınır)
 8. HL ( Reklam ve Fiyat Aparatları ) 400 Euro ( Peşin Olarak HL Firmasından Alınır)
 9. Mağaza Dia Konsept Görselleri 1.500 - 2.000 Euro
 10. Bilgisayar 500 Euro (Fiyatlar Mağaza Büyüklüğüne Göre Değişiklik Gösterebilir)

Diasa ÜRÜN

Yaklaşık 2200 kalem paketli mal peşin ödeme koşulu ile size ulaştırılmaktadır. Fakat siz bizim portföyümüzdeki paketli mal dışında ; Şarküteri , kasap, unlu mamul, gazete, açık kuruyemiş ve isterseniz meyve sebzeyi kar marjını kendiniz ayarlamak koşuluyla(rakiplerden en az %5 ucuz olmak kaydıyla) satabilirsiniz. Not: Bu föyde belirtilen veriler bugünkü tarih için geçerlidir. Piyasa koşullarına göre değişkenlik gösterebilir. Sık Sorulan Sorular... 

 • Kontrat Soru : Minimum sözleşme süresi nedir?  Cevap : Beş yıldır. Eğer bayi mağaza kiralayacaksa enaz 5 (Beş) yıllık kontrat yapmak zorundadır.
 • Soru : Kontrat zamanından once feshedilir mi? Cevap : Evet edillebilir. Bayi, kontratta belirtilen DIASA'nın belirlemiş olduğu kural ve akite riayet etmez ise bayiliği DIASA tarafından fesh edilebilir. Bayi tek taraflı kontratı fesh edemez. Kontratta belirtilen şekilde ve DIASA’nın kontrolünde ticari faaliyetini bırakabilir.
 • Mülk Soru : Herhangi bir isim hakkı, kar paylaşımı, veya kira alıyor musunuz? Cevap : İsim hakkı bedelimiz 2500 Euro KDV dahil dir. Bu rakam ilerki tarihlerde değişiklik gösterebilir. Daha sonra açılacak mağazalarda güncel olan isim hakkı bedeli alınacaktır. Kar paylaşımı, kira, reklam bedeli şuan için talep etmiyoruz.
 • Soru : Mağaza içi ekipman ve demirbaşları kim sağlayacak? Cevap : Bayi Adayı tarafından yapılacaktır. DIASA’nın çalışmış olduğu firma ve markalarla çalışılma zorunluluğu vardır.
 • Yatırım Soru : Aylık ne kadarlık bir ciro yapılır? Cevap : Satışlar; mağaza büyüklüğü, kira, bölgenin yoğunluğu, yerin konumu, yapılan işin kalitesi, pazarın ve rakiplerin durumuna gore değişiklik gösterebilir. Biz bunu belirlerken aynı özellikleri gösteren DIASA’lara gore bir tahmin yapabiliriz. 
 • Soru : Belirli bir satış oranını geçtiğimizde kar marjımız artar mı? Cevap : Hayır. 
 • Soru : Mağazanın ilk yatırımını kim yapacak? Cevap : DIASA’nın kontrolü ve denetimi altında olmak koşuluyla bütün yatırımlar ve açılış prosedürleri Bayi Adayı tarafından yapılacaktır.
 • Soru : Projenin kazançlılığı nedir ? Cevap : Projenin kazançlılığı bizim vermiş olduğumuz ürünlerle sizin satmış olduğunuz ürünlerin kar marjının toplamından görünmeyen kayıplar ve işletme giderlerinin çıkmasıdır.
 • Operasyon Soru : Bayi Temsilcisi kimdir? Cevap : Bayi Temsilcisi, mağazaların DIASA standartlarında doğru ve düzenli işleyebilmesi için size destek verecek olan kişidir. Mağazaların verimliliğinden ve mağazalardaki DIASA kültürünün devamlılığından kendileri sorumludur ve herhangi bir aksi durumda sizi uyaracak kişiler de onlardır.
 • Soru : Kaç Mağaza personeline ihtiyacım var, kim aliyor ve eğitiyor? Cevap : Mağazanın büyüklüğüne, çalışma saatlerine ve iş yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Bizim tavsiyemiz en az 1 Mağaza Sorumlusu ve 2 Mağaza Görevlisi çalıştırılmasıdır. Mağaza personelini siz işe alıyorsunuz. Biz herhangi bir ücret talep etmeden Eğitim Merkezimizde ve mevcut mağazalarımızda yaklaşık 5 gün süren bir eğitim programından geçiriyoruz.
 • Soru : Bozulan mallar geri alınıyor mu? Cevap : Üretim hatalı ürünler dışında mal iadesi kesinlikle yapılmamaktadır.
 • Soru : Mağaza mesai saatleri nedir? Cevap : DIASA'nın Standart mağazalarında uyguladığı mesai saatlerine uymak zorundadır. Fakat bayi ister ise mağazayı daha erken açıp daha geç kapatabilir.
 • Finans Soru : Mal ödeme şekli nedir? Cevap : Nakittir.
 • Soru : Teminat şekli ve süresi nedir? Cevap : Sadece Banka Teminat Mektubu Kabul edilmektedir. Gayrimenkul ipoteği, çek, senet vs. kesinlikle kabul edilmemektedir.
 • Soru : DIASA’nın bayiye katkıları nedir? Cevap : DIASA olarak biz size nakliye, reklam, marka, sürekli indirim garantisi ve bunları destekleyen broşürleri veriyoruz. Ulusal bir çatı altında çalışabilme rahatlığını sağlıyoruz. 

 

  BU YAZI YORUMLARA KAPATILMIŞTIR. DETAYLI BİLGİ İÇİN DİASA YI ARAMANIZ GEREKLİDİR. YUKARIDA YAZILAN ŞARTLAR ZAMAN İÇERİSİNDE GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLABİLİR. YENİ ŞARTLAR İÇİN DİASA YI ARAYINIZ.

Bu içeriği oylayın
0.00, 0 Oy
Yorumlar (15)
İbrahim 75 ay önce
Slm merhaba ben İbrahim diasayla ilgili yetkili kişiyle Görüşmek istiyorum diasa ile ilgili Ayrıntılı bir şekilde beni bilgilendirebilirmisin saolun tşk ederim
akın 90 ay önce
arkadaslar ben ankarada 15 senedır market ısletıyorum bunlardan en onemlısıde urunun gerı ıade edılır olması magazama urunu alırken gerı ıaede edbılecegım buyuk bı fırma ıse alıyorum kar ısını kendın ayarlaman varken neden adamlara gebe kalcan onlara kalırsa ucuz olsun kar yapmasın ne yaprsa yapsınlar benım ıslettıgım market aylık en kotu 6-8 bın kar bırakıyor sız sız olun vercegınız bu paralara kendınız acın ben anlamam dıyorsanız sahıbınden satlık ılanlardan bakın market dızaynı dıasadan guzel market var 150-200 bın arası kendı ısınızın patronu olun
musti 94 ay önce
diasada franciselerin durumu içler acısı ülker tüm mağazalarını şok yaptı geri kalan franchiselerde kaderlerine terkedildiler ne arayan var nede soran hergün zarar nereye varır bilinmez yıldırma politikalarını en üst düzeyde yapıyorlar haksızlık dizboyu
girilmez 97 ay önce
Tecrübeli arkadaşlar bu diasa marketlerde veya normal marketlerde kar oranı kaçtır ortalama bana sigara satarsa şu satmazsa şu kadar yorum yapmayın ortalama olarak alırsanız sevinirim mesala 3000 tl cirolu bir s market ne kazanır
deniz talay 99 ay önce
van da bayilik açabilir miyim van da bayilik verirseniz lütfen arayın 5424363696 numaram
Serkan 101 ay önce
Merhaba; Öncelikle 2 yıldır diasa mağazası olan biri olarak konuşuyorum. Diasadan bayilik almak isterseniz herşeyden önce iş takibinizin mükemmel olması gerekli hangi maldan ne kadar geliyor hangi fiyattan geliyor bunları zihninizde ezberlemelsiniz. Bir kasiyer alır 2 reyoncu alır gezerim derseniz kafan batarsınız.. Sosyal hayat sona erer sürekli bir iş yükü olur. belli bir işletme tecrübeniz varsa yaparım derseniz bayilik alırsınız.. Biz 2 yıldır ortalamarın üstünde bir marja (stoklu çalışarak) ciddi satış rakamlarına ulaşmış durumdayız.. Açacağınız nokta rekabet konuşulları herşey çok önemli.. Mağazamızda 7 çalışan var toplam herkes özverili çalışkan...Herkes işini biliyor mağazama giren her ürünün fiyatını kafamda bilir siparişimi ona göre uygun fiyatlardan yüksek miktarlarda veririm.. Tavsiyem tecrübesi ve market işletmeciliği konusunda bilgisi olmayan girmesin ama dediğim noktalarda kendinden emin ve uygun bir nokta varsa ben herşekilde bayilik alırım..Ama şuan diasaların satışı söz konusu bu konu ilerde ne gösterir belirsizlik mevcut..
hasan 101 ay önce
yurt dışında avustaralyada) bayilık alabılırmıyım.tşk.
hasan 101 ay önce
yurt deşında (AVUSTRALYA DAN BAHSEDIYORUM) bayilık alabılırmıyım.tşk.
izzet 102 ay önce
diasayı herhangi bir yere açma zorunluluğu varmı.koy,kasaba gibi
selim 102 ay önce
diasa bu işi yapamıyor ülkere satılacak diye söylentiler çıktı ülker alsada şok gibi bir düzene koysa mağazaları diasa da franchiseler kendi kendine kapatsın yani bıkıp yılsınlar diye dahada kendini geri çekti çünkü ülker franchise leri istemiyormuş farklı oyunlar dönüyor diasa açacağınıza paranızı çöpe attım ben diasa bayiliği yaptım ve 100 bin üzerinde zararla bir yılda kapatttım.satacagın kadar ürün al diyen arkadaşlar bayi temsilcileri ve yönetimdeki arkadaşlardır peki soruyorum buna izin veriyormusunuz depodan otomatik gelen siparişlere ne diyeceksiniz yani depodaki fazla ürünleri istemeden bayi kakalamanıza ne diyorsunuz bırakın bu işleri beni yaktınız başkasını yakmayın milletin ağını almayın yeter artık!
koray ozdemır 137 ay önce
benım su anda ıkı marketım var.dıa sa nı yonetıcılerı bakkallarla ortak kazanalım beraber pazarımızı yukseltelım dıyorlar guzel teklıf.dusunce guzel ama faalıyete gecınce agzımın yanacagını sımdıden dusunmeye basladım.benım ıkı dukkanım var bırı bayrampasada bırı kucukkoyde benım yeterkı malım olsun kar marjımı kendım belırlerım sımdıye kadar ıadeye dusen malım olmadı dıa sanın teklıfı hıc hos deıl tavsıye babında soyluyorum aklı olan kısı ucundan bıle bakmaz teklıf sıfır.zemın sıfır bence.ya yonetıcı ler dıasanın yonetıcılerıne soyluyorum soyledıgınız rakamlarla yapacagınız masraflarla bına doldururum ben reklam parası sutluk raflar ucuk fıyatlar cok ucuk anlastıgınız fırmalara avanta verıyormusunuz ben hem senınle calısacam o da yok calıstıgın fırmalardan malzemelerı tedarık edecem yok oyle bence cok sacma gelıyo.ınsan sabancının catısı altına gırdımı aklına ne gelecek bılıyormusun rahmetlının kolunun sıcaklıgını hıssetmelı bence....burada sızın egemenlıgınız soz konusu olur ısı bılen adam sızın hukumlerınıze uymaz yonetıcıler.projenızı daha ılımlı daha sıcak daha ekonomok hale getırmenız lazım yuku tabana yaymanız lazım bakkalları kazanmak ıstıyorsanız esnafı ılk once rahatlatmanız lazım yuk altında ezılırse zararı hem sıze hem bıze cıkar deılmı sayın yonetıcıler bakkallara ının onların sıkıntılarıyla ılgılenın adamın parası olsa ısmını degıstırırmı dusunun bır kere saygılar sevgıler.basarılar
AHMET ÇOMAR 139 ay önce
yıllarca sektöründe dünyanın en büyük markasında bayii yöneticiliği yapmış 8 adet il yönetmiş biri olarak: kendi geliştirdiğiniz planlarla piyasa realitesi birbirini tutmaya bilir firmalarda bunun tedbirini kendi çaplarında alırlar fakat biz okadar bilinir,bulunur ve satılır halde olamıza rağmen bayiilik başlangıç şartlarında bu kadar gaddar olamadık.neticede sektör gıdadır.belli ürünlerde belli şartlarda iade alınması bu işin olmazsa olmazıdır.Bayii memnuniyeti ve devamlılığı anlamında dianıntedarikçi firmaları ile bu yönde anlaşma zemini aramaması kabul edilemez.Bu tarz hizmetin getireceği iş yükütoplam maliyet ve karlılık içinde hesaplanması mümkün olan ve fayda maliyet analizi içinde fayda tarafı ağar basan bir olgudur.Ayrıca rebatçi ortamda bu konumda bir firmanın daha agresif olması beklenir bu bayiilik şartlarında ve Türkiye çapında homojen dağılımındanda bakıldığında diasanın bu kriterleri karşılamadığı görülür.Arkadaşlar yıl içerisinde kaybettiğiniz 50.000 tl lik bir ürünü sırf iade edemediğiniz için telafisi anlamında minimum 300.000 ila 350,000 tl lik ekstra ciro üretmeniz gerekir bunun lojistik ve işletme giderleri hariçken.Sözün özü:Bu şartlarda bakıldığınada diasa şartları iyileştirmeden mevcut şartlarda risk oranı yüksek.Bu analiz bende daha detaylı halde var.
Serkan 101 ay önce
Merhaba; Öncelikle 2 yıldır diasa mağazası olan biri olarak konuşuyorum. Diasadan bayilik almak isterseniz herşeyden önce iş takibinizin mükemmel olması gerekli hangi maldan ne kadar geliyor hangi fiyattan geliyor bunları zihninizde ezberlemelsiniz. Bir kasiyer alır 2 reyoncu alır gezerim derseniz kafan batarsınız.. Sosyal hayat sona erer sürekli bir iş yükü olur. belli bir işletme tecrübeniz varsa yaparım derseniz bayilik alırsınız.. Biz 2 yıldır ortalamarın üstünde bir marja (stoklu çalışarak) ciddi satış rakamlarına ulaşmış durumdayız.. Açacağınız nokta rekabet konuşulları herşey çok önemli.. Mağazamızda 7 çalışan var toplam herkes özverili çalışkan...Herkes işini biliyor mağazama giren her ürünün fiyatını kafamda bilir siparişimi ona göre uygun fiyatlardan yüksek miktarlarda veririm.. Tavsiyem tecrübesi ve market işletmeciliği konusunda bilgisi olmayan girmesin ama dediğim noktalarda kendinden emin ve uygun bir nokta varsa ben herşekilde bayilik alırım..Ama şuan diasaların satışı söz konusu bu konu ilerde ne gösterir belirsizlik mevcut..
ata özkan 137 ay önce
ADAMLAR ONUN BUNUN SIRTINDA TÜRKİYE GENELİNDE KENDİLERİNE ZENCİRİN HALKASINI ÇOĞALTACAK ADAM ARIYORLAR 3-5 YIL NEYSE İŞİ GÖTÜRECEKLER İŞLETMECİ TABİ PARA KAZANAMAYINCA ARTIK PROSÖDÜRÜNÜ BİLMİYORUM BUNLAR DEVİR ALACAK ADAM PARA KAZANAMAYINCA YANİ ANLAYACAĞINIZ BUNLAR BİM GİBİ MAĞAZAYI GELİŞTİRMEK İÇİN KENDİ EKMEKLERİNE YAĞ SÜRECEK ADAM ARIYORLAR BIRAKIN KARDEŞİM BU İŞLERİ SONUÇTA GENE ONLARIN DEDİĞİ OLUYOR SANA MALI SATIYOR SEN İSTER ZARAR ET İSTER KAZAN GERİ İYADESİDE YOKMUŞ ÇOK ZOR İŞ BENİM FİKRİM KİMSE KİMSEYE DESDEK OLMAZ BU HAYATTA. ADAM ÖNCE KENDİ MENFAATİNİ DÜŞÜNÜR ZATEN BÜTÜN MARKETİ KENDİN AÇIYORSUN ONLARIN SANA VERDİĞİ İMKAN MAL ALIRKEN NAKLİYE ALMIYOR BİRDE ONLARIN İSMİNİ KULLANIYORSUN SATIŞ FİYATINIDA ONLAR BELİRLİYOR :)) ÇOK SAÇMA TEKRAR SÖYLÜYORUM BUNLAR KENDİNİ ÇOK UYANIK SANIYOR MARKET ÇOĞALTMANIN YOLUNU İYİ BULMUŞLAR ADAMDA DİASA İŞLETECEM DİYE SEVİNİR YANİ ONLAR GENE PATRON,ONCA YATIRIM YAPARIM DİYORSANIZ KENDİ İŞİNİZİ KURUN DERİM.
eray 103 ay önce
frc güzel ama içerden çalışan olupta frc açarsan dıştan bu işe ne kadar tecrüben olursa olsun zor hertürlü batarsın o yüzden operasyondan 2 eleman alacaksın işi bilen veya 1 2 yıl çalışacaksın o zaman anlarsın işi çözersin biz mesela izmirde operasyondan frc ye geçiş yaptık ama patron siparişe ürün yönetimine karışmaz 10 numara oldu ikinci magazayı da açtık mesela rinso 6 kg 23,90 ay başında %25 indirim kuponu verdi ve aynı ay kupon hariçi indirime girdi 23.90 yerine 18.90 sana maliyeti 23,90-5,00indirim-%25 kupon indirimi-%4 kar payı-%1otomatik sipariş sistemi walla biz bir kamyon çektik satabildigimizi sattık kalanı attık depoya 6 ay içinde 23,90 tlden sattık işin kısacası takip ve sıcak para olacak kimse kusura bakmasın ben battım demek gülünç frc açacaksan 100-150 bin tl gözde çıkaracaksın + 100 bin tl de sıcak para yanında olacak adam satıyor satıyor mal almaya gelince siparişten kısıyor ne kadar kısarsan o kadar çabuk batarsın
Daha fazla yorum
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.