Dijital Pazarlama Alanında Kariyer Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

Dijital pazarlama alanında kariyer yapmak cazip olduğu kadar da zor bir seçim. Bu seçimi yapmak isteyenler, rehber niteliğindeki yazımıza mutlaka göz atsınlar.
Dijital Pazarlama Alanında Kariyer Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler
8 dk
Son güncellenme: 26/03/2023
Tüm Başlıklar

Dijital pazarlama alanında kariyer yapmak yeni çağın en popüler tercihleri arasında yer alıyor. Tasarım ve teknolojinin insan hayatının vazgeçilmez bir parçası olduğu günümüzde, bu alanda doğan iş fırsatları özellikle yeni nesil üniversite mezunlarının dikkatini çekiyor. Halka ilişkiler, reklamcılık ya da işletme gibi alanlarda eğitim alan ve geleneksel pazarlama alanında kariyer yapan kişilerde kendilerini yenileyerek bu alanda uzmanlaşmaya çalışıyorlar. 

Dijital pazarlama alanında kariyer yapmak için hangi yetkinliklere sahip olmak gerekir? Bu alanda özelleşen işler veya uzmanlıklar nelerdir? Bu sorular işverenlerin olduğu kadar çalışanların da kafasını karıştırabiliyor. Özellikle dijital pazarlama alanında kariyer yapmak isteyenler iş ilanlarına baktıkları zaman yüksek oranda oldukça kapsamlı ilanlar görebiliyorlar. Sosyal medya yönetimi yapabilen, reklam kampanyaları planlayan ve hayata geçiren, içerik üretebilen, Photoshop kullanabilen, web tasarım yapabilen ve birkaç özelliğe daha sahip olması gerektiği düşünülen kişileri dijital pazarlama uzmanı olarak işe almak isteyen çok sayıda insan olsa da bu yetkinliklerin hepsine sahip bir insan bulmak gerçekten zor olabiliyor. Bu alanda kariyer yapmak isteyenlerin yukarıda bahsettiğimiz alanlarda fikir sahibi olması, trendleri takip edebilmesi elbette çok önemli. Ancak gereken seviye çoğu zaman bir ekibi yönetebilecek düzeyde olduğu zaman dijital pazarlama uzmanının istenilenleri verebilmesi için yeterli oluyor. 

Dijital Pazarlama İçin Bir Okul Eğitimi Yok 

Dijital pazarlama henüz daha çok genç bir meslek kolu. Bu nedenle henüz lisans seviyesinde bu alanda kapsamlı bir eğitim almak mümkün değil. Dünyadaki değişimlere daha iyi ayak uyduran lisansüstü programlarında ise bu alanda eğitim almak mümkün. Ayrıca pek çok üniversitenin ve eğitim kurumunun dijital pazarlama üzerine vermiş olduğu geçerliliği yüksek seviyede olan eğitimler bulunuyor. Okullu olmak bir yana bu alanda alaylı olarak çalışan çok sayıda insan var. Bu insanların büyük bir kısmının kendilerini geliştirdiğini, ilgi alanlarına göre sürekli olarak bir eğitim sürecinde olduklarını unutmamak gerek. Dijital dünya her sabah bir yenilik sunarken bu alanda kariyer yapacak kişilerin de kendilerini sürekli olarak yenilemeleri ve yeniliklere aşina olup gelişmeleri kariyerleri için büyük önem taşıyor. 

Dijital Pazarlama Alanında Kariyer Yapmak İçin Gereken Yetkinlikler 

Dijital pazarlama alanında kariyer yapmak isteyen birisi birazdan bahsedeceğimiz tüm alanlarda uzmanlaşmak zorunda değildir. Burada esas olan kişinin konuya olan hâkimiyetinin sağlanması, ekibi içerisinde bu alanlarda çalışan kişilerin neler yaptığını bilmesi ve belirli bir seviyeye kadar bu alanlardaki ihtiyaçlarını karşılayabilecek olmasıdır. Aksi takdirde tüm alanlarda uzmanlık elde etmeyi hedefleyen bir dijital pazarlama uzmanı iş hayatının büyük bir kısmında sürekli kendini geliştirmeyi tamamlamak için bekleyecek ve asla hayalindeki kariyere sahip olamayacaktır. Çünkü bahseceğimiz her alanın kendi özgü dinamikleri ve becerileri vardır. 

Görsel Tasarım Yeteneği

Görsel tasarım geleneksel ya da dijital fark etmeksizin pazarlama alanında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bilboard tasarımından web sitesi bannerlarına, sosyal medya profil fotoğraflardan şirket dışı yazışmalarda kullanılan antetli kağıtlara kadar her alanda görsel tasarım ihtiyacı ortaya çıkabilir. Bir dijital pazarlama uzmanı için temel düzeyde tasarım bilgisi fazlası ile yeterli olacaktır. Görsel boyutlandırabilmek, baskı formatı ile web formatı arasında farklı bilmek, basit görseller hazırlayabilmek, jpeg ya da png gibi formatlara hakim olmak dijital pazarlama uzmanının ne istediğini daha iyi anlatabilmesini sağlamanın yanı sıra aynı zamanda ekibini de yönetebilmesinde etkilidir. 

İçerik Konusunda Yetenek

Okuma yazma bilen herkesin içerik üreteceğine dair tamamen yanlış olan bir algı ne yazık ki hala var. Nefes almayı bildiğimiz zaman nasıl iyi bir insan olamıyorsak, okuma yazma bildiğimiz zaman da iyi bir içerik üreticisi olamayabiliriz. Bir dijital pazarlama uzmanı kurumsal dil yaratabilecek kadar dilde hâkimiyete sahip olmalıdır. Yaratıcılığın ön planda olduğu bu meslekte elbette oturup sayfalarca içerik üretmenin her zaman içerik yazarlarının işi olarak kalması gerekse de bu alanda çalışan bir uzmanın temel dilbilgisi kurallarına hakim olması, kelimelerin gücünü kullanabilmesi önemlidir.

Yüzeysel Bile Olsa Kodlama Bilmelisiniz

Kodlama denildiği zaman akla ilk etapta gelen programlama dili kullanarak yeni bir yazılım üretmek, uygulama yapmak ya da web sitesi hazırlamak olsa da oldukça yüzeysel bir kodlama bilgisi dijital pazarlama uzmanları için yeterlidir. Mail kampanyaları düzenlerken oldukça yardımcı olacak basit kodlama bilgisi aynı zamanda On Page SEO çalışmalarında da fark yaratmayı sağlar. 

Arama Motorlarının Çalışma Sistemi Hakkında Bilgi Sahibi Olmalısınız

SEO başlı başına bir uzmanlık alanı olsa da anahtar kelime nedir? SEO uyumlu içerik nasıl hazırlanır? Başlık kullanımı nasıl olmalıdır? Sosyal imleme nasıl yapılır? gibi sorulara cevap verebilen bir dijital pazarlama uzmanı olmak kariyeriniz açısından önemlidir. Bu önem hem çalışacağınız SEO uzmanının yaptığı işi anlamanıza yardımcı olur hem de sürece hakim olmanızı sağlar. Temel SEO bilgisi sayesinde dijital dünyadaki varlığınızın eksiklerini daha net tespit edebilir, gerekli düzenlemelerin nasıl olması gerektiğine dair fikir sahibi olarak proje yönetiminizi optimize edebilirsiniz. 

Arama Motorlarının Pazarlamasını Anlamasınız

Search engine marketing ya da arama motoru pazarlaması bir dijital pazarlama uzmanının hakkında fikir sahibi olması gereken en önemli alanlardan birisidir. Pazarlamanın temel gereksinimlerinden birisi olan satış yapma noktasında SEM son dönemlerin en popüler yöntemleri arasında yer almaktadır. Arama motoru reklamlarını optimize edecek araçları kullanmayı öğrenmek bu alanda daha hızlı yetkinleşmenize yardımcı olacaktır. Büyük bütçeli ve kapsamlı projelerde bu iş için atanmış biri ile çalışılabileceği gibi dijital pazarlama uzmanı SEO çalışmaları ile birlikte bu alanda tek başına da çalışmalar yapabilmelidir. 

Sosyal Medya Konusunda Yatkınlık Şart

Dijital pazarlamanın en aktif alanlarından birisi artık insan hayatından sosyalleşmenin vazgeçilmez bir parçası olan sosyal medya. Sosyal medya artık hem PR yani halkla ilişkiler çalışmalarının odağı hem de dijital pazarlamanın odağı. Bu nedenle bir dijital pazarlama uzmanının mutlaka sosyal medya platformları hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bu platformlardaki reklam yöntemlerini bilmek, doğru bir şekilde kullanmak, raporları analiz edebilmek dijital pazarlama uzmanının sahip olması gereken yetkinlikler arasında yer alır. Sosyal medyada düzenlenecek kampanyaları yönetebilmek için gerekli donanıma sahip olmak, paylaşım stratejisi belirlemek bir dijital pazarlama uzmanının yetkinlikleri arasında olmalıdır. Ancak paylaşılacak içeriklerin yazılması ve görsellerin hazırlanması dijital pazarlama uzmanının yapması gereken bir iş değildir. 

Analiz ve Raporlama Araçlarına Hakim Olmanız Gerekecek

Başarılı bir dijital pazarlama uzmanının analiz yeteceği olması gerekir. Grafikler, rakamlar, grafikler arası korelasyonlar dijital pazarlama uzmanının planları şekillendirmesine ve optimize etmesine yardımcı olur. Google Adwords raporlarına, Analytics verilerine, sosyal medya istatistiklerine bir anlam yükleyebilmek ve bu veriler doğrultusunda planlama yapabilmek için dijital pazarlama uzmanı olacak kişilerin analiz ve raporlama araçlarını kullanmayı bilmesi gerekir. 

Dijital Pazarlama Alanında Tercih Edilebilecek Uzmanlıklar 

Bir dijital pazarlama uzmanının tüm uzmanlıklara sahip olması beklesen de aslında her uzmanlığın kendine özgü dinamikleri vardır. Bu nedenle alanda uzmanlaşmak her zaman daha yüksek başarı elde etmeye olanak sağlar. Uzmanlıkların yanı sıra bu uzmanlıklara sahip olanların da farklı kişilerden destek alması gerekebilir. SEO uzmanı içerik üreticilerinden, sosyal medya uzmanları içerik yazarları ve görsel tasarımcılarından, dijital reklamcılar ise grafik tasarımcılardan destek alabilir. Dijital pazarlama kapsamlı ve ekip ile yapılması gereken bir iştir. Bu nedenle şirket içerisinde dijital pazarlamacı çalıştırmak isteyenler bu isteklerini bir kez daha düşünmeliler. Tek bir kişiyi işe alarak bir markanın tüm dijital ihtiyaçlarının karşılanabilmesi imkanlar dahilinde değildir. Eğer ekip kurmak mümkün değilse dijital pazarlama alanında hizmet veren ajanslar ile çalışılabilir. 

SEO Uzmanlığı

SEO uzmanları bir web sitesinin arama motorlarında gelen sonuç sayfalarında ilk sıralarda gelmesini sağlamak için çalışan kişilerdir. Günümüzde en popüler ve piyasası domine eden arama motoru Google olsa da SEO uzmanları için bir anahtar kelimede Bing, Baidu veya Yandex gibi arama motorlarında da üst sıralar edebilmek önemlidir. İnternette varlık gösteren her markanın doğru bir şekilde SEO çalışmaları yapması önemlidir. Bu çalışmalar web sitesine doğal bir şekilde, hedef kitle içerisinde trafik çekmenin en etkili yoludur. 

Bir SEO Uzmanı web sitelerinin arama motoru optimizasyonunu yapar. Site içi ve site dışı çalışmalar ile belirlenen anahtar kelimelerde yapılan aramalarda ilk sayfada ve üst sıralarda çıkabilmek için bir uzman ile çalışmak gerekir. Bu kişiler sitenin analizini yapmanın sıra gerekli düzenlemeleri de yapabilirler. Bir SEO Uzmanı için ufak kod hatalarını düzeltmek, SEO için gerekli takip eklentilerini kurmak veya sitenin SEO uyumluluk kriterlerini yerine getirmek gibi işlemleri yapabilir. Eğer web sitesinin kodlamasında intihal varsa ya da çok daha ciddi teknik sorunlar sebebiyle sitenin SEO puanı düşüyorsa, bu noktada bir yazılım uzmanından destek almak gerekebilir.

SEM Uzmanlığı

Arama motoru pazarlaması olarak da bilinen SEM genellikle SEO uzmanları tarafından da verilen hizmetlerden birisi olsa da bu alanda ayrı bir yetkinlik sahibi olmak gerekir. SEO ile dinamiklerinin ayrılmasının yanı sıra bu alanda para harcadıkça trafik almak ya da satış yapmak mümkündür. SEM uzmanı harcanan paranın optimum fayda getirmesi için gerekli düzenlemeleri yapar. SEM uzmanı başarılı sonuç almak için web sitesinin ya da sosyal medya platformlarındaki hesapların kaliteli ve düzgün bir şekilde yönetilmesine ihtiyaç duyar. Bu nedenle bir SEM uzmanı bu iki alanda da yeterli bilgi düzeyinde olmalı, doğru yönlendirmeleri yapmalıdır. Arama motoru pazarlamasında odak uzun zamandır SEO’da da olduğu gibi Google olsa da Yandex, Bing gibi diğer arama motorları ile ilgili de bilgi sahibi olunması ve hedef kitle analizine göre bu platformlarda da kampanyalar düzenlenmesi gerekir. 

Sosyal Medya Yönetimi

Herkesin sosyal medya yönetimi yapabildiğini iddia ettiği bir dönemde olmak bu alanda uzmanlaşmak isteyenlerin önüne büyük bir engel olarak çıkıyor. Facebook ya da Instagram hesabı olan ve bu hesapları aktif olarak kullanabilen insanların sosyal medya yönetimi yapabileceğine dair gelişen algının temelinde bu alanda çok fazla bütçe ayırmadan, sosyal medyadan eksik kalmama fikri yatıyor. Pek çok şirket yönetici asistanına ya da sekreterine sosyal medya yönetimi gibi dikkatle ve itina ile yapılması gereken bir işi emanet ederek dijital dünyada kendilerine yaptıkları büyük kötülüğün farkını ancak işler kötüleştiği zaman fark ediyor. 

Milyonlarca takipçisi olan fenomenlerin bile sosyal medya yöneticileri olduğunu göz önünde bulundurduğumuz zaman bu alanda uzmanlaşmış bir ekip ile çalışmak her zaman çok daha verimli ve etkili olacaktır. Bir sosyal medya uzmanı her platformun kendi özgü dinamiklerini bilen, raporlama sistemlerine aşina olan, kampanya süreçlerine hakim ve platformların maksimum fayda ile kullanılmasını sağlayan kişidir. Sosyal medya uzmanı markanın kurumsal dilini etkin bir şekilde kullanırken, sosyal medyada çıkan kriz durumlarına anında müdahale ederek marka değerinin zarar görmesine engel olur. Bir sosyal medya uzmanı kurumsal dile hâkimiyeti ile marka için içerik üretebilir ya da basit görseller hazırlayabilir. Daha kapsamlı tasarımlar gerektiği durumlarda ise bir grafik tasarımcıdan destek almalıdır. 

Dijital Reklamcılık 

Medya satın alma olarak da tanımlayabileceğiniz dijital reklamcılık, internetin insan hayatındaki öneminin artması ile birlikte çok daha önemli bir hale geldi. Açık hava reklam kampanyaları hala varlığını korusa da bir bilboard ile ulaşabileceğiniz kişi sayısının binlerce katına doğru seçilmiş bir banner ile ulaşmak mümkün oluyor. Elbette iki alanında kendilerine özgü getirileri olduğunu görmezden gelmemek ve açık hava reklamcılığı ile dijital reklamcılığı bir arada kullanmak en etkili sonucu almak için gerekli. Ancak dijital reklamcılığın da diğeri kadar önemli ve güçlü olduğu akıldan çıkarılmamalı.Dijital reklamcılık alanında çalışanlar hedef kitlenin odağında olan platformlardan reklam alanları satın alırlar ve bu platformlarda kampanyalar düzenlerler. Banner reklam, basın bülteni gönderimi, tanıtım yazısı satın alma, inceleme yazdırma ya da video inceleme yaptırma gibi farklı yöntemler ile markanın/ürünün tanıtılmasını sağlarlar Medya satın alma ile uğraşan kişilerin doğru reklam yerlerini seçebilmesi için iyi bir analiz yeteneğinin olması gerekir. İnsan ilişkileri kuvvetli, pazarlık yapabilen, kitlesel kampanya organizasyonu hazırlayabilen kişiler bu alanda rahatlıkla çalışabilirler. 

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.