Dil bilimci

Yurtdışında Kolay İş Bulan Meslekler
dilbilimci

Dilbilimci ne iş yapar ve dilbilimci ne yapar hakkında bu yazıda sizlere öncelikle dilbilimci mesleğini tanıtıyoruz.. Ana dil esas olmak üzere çeşitli dillerin yapısını, kullanımını ve tarihi ile ilgili araştırma ve incelemeleri yapan kişidir.

Dilbilimcinin Görevleri

 • – Çeşitli toplumların kullandıkları bir iletişim biçimi olan dilin birbirinden farklılıkları ve benzerliklerini inceler,
 • – İnsan dilinin ses ve anlam yönlerine ilişkin bilgiler elde eder,
 • – Dillerin yapısı, kullanımı ve tarihi hakkında araştırmalarda bulunur,
 • – Dil aileleri hakkında araştırmalar yapar,
 • – Elde ettiği verileri değerlendirerek dillerin yapısı, kullanımı ve tarihi ile ilgili bilgiler oluşturmaya çalışır.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

 1. – Teyp,
 2. – Kamera,
 3. – Film,
 4. – Bilgisayar,
 5. – Çeşitli büro malzemeleri.

Dil bilimci olmak isteyenlerin;

 • – Üst düzeyde sözel yeteneğe ve güçlü bir belleğe sahip,
 • – Dil-edebiyat, tarih, sosyoloji, ve arkeoloji gibi alanlarla ilgili,
 • – Bilimsel çalışmaya meraklı, kimseler olmaları gerekmektedir.

Dil bilimcinin çalışma ortamı
Değişik kültürlerden insanlarla iletişimde bulunulur. Çalışmalar gerçekleştirilirken seyahat etmek, uzun süre evden uzak kalmak, değişik kültürler arasında yaşamak gerekebilir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi aşamasında, büro ortamında çalışılmaktadır.

Dilbilimcinin çalışma alanı
Dil bilimciler, üniversite ve araştırma kurumlarında dille ilgili araştırmacı olarak çalışabilirler. Öğrenimleri sırasında Türk Dili, Fransızca, İngilizce, Almanca gibi filoloji dallarında zorunlu yada seçmeli dersler aldıklarından ortaöğretim kurumlarında bu dillerde öğretmenlik yapabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi; üniversitelere bağlı fakültelerin “Dil Bilimi” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 • -Lise veya dengi okul mezunu olmak,
 • -Merkezi sistemle yapılan Öğrence Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Dil” puanı almak gerekmektedir.
 • -Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda Dil Bilimi lisans programı ile ilgili en az bir yüksek öğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
 • -Bu yüksek öğrenim programında öğrenim görmek isteyen adaylar liselerin Yabancı Dil alanından mezun iseler, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonucunda diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.
 • -Ancak kendi alan/ kol/bölümlerin dışında bir yüksek öğrenim programını tercih eden adayların yerleşme şansı azalmaktadır.

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Dil Bilimi programında eğitim süresi 4 yıldır.
Dört yıllık eğitim süresince Dilbilimine Giriş, Dilbilim Tarihi, Dilin Değişik Açılardan Görünümü, Fonetik, Sentaks, Semantik gibi derslerin yanı sıra Dünya Dilleri, Dil Aileleri ve Diyalektoloji gibi dersler okutulmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
Üniversitelerde Öğretim elemanı olarak görev alanlar akademik kariyer yapabilirler. (Araştırma Görevlisi, Doktor, Yrd. Doç., Doçent ve Profesör) Bunun dışında istihdam edilenler, gösterecekleri performansa ve gerekli diğer şartları yerine getirmeye bağlı olarak değişik kadrolarda yer alabilirler.

Dilbilimci Maaşı, BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Üniversite eğitimi süresince Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağladığı kredi ve yurt imkanlarından yararlanabilirler. Ayrıca, kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burs olanaklarından faydalanabilirler.
Eğitim sonrası, teknik hizmetler sınıfında göreve başlarlarsa asgari ücretin 2,5-3 katı dolayında maaş almaktadırlar. Alınan ücret, bulunulan konum ve çalışma sürelerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili eğitim kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here