Girişimciler İçin İlham Verecek 10 Film Önerisi

Bir Şirket Komedisi

Girişimciler için 10 Film Önerisi

Girişimcilik açısından size katkı yapacağını düşündüğümüz on film önerisini bir araya topladık. İyi filmler sizi motive eder, fikir verir ve ufkunuzu açar. Belki aksiyon sahneleri ile örülmüş muhteşem gişe filmleri değiller fakat her biri girişimcilik üzerine odaklanmış bir zihne katkı yapacak kadar faydalı. Eğer aralarında izlemiş olduğunuz filmler varsa tekrar izleyin. ve kendinize bu 10 filmi izleyeceğiniz bir program yapın.

Bu listede olması gerektiğini düşündüğünüz diğer filmleri de bize yorumlar bölümünden bildirin. İşte girişimcilerin ilham bulmalarını sağlayacak on film önerimiz.

1- Kazanma Sanatı – Moneyball (2011)

Kazanma Sanatı

Kazanma sanatı bir beyzbol filmi. Ülkemizde beyzbol pek de sevilen bir spor dalı değil. Spor dalı ilgimizi çekmese de bu film girişimcilere ekip ruhu ve verinin önemi hakkında harika fikirler sunacak bir film. Gerçek bir hikayeden yola çıkılarak yazılmış Michael Lewis’in Kazanma Sanatı kitabından beyaz perdeye uyarlanan bu film Oakland A’s takımının teknik direktörü Billy Beane’in (Brad Pitt) hikayesini konu ediniyor. Düşük bütçeli ve vasat oyunculardan kurulu bu takım Billy’nin takıma ve verilere odaklanan yeni anlayışı ile kendisinden beklenmeyecek başarılara imza atıyor.

Kendi başına yetenekli oyunculara odaklanmaktansa, takıma, takım ruhuna ve ölçülebilir verilerin işlenmesine odaklanarak yenilmesi imkansız bir takım inşa etmek üzerine odaklanan bu filmde girişimciler takım çalışması ve birlikte gelişme üzerine dersler çıkarabilirler.

2- Glengarry Glen Ross (1992)

Glengarry Glen Ross

Al Pacino, Kevin Spacey, Jack Lemmon gibi birçok ünlü oyuncu ile dolu bir film. Türkiye’de “Emlakçılar” ve “Amerikalılar” isimleri ile yayınlandı. Emlak pazarlamacılarından oluşan küçük bir ticari çevrede motivasyon ve pazarlama üzerine odaklanmış harika bir film.

Filmin tamamı neredeyse aynı ofiste geçiyor olmasına rağmen karakter arasındaki gerilim ile asla sıkılmayacağınız yüz dakika süren bir gerilim. Pazarlama odaklı iş ortamlarında pozitif ve negatif motivasyonun nerelere kadar uzanabileceğine şaşıracaksınız. Satış sahnelerini izlerken not alabilmeniz için yanınızda muhakkak kalem ve kağıt bulundurun.

3- Bir Şirket Komedisi – The Hudsucker Proxy (1994)

Bir Şirket Komedisi

1994 yapımı bu film mizahlı bir anlatım diline sahip. Norville Barnes kendi çapında zeki olduğunu düşünen sıradan bir adamdır. Kafasında çocukların çok ilgi duyacağını düşündüğü bir oyuncak fikri ile büyük şehre gelir. Hudsucker Industries şirketinde en alt kademede işe girer. Kafasındaki ürünü geliştirebilmek için bu ilk adımdır. Şirketin yönetim kurulu başkanın garip intiharı Norville’in önünde inanılmaz kapılar açılmasına sebep olur.

Bir ürün fikrinin ne kadar büyüyebileceğini mizahi bir dille anlatan harika bir film.

4- Tesadüfi İmparatorlukların Yükselişi – The Triumph of the Nerds: The Rise of Accidental Empires (1996)

Tesadüfi İmparatorlukların Yükselişi

Aslında bir belgesel üçlemesinin ikinci filmi Tesadüfi İmparatorlukların Yükselişi. İnternet denen şeyin emeklediği 1970’lerin sonlarından başlayarak Apple, IBM ve Microsoft gibi devlerin gelişimleri üzerine bilgiler veriyor. Belgeseller boyunca Bill Gates ve Steve Jobs gibi önemli kişiler ile yapılan röportajlar da dikkat çekici.

Tavsiyemiz sadece bu filmi değil, üçlemenin tamamını izlemeniz olacaktır. Sadece pizza ve kola bulunan, çıplak ayaklar ile çalışılan ofislerden başlayıp, devlet büyüklüğünde bütçelere ulaşan bu dev firmaların hikayeleri sizi motive edecektir.

5- Something Ventured (2011)

Something Ventured

Yatırımcıların mantıklarını anlamak girişimcilere avantaj sağlayacaktır. Bu film, bugünün dev firmalarını, henüz bu firmalar oto garajlarında emekleyen küçük girişimler halindeyken keşfederek yatırım yapan firmaların hikayesi.

Henüz bir araba garajında Legolardan yapılma bir iskelet içerisinde çalışan hard diskler halindeyken, siz Google’a yatırım yapar mıydınız? Peki o zamanlar bu firmalara yatırım yaparak büyümelerini finanse eden yatırımcılar o firmalarda ne gördüler?

6- Startup.com (2001)

Startup

Bir internet girişiminin gelişimini anlatan bu filmde; ortaklıklar, yatırım alma ve büyüme süreçlerini olayların içerisindeymiş gibi deneyimleyebileceksiniz. İnternete yatırım yapmak isteyen girişimciler için tavsiye edilen bu filmden sonra isterseniz 3 sezon 28 bölümden oluşan Silikon vadisi isimli diziyi de izleyebilirsiniz.

7- Göklerin Hakimi – The Aviator (2004)

Göklerin Hakimi

Film sıfırdan başlayarak 1950 yılında dünyanın en zengin insanı (12,8 Milyar Dolar kişisel servet ) Howard Huges’ın biyografisidir. Başrolde ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio ile iddialı ve keyifli bir filmdir.

Horward havacılık ve film sektörlerinde faaliyet göstermiş başarılı bir girişimcidir. Zamanının Elon Musk’u diyebiliriz. Havacılık sektöründe çığır açan bu girişimcinin ticari başarıları ve kişilik bozukluğuna kadar uzanan stresli hayat hikayesi ibret verici.

8- Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler – Thank You for Smoking (2005)

Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler

Nick Naylor, büyük bir sigara markasının sözcülüğü ile toplumun sigaraya ve sigara tiryakilerine bakışını değiştirmeye çalışmaktadır. Kıvrak zekası ile sigara gibi zararı herkes tarafından bilinen bir ürünün imajını yeniden inşa eder. Karşısında sağlık örgütleri, senatörler varken onu bu fikirden vazgeçiren şey oğlunun ona bakışlarıdır.

İşini pazarlama üzerine kurmayı düşünen girişimcilere imkansız ürünlerin bile nasıl pazarlanabileceğini gösteren, motive edici bir film.

9- Umudunu Kaybetme – The Pursuit of Happyness (2006)

Umudunu Kaybetme

Will Smith oyunculuğu ile harika bir başarı hikayesi. Gerçek hayattan esinlenerek oluşturulmuş bu senaryoda Will Smith son parası ile yanlış bir tıbbi cihaza yatırım yapmış bir girişimciyi canlandırıyor.

Cihazları satın aldıktan sonra asla satılamayacağını anlayan kahraman her gün gittiği satış görüşmelerinden eli boş dönmekte, hayatlarını devam ettirebilmek için eşi ise iki vardiya çalışmaktadır. En dipten başarıya doğru uzayan bu yolculuk hikayesi size motivasyon kaynağı olacak.

10- Sosyal Ağ – Social Network (2010)

Sosyal Ağ

Zamanımızın kuşkusuz en büyük sosyal medya platformu olan Facebook’un gelişimi üzerine odaklanmış bir hikaye. Girişimciliğin büyümesi sırasında nasıl engeller ile karşılaşabileceğine odaklanmış bir film. Aslında filmin sloganı her şeyi özetliyor; “Birkaç düşman kazanmadan 500 milyon arkadaş kazanamazsın” Girişimciler için sizlerde izlediğiniz filmler hakkında bize yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Merhaba. Altın, dolar, auro, vb. döviz yatırımcıları. Dünyada hızla ilgi görmeye devam eden yepyeni bir para birimi olan COIN’den haberiniz varmı?Sizlere 1 yıl içerisinde yapmış olduğunuz coin yatırımınızı en az %50 kazançla geri almayı garanti ediyoruz. Ayrıca bunu iş fırsatına çevirmenize olanak sağlıyoruz. Coin Yatırımı yapmak isteyenler veya yatırım danışmanlığı yaparak kazançlarına kazanç katmak isteyenler. Detaylı bilgileri mail adresime yazarak öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here