Hemen Bu Akşam İzlemek İçin En Güzel Film Önerileri

Film severlerin en büyük sorunlarından birisi olan “Bugün ne izlesem” sorusuna cevap olan birbirinden güzel filmler her zaman bir kararsızlığa neden oluyor.
Hemen Bu Akşam İzlemek İçin En Güzel Film Önerileri
24 dk
Son güncellenme: 03/12/2019
Tüm Başlıklar

Komediden bilim kurguya birçok türün birbirinden klasik ve güzel örnekleri her daim bir kararsızlığa neden olabilmektedir. Günümüzde iş ve sosyal hayattan ayrılan çok kısa zaman aynı zamanda birçok insanda kötü bir film izleyip zaten son derece kısıtlı olan zamanı boşa harcama korkusuna neden olmaktadır. Bu nedenle birçok kişi hangi filmi izleyeceğine karar verme konusunda ironik bir şekilde çok zaman harcamaktadır. 

Komedi Filmleri

Günlük hayatın getirdiklerinden biraz uzaklaşmak ve kafa dağıtmak için komedi türündeki filmler vazgeçilmez olmaktadır. Kısa bir süreliğine de olsa bu dünyada uzaklaşmak ve filmin dünyasına adapte olmak her zaman tercih edilen eylemler arasında yer almaktadır. 

Monty Python ve Kutsal Kâse

Monty Python ve Kutsal Kâse

Komedi filmi dendiğinde akla gelen ilk filmlerden bir tanesi Monty Python ve Kutsal Kâse. Film 10. yüzyılda İngiltere’de, Kral Arthur’un kutsal kâseyi bulmaya çalışmasını konu alıyor. 1975 yapımı filmde günümüzde İngiliz komedisinin bu kadar popüler hale gelmesinde büyük katkıları olan John Cleese, Terry Gilliam, Terry Jones, Graham Chapman ve Eric Idle bulunuyor. İlk uzun metrajlı Monty Python ve Kutsal Kâse aynı zamanda mitolojik öğelerde bol bol göndermeler yapıyor. Hem kült hem de absürt bir eser olan Monty Python ve Kutsal Kâse aynı zamanda en değerli İngiliz yapımları arasında yer alıyor. Tanrı’nın verdiği görev ile Kutsal Kâseyi bulmayı hedefleyen Kral Arthur ve yuvarlak masa şövalyelerinin macerası izlenmeye değer.

Uçak!

Uçak!

Uçak! birçok büyük isim tarafından sinema tarihinin en komik filmi olarak kabul ediliyor. Felaket filmi parodisi olan filmde 2. Dünya Savaşı’nda Ted Striker, hayatının aşkı Elaine’in kabin görevlisi olduğu uçuşa giriyor. Ancak Elaine artık Ted ile beraber olmak istememektedir. Uçaktaki pilotların besin zehirlenmesi yaşaması sonucunda travmatik bir kişiliğe sahip olan Ted yaşadığı korkularına rağmen uçağı indirmek zorundadır. ZAZ ekibi olarak hafızalara kazınmış olan David Zucker, Jim Abrahams ve Jerry Zucker’ın elinden 1980 yılında çıkmış olan film aynı zamanda modern komedi filmlerinin çıkış kaynağı olarak kabul edilmektedir. Filmde Çıplak Silah serisinden tanıdığımız Leslie Nielsen’ın yanı sıra Lloyd Bridges, Peter Graves ve NBA efsaneleri arasında yer alan ünlü basketbolcu Kareem Abdul-Jabbar yer alıyor.

Dr. Strangelove

Dr. Strangelove

Soğuk Savaş döneminde sürekli olarak Ruslara saldırmanın yolunu arayan General Jack D. Ripper en sonunda Rusların, Amerikalıların vücut sıvılarını kirletmiş olduğunu savunarak Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne nükleer bir saldırı yapma karar alır. Bu karar sonucunda Rus sınırına yakın bir yerde devriye uçuşu yapan uçağa saldırı emri gönderilir. Ancak Rus büyükelçi Alexi de Sadesky, Rus savunma sistemlerinde Doomsday Device adı verilen bir sistem olduğunu ve bu sistemin SSCB’ye yapılacak bir nükleer saldırı sonucunda dünyadaki tüm canlıların yok olmasına yol açacağını bildirir. Tüm zamanların en büyük komedyeni olarak anılan Peter Sellers’ın rol aldığı filmin yönetmeni ise Stanley Kubrick. Filmde ayrıca George C. Scott, Keenan Wynn ve James Earl Jones gibi isimlerde yer alıyor. 

Annie Hall

Annie Hall

New York’ta iki defa boşanmış, nevrotik bir komedyen olan Alvy Singer, en az kendisi kadar nevrotik olan Annie Hall ile farklı bir ilişki yaşamaya başlar. Alvy, kendisine güvensiz, uçarı bir gece kulübü şarkıcısı olan Annie Hall’u, önceki ilişkilerinin aksine Alvy’nin 15 yıllık terapisini sona erdirecek ve hayatındaki tüm problemleri çözecek kişi olduğunu düşünmektedir. 1977 yılında gösterime giren film, büyük usta Woody Allen’ın ilişkilere ne kadar hâkim olduğunu ve diyalog ustası olduğunu gözler önüne sermektedir. Ayrıca 70’li yılların New York’unun harika bir şekilde gösterildiği film Woody Allen’ın en sevilen filmleri arasında yer almaktadır. Filmin yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu yapan Woody Allen’ın yanı sıra Christopher Walken ve Diane Keaton gibi isimler de filmde yer almaktadır. 

Budala Dedektif

Budala Dedektif

1994 yılında çıkan Budala Dedektif, Jim Carrey’nin absürt komedi alanındaki en büyük performanslarından birisi olarak kabul edilmektedir. Amerika’daki Miami şehrinin Amerikan futbolu takımının maskot hayvanının Superbowl karşılaşmasından hemen önce bir anda ortadan kaybolması, Ace Ventura’yı harekete geçirecektir. Tam bir hayvan dostu olan Ace Ventura alışılmışın dışında çalışan zekâsı ve ona yardım eden hayvanları ile maskotu Superbowl karşılaşmasından önce bulmak zorundadır. Bunun için köpekbalığı bulunan bir havuza girmesi gerekse bile. Tom Shadyac’ın yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerinde Jim Carrey, Courteney Cox ve Sean Young yer alıyor. 

40 Yıllık Bekar

40 Yıllık Bekar

Andy, 40 yaşında, herhangi bir kadınla hiçbir şekilde cinsel ilişkiye girmemiş, çalışma arkadaşlarıyla iyi geçinen yumuşak başlı birisidir. Bir akşam ofisten arkadaşlarıyla poker oynarken bu küçük sırrını arkadaşlarına açar. Arkadaşları ise Andy’nin bir kadınla yakınlaşmasını kendilerine görev edinirler. Andy ise arkadaşlarının bu desteği ile hedefine doğru tam gaz ilerlemektedir ve bunu başarmak için derinlemesine bir eğitim sürecine girer. 2005 yılında çıkan filmin yönetmenlik koltuğunda ünlü oyuncu Judd Apatow oturuyor. Filmin başrolünde son dönem Amerikan komedilerinin ünlü ismi Steve Carell yer alıyor. Carell’in yanı sıra filmde Elizabeth Banks, Paul Rudd, Leslie Mann, Jonah Hill ve Seth Rogen gibi ünlü isimler bulunuyor. 

Hayalet Avcıları

Hayalet Avcıları

Peter Venkman, Ray Stantz ve Egon Spengler Kolombiya Üniversitesi’nde öğrencileri üzerinde pek de etik olmayan deneyler yapan 3 parapsikoloji profesörüdür. Yaptıkları deneyler yüzünden okuldan atılan bu üçlünün paranormal olaylara karşı büyük bir yetenekleri vardır ve bunu bir mesleğe dönüştürmeye karar verirler. New York’ta eski bir itfaiye binasını satın alırlar ve hayalet avcılığı yapmaya başlarlar. Birçok kişinin karşılaşmaktan kaçınacağı durumun içine dalan hayalet avcılarının hedefinde ise tüm insanlığın sonunu getirmeye niyetlenen bir Hitit tanrısı Gozer vardır. 1984 yılında gösterime giren filmde Bill Murray, Dan Aykroyd, William Atherton, Harold Ramis ve Ernie Hudson gibi birbirinden ünlü isimler yer alıyor. 

Felekten Bir Gece

Felekten Bir Gece

Doug Billings ve Tracy Garner evlenmek üzeredir. Düğünden iki gün önce Doug, Doug’ın iki yakın arkadaşı Phil, Stu ve Tracy’nin kardeşi Alan, Tracy’nin babasının çok sevdiği üstü açılabilir Mercedes ile Las Vegas’a bekarlığa veda partisine giderler. Phil arkadaşlarıyla beraberken pek de yetişkin gibi davranmayan bir ilkokul öğretmenidir. Hemen hemen her şeyden korkan ve kız arkadaşı Melissa’nın sözünün dışına çıkmayı pek sevmeyen bir dişçi olan Stu ve aklı bir karış havada olan Alan, Doug’ı düğününden bir gün önce Las Vegas’ta kaybeder. Bir önceki gece ne yaptıklarına dair en ufak bir fikri olmayan üçlü damadı bir an önce bulup düğüne yetiştirmek zorundadır. 2009 yılında gösterime giren filmin yönetmeni Todd Philips. Las Vegas’da ortalığı birbirine katan ekip ise Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis ve Justin Bartha bulunuyor. 

Bilim Kurgu Filmleri

Geniş bir kitleye sahip olan bilim kurgu filmleri özellikle bize gösterdikleri teknoloji ile her zaman kendine hayran bırakmayı başarmaktadır. 

2001: Bir Uzay Macerası

2001: Bir Uzay Macerası

Bütün büyük bilim kurgu filmlerinin hepsi 2011: Bir Uzay Macerası ve onun yönetmeni Stanley Kubrick’e bir şeyler borçludur. 2001 aslında bir evrim hikayesidir. Uzak bir geçmişte birileri ya da bir şeyler Dünya’ya ve muhtemelen evrenin başka yerlerine bir monolit yerleştirerek evrimi tetikler. Bu monolit ile beraber insanoğlunun evrimi başlar ve gelişen teknoloji ile beraber Ay’a gider. Ay’da da dünyadakine benzer bir monolit bulunmaktadır. Bu monolitlerin kaynağını aramak için çıkılan yolculukta uzay gemisinin yapay zekâsı HAL ile Bowman arasında beklenmeyen olaylar gerçekleşir. Dr. Strangelove filminden sonra bir bilim kurgu filmi çekmek isteyen Stanley Kubrick bu konuda ünlü bilim adamı ve bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke’a danışır ve tüm zamanların en büyük bilim kurgu filmi ortaya çıkar. Filmin başrollerinde Keir Dullea, Gary Lockwood ve William Sylvester bulunmaktadır. 

Yaratık

Yaratık

Uzak bir gelecekte, bir ticari kargo gemisi olan Nostromo, uzak bir aydan geri dönmektedir. 5 erkek ve 2 kadından oluşan mürettebat ise dönüş yolculuğunu özen kabinlerinde uyuyarak geçirmektedir. Ancak dönüş yolunda çevredeki bir gezegende tespit edilen yabancı yaşam türü bu dönüş yolculuğunu uzatacaktır. Çünkü kanınlar gereği tespit edilen her yabancı yaşam türünün araştırılması gerekmektedir. Bulunan yumurtalardan birinin kırılması ile beraber içerisinden çıkan yaratık mürettebattan birinin yüzüne yapışır. Gemiye geri dönüş yapan araştırma ekibinin karantinaya alınması gerekmektedir ancak diğer taraftan mürettebat arkadaşlarını kurtarmak istemektedir. Zorlu bir karar sürecinden sonra yardım kararı alınır ancak bunun sonuçları olacaktır. Bilim kurgu filmlerinin büyük yönetim Ridley Scott’ın başında olduğu filmde Tom Skerritt, Sigourney Weaver, Veronica Cartwright ve Harry Dean Stanton gibi isimler yer alıyor. 

Yıldız Savaşları: Yeni Bir Umut 

Yıldız Savaşları: Yeni Bir Umut 

Luke Skywalker, Tatooine isimli bir çöl gezegeninde yaşayan bir gençtir. Amcasının nem tarlasında çalışan Luke ile amcası bir gün kendilerine yardımcı olmaları için C3-PO ve R2-D2 isminde iki tane robot alır. Ancak bu robotların önemli bir görevi vardır ve bu görev bir çöl gezegeninde yaşamaktan sıkılmış olan Luke’u harekete geçirecektir. Luke, R2-D2’ya kaydedilmiş bir mesaj doğrultusunda Ben Kenobi, Han Solo ve Chewbacca ile Prenses Leia’yı Galaktik İmparatorluk’un elinden kurtarmaya doğru yola çıkar. Star Wars, bir bilim kurgu filminden çok daha fazlası olarak pop kültürün en büyük isimlerinden biri haline geldi ve günümüzde milyonlarca hayranı bulunan ve en çok bilinen filmlerden bir tanesi. George Lucas’ın yönetmenliğini yaptığı filmde Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher ve Alec Guinness gibi isimler yer alıyor. 

Bıçak Sırtı

Bıçak Sırtı

21. yüzyılda Dünya dışı kolonilerde köle olarak kullanılmak üzere çeşitli klonlar yapılmaktadır. Replicant olarak bilinen bu köleler, insanlardan ayrılamamaktadır. Replicantları avlayan bir polis memuru olan Rick Deckard tam da işini bırakmayı düşündüğü sırada çalıntı bir uzay gemisi ile Dünya’ya gelen 5 kaçağı bulmak zorundadır. Ridley Scott’ın yönetmenliğini yaptığı filmde Harrison Ford, Rutger Hauer ve Sean Young gibi isimler yer alıyor. Philip K. Dick’in Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi? Kitabının uyarlaması olan Bıçak Sırtı’nın popüler hale gelmesinin nedenlerinden bir tanesi de yıllar içerisinde yaklaşık olarak 7 farklı sona sahip olduğunun ortaya çıkması. Birçok farklı perspektife sahip olan film 1982 yılında gösterime çıktı ve hala daha birçok bilim kurgu filmini etkilemeyi başarıyor. 

Matrix

Matrix

Gündüzleri ortalama bir bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson geceleri ise Neo kullanıcı adıyla bir hacker olan bir adamdır. Anderson her zaman kendi gerçekliğini sorgulayan biridir ancak gerçek onun hayal gücünden çok daha öte bir şeydir. Neo bir gün hükümet tarafından terörist olarak ilan edilen efsanevi hacker Morpheus ile bir anlaşma yaptığı için polis tarafından arandığını öğrenir. Morpheus ise Neo’yu insanların büyük bir çoğunluğunun insanların vücut ısısı ve elektrokimyasal enerji ile çalışan ve insanları kendi zihinlerinde yer alan Matrix adındaki yapay gerçeklik dünyasına hapsetmiştir Neo’nun Matrix’e geri dönerek süper bilgisayar programları olan ajanlar ile karşılaşması gerekmektedir. 1999 yılında ilk filmi yayınlanan Matrix serisinin başrollerinde Keanu Reeves, Laurence Fishburne ve Carrie-Anne Moss yer alıyor. Matrix, getirdiği yeni yöntemler ile son dönemin kült bilim kurgu filmleri arasında bulunuyor. 

Üçüncü Türden Yakınlaşmalar

Üçüncü Türden Yakınlaşmalar

1945 yılında açıklanamayan bir şekilde ortadan kaybolan bir uçak aniden Mojave Çölü’nde ortaya çıkar. Bu esnada bir yolcu uçağının pilotu gök yüzünde açıklayamadığı parlak bir nesne görür. Diğer taraftan bir elektrik teknisyeni olan Roy Neary ise UFO gördüğünden emindir. UFO gördüğüne emin olanların sayısı giderek artar. Bunlardan bir tanesi de uzaylılarla müzik aracılığı ile iletişim kurabileceğine inanan Fransız bilim adamı Claude Lacombe’dir. Bilim kurgu filmlerinin usta ismi Steven Spielberg’ün yönetmenliğini yaptığı filmde Richard Dreyfuss, François Truffaut, Teri Garr ve Melinda Dillon yer alıyor. 1977 yılında gösterime giren Üçüncü Türden Yakınlaşmalar, döneminin önemli bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor. 

Metropolis

Metropolis

Gelecekte bir zamanda Metropolis, zenginlerin şehrin üst kısmında yaşadığı ütopik bir topluluğa sahiptir. Bu topluluktan birisi olan Freder Fredersen bir gün güzel bir kadın ve bir grup çocuk görür ancak kadın ve çocuklar bir anda ortadan kaybolur. Bu gizemli kadını takip etmeye çalışan Fredersen şehrin üst kısmının çalışır bir şekilde kalmasını sağlayan, işçilerden ve makinelerden oluşan bir yer altı şehir bulur. Sadece yer üstündeki çok az kişi bu yer altı şehrinden haberdardır. Bu insanlardan birisi de Metropolis şehrinin kurucusu ve yöneticisi olan Fredersen’in babası John Fredersen’dan başkası değildir. 1927 yılının sessiz filmlerinden bir tanesi olan Metropolis aynı zamanda ilk uzun metrajlı bilim kurgu filmi olma özelliğini taşıyor. Fritz Lang’ın yönetmenliğini yaptığı filmde Brigitte Hem, Alfred Abel ve Gustaf Fröhlich bulunuyor. 

Interstellar

Interstellar

Dünyanın geleceği felaketler ve çölleşme ile tehlike altındandır. İnsanların tek kurtuluşu yıldızlararası uzay yolculuğu yaparak yaşanabilecek yeni gezegenler keşfetmektir. Yeni keşfedilen solucan deliği astronotların insanoğlunun daha önce hiç gitmediği yerlere giderek yaşanabilecek bir gezegen aramak zorundadır. İnsanoğlunun geleceği daha önceden bu gezegenlere giden ve oraları araştıran astronotlardan gelecek sinyallere bağlıdır. Son yılların büyük isimlerinden olan Christopher Nolan filmin yönetmenlik koltuğunda bulunuyor. Filmin başrollerinde ise Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine ve Jessica Chastain gibi ünlü isimler yer alıyor. 2000’li yılların en önemli bilim kurgu filmlerinden biri olarak Interstellar’da oluşturulan solucan deliği ünlü astrofizikçi Kip Thorne’un yardımlarıyla yapay zeka ile gerçeğe uygun olarak modellendi. Kip Thorne daha sonra bu filmde kullanılan fiziksel kuramları içeren Yıldızlararası Bilimi isimli bir kitap yayınladı. 

Biyografi Filmleri

Gerçek yaşamı konu alan biyografi filmleri genellikle başarılı insanların gündelik hayatlarında yaşadıkları gerçekleri izleyicilere aktararak büyük merak uyandırıyor. 

Schindler’in Listesi

Schindler’in Listesi

Oskar Schindler, Almanya’da hırslı bir iş adamıdır ve ordu için metal kutu üreten bir fabrikaya sahiptir. Bu fabrikada çalışanların tamamı ise Yahudi’dir. Nazi Almanya’sının Yahudiler için giderek barbar bir hal alması Schindler’in kendisini borçlu hissetmesine neden olur ve fabrikasını Yahudi sığınmacılara açar. 1100 Yahudi’yi Auschwitz toplama kampında öldürülmekten kurtaran Schindler bunun için uzunca bir liste hazırlamak zorundadır. 1994 yılında gösterime giren filmin yönetmeni ünlü isim Steven Spielberg. Filmde ise Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley gibi isimler bulunuyor. Gerçek bir olaydan alınan film, biyografi türünün önde gelen filmleri arasında bulunuyor. 

Kızgın Boğa

Kızgın Boğa

Jake LaMotta, ringe çıktığında rakipleri için korkutucu bir isimdir ve gözü her zaman galibiyettedir. Ancak LaMotta benzer özellikle aile hayatında da gösteren bir el bombası gibidir. Tek istediği ailesinin serisi olan LaMotta’nın paranoyası ve kıskançlığı onu ringde çok başarılı yapsa da gündelik hayatında yalnız kalmasına neden olmaktadır. 1980 yılında gösterime giren filmin yönetmeni sinema tarihinin önemli yönetmenleri arasında yer alan Martin Scorsese. Filmde Robert De Niro, Joe Pesci ve Cathy Moriarty gibi önemli isimler yer alıyor. Robert de Niro’nun bu filmde akıllara kazıyan oyunculuğu aynı zamanda ona ikinci Oscar ödülünü almasını da sağladı.

Akıl Oyunları

Akıl Oyunları

John Forbes Nash Jr. genç yaşına rağmen matematik dalının büyük isimlerinden biri olacağına kesin gözüyle bakılmaktadır. Yakışıklı ve kendini beğenmiş olan Nash’in önünde ise kendini keşfedeceği zorlu yıllar beklemektedir. Şizofreni teşhisi konulan Nash’in yaşadığı alternatif gerçeklik onu kariyerinden ve ailesinden uzaklaştırır. Gördüğü sancılı tedaviler ise ona yardımcı olmamaktadır. 2002 yılında gösterime giren filmin yönetmeni Ron Howard. Filmde Russell Crowe, Jennifer Connelly ve Paul Bettany gibi isimler yer alıyor. Ünlü matematikçi John Nash’in gerçek hayatını anlatan film birçok kişi tarafından biyografi türünün önde gelen filmleri arasında kabul ediliyor. Film en iyi yönetmen de dahil olmak üzere 4 Oscar ödülü kazandı. 

Sıkıysa Yakala

Sıkıysa Yakala

Frank Abagnale Jr., FBI’nın en çok arananlar listesine giren en genç isim. Daha 19 yaşına girmeden önce Pan Am Havayolları’nda pilotluk yapan, bir hastanede baş pratisyen olan ve Louisina’da savcı yardımcısı olmayı başaran Frank aynı 16 yaşından itibaren bastığı sahte çekler ile 26 ülkede 4 milyon dolardan fazla gelir elde etti. Frank sahte çek basmakta o kadar başarılıydı ki kendisinin bastığı çekler aslında bankaların çekleri ile birebir aynıydı. Tüm bunları yaparken iflas etmiş babasını kurtarmak ve çok sevdiği annesi ile tekrar barışmasını isteyen Frank’in peşinde neredeyse ilk günden beri onu yakalamaya çalışan FBI ajanı Carl Hanratty bulunmaktadır. İzleyicileri içine çeken bu kedi fare oyunu gibi filmde macera hiç dinmiyor. Steven Spielberg’ün yönetmenliğini yaptığı filmde Leonardo DiCaprio, Tom Hanks ve Christopher Walken gibi yetenekli isimler yer alıyor. Hanratty’nin Abagnale Jr.’ın peşindeki yolculuğu filmin soluksuz bir şekilde izlenmesini sağlıyor.

Para Avcısı

Para Avcısı

Amerikan borsasında komisyonculuk yapan Jordan Belfort 1990’lı yılların başında arkadaşı Donny Azoff ile Stratford-Oakmont isimli bir aracılık firması kurar. Şirket kısa sürede 20 çalışandan 250’den fazla çalışana büyür. Stratford-Oakmond’ın ünü ve parası kısa sürede Wall Street’de kendinden bahsettirir hale gelir ve birçok şirket halka arz işlemlerini bu firma üzerinden yapar. Şirket büyüdükçe Belfort ve Azoff’un yalanları da büyür. Uyuşturucu, kadınlar ve yalanlar ile dolu bir hayata sahip olan Belfort’ı FBI yakından takip etmektedir. Üstelik ikilinin sahip olduğu savruk yaşam tarzı FBI’in işini daha kolay hale getirecektir. Martin Scorsese’nin yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerinde Leonardo DiCaprio, Jonah Hill ve Margot Robbie gibi isimler bulunuyor. 

Zoraki Kral

Zoraki Kral

Abisinin tahttaki hakkından feragat etmesiyle kendini bir anda hiç istemediği bir konumda bulan George VI bir anda İngiltere Kralı George VI olmuştur. Ancak konuşma güçlüğü bulunan George için bu durum önündeki en büyük engellerden bir tanesidir. Bir ulusun ihtiyaç duyduğu adam olan Kral George’a eşi Avustralyalı bir aktör ve konuşma terapisti olan Lionel Logue’u bulur. Logue’un kullandığı ilginç ve alışılmadık yöntemler Kral’ın kendine güvenir bir şekilde konuşmasını sağlamaya çalışırken aynı zamanda ikilinin arasında da bir arkadaşlığın doğmasını sağlar. David Seidler’ın yönetmenliğini yaptığı 2010 yapımı filmde Colin Firth, Helena Bonham Carter, Geoffrey Rush ve Michael Gambon gibi usta isimler bulunuyor. 

Cindirella Man

Cindirella Man

Büyük Buhran döneminde sıradan insanların kahramanı olan James J. Braddock spor tarihindeki en beklenilmedik isimlerden biri olacaktır. 1930’lu yılların başında art arda başarısızlıklar yaşayan Braddock tamamen dibi görür ve faturalarını bile ödeyemeyecek hale gelir. Onun için tek önemli şeyi olan ailesi için ayağına son bir fırsat gelir ve Braddock tekrardan ringlere geri döner ancak kimse onun başarılı olacağını düşünemez. Ailesine bakmak için tüm tutkusu olan boksu arkasında bırakan Barddock hayatının maçı olan bir unvan maçına çıkar ve bu maç Braddock’un hayatında birçok şeyi değiştirecektir. Akıl Oyunları ile büyük bir başarı elde eden yönetmen Ron Howard ve Russell Crowe bu filmde bir kez daha bir araya geliyor. Filmde ayrıca Renée Zellweger ve Paul Giamatti gibi isimler bulunuyor. 

The Imitation Game - Enigma

The Imitation Game - Enigma

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sının yenilebilmesi için kendi aralarında kullandığı Enigma isimli şifreleme sisteminin çözülmesi gerekmektedir. Ancak İngiliz İstihbaratı bunu bir türlü başaramaz. Özellikle denizde Enigma sayesinde İngilizlere ve Amerikalılara büyük kayıplar yaşatan Almanlar için İngiltere’nin en büyük matematikçileri bir araya gelir ve Enigma’yı çözmek için çalışmalar başlar. Bu dâhilerden bir tanesi de kendisinden asla ödün vermen birisi olan Alan Turing’dir. Turing’in Enigma’yı çözmek için geliştirdiği makine günümüz bilgisayarlarının atası olarak kabul edilmektedir. 2015 yılında gösterime giren filmde Benedict Cumberbatch, Keira Knightley ve Matthew Goode gibi isimler bulunuyor. Morten Tyldum’un yönettiği film İkinci Dünya Savaşı’nın gergin ortamına ışık tutuyor. Günümüzde Alan Turing’in geliştirdiği makine sayesinde Enigma’yı çözmesi dünyanın gördüğü en kanlı savaşlardan birisi olan İkinci Dünya Savaşı’nın 2-3 yıl daha erken bitmesini sağladığı kabul ediliyor. 

Kelebek ve Dalgıç

Kelebek ve Dalgıç

43 yaşındaki Elle dergisinin yazı işleri müdürü Jean-Dominique Bauby bir gün oğluyla çıktığı bir araba gezisinde felç geçirerek hastaneye kaldırılır. Bilişsel yetenekleri yerinde olan Bauby tamamen felç olur ve konuşamayacak hale gelir. Vücudunda çalışan birkaç kası göz kapağındadır ve sadece onu oynatabilmektedir. Hastanede yatmasıyla beraber eski aşkı ve çocuklarının annesi Céline Desmoulins ve yeni aşkı Ines ile garip bir durumun ortasında kalır. Diğer taraftan konuşma terapisti Marie sayesinde Jean-Dominique Bauby göz kapağını açıp kapatarak insanlarla iletişime geçebilmektedir. Bauby hatta bu şekilde bir kitap bile yayınlatır. 2007 yılında gösterime giren Fransız yapımı filmin yönetmeni Julian Scnabel. Bauby’nin hasta yatağında dikte ettirdiği kitabın adaptasyonu olan filmde Mathieu Amalric, Emmanuelle Seigner ve Marie-Josée Croze yer alıyor. Bauby, otobiyografisi Kelebek ve Dalgıç yayınlandıktan 10 gün sonra 9 Mart 1997 yılında hayatını kaybetti.

Animasyon Filmleri

Animasyon filmleri her ne kadar birçok kişi tarafından çocuk filmi olarak nitelendirilse de aslında anlattıklarıyla seyircileri birbirinden sürükleyici maceraların içine çekebiliyor. Özellikle uzak doğu sinemasının önemli örnekleri çocuklardan çok yetişkinlere hitap ediyor. 

Ateş Böceklerinin Mezarı

Ateş Böceklerinin Mezarı

14 yaşındaki Seita ile 4 yaşındaki kız kardeşi Setsuko’nun babaları 2. Dünya Savaşı’nda donanmaya katıldığı için anneleri ile beraber yaşamaktadır. Ancak Amerika tarafından gerçekleştirilen bir hava saldırısında annelerini kaybeden iki kardeşi teyzeleri evlatlık alır. Bu yeni evlerindeki rahatsız edici davranışlardan dolayı bir başlarına kalan iki kardeş açlıkla beraber gurur mücadelesi vermektedir. Japon yönetmen Isao Takahata’nın yönettiği Ateş Böceklerinin Mezarı hem önemli animasyon hem de önemli savaş filmleri arasında yer almaktadır. İki kardeşin verdiği hayatta kalma çabası izleyenlere savaşın gerçek yüzünü yansıtmaktadır. 1988 yılında gösterime giren film uluslararası alanda büyük yankı uyandırdı. 

Aslan Kral

Aslan Kral

Vahşi Afrika’da küçük bir aslan yavrusu dünyaya gelir. Babası bölgenin en güçlü aslanı olan bu yavruya geleceğin ormanlar kralı gözüyle bakılmaktadır ve bu da onun daha şimdiden birçok düşman edinmesine neden olur. Amcası Scar’ın babasını öldürmesi ile beraber bölgeden ayrılmak zorunda olan küçük Simba, bir gün buraya geri dönerek hakkı olan toprakları yönetecektir ancak bunun için kendisini kanıtlaması gerekmektedir. Dünyanın en iyi animasyon filmleri arasında gösterilen Aslan Kral 1994 yılında gösterime girdiğinde Disney’in klasikleri arasında yer almayı başardı. Roger Allers ve Ron Minkoff’un yönettiği filmde Rowan Atkinson, Matthew Broderick, Whoopi Goldberg, Jeremy Irons ve James Earl Jones gibi isimler yer alıyor. 

Ruhların Kaçışı

Ruhların Kaçışı

Babasının işinden dolayı 10 yaşındaki Chihiro ailesi ile beraber Japonya’nın küçük bir şehrine taşınmaktadır. Yeni evlerine doğru giderken Chihiro’nun babası yanlış bir yerden döner ve tek şeritli, bir tünelin önünde sona eren bir yola girer. Chihiro ailesi burayı keşfetmeye karar verir. Tünelin diğer tarafında küçük bir eğlence parkı bulunmaktadır. Ailesi müthiş yemek kokuları yayılan ve hiçbir çalışanı olmayan bir restoranda yemek yemeye karar verir. Chihiro’nun ise dikkatini çeken şey yemek değil parkın kendisidir. Burada tanıştığı Haku isimli oğlan ona ailesinin tehlikede olduğunu ve hemen burayı terk etmelerini söyler. Chihiro restorana döndüğünde ise ailesinin domuza dönüştürüldüğü görür. Çünkü bu eğlence parkı şeytanların, ruhların ve kötü tanrıların yaşadığı bir yerdir. Animasyon filmlerinin ünlü yönetmeni Hayao Miyazaki’nin yönettiği Ruhların Kaçışı en iyi animasyon dalında Oscar ödülü kazanmayı başardı. Ruhların Kaçışı, büyük yönetmen Hayao Miyazaki ve film stüdyosu Studio Ghibli’nin ortaya koyduğu en iyi filmlerden biri olarak kabul ediliyor. 

Wall-E

Wall-E

Uzak ama çok gerçek dışı olmayan bir dünyada insanoğlu çöp dağlarından kurtulmak için dünyayı terk etmiştir. Arkasında ise çöp toplayıcılık yapan robotları bırakmıştır. Arada sırada dünyaya gönderdikleri robotlar ile dünyanın tekrardan yaşanabilir olup olmadığını kontrol etmektedir. Wall-E ismindeki bu robotlardan bir tanesi dünyanın tarihi, dizileri, çöplerin arasında bulduğu ilginç eşyaları ve beslediği bir hamamböceği ile durduran bilmeden çalışmaktadır. Dünyayı kontrol etmek için gönderilen robotlardan birisi olan EVE ile karşılaştığında ona anında tutulur. EVE’yi bir kum fırtınasından kurtaran WALL-E ona bulduğu yeşil bir bitkiyi gösterir. Bunun üzerine EVE bitkiyi alır ve kendini deaktif hale getirerek gemiye dünyada yaşamın sürebileceğini gösteren kanıtı ile geri döner. Wall-E’nin ise EVE’nin peşinden gitmekten başka çaresi yoktur.  2008 yılında gösterime giren Andrew Stanton’ın yönetmenliğini yaptığı filmin ilginç tarafı ise neredeyse yarısında herhangi bir diyalog bulunmaması. Film buna rağmen kendini bir solukta izletmeyi başarıyor. 

Yukarı Bak

Yukarı Bak

74 yaşındaki Carl Fredricksen çocukluğundan beri Güney Amerika’yı keşfetmek ve unutulmuş gitmiş Cennet Şelalesini bulmak istemektedir. Fredricksen bu hayalini gerçekleştirmek için yolculuğa küçük bir izci olan Russel ve konuşan bir köpek olan Dug ile beraber çıkar. Evinin çatısından gökyüzüne bıraktığı binlerce balon ile Güney Amerika’ya giden Fredricksen ve küçük arkadaşlarını şelaleleri bulma yolunda büyük bir macera beklemektedir. Bu macerada birçok yeni arkadaşlıkların yanı sıra düşmanca planları da bulunmaktadır ve Carl Fredricksen bu planları yapan kişinin çocukluğundaki idolü olduğunu öğrenir. 2009 yılında Pixar yapımı olarak gösterime giren filmin yönetmenliğini animasyon filmlerinin büyük ismi olarak kabul edilen Pete Docter yapıyor. Filmin seslendirme kadrosunda ise Edward Asner ve Christopher Plummer gibi önemli oyuncular bulunuyor. 

Komşum Totoro

Komşum Totoro

10 yaşındaki Satsuki ile 4 yaşındaki kız kardeşi Mei babaları ile beraber hastanede yatan annelerine daha yakın olan bir eve taşınır. Satsuki ve Mei taşındıktan kısa bir süre sonra evi çevreleyen ormanda Totoro isimli sihirli yaratıkların yaşadığını keşfeder. Bu Totorolar ile yakın arkadaş olan kız kardeşler birbirinden sihirli maceraya atılır. 

1988 yılında gösterime giren film Hayao Miyazaki ve Studio Ghibli’nin klasikleri arasında yer alıyor. Uzak Doğu filminin önemli yapımları arasında yer alan film 7’den 70’e izleyenleri eğlenceli bir maceranın içine çekiyor. 

Oyuncak Hikayesi

Oyuncak Hikayesi

Andy, odasında oyuncaklarıyla oynamayı seven küçük bir çocuktur. Özellikle Woody isimli kovboy onun en sevdiği oyuncakların başında gelmektedir. Ancak Andy odada yokken oyuncaklar bir anda canlanır. Woody, oyuncak olarak iyi bir hayata sahip olduğunu düşünür ancak Woody’nin bilmediği şey Andy’nin yakındaki doğum günü ve taşınacak olmalıdır. Andy’nin annesi ona Buzz Lightyear isimli oyuncak alır ve oyuncak kısa sürede Andy’nin en sevdiği oyuncak haline gelir. Ancak Buzz, Woody ve diğer oyuncakların aksine kendini bir oyuncak değil gerçek bir uzay kâşifi zannetmektedir. Buzz’ı aşırı derecede kıskanan Woody ondan kurtulmanın yollarını ararken bir anda kaybolmanın eşiğine gelir. 1995 yılında çıkan ilk filmiyle dünyada kendinden söz ettiren Oyuncak Hikayesi’nin yönetmenlik koltuğunda John Lasseter oturuyor. Filmi seslendirenlerin arasında Tom Hanks, Tim Allen ve Don Rickles gibi büyük oyuncular bulunuyor. 

Sevimli Canavarlar

Sevimli Canavarlar

Monstropolis isimli canavarlar şehrinde elektriği Canavarlar Şirketi tarafından sağlanmaktadır. Canavarlar Şirketi ise bu elektriği küçük çocukların odalarına girerek onları korkutan canavarlar sayesinde üretmektedir. Kendine güvenen ve devasa boyutlara sahip Sulley ve kısa boylu, tek gözlü arkadaşı Mike Wazowski, iki yaşındaki Boo’nun odasına gerçek dünya ile canavarlar dünyasının birbirine yakınlaşması ile ortaya çıkacak sorunlarla yüzleşmek zorundadır. Sulley ile bir gece gizlice canavarlar dünyasına giren Boo burada büyük tehdit oluşturmaktadır. Mike ile Sulley ise Boo’nun odasına açılan kapıyı bularak onu geri göndermenin yollarını arar. Oyuncak Hikayesi’nin yapımcıları 2001 yılında gösterime giren Sevimli Canavarlar ile bu alanda ne kadar yetenekli olduklarını bir kez daha kanıtladı. Pete Docter’in yönetmenliğini yaptığı filmi seslendirenlerin arasında John Goodman, Billy Crystal ve Steve Buıscemi gibi isimler bulunuyor. 

Ratatuy

Ratatuy

Remy bir gün gelmiş geçmiş en büyük Fransız şef olmak istemektedir. Ancak Remy’nin ailesi bu fikre şiddetle çıkmaktadır ayrıca Remy’i ailesinin görüşünden daha büyük engeller beklemektedir çünkü Remy aslında bir faredir. İdolü olan şef Auguste Gusteau’nun restoranın altındaki kanalizasyonda yaşayan Remy bir Fransız restoranında olması istenecek en son canlılardan bir tanesidir. Ancak Remy’nin aşçı olma arzusu her şeye baskın gelmektedir ve bu yolda Paris’in yemek dünyasını allak bullak eder. Yine bir Pixar yapımı olan Ratatuy 2007 yılında gösterime girdiğinde neredeyse tüm eleştirmenlerden tam not aldı ve En İyi Animasyon Film dalında Oscar ödülüne layık görüldü. 

Dram Filmleri

Dram filmleri neredeyse sinemanın en eski türleri arasında yer almaktadır. İnsanların hayatlarına ve olaylara getirdiği farklı bakış açıları ile seyirciyi daima ekran başına kilitlemeyi başarıyor. 

12 Öfkeli Adam

12 Öfkeli Adam

Genç bir Porto Rikolu oğlan babasını öldürmekten dolayı mahkemeye çıkarılmıştır. Mahkemenin kararını vermesi için 12 jürinin toplanması ve karara varması gerekmektedir. 11 jüri üyesi hemen çocuğun suçlu olduğunu belirtir ancak 8 numaralı jürinin bu kadar çabuk karar vermeye niyeti yoktur. Çünkü alınacak yanlış bir karar sonucu çocuk idam cezasına çarptırılacaktır. 8 numaralı jüri üyesi Mr. Davis’in verdiği aksi oy bir türlü jüriden kararın çıkmasını sağlamaz. Ancak Mr. Davis fikirlerini dile getirdikçe, daha çok jüri üyesi ona hak vermeye başlar. 1957 yılında gösterime giren film çıktığı dönemden bu yana en önemli filmler arasında yer alıyor. Filmin yönetmenlik koltuğunda Sidney Lumet oturuyor. Filmde sinemanın büyük isimlerinden olan Henry Fonda’nın yanı sıra Martin Balsam, John Fiedler ve Lee J. Cobb gibi isimler yer alıyor. Başından sonuna kadar toplantı odasında geçen film seyirciye de adeta bir jüri üyesi görevi veriyor. 

Prestij

Prestij

19. yüzyılın sonlarında İngiltere’de Robert Angier, sevdiği darısı Julia McCullough ve Alfred Borden yakın arkadaştır ve bir sihirbazın asistanlığını yapmaktadır. Julia bir performans sırasında kaza sonucu hayatını kaybedince Robert ölümü için Alfred’i suçlar ve iki yakın arkadaş bir anda birbirlerine düşman olur. Her ikisi de ünlü olur ve sahnede birbirini sabote etmeye başlar. Alfred sahnede başarılı bir gösteri yaparken Robert rakibinin sırlarını ortaya çıkarmayı çıkarmaya çalışır ve bunun trajik sonuçları olur. 2006 yılında gösterime giren filmin yönetmenlik koltuğunda Christopher Nolan oturuyor. Hugh Jackman ve Christian Bale’in başrolleri paylaştığı filmde Michael Caine, Rebecca Hall, Scarlett Johansson, David Bowie ve Andy Serkis gibi ünlü isimler bulunuyor. 

Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli

Genç yaşta başarılı bir bankacı olan Andy Dufresne karısını ve onu aldattığı gizli sevgilisini öldürmekten dolayı iki kez müebbet cezası alır ve cezasını çekmek üzere Shawshank hapishanesine gönderilir. Andy için hayat daha kötü olamaz. Hapishanede kendi halinde birisi olan Andy zaman içerisinde başta kara borsacılıktan hapse düşmüş Red olmak üzere diğer mahkumlar ile arkadaş olur. Zamanla kendi içerisinde dokunamayacakları bir şey keşfeder ve oda umuttur. Andy’nin vücudu bir hücrede hapistir ancak ruhu hiçbir zaman gerçek anlamda hapsolmaz. Stephen King’in kısa hikayesinden yola çıkan filmin yönetmenlik koltuğunda Frank Darabont bulunuyor. Filmde Tim Robbins, Morgan Freeman ve Bob Gunton gibi isimler yer alıyor. Esaretin Bedeli, IMDB’nin en iyi 250 film listesinde 10 üzerinden 9.3 puanla birinci sırada bulunuyor. 

Baba

Baba

Corleone ailesi, Sicilya’dan New York’a taşınmış olan bir mafya ailesidir. Mafyanın başında ise Don Vito Corleone bulunmaktadır. Vito, kızının düğününde, İkinci Dünya Savaşı’nda denizci olan en genç oğlu Michael de bulunmaktadır. Michael aile işlerinin bir parçası olmakla bir ilgisi yoktur. Vito ona saygı gösterenlere iyi davranan ancak karşısına çıkanlara acımasız olan birisidir. Güçlü ve amansız rakipleri uyuşturucu satmaya başlar ancak Vito bunu yapmayı reddeder. Vito’nun hala savunucusu olduğu ancak kaybolmaya yüz tutan eski değerler Corleone ailesini parçalamayı kafaya koymuş diğer mafya aileleri arasında geçerli değildir. Bunu önlemek için ise Michael bir mafya savaşı başlatır. Mario Puzo’nun kitabından uyarlanan filmin yönetmenlik koltuğunda Francis Ford Coppola bulunuyor. Filmde Marlon Brando, Al Pacino, Diane Keaton, Robert Duvall ve James Caan gibi birbirinden ünlü ve önemli isimler yer alıyor. 

İhtiyar Delikanlı

İhtiyar Delikanlı

Oh Dae-su mutlu bir evliliği olan bir işadamıdır ancak bir gün evinin önünden kaçırılır. Özel yapılmış, penceresiz bir odada uyanan Oh Dae-su’yu kaçıranlar onu beslemiş giydirmiş ve uyuşturmuştur. Oh Dae-su’nun tek arkadaşı bir televizyondur. Aklını kaçırmamanın tek yolu ise günlük tutmasıdır. 15 yıllık esaretin ardından bir anda serbest bırakılır. Mutlu hayatını yerle bir edenlerden intikam almak için yemin etmiştir. Bir lokantada tanıştığı Mido ise ona bu yolda yardım sözü verir. Ancak daha sonra Evergreen isimli birisi ortaya çıkararak Oh Dae-Su’yu neden esir alındığını öğrenmezse Mido’yu öldürmekle tehdit eder. Oh Dae-Su neden hapsedildiğini bir şekilde bulur ancak bununla beraber hiçbir zaman öğrenmek istemeyeceği bir gerçeği de keşfeder. Uzak Doğu sinemasının en çok ses getiren filmlerinden biri olan İhtiyar Delikanlı’nın yönetmenlik koltuğunda Park Chan-wook bulunuyor. Filmin başrollerinde ise Min-sik Choi, Ji-tae Yu ve Hye-jeong Kang yer alıyor. 

Yeşil Yol

Yeşil Yol

Paul Edgecomb bir hapishanede gardiyanlık yapmaktadır. İdam mahkumlarının getirildiği bu hapishanede Edgecomb’un görevi mahkumları hücrelerinden alıp bir mil uzunluğundaki yeşil yolda onlara eşlik ederek elektrikli sandalyeye götürmektir. Bir gün hapishaneye John Coffey adında iri yarı bir adam getirilir. İki küçük çocuğa tecavüz etmekten ve öldürmekten yargılanan Coffey de idama mahkûm edilmiştir. Coffey her ne kadar korkutucu bir görünüme sahip olsa da aslında karmaşık bir iç dünyaya sahiptir. Ayrıca kendisinde olağan üstü bir güçte bulunmaktadır. Görünümün aksine son derece iyi bir kalbe sahip olan Coffey’e yeşil yolda eşlik etmek Edgecomb’un hayatının en uzun adımlarını atmasına neden olacaktır. Esaretin Bedeli filminin yönetmeni Frank Darabont’un yönetmenliğini yaptığı filmde Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse ve Bonnie Hunt gibi isimler yer alıyor. 

Yapay Zekâ

Yapay Zekâ

Çok da uzak olmayan bir gelecekte dünyadaki buzulların tamamen erimesi nedeniyle okyanus yükselmiş ve dünyadaki tüm kıyı şehirleri su altında kalmıştır. Kıtaların daha iç bölgelerinde yaşamaya başlayan insanlar gelişmeye devam etmektedir ve kendilerine hizmet etmeleri için gerçekçi robotlar geliştirir. Bu robotları üreten şirketlerden birisi David isimli yapay bir çocuk geliştirir. David’in en önemli özelliği ise gerçek duygulara sahip olan ilk örnek olmasıdır ve özellikle annesi Monica’ya karşı büyük bir sevgi beslemektedir. David’i evlat edinen Monica’nın gerçek oğlu ise tedavi edilemez bir hastalıktan dolayı komadadır. David, Monica ile son derece mutlu hayat sürerken Monica’nın oğlunu tedavi edecek yöntem geliştirilir ve uzun bir komadan sonra eve geri döner. Bu dönüş David’in hayatını dramatik bir şekilde değiştirecektir. Bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmez ismi Steven Spielberg’ün yönettiği film Briand Aldiss’in Supertoys Las All Summer Long isimli kısa hikayesinden adapte edildi. Filmde Haley Joel Osment, Frances O’Connor, Jude Law, William Hurt ve Jake Thomas gibi isimler yer alıyor. Yapay Zekâ, yapay zekâ teknolojilerinin etik ve ahlaki olarak tartışıldığı günümüzde izleyiciyi ekrana hapsedecek türde bir film. 

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.