Bir kadın koltuk siliyor
heshphoto / Getty Images

Aile bütçesine katkıda bulunmak isteyen ev hanımları için gün içerisinde çalışarak ek gelir elde edebilecekleri sermaye gerektirmeyen fikirleri derledik. Bu listede evde ek iş yapmaktan ziyade, sabah kalkıp işe gitmenizi gerektiren, işinize odaklanmanız gereken fikirlere odaklandık. Bu tür işler sizi biraz daha yorsa da evden takip edebileceğiniz standart bir işe göre daha fazla kazanmanızı sağlayacaktır. İşte ev kadınları için sermayesiz iş fikirleri.

Ev Kadınları İçin Sermaye Gerektirmeyen İş Fikirleri

1- Merdiven Silmek

Bugün piyasada 100 ila 200 TL karşılığında (merkeze ve şehire göre)bina aralarındaki merdivenleri silebilirsiniz. Eğer ben erkeğim bu iş bana göre değil derseniz keyif sizin. Ayda 10 binayla 150 TL’ye anlaşırsanız 150 x 10 = 1.500 TL yapar. Unutmayın ayda en az 4 defa veya 8 defa silmeniz gerekli.

2- Cam ve Vitrin Temizliği Yapmak

Sadece esnafların vitrin ve cam temizliğini yaparak para kazanabilirsiniz. Bir esnafın camını temizlemek ayda 50-100 Tl arası. Haftada iki gün yapılıyor. Ayda 8 kere ücret bir aylık alınıyor.

3- Hazır Poşet İçecekler

Bir termos alıyorsunuz evde hazırladığınız sıcak suyu içine koyuyorsunuz. Toplu halde plastik bardak ve kaşık alıyorsunuz.Ve başlıyorsunuz işe.İşimiz hazır içecekler sektöründeki tüm ürünleri müşteri ayağına sunmak. Çay, kahve, bitkisel çaylar, salep vs…

Hedef kitleniz taksiciler ve minibüsçüler olabilir. Mesela Üsküdar’daki bir durakta hatırladığım kadarıyla minibüslerin işe başlama yerinde çay ocağı var. Ama müşteri bekleme noktalarında yok. Aynı şekilde bu taksicilerde de durum böyle. Bir başka hedef kitle olarak pazar yerlerini de seçebilirsiniz. Sebze meyve ve elbise satan pazarcılar da müşteriniz olabilir. Ve tabii ki esnafları da unutmamak lazım. Etrafında çay ocağı yoksa.

4- Ev Toplantıları İle Ürün Pazarlaması

Bir bayiye gidin bu mobilya sektörü de olabilir diğer bir sektörde olabilir. Ve konuşun ben sizin ürünlerinizi tanıtmak için ev toplantıları düzenleyeceğim tanıtım standları kuracağım deyin. Ve karşılığında satılan üründen belli bir komisyon isteyin. Anlaşabilir iseniz önce işi nasıl yapacağınızı öğrenin. Ürün hakkında firma hakkında bilgiler edinin. Ve bir iş planı oluşturun. Örneğin bir koltuk takımı tanıtacaksınız.Ürünü fiyatını ve yapılacak taksitleri iyice öğrenin.Ve pazarlamaya başlayın. Ayrıntıya girmek isterdim ama uzun sürebilir. Farklı birkaç kategoride belirteyim. Bu işi dekorasyon yönünde de uygulayabilirsiniz.

Sizlere ilginç bir anımı da anlatayım. Bundan 4 sene önce Praktiker‘deki 19 TL’lik çadırları alıp 40 TL’ye satmıştım. (Lokanta tarzı yerlere.)Ve 50 adeti bu şekilde satmıştım. Nasıl mı sattım.İlk önce ürünü alıp satmadım. Japonların (Jıt) Sıfır stoklu üretim sistemini biraz değişikliğe uğrattım. Sıfır stoklu sipariş sistemine çevirdim.Ve ürünün resmini alıp insanlara gösterip siparişlerini aldım daha sonra gidip ürünleri alıp dağıttım. Praktiker’deki satıcının yüzündeki şok ifadeyi hala unutamıyorum.Bu kadar çadırı ne yapacaksın!

5- Ürün Tanıtımı ve Komisyonculuk

Balkonları bilirsiniz birçoğu hala plastik doğrama çevrili değil. Plastik çevrili olanları da görmüşsünüzdür. Alın size güzel bir fırsat. Önce plastik doğramacıyla komisyon anlaşmanızı yapın. Sonra gidin balkonunda plastik doğrama olmayan bütün evlere teklif yapın. Aynı evlerde görüşme yapabildiğiniz evlerde balkondan bahsederken banyoyu da es geçmeyin. Küvet etrafındaki açık alandan da size bir iş fırsatı çıkabilir. İşin aslı fırsat çok.Ama bunları fark etmek lazım.Birde önemli olan kazanırken kazandığınızı harcamaya dikkat etmeniz lazım. Bu yazdığım işlerin birçoğunuza zor geleceğini biliyorum.İsterseniz neden bu tarz işleri yapamayacağınızı anlatın. Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışayım. 

BESTE PARK-TEL