Sosyal Medya Planı Nasıl Oluşturulur

Bir plan dahilinde olmadan gönderi paylaşmanın bir anlamı yok!
Sosyal Medya Planı Nasıl Oluşturulur
8 dk
Son güncellenme: 01/08/2020
Tüm Başlıklar

Sosyal medya kullanan her işletmenin bir sosyal medya planına ihtiyacı varır. Eğer bir planınız yoksa karanlığa taş atıyorsunuz demektir. İşletmeniz için muhteşem bir logo tasarladıktan sonra onu herhangi bir yere, bir yolun kenarına atar mıydınız? Sosyal medyada plansız paylaşım yaparken aslında tam olarak bunu yapıyorsunuz. Diğer medyalarda olduğu gibi, müşterilerinizle bağlantı kurmak ve onları harekete geçmeye ikna etmek için sosyal medyayı kullanmak, bir plan ve bunu uygulamak için zaman ve para gerektirir.

Neyse ki, bir sosyal medya planı oluşturmak için on dört farklı sosyal medya platformunu nasıl kullanacağınızı bilmenize veya birkaç gün ayırmanıza gerek yok. Yapmanız gereken tek şey beş karar vermek ve ardından bunları takip etmektir.

 1. Hangi sosyal medya işinize en uygun?
 2. Sosyal medya hedefleriniz neler?
 3. Sosyal medya planınızın başarısını nasıl ölçeceksiniz?
 4. Sosyal medya planınızın bütçesi nedir?
 5. Küçük işletmenizin sosyal medya planını kim uygulayacak?

Bu kararları kendi küçük işletmenize nasıl uygulayacağınızı ve hedeflerinize ve müşterilerinize ulaşacak bir sosyal medya planını nasıl oluşturacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Hangi Sosyal Medya İşinize En Uygun?

Küçük işletmeler tüm sosyal medya platformlarını kullanmak konusunda yeterli olmayabilirler. Bunun yerinde en verimli sonuç alınabilecek bir ya da iki sosyal medya hesabını tercih etmek onlar için daha karlı olabilir. En verimli platformların hangisini olacağını tespit etmek ve içerik üretimi konusunda o alana yoğunlaşmak sosyal medya planlamanızın ilk adımı olacaktır. 

İşiniz İçin En Verimli Sosyal Medya Platformları Hangileri

Bunu belirlemek kolay; hedef kitleniz hangi sosyal medya platformlarını kullanıyor? Farklı sosyal medya platformları farklı kitlelere hitap ediyor. Örneğin LinkedIn en büyük iş uzmanları ağı ve Linkedin B2B pazarlamacıları için önde gelen sosyal medya kanalı (OmnicoreAgency.com); Instagram çoğunlukla 18-34 yaş arası gençler tarafından kullanılır (Statista); Pinterest kullanıcıları çoğunlukla kadınlar (2018'de kullanıcıların% 81'ini oluşturuyor) (OmnicoreAgency.com) Facebook ve Twitter'ın eşit derecede bölünmüş bir cinsiyet tabanı var, ancak Twitter'ın üniversiteli kullanıcılarının yüzdesi çok daha yüksek ve Twitter kullanıcıları genellikle genç (Pixel Fish Dijital Pazarlama Blogu).

Dolayısıyla, işletmeniz için "doğru" sosyal medyayı seçmek için tek yapmanız gereken, hedef pazarınızın hangilerini kullandığını bulmaktır.

Müşterilerinizin Hangi Sosyal Medyayı Kullandığını Bulmak

Müşterilerinizin ve / veya potansiyel müşterilerinizin hangi sosyal medyayı kullandığını öğrenmenin bir yolu onlara sormaktır. Mağazanızda kullanabileceğiniz küçük bir anket oluşturmak yeterince kolaydır. Web siteniz oldukça fazla trafik alıyorsa, bir tane çevrimiçi anket ayarlayabilirsiniz. SurveyMonkey, web tabanlı anketler oluşturmak için kullanabileceğiniz bir araçtır. İnsanları ödüllü çekilişe veya başka bir maddi fayda ile katılmaya teşvik edin.

Müşterilerinizin hangi sosyal medya platformlarını listeledikten sonra en çok kullanılan ilk iki platformu tercih edin. Gerisi ile zaman ve kaynak harcamanıza gerek kalmasın. 

Sosyal Medya Planınızın 1. Adımı: Artık nerede olduklarını biliyorsunuz. En yoğun bulundukları iki sosyal medya platformu üzerinde onları bulmaya odaklanın. Doğru kitle ve doğru platformu buldunuz. Eğer bu platformlar sizin yeni olduğunuz bir medya ise önce kişisel bir hesap ile medyayı kullanmayı deneyin. 

2. Sosyal Medyada Hedefleriniz Nelerdir?

Hangi sosyal medyayı kullanacağınıza karar verdiğinize göre, orada olmanın amacının ne olduğuna da karar vermelisiniz. İşletmeler için sosyal medya diğer pazarlama kanallarıyla aynı amaçlarla kullanılabilir; hedef farklı şekilde takip edilir. Örneğin, sosyal medyayı aşağıdakileri yapmak için kullanabilirsiniz:

 • Hakkınızdaki olumlu tavsiyelerin arttırın
 • Ağızdan ağıza konuşmayı sağlayın
 • Ürün satışlarını arttırın
 • Uzman veya fenomen olarak bilinir olun
 • Web sitenize veya blogunuza trafik çekin
 • Yeni ürün veya hizmetler geliştirin
 • Müşteri hizmetleri sunun

Başka bir deyişle, aklınıza gelebilecek herhangi bir geleneksel iş hedefini gerçekleştirmek ve başarmak için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Bir sonraki karar noktasında göreceğiniz gibi, püf noktası, ölçebileceğiniz bir hedef seçtiğinizden emin olmaktır.

Diğer püf noktası sadece bir ya da iki hedef seçmek ve birbirini tamamlayıcı olduklarından emin olmaktır. Örneğin, müşteri hizmetleri sağlamak için sosyal medyayı kullanmak, bir web sitesine veya bloga trafik çekmek için sosyal medyayı kullanmaktan çok farklı bir uygulama gerektirir. Bununla birlikte, mükemmel müşteri hizmeti sunmak, kullanıcılarınızdan bu düzeyde bir katılım geliştirebiliyorsanız, yeni bir ürün veya hizmet geliştirmeyle ilgili güzel bir hedef olabilir.

Şimdilik bir veya iki hedefin yeterli olduğunu unutmayın. Sosyal medya planınızı tutarlı bir şekilde yürütebilmeniz için odaklanmanız gerekir. Diğer hedefler tesadüfen olabilir, ancak yarışlar etrafta ne yapacağını bilmeden dolaşan insanlar tarafından kazanılmaz.

Sosyal Medyada Hedef Belirlemek İçin İpuçları

Her zaman olduğu gibi, hedef belirlerken, sosyal medya hedeflerinizin alakalı, uygulanabilir ve ulaşılabilir olması gerekir. Son olarak, ulaşılmaz sosyal medya hedefleri belirlemeyin. Sosyal medya hedeflerinizin iş stratejinizle belirgin bir ilişkisi olmalıdır.173.000 Facebook beğenisi veya 800.000 Twitter takipçisi almak güzel ama bir iş hedefi olarak sadece aptalca ve faydasız bir tutum olabilir. Aslında bir şey satın aldığını kanıtlayamazsanız Facebook hayranının değeri nedir? Sıfır. 

Sosyal medya planınızın 2. adımı: Düşün ve öncelikli olanı belirleyin. Sosyal medya hedeflerinizi yazın. Bunları mümkün olduğunca spesifik hale getirin. "İşletmem yeni müşteriler kazanacak" değil, "İşletmem önümüzdeki altı ay içinde yeni müşterilerden satışları% 30 artıracak."

3. Sosyal Medya Planınızın Başarısını Nasıl Ölçümlersiniz?

Bu, küçük işletme sahiplerinin bir sosyal medya planı oluşturmaya çalışırken gözden kaçırdıkları bir adımdır, ancak en önemlilerinden biridir.

Genel olarak, sosyal medya başarısı diğer pazarlama çabalarıyla aynı ölçütle ölçülmelidir; maliyet ve Yatırım Getirisi (YG). Bu yüzden ölçebileceğiniz sosyal medya hedeflerini seçmeniz çok kritik.

Sosyal medya yatırım getirinizi ölçmeyi kolaylaştırmak için küçük işletmenizin bir web sitesine ihtiyacı vardır. (Bir işletme web sitesine sahip olmak, sosyal medya takipçilerinize de bir hedef verir; bir anlamda işletmeniz için bir portal görevi görür.)

Bir web sitenize (veya sitelere) sahip olduğunuzda, çeşitli web sitesi, mobil ve sosyal medya uygulama verilerini izlemenizi ve analiz etmenizi sağlayan ücretsiz bir araç olan Google Analytics'i kullanabilirsiniz. Google Analytics'teki hedefler özelliğini kullanmak, örneğin site etkileşimi hedeflerinizin karşılanıp karşılanmadığını ve nasıl karşılandığını görmenizi kolaylaştırır. (Kullanabileceğiniz başka araçlar olduğunu unutmayın.)

Yapmak isteyebileceğiniz bir şey, pazarlama kanallarındaki sonuçları karşılaştırmak için toplanan bilgileri kullanmaktır. Başka bir deyişle, aynı pazarlama hedefine ulaşmak için Facebook ve YouTube kullanıyorsanız, hangisinin paranın karşılığını en iyi şekilde sağladığını görmek için - tıpkı geleneksel medyada pazarlama kampanyalarının YG'sini ölçtüğünüz gibi kablolu televizyondaki reklam spotları kampanyasının YG'sini bir dizi gazete reklamıyla karşılaştırmak gibi.

Başarınızı ölçmek için hangi metrikleri kullanıyorsunuz? The Manifest'in 2018 yılında yaptığı bir ankette, işletme sahiplerinin % 20'si katılımın en önemli metrik olduğunu, yüzde 19'unun kitle büyümesini seçtiğini söyledi. Küçük işletme sahipleri ve yöneticileri için diğer önemli metrikler arasında % 16 ile web sitesine yapılan tıklamalar, % 15 ile olası satışlar veya dönüşümler, % 13 ile yayın sayısı ve % 12'ye ulaşma yer aldı.

Sosyal medya planınızın 3. Adımı: Yoksa bir işletme web sitesi oluşturun ve sosyal medya hedeflerinizi ölçmek için kullanacağınız araçları yükleyin. Sosyal medya planınızı hayata geçirmeye başladığınızda bunları kullanın.

4. Sosyal Medya Planınızın Bütçesi Ne Olmalı?

KOBİ'lerin yüzde ellisi çevrimiçi pazarlamaya ayda 1.000 liradan az harcarken, küçük işletme sahiplerinin %47'si pazarlama çabalarını kendi başlarına hallediyor.

Bunların her ikisinin de iyi bir fikir olduğu kesin değil. İş için sosyal medya söz konusu olduğunda hiçbir hata payı yoktur. Organik ve ücretsiz erişim günden güne azalıyor ve küçük işletmeniz için bir sosyal medya çalışması düşünüyorsanız, ya başkasının yapması için para harcayacaksınız ya da bunu yapmak için para harcayacaksınız.

Ücretsiz olarak yaptığınızı düşünüyorsanız bile, Twitter, Facebook veya Pinterest kullanmak ücretsizdir ve sosyal medyayı daha kolay ve / veya daha iyi hale getirmek için her türlü ücretsiz araç vardır. Tabiki vakit sizin için paradan daha az kımetliyse. 

Yani bir sosyal medya bütçesine ihtiyacınız var. Ne kadar? Umarım, işletmeniz için zaten bir pazarlama bütçeniz vardır, bu nedenle sosyal medya planınız için bütçeniz bunun bir yüzdesi olacaktır.

Herhangi bir küçük işletmenin pazarlamak için sadece sosyal medyayı kullanmasını önermiyorum. Bu noktayı vurguluyorum, çünkü küçük işletmeler "ücretsiz" olarak bilinen herhangi bir şeye kilitlenme eğilimindedir ve sosyal medya pazarlamasının geleneksel reklamcılığa kıyasla nasıl düşük maliyetli bir alternatif olabileceği konusunda çok fazla heyecanlılar.

İşletmenizin pazarlama planı her zaman farklı kanalların bir karmasından oluşmalıdır. İşletmenizin tüm potansiyel müşterilerine aynı anda ulaşan bir pazarlama kanalı yoktur. 

Pazarlama bütçenize dahil etmeniz gereken bir diğer bölüm de web sitenizdir çünkü işletmenizi bir web sitesi olmadan pazarlamak için sosyal medyayı kullanmak, jokeysiz bir yarışta bir at koşmaya çalışmak gibidir.

İşletmenizi Pazarlamak İçin Sosyal Medyadan Başka Ne Kullanmalısınız?

Pazarlama bütçenizin dağılımı hedef kitlenizin dağılımı ile ilgilidir. Eğer genç tüketicilere yönelik ürünler pazarlıyorsanız internet pazarlaması bütçenizin büyük kısmını oluşturmalı. Yaş ortalaması daha büyük bir hedef kitleniz varsa radyo reklamlarını ve açık hava reklamlarını kullanmanız mantıklı olabilir.  

Pazarlama için bütçe tavsiyem şudur; harcamaya razı olduğunuz pazarlama bütçesini belirleyin ve ikiye katlayın. Küçük işletmeler harcamaları gereken pazarlama tutarının yakınında bile değiller. 

Sosyal medya planınızın 4. Adımı: Pazarlama planınızı (ve pazarlama bütçenizi) gözden geçirin ve sosyal medya planınızı bu plana entegre edin.

5. İşletmenizin Sosyal Medya Planını Kim Uygulayacak?

Sosyal medya planınızı sizin kendiniz halledebileceğinizi mi düşünüyorsunuz? O zaman öncelikle haftada ne kadar boş vaktiniz var bu plan için? Hmm… Ben de aynen öyle düşünmüştüm. Çok yoğunsunuz. 

Sosyal Medya Başarı Zirvesi'nde verilen bir sunumda, smallbiztrends.com'dan Anita Campbell, kullandığı sosyal medyayı izlemek, yorumlamak ve güncellemek için Pazartesiden - Cumaya günde 15 dakika ayırdığını ayrıca firmanın blog gönderileri için de haftada iki saat ayırdığını söyledi. Bu haftalık 3 saat 15 dakika ediyor.

Ayrıca, çalışmaya karar verdiğiniz her sosyal medya platformunun ilk öğrenme süresi aşaması için yedi ila on saat ayırmanız ve üstleneceğiniz sosyal medya kampanyalarının ek zaman gerektireceğinin farkında olmanız gerektiğini de sözlerine ekledi.

O saatlere sahip olsanız veya serbest kalabilseniz bile, gelecek hafta yapabilir misiniz? Gelecek ay? Tüm yıl boyunca? Her sosyal medya platformu terk edilmiş profillerle doludur.

Bu, sosyal medyayı işiniz için kullanamayacağınız ve kendi sosyal medya planınızı uygulayamayacağınız anlamına gelmez. Sadece bunu yapmayı düşünüyorsanız, zaman ve tutarlılık gereksiniminin farkında olmanız gerekir.

Sosyal medya paylaşımlarınızı otomatikleştirmek için kullanılabilecek giderek artan sayıda araç var, ancak yayın oluşturmak ve bunları ayarlamak hala zaman ve para alıyor.

Bazı işletmeler, sosyal medyalarını yönetmek için bir personel atayarak bu sorunu çözmektedir. Bunu yaparsanız, sosyal medyanızı yöneten personelin maliyetinin yalnızca maaşı değil, aynı zamanda sosyal medyanızı  izleme, yorum yapma ve yayınlamaya harcadıkları süre zarfında yapabilecekleri her şeyin bir ekstra maliyeti olduğunu unutmayın.

Atanacak personeliniz yoksa, sosyal medya planınızı hayata geçirmek ve işletmenizin sosyal medya paylaşımlarını yönetmek için birini işe almak kolaydır. Şimdi vaktiniz yoksa veya daha sonra olmayacağınızdan şüpheleniyorsanız, sosyal medya başarısına giden doğru yol budur. Eksik veya amatör sosyal medya çabaları işletmenize zarar verebilir.

Sosyal medya planınızın 5. Adımı: Zaman sorununuzu ciddi bir şekilde düşünün ve işletmeniz için sosyal medya planınızı eyleme geçirme görevini kişisel olarak üstlenmek isteyip istemediğinize karar verin. Cevap "Evet" ise, bunu yapacak kişi siz olacaksınız, hangi sosyal medyayı kullanacağınıza dair ilk kararınıza geri dönün, bir tane seçin ve nasıl çalıştığına aşina olmaya başlayın. Bunu öğrendikten sonra, sosyal medya planınızda belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için bu sosyal medyayı nasıl kullanacağınızı anlamaya hazır olacaksınız.

Cevap "Hayır" ise, sosyal medya planınızı sizin için etkili bir şekilde uygulayabilecek bir kişi veya şirket bulmak için aramayı başlatma zamanıdır.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.