Klima Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Klima çeşitleri marka ve modele göre değişen farklı modlara sahip olabilir. Seçtiğiniz cihazın fanlı ısıtma, turbo soğutma gibi farklı ayarları arasından ihtiyacınıza uygun modda çalışmasını sağlayabilirsiniz.
Klima Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
7 dk
Son güncellenme: 08/12/2021

Klima modelleri yaz aylarında ortamı soğuturken kış aylarında ise ısıtma işleviyle tercih edilebilir ürünler arasındadır. Klimalar genel itibariyle soğutma, ısıtma, sirkülasyon yapma, ortamdaki fazla nemi düşürme ve havayı temizleme gibi işlevlere sahiptir. Bu ürünleri istediğiniz her alanda serinleme ya da ısınma ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. Kullandığınız klimanın bakımını düzenli yaptığınızda bakteri ve mikrop oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Klima çeşitleri marka ve modele göre değişen farklı modlara sahip olabilir. Seçtiğiniz cihazın fanlı ısıtma, turbo soğutma gibi farklı ayarları arasından ihtiyacınıza uygun modda çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu klimalar genel olarak uzaktan kumanda sistemi ya da telefona indirilen aplikasyonlarla yönetilebilir. Bu araçlar yardımıyla klimanızın modunu, ısıtma ya da soğutma ayarlarını kontrol altında tutabilirsiniz. Klima modelleri hem evde hem de işyerlerinde rahatlıkla kullanılabilecek tasarıma sahiptir. Aynı zamanda klima kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. 

Artık okullarda dahi klima sistemine rastlayabilirsiniz. Genel olarak markalar ürünlerini tasarlarken farklı iklim koşullarını göz önünde bulundurabilir. Bununla birlikte  da gerekli uluslararası standartlara uygunluk da sağlanır. Satın almak istediğiniz klimanın kullanım alanınıza ve amacınıza uygun özelliklere sahip olması gerekir. Bunun için de bazı kriterlere dikkat etmeniz önerilir. Kullanım alanınıza uygun özelliklere sahip klimalar sayesinde yüksek verim alabilirsiniz. 

Seçtiğiniz klimanın ihtiyaç duyduğunuz performansı sağlayabilmesi için pek çok detay vardır. Binanızın yalıtımı, pencere sayısı, klimanın sahip olduğu özellikler, monte şekli, konumlandırıldığı alan gibi faktörler klimadan alınacak verimi etkiler. Aynı zamanda klimalar kullanım alanına göre farklı çeşitlerde üretilir. Klimaların farklı formları da alınacak verim üzerinde etkili rol oynayabilir. 

Bununla birlikte doğru klima seçiminin enerji tasarrufu konusunda da önemli olduğunu unutmamanız gerekir. Enerji tasarrufu sağlayan klimalar sayesinde düşük elektrik faturaları sizi mutlu edebilir. Aynı zamanda klima fiyatları da her bütçeye hitap eder. Geniş fiyat skalası arasından aradığınız ürünü Akakçe aracılığıyla bulabilir ve rahatlıkla satın alabilirsiniz.

Klima Çeşitleri

Klima çeşitleri oldukça geniş bir yelpazede sıralanır. Farklı markalar kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına gelişen ve değişen teknolojiden faydalanır. Markaların gelişmiş teknoloji ile donatılan ürünleri arasından beğendiğiniz ürünü rahatlıkla bulabilirsiniz. 

Duvar tipi split klima genel olarak tüm evlerde ve işyerlerinde kullanılan bir modeldir. Bu ürünler pratik bir şekilde çalışır. Genel itibariyle içerde bulunan nemi ve sıcak havayı içine çeken klimalar, bu havayı içerde soğutarak dışarıya soğuk hava üfler. 

Split klimalar çok düşük desibelde çalışır. Bu sayede de etrafındaki kimseyi rahatsız etmez. Bu ürünler; penceresi olmayan odalarda dahi rahatlıkla kullanılabilir. 

Aynı zamanda farklı markalar bu ürünleri geniş renk seçeneklerine sahip olarak sunar. Bu sayede de evinizin ya da işyerinizin genel dekoruyla uyumlu renge sahip olan modeli satın alabilirsiniz. Aynı zamanda split klimalarda da sıcak hava üfleme özelliği bulunur. Kış aylarında evinizde üşümeden hayatınıza devam edebilirsiniz. 

Bu klimalar monte edilirken, yerleştirildiği konum oldukça önemlidir. Klimalar odanın tam orta ve odak noktasına konumlandırılmalıdır. Salon tipi klimalar ise genel olarak işyerleri, bankalar, restoranlar, oteller ya da ofislerde tercih edilen ürünler arasında gösterilebilir. Bu ürünler çok yüksek çalışma kapasitesine sahiptir. Bu klimalar da ortamı kısa süre içerisinde soğutma özelliğiyle dikkat çeker. 

Bu alanlarda kapılar çok sık açılıp kapanabilir. Salon tipi klima modelleri hava sirkülasyonuna rağmen yaz aylarının bunaltıcılığından sizi koruyabilir. Salon tipi klimalar tasarım itibariyle adeta buzdolaplarına benzer. Bu modellerin bir diğer ismi kule tipi olarak da tanımlanabilir. Geniş mekanlar için ideal soğutma sunan bu ürünler, duvara monte edilmeden rahatlıkla kullanılabilir. 

Aynı zamanda salon tipi klimalar da çok düşük desibelde ses çıkararak çalışır. Köşe noktalara yerleştirilebilecek salon tipi klimalar, güçlü üfleme özelliği sayesinde ortamı anında soğutması nedeniyle tercih edilir. Kaset tipi klimalar da özellikle AVM, mağaza ve ofis gibi çeşitli alanlarda kullanılabilir. Asma ya da normal tavana gizlenerek kullanılabilen bu ürünler, yer tasarrufu sağlar. Hava durumuna bağlı olarak sıcak ya da soğuk hava üfleme seçeneği bulunan bu ürünler sayesinde farklı ortamlarda dengeli bir hava sirkülasyonu sağlamak mümkündür. 

Bazı kullanıcılar geniş mekanlar için birden fazla kaset tipi klima kullanımını da tercih edebilir. Bu ürünler modellerine göre farklılık göstermekle birlikte dört yönlü ısıtma ve soğutma sağlar. 

Her Mevsim İklimlendirme Konforu Sağlayan Klimalar

Portatif klima modelleri özellikle kullanışlı ve fonksiyonel olması nedeniyle her alanda kullanılabilecek ürünler arasında gösterilir. Farklı mevsimlerde evinizin farklı odalarında bulunabilirsiniz. Kimi zaman ısınma kimi zaman ise serinlemeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu şekilde bir kullanım ihtiyacınız varsa portatif klima tavsiye edilir. Bu klimalar oldukça pratik ürünlerdir. 

Özellikle dar ve küçük alanlarda üstün performans gösteren portatif klima çeşitleri montaj da gerektirmez. Bu sayede rahat bir kullanım imkanı sunar. Evinizin her köşesine rahatlıkla taşıyabileceğiniz bu ürünler sayesinde konforun tadını çıkarabilirsiniz. 

Taşınabilir klima modelleri özellikle çocuk ve yaşlı bulunan evler için ideal bir seçim olabilir. Bu yaş gruplarındaki kişiler soğuk havadan kolaylıkla etkilenebilir. Mobil klimalar genellikle tekerleklidir. 

Ayaklı klima olarak da bilinen bu ürünleri; soğuktan kolay etkilenen kişilerin yanından uzaklaştırabilirsiniz. Genel olarak pencere yanına konumlandırarak kullanabileceğiniz bu ürünlerin tahliye hortumunu da dışarıya uzatarak; kullanmaya başlayabilirsiniz. Buna ek olarak mobil klimalar yüksek verim ve düşük enerji ile çalışması nedeniyle de tercih edilir. Aynı zamanda kanal tipi klima da tercih etmek isteyebilirsiniz. Kanal tipi klimalar genel olarak menfez yardımıyla hava sirkülasyonunu sağlar. Tavan boşluğuna gizlenen bu klimalar özellikle yüksek konforlu mekanlarda tercih edilebilir. 

Buna ek olarak pencere tipi klimalara da göz atabilirsiniz. Bu ürünler tek üniteye sahiptir. Bu ürünleri dilerseniz duvara delik açarak dilerseniz de direkt olarak pencereye takabilirsiniz. Bu ürünler direkt olarak pencere aracılığıyla dış ortamla temas halinde olduğu için temiz hava sağlama konusunda da başarılıdır.  Pencere tipi klimalar genel olarak depo, atölye, sera ve barınaklarda tercih edilebilir. 

Pek çok farklı klima markası mevcuttur. Bu markalar farklı kullanıcıların isteklerine cevap veren ürünler sunmayı hedefler. Siz de kullanım alanınızı, amacınızı ve isteklerinizi belirleyerek uygun olan klimaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Klima Seçimi

Farklı markalara ait, çeşitli özellikleri barındıran klimalar oldukça fazladır. Klima önerileri ihtiyaçlara göre şekillenebilir. Bu öneriler arasından seçimlerinizi yaparken belli kriterlere dikkat etmeniz önerilir. Bu kriterlere dikkat ettiğiniz takdirde; satın alacağınız üründen maksimum verim almanız muhtemeldir. Kriterler genel olarak kullanıcıların bir klimadan ne beklediği ile alakalıdır. Seçimlerinizi yapmadan önce, ilk olarak klimanın kullanılacağı alanı belirlemeniz gerekir. 

Genel olarak tüm seçimler kullanım alanına bağlı olarak şekillenir. Kullanım alanınıza bağlı olarak klima tipinizi seçebilirsiniz. Sonrasında ise BTU değeri oldukça önemlidir. BTU değeri özel olarak hesaplanır.  BTU değeri hesaplanırken; cihazların kullanılacağı alanın ölçüsü de göz önünde bulundurulur. Bu hesaplama sonucunda da klimanın sağlayacağı ve sunacağı performans ortaya çıkar. 

Buna ek olarak klimaların hangi enerji sınıfına dahil olduğuna da dikkat etmeniz önerilir. A sınıfı ürünlerin yüksek performans sergilemesine rağmen çok düşük enerji harcadığı unutulmamalıdır. Hem yaz hem de kış aylarında klima kullanmayı tercih ediyorsanız elektrik tasarrufu sağlayan bu ürünler bütçenizden tasarrufu yapmanıza yardımcı olur. Klima markaları farklı kapasitelerde ürünler üretir. Bazı ürünler küçük mekanlarda etkili olurken, bazıları geniş mekanlar için üretilebilir. 

Buna ek olarak klimaların sağlık açısından da uygun bir hava sağlaması oldukça önemlidir. Hem ofiste hem de evde kullandığınız klimalar hava kalitenizi artırmalıdır. Buna bağlı olarak seçimlerinizi yaparken iyonizer özellikli klima önerisi yapılabilir. İyonizer özellikteki klimalar kullanım alanındaki havanın kalitesini arttırır. Bu ürünler sağlık için zararlı olan tüm partikül ve alerjenleri içine toplar, sonrasında ise temiz havayı üfler. 

Buna ek olarak klimaların temiz hava üflemesinde rol oynayan en önemli faktörlerden birisi de bakım ve temizliktir. Tercihinizi yaparken kolay temizlenebilen ve bakımı yapılabilen ürünleri tercih etmeniz önerilir. Aynı zamanda belli zaman aralıklarında profesyonel anlamda da temizleme işleminin yapılması gerektiğini unutmamalısınız. 

Klimaların sahip olduğu sıcaklık değer aralığı da oldukça önemlidir. Markaların ürettiği klimalar farklı ortamlara uygun sıcaklık değerlerine sahip olabilir. Bulunduğunuz iklim, istediğiniz sıcaklık ayarları gibi kriterleri göz önünde bulundurarak uygun ürünü satın alabilirsiniz. Bazı klimalarda nem toplama özelliği de bulunabilir. Nem alma özelliği bulunan klimalar elektrik anlamında da tasarruf sağlar. Buna ek olarak evinizde ya da işyerinizde küf oluşumunu da engeller. 

Aynı zamanda klimalar farklı tasarımlara da sahip olabilir. Birçok klima markası rengarenk klimalar sunar. Bu klima renkleri arasından kullanım alanınızın dekorasyonuna en çok uyum sağlayabilecek modeli satın alabilirsiniz.

Uygun Fiyatlı Klimalar

Klimalar hem yaz hem de kış aylarında uzun süreler boyunca çalışır. Buna bağlı olarak da yüksek oranda enerji tüketmesi beklenir. Eğer satın alacağınız klima A+++ enerji sınıfına dahilse, içiniz rahat olabilir. Plus özelliği fazla olan klimalar yüksek oranda enerji tasarrufu yapar. Genel olarak bu klimalar akıllıdır. 

Ortamın sıcaklığına göre otomatik ısı ayarı algılaması yapan modeller dahi bulunur. Ayrıca klimanın otomatik açılma ve kapanma özelliğine sahip olması da tasarruf anlamında size avantaj sağlar. Genel olarak klimalarda tasarruf ya da ekonomik gibi modlar bulunur. Bu modlar sayesinde de düşük enerji tüketimi sağlayabilirsiniz. 

Aynı zamanda klimayı kullanırken sık sık cam ya da kapı açmamanız önerilir. Eğer sık sık kapı ya da cam açarsanız; klima daha fazla enerji tüketmek zorunda kalabilir. Ortamı istenilen dereceye getirmek için fazla enerji tüketen klimalar, elektrik faturasının yüksek gelmesine de neden olabilir. Buna karşın cam ve kapıyı kapalı tuttuğunuz zaman istenilen sıcaklığa ya da serinliğe en kısa sürede ulaşabilirsiniz. 

Özellikle iyonizer fonksiyonlu klima satın aldıysanız; cam ve kapılar kapalı olsa dahi odanızın havası temizlenebilir. Klima özellikleri marka ve modele bağlı olarak farklılık gösterebilir. Klima fiyatları da özelliklere, fonksiyonlara, tasarıma ve markaya bağlı olarak değişir. Markalar genel olarak her kullanıcıya ulaşmayı hedefler. Ürünler çok geniş bir fiyat yelpazesine sahiptir. Kullanıcılar ilk olarak klimadan bekledikleri özelliklere karar vermelidir. Sonrasında ise tasarımsal özellikler belirlenmelidir. 

En son aşamada ise bu özelliklerin, isteklerin ve beklentilerin karşılandığı klima modellerinin fiyatları incelenmelidir. Bazı dönemlerde klima kampanyaları yapılır. Özellikle sıcak havaların başladığı bahar ve yaz dönemlerinin başında kampanyalı klima fiyatlarına ulaşabilirsiniz. Farklı markaların ürünlerine Akakçe aracılığıyla ulaşmanız mümkündür. Akakçe aracılığıyla ürünlere ulaşabilir ve uygun fiyatlı ürünler arasından kolaylıkla siparişinizi verebilirsiniz.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.