Kosgeb desteği alan iş fikirleri 20 : E-Kantinci

Kosgeb desteği alan iş fikirleri 20 : E-Kantinci
E-Kantinci
E-Kantinci

Yaşar Üniversitesi’nin girişimci öğrencisi Ogün Nergizal, geçen yıl kredi alıp kurduğu sanal kantinde artık 3 değil 7 öğrenci çalıştırıyor. Eğlence işine el attı. Artık öğrencilere oyun konsolu, görüntü ve ses sistemleri kiralıyor.

Öğrenci evindeki ‘markete kim gidecek’ problemine çözüm getirmek amacıyla ekantinci.com’u kuran Ogün Nergizal, projeyi büyüttü. Daha önce Hürriyet Kampüs’te haber olan Nergizal, işleri büyütmüş şekilde yeniden karşımıza çıktı. Genç girişimci bu sefer de eğlenceye bütçe ayıramayan öğrenciler için bir proje geliştirdi. Nergizal, ismi yine “ekantinci” olan yeni projesinde, üniversitelilere evlerinde eğlenmeleri için oyun hizmeti veriyor.

Alamıyorsan kirala

Eğlenceye bütçe ayıramayan gençlerin evlerinden çıkmadan da eğlenmelerini sağlayacak bir proje geliştiren Yaşar Üniversitesi (YÜ) İİBF İşletme Bölümü son sınıf öğrencisi Ogün Nergizal (22) www.ekantinci.com isimli internet sitesinde oyun konsolu, görüntü ve ses sistemleri, elektronik oyunların yanı sıra kutu oyunları gibi eğlence ürünlerini üniversitelilere düşük fiyatlarla kiralıyor. Genç girişimci kendi kurduğu ekiple İzmir’in dört bir yanına hizmet veriyor.

KOSGEB’den 30 bin TL destek aldı

Yaşar Üniversitesi’nde aldığı “girişimcilik ve aile işletmeleri” konulu seçmeli dersin ardından girişimciliğe merak saran Ogün Nergizal üniversite öğrencilerine yönelik geliştirdiği projesiyle bu yılbaşında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’na (KOSGEB) başvurdu. Dışarıda eğlenmesini sevmeyen ya da dışarıda eğlenmek için yeterince bütçesi olmayan kişiler için geliştirdiği projesiyle 30 bin liralık KOSGEB girişimcilik desteği kazandı. Kişilerin düşük maliyetlerle eğlenmelerini hedefleyen projesinin İzmir’de bir ilk olduğunu belirten başarılı genç, sitenin amacını ve hedef kitlesini şöyle anlattı:

Üniversitelilere evde ucuz eğlence

“Bazı insanlar dışarda eğlenmesini sevmez. Bazılarının da eğlenecek parası yoktur. Ben de özellikle üniversite öğrencilerinin evlerinden çıkmadan da eğlenmelerini sağlamak amacıyla projemi geliştirdim. Derslerde ve KOSGEB’ten aldığım 60 saatlik uygulamalı girişimcilik eğitimlerinde öğrendiğim tüm bilgileri en iyi şekilde kullanarak iş planımı şekillendirdim. Açıkçası klasik bir esnaf olmak istemedim. Böylece KOSGEB girişimcilik desteğini kazandım. Sitenin ismini ise üniversite öğrencilerinin en çok keyif aldıkları yer olan kantinden esinlenerek koydum. Şu anda üniversite öğrencilerinden oluşan 7 kişilik bir ekibimiz var. Sürekli olarak ürün yelpazemizi genişletiyoruz. Ayrıca odak noktamızı genişleterek hedef kitlemizi erkek müşterilerden bayan müşterilere kaydırdık. Şuan hem kız kıza hem erkek erkeğe hem de kız erkek karışık grupların bütün bir günü gülerek eğlenerek geçirmelerini sağlayacak bir hizmet veriyoruz.”

Denizli’ye de açıldık : Buca ve Bornova’da başlattıkları hizmeti İzmir’in dört bir yanına yaydıklarını ifade eden Ogün Nergizal Ekim ayı itibariyle de Denizli’de hizmet vermeye başladıklarını söyledi. Türkiye genelinde hedefleri olduğunu belirten başarılı girişimci, “Şu anda ekibimizle birlikte Türkiye’de olmayan ya da daha evlere giremeyen birçok eğlence türünü evlere sokmak için çalışmalar yapıyoruz. Ekim ayı başından itibaren de evlere karaoke ve sinema sistemi kurmaya başladık. İlk 6 aylık hedefimizde ise evlere 3 boyutlu oyun konsollarını getirmek var” dedi.

Bisikletle işe başladı : Ogün Nergizal, geçen yılBornova’da ara bir sokaktadükkan tutup işe başladığında,sanal ortamda marketürünleri, ev yemekleri,çamaşır yıkama ve ütü hizmetisatıyordu. Nargile vetabu, tombala gibi oyunlarkiralıyordu. Dağıtım elemanıolarak çalışan üç öğrenci,gece üçe kada evlere bisikletleservis yapıyordu. Kaynak: Hürriyet Kampüs

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here