Pamuk şekerler kapışılıyor

Binşan Ajans Organizasyonun sahibi Binşan Sümengen, tesadüfi bir şekilde başlamış şeker üretimi yapmaya. 2008 yılında gerçekleştirdikleri bir aktivitenin yoğun ilgi görmesi, Binşan Şekerleri’nin kuruluş fikrini doğurmuş.

Binşan Hanım, 7’den 77’ye herkesin sevdiği macun şeker, pamuk şeker ve elma şekerlerini büyük zevkle ve çok severek ürettiklerini söylüyor. Bu sektörde faaliyet göstermek isteyen kobilere de altyapılarını sağlam kurmaları gerektiğini öğütleyen Sümengen, kuruluş dönemlerinde karşılaştıkları zorlukları, rahatça aşabilmelerini de altyapılarının sağlam olmasına bağlıyor.

Bilinçli ve ne istediğini bilen bir müşteri profiline sahip olan Binşan Şekerleri ile, anılardaki lezzetlerin yeni nesillerle buluşma sürecini konuştuk…

Binşan Ajans Organizasyon’da çalışırken Binşan Şekerleri’ni kurma fikri nasıl doğdu?

Binşan Şekerleri fikri, Binşan Ajans Organizasyon’un 2008 yılında bir alışveriş merkezi için yaptığı Ramazan ayı aktivitesinde doğdu. Çocukluğumuzdan kalan nostaljik ürünleri, farklı bir yüzle, yeniden sunmuştuk ve çok güzel tepkiler almıştık.

Sonrasında sömestr tatilinde, çocuklara yönelik bir aktivite projesi daha hazırladık. Sevgililer gününe de denk gelen bu projemizde, AVM’nin belirli noktalarında kırmızı ağaçlardan sarkan elma şekerleri, altında beyaz bir bisiklet, kırmızı bir bank ve kırmızı kasaların içinde bulunan elma şekerlerinin satışı yapıldı.

2008 yılının Şubat ayı boyunca 10 bin adet elma şekeri satışı yapınca Binşan şekerleri’ni kurma kararı verdik.

Her şey çok hızlı gelişmiş diyebiliriz öyleyse?

Evet, acil olarak alt yapı hazırlıklarımız başladı. Projenin tasarımı, logo çalışmaları ve stratejilerimiz belirlendi. Bir anda şirketçe ve ailece şeker dünyasında bulduk kendimizi. Başarımızı da, işimizi çok severek yapmamıza bağlıyoruz.

Zaten işinize, yüreğinizi, sevginizi, beyninizi ve bilginizi de kattığınızda daha başarılı oluyorsunuz. Günümüzde artık en önemli şey; tasarım ve görsellik, aynı zamanda da müşteriyle neyi, nasıl buluşturduğunuz. Hem Binşan Ajans Organizasyon hem de Binşan Şekerleri olarak bunu çok iyi yaptığımızı düşünüyorum. Tüm ürünlerimizi, projelerimizi basit düşünüyor, iyi sunuyor, sonra da hayata geçiriyoruz.

Kuruluş döneminizde zorluk yaşadınız mı?

Organizasyon alt yapımızın sağlam olması sayesinde zorluk yaşamadık.

Zorluklar karşısında sorunlarla çok fazla ilgilenmektense, bu tür acil durumlarda pratik ve hızlı düşünmeye çalışıyoruz ve böylece durumu kısa sürede avantaja çeviriyoruz.

Kuruluş aşamasında en çok neye ihtiyaç duydunuz?

Bizim en çok ihtiyaç duyduğumuz konu, oluşturduğumuz markanın haklarının korunması konusunda oldu. Bunun içinde markamızı tescil ettirdik ve isim haklarını aldık.

Türkiye’de bulunan kobiler hakkındaki fikirleriniz ve önerileriniz neler?

Genel olarak Türkiye’de, kobilere önem veriliyor diyebilirim. Ancak sistemin yapıcı olması gerekiyor. Kobilere, vergi politikasında avantaj sağlanabilir. Örnek olarak; girişimde bulunan bir firma, belli bir süre vergiden muaf edilebilir ya da büyük firmalara uygulanan vergi oranlarından daha düşük vergilendirilebilir. Bu sürede kendini toparlayıp daha düzenli ve sürekli olarak verim sağlayabilir.

Kobi teşvikleriyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Aslında teşviklerden bahsetmeden önce kobilere verilen teşviklerin hangi durumlarda verildiği ve bunlarla ilgili olan bilgi paylaşımlarını konuşmak önemli. Türkiye’de ciddi bir genç nüfus bulunuyor. Bu avantajı doğru olarak kullanmak gerektiğini düşünüyorum. Bence insanların teşvik istemesinden ziyade teşvik edilmesi gerekiyor.

Macun şeker, pamuk şeker ve elma şekeri, çocuklar kadar büyüklerin de ilgisini çekiyor. Sektörünüzle ilgili olumlu gelişmeleri ve sıkıntıları anlatır mısınız?

Şeker çeşitlerimizin tamamı, yediden yetmişe herkesin beğenerek, severek yediği ürünler. Ürünlerimizin, bu kadar geniş bir müşteri kitlesine ulaşması, sağlıklı koşullarda üretip, güvenle tüketilmeleri için hazırlamamızdan kaynaklanıyor.

İnsanların anılarındaki lezzetleri, çocuklarına da gönül rahatlığında yedirebilmelerini sağlıyoruz. Bu da gerek yetişkinlerin gerekse çocukların ilgisini çekiyor. Bilinçli ve ne istediğini bilen bir müşteri profilimiz oluştu.

Çalışma sürecinde sıkıntı yaşadığınız konular var mı?

Her işletmede sıkıntılar yaşanır, yaşanıyor da. Ancak biz Binşan Şekerleri olarak, kurumsal yapımızın sistemi içerisinde olumsuzlukları da fırsata dönüştürme odaklı çalışıyoruz. Bu da bizi her zaman daha iyisini yapmak için dinamik ve heyecanlı kılıyor.

Şekercilik sektöründe çalışmayı düşünen kobilere ne önerirsiniz? Nelerden kaçınmalarını söyleyebilirsiniz?

Her zaman önceliğin alt yapı olduğuna inanıyorum. Binşan Şekerleri’ni kurmadan önce alt yapı çalışlarımıza oldukça fazla zaman ayırmıştık. Biz Binşan Ajans Organizasyon olarak, organizasyon sektöründe zaten uzun süredir başarılı açılışlar ve eventler yapıyorduk. Ancak gıda sektörü farklı bir yapılanma gerektiriyordu. Bu başarıyı da harcadığımız enerjiye borçluyuz. Benim tavsiyem; hangi sektörde ne yapılacaksa yapılsın, yapılacak işin alt yapısının çok iyi hazırlanması. Nerede? Ne zaman? Ve ne yapılacağı da çok önemli tabiî ki.

Eklemek istedikleriniz”¦

Binşan Şekerleri 1 yaşına yeni girdi. 1 yılda oldukça başarılı çalışmalar yaptık. Çok hızlı ve bilinçli büyüdüğümüzü düşünüyorum. 4 adet şubemiz var. Ayrıca birçok alışveriş merkezi ile görüşmelerimiz devam ediyor. En kısa zamanda İstanbul, İzmir, Adana, Konya, Eskişehir, Gaziantep, Samsun ve Antalya gibi illerde de bayilik vereceğiz. Yani Binşan Şekerleri’ni tüm Türkiye de göreceksiniz. Sonraki adımımız da yurt dışına açılmak. Bunun için birkaç denememiz oldu. Sonuçlar çok olumlu, alt yapımızı tamamlar tamamlamaz yurtdışına da açılacağız.

Röportaj: Merve Özgünay-Milliyet

14 YORUMLAR

 1. ELMA ŞEKERİ İÇİN BİZİ ARAYABİLİRSİNİZ,FİRMAMIZ TÜRKİYE ÇAPINDA BAYİLİKLER VERMEKTEDİR.
  ELMA SARAYI iletişim: 0 332 342 1922
  internet sitemiz çok yakında hizmete girecek olup, adresimiz http://www.elmasarayi.com
  Hakkımızda bilgi edinmek için facebook paylaşım sitesinde elma sarayı grubu ve firma üyeliğimz bulunmaktadır. ürün çeşidi yelpazemizi görün ve karar verin ,,

 2. ANKARA İÇİNDE YAPMAYI PLANLADIĞIM PAMUKŞEKER İŞİNDE AYDA 15.000 TL KAZANCA ORTAK ARAMAKTAYIM İLİGLENEN ARKADAŞLAR [email protected] adresimden benimle irtibata geçebilirler.
  işletme sermayesi 20.000 tl dir.

 3. kayserideyim bayilik almayı dusunuyorum kayseriparkda varmiş bayiniz başka yer ler icin bayilik alabilirmiyiz kayseride

 4. ANKARA İÇİN PAMUKŞEKER İŞİ YAPMAK İSTEYEN VE SERMAYESİ OLANLARLA GÖRÜŞEBİLİRİM ÇOK DEĞİŞİK BİR PROJEM VAR SERMAYE ORTAĞI ARAMAKTAYIM SERMAYE 20.000 TL

 5. Merhaba,
  Binşan Şekerlerinin sahibiyim.
  Bayilik ve Franchise konularını ayrıntılı görüşmek için
  0 312 428 01 28 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

 6. merhabalar Bursa dan katılıyorum . Bursa ya bayilik vermeyi düşünürmüsünüz . Bayilik ücreti masraf ne olur

 7. iyi gunler! guzel ve tatli bir is, onun icin yurt disinda imalatci olmak istiyorum, nsl yardimci olursunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here