Küresel ekonomik krizin en çok hissedildiği illerden Denizli’deki işsizlerin umudu dondurma sektörü oldu. Denizli’de Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir dondurma firmasının işbirliğinde, “Dondurmacılık Modül Programı” kursu açıldı.
Kurs öğretmeni Hasan Öner, yaptığı açıklamada, dondurma yapma ve sunma kursuna Denizli’deki işsizler tarafından yoğun ilgi olduğunu, dondurma ustaları yetiştirmeyi hedeflediklerini bildirdi. Öner, tekstil, mermer ve diğer sektörlerdeki krize rağmen, yaz aylarının da yaklaşmasıyla dondurma sektöründe hareketlilik yaşandığını, bu sektörde tecrübeli elemanlara ihtiyaç olduğunu söyledi. Yeni başlayan kursa ilk etapta 80 kişinin müracaat ettiğini, 20’şer kişilik gruplar halinde eğitim verdiklerini anlatan Öner, şu bilgiyi verdi: “Dondurma üretecek ustası konusunda sıkıntı var.Ciddi yetişmiş eleman yok. İşsizlik de var. Denizli’de Türkiye’ye örnek olacak dondurmacılık kursu açtık.
Kahramanmaraş dondurma ustaları konusunda, yurt içinde ve yurt dışında yetişmiş elemana ihtiyaç var.Kursta süt pişirebilen, dinlendirip soğutabilen, gerekli malzemeleri kullanarak dondurma yapabilen ve servise hazırlayıp sunabilen elemanlar yetiştireceğiz.
Ege Bölgesi’ndeki ilk Kahramanmaraş dondurması fabrikasını Denizli’de biz kurduk.Kendi işletmemizde yetiştirdiğimiz elemanlardan talep edilenleri zaman zaman yurt dışına gönderiyorduk.Şu anda da, zaman zaman Malezya, Singapur, Kuzey Irak’tan yetişmiş dondurma ustaları isteniyor.Ama bulunamadığı için biz de gönderemiyorduk. Yurt içinden de İzmir, Manisa, Aydın, Çanakkale gibi yerlerden dondurma ustası talepleri geliyor.
Şimdi, bu kursu bitirenleri, Denizli’de istihdam etmenin yanı sıra, talep edilen yerlere de göndereceğiz.” (Milliyet-Kobi)

BESTE PARK-TEL