Pazaryeri Entegrasyonu Nedir?

Pazaryeri entegrasyonu ürünlerinizi satmak için kullandığınız platformları birbirine bağlamak demektir. Özetlemek gerekirse, kullanılan farklı uygulamalar arasındaki iletişimi sağlayan ve veri alışverişi yapan yazılımların sunduğu hizmet olarak tanımlanabilir.
Pazaryeri Entegrasyonu Nedir?
5 dk
Son güncellenme: 03/02/2023
Tüm Başlıklar

E- ticaret internetten alıcı ve satıcıyı buluşturan platformlar sayesinde yapılır. İnternet üzerinde alıcıların ve satıcıların bir araya geldiği platformların pazaryeri olarak adlandırıldığını söyleyebiliriz. Pazaryeri entegrasyonu ise ürünlerinizi satmak için kullandığınız platformları birbirine bağlamak demektir. Özetlemek gerekirse, kullanılan farklı uygulamalar arasındaki iletişimi sağlayan ve veri alışverişi yapan yazılımların sunduğu hizmet olarak tanımlanabilir. Birden fazla e-ticaret sitesi üzerinden ürün satışı yapıyor iseniz bu tür entegrasyonlar ile stok miktarınızı ya da nakit akışlarınızı tek bir sistem üzerinden takip edebilirsiniz.

Birçok alışveriş platformu sizden komisyon ve listeleme ücreti alıp mağazanızdaki ürünleri kendi sitelerinde sizlere de bir platform açıp satış yapmanızı sağlıyorlar. İnternet alışverişini sıklıkla kullanan insanların çoğu bu siteleri sürekli kullanıyorlar. Bu siteler insanlar üzerinde güven oluşturmuş siteler oluyor. Sizde bu sitelerden birinde yer aldığınızda bile adınızı güvenle duyurmuş oluyorsunuz. Kendi e- ticaret sitenizi açtığınız zaman binlerce rakip arasında öne çıkmak için harcayacağınız zaman ve emekten ziyade, bu ve bunun gibi tercih edilirliği ve güvenilirliği yüksek sitelerden nokta atışı satışlar yapabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Türkiye'de Hizmet Veren Pazaryeri Konseptli E-Ticaret Siteleri

Pazaryeri Entegrasyonu Ne İşe Yarar? 

Pazaryeri entegrasyonu mağazanıza gelen siparişlere ait bilgiler otomatik olarak ön muhasebe programına aktarılır ve sipariş, faturalandırma sürecine hazırlanır. Siparişe ait e-fatura, e-arşiv fatura otomatik olarak oluşturulur. Oluşturulan faturalar e-posta aracılığıyla müşteriye gönderilebilir. Daha sonra faturalandırılan siparişlerin adres bilgileri çekilerek otomatik olarak kargo barkodu hazırlanır ve barkodlu kargo fişleri yazdırılmaya hazır hale gelir. Tüm bu işlemler dakikalar içerisinde gerçekleşerek mağaza sahibinin iş yükü azalır ve zamandan tasarruf etmesi sağlanır.  

Neden Pazaryeri Entegrasyonu Yapmalısınız?

Pazaryeri entegrasyonu ile fatura kesme, kargo fişi yazdırma, stok takibi yapma, sipariş ve ödeme alma gibi işlemlerinizi de kolaylıkla sürdürüp takip edebilirsiniz. Farklı pazaryerlerindeki mağazalarınızın arasındaki veri akışını otomatik hale getirebilirsiniz. Ayrıca sayısız işlemi tek ekrandan kolayca yapabilirsiniz. Pazaryeri entegrasyonu ile stok takibiniz otomatik güncellenir, piyasada sizin firmanızla aynı veya da benzer ürünleri satan şirketlerin fiyatlarını izleyip fiyat güncellemesi ve rakip analizi yapabilirsiniz, otomatik kargo fişi veya fatura çıktıları alabilirsiniz, piyasada yoğun ilgi gösterilen ürünleri takip ürün geliştirme yapabilir, size uygun ürün ve hizmetleri mağazanıza ekleyebilirsiniz.

Yengeç’in Pazaryeri Entegrasyonu Nasıl Kullanılır? 

Yengeç’in Pazaryeri Entegrasyonu’nu, mağazanızın bulunduğu pazaryerinden API bilgilerini öğrenerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Yengeç paneli üzerinden bu bilgileri girerek entegrasyonu oluşturabilirsiniz. 

Paraşüt Entegrasyonu 

Yengeç paraşüt entegrasyonu pazaryeri mağazaları ve e-ticaret web siteleri için geliştirilen ön muhasebe entegrasyonudur. Paraşüt entegrasyonu ile manuel olarak fatura kesmenize gerek kalmaz. Pazaryeri mağazanıza gelen siparişlerin bilgileri Paraşüt ön muhasebe programına aktarılır ve faturalarınız otomatik olarak oluşturulur. Ayrıca paraşüt entegrasyonu, mağazanızın gelir gider takibini yapar ve mağazanızın mali durumuna dair raporlarını da hazırlar. 

Pazaryeri Fatura Entegrasyonu Nedir? 

Pazaryeri fatura entegrasyonu, pazaryeri mağazalarına gelen siparişlere ait e-fatura ve e-arşiv faturaları otomatik olarak hazırlanmasını sağlayan sistemdir.

Önerilen İçerik: Pazaryeri Siteleri ve Komisyon Oranları

Pazaryeri e-Arşiv Fatura Entegrasyonu 

Yengeç’in pazaryeri e- arşiv fatura entegrasyonu ile mağaza sahiplerinin, e-fatura mükellefi olmayan müşterileri için kestikleri e- arşiv faturalar otomatik olarak hazırlanır. e- arşiv faturalar herhangi bir kontör ücreti ödenmeden oluşturulur. Pazaryeri mağaza sahipleri, e- arşiv faturaları belirledikleri ayarlara göre resmileştirebilir ve müşterilerine e-posta olarak gönderiminin yapılmasını sağlayabilir. 

Pazaryeri e- Fatura Entegrasyonu 

Pazaryeri e- fatura entegrasyonu ile pazaryeri mağazanızdan çekilen siparişlere ait e- faturalar ön muhasebe üzerinde otomatik olarak oluşturulur. Yengeç paneli üzerinden seçtiğiniz ayarlara göre de bu e- faturalar müşterilerinizle paylaşılır. 

Faturalarınızı Kolayca Kesin

İnternetten satılan her ürün için işletmelerin fatura kesmesi gerekir. Bazı işletmeler e- fatura keserken bazı işletmeler ise elle fatura keserek faturalarını müşterilerine iletir. Fatura kesme süreci biraz zaman aldığı için işletmeler fatura keserken e- ticaret süreçlerini aksatabilmektedir.

 Fakat e- ticaret pazaryeri entegrasyonları sayesinde e-ticaret firmaları e- faturalarını otomatik bir şekilde keserek müşterilerine iletebilmektedir. Bununla beraber elle fatura kesen işletmeler ürün fiyatı ve KDV tutarı gibi bilgilere ulaşarak fatura kesim süreçlerinde zaman kazanabilmektedir

Sipariş Yönetiminizi Yapın

E- ticaret pazaryerlerinde satış yapan işletmelerin sipariş yönetim süreçlerine önem vermesi gerekmektedir. Çünkü sipariş yönetimini başarılı bir şekilde yapmak işletmelerin temin edememe cezaları yemesini engelleyecektir. Bununla beraber sipariş süreçlerini hızlı bir şekilde tamamlayan ve ürünleri müşterilerine hızlı bir şekilde teslim eden işletmeler müşteri memnuniyetini arttıracaktır. Bu da pazaryeri mağaza puanınızın artmasını beraberinde getirecektir.

 Bu avantajlardan yararlanmak isteyen e-ticaret firmalarının tüm pazaryerlerindeki mağazalarını iyi bir şekilde yönetebilmesi ve sipariş süreçlerini takip etmesi gerekmektedir. E- ticaret pazaryeri entegrasyonları sayesinde işletmeler tüm pazaryerlerindeki siparişlerini e-ticaret siteleri üzerinden takip edebilmektedir.

Kargo Yönetimi Yapın

Trendyol, N11, Hepsiburada, Gittigidiyor gibi pazaryeri siteleri üzerinden satış yapan işletmelerin sattıkları her ürünü müşterilerine ulaştırması gerekmektedir. Bu nedenle işletmelerin kargo süreçlerini hızlı bir şekilde yönetmesi gerekir. Kargo süreçlerini hızlı bir şekilde yöneten işletmeler termin cezaları yemenin önüne geçerken mağaza puanlarını arttırma fırsatı da yakalar.

 Genellikle e- ticaret firmaları kargo yönetimini kolay bir şekilde yapabilmek için çift yönlü pazaryeri entegrasyonlarından yararlanır ve çift yönlü pazaryeri yazılımları sayesinde kargo takip numaralarını ve müşteri bilgilerini e-ticaret siteleri üzerinden görerek hızlı teslimat gerçekleştirir. Bu da işletmelerin pazaryeri puanını arttırmalarına yardımcı olur.

Ürün ve Stoklarınızı Aktarın

E-ticaret pazaryerlerinde satış yapacak işletmelerin mağazalarına ürün yüklemesi gerekmektedir. Bazı kişiler ürün yükleme işlemlerini manuel olarak gerçekleştirmektedir. Bu işletmelerin hem zaman kaybetmesine neden olmakta hem de stok takibi süreçlerini zorlaştırmaktadır. Fakat çift yönlü pazaryeri entegrasyonlarını kullanan e-ticaret firmaları istedikleri kategorilerde yer alan ürünlerini hızlı bir şekilde pazaryeri mağazalarına ekleyebilmekte ve stoklarını aktarabilmektedir.

XML Entegrasyonu 

XML entegrasyonu ile herhangi bir ürün ya da hizmet satan firmaların veya kişilerin farklı e-ticaret siteleri ile anlaşarak, satışlarını bu siteler üzerinden yapması mümkündür. E-ticarette son yıllarda yaygın olarak kullanılan XML entegrasyonu, Firmaların ürünlerini; açıklamalara, ürün bilgilerine ve kategorilere göre sergilemeye yarar. Bu entegrasyona kaydedilen ürünler, diğer internet sitelerine kolaylıkla yerleştirilebilir.

XML entegrasyonu için e-ticaret sitesi ile tedarikçiler, toptancılar veya sözleşmeli distribütörler arasında anlaşma yapılması gerekir. Taraflar, XML prosedürleri ve standartlarında veri paylaşmayı veya veri yayını yapmayı kabul ederse, ilgili e-ticaret sitesinde veriler kullanılarak ürün ya da hizmet satışı yapılır. Tedarikçi firmanın ürün ya da hizmetlerini stok tutmadan satışa sunmayı sağlaması gibi e-ticaret siteleri için bazı avantajlı özellikler barındırır.

XML entegrasyonu çerçevesinde bir e-ticaret sitesine sipariş geldiğinde e-ticaret sitesi ürünü veya hizmeti tedarikçi firmadan temin eder ve müşteriye gönderir. Bazı durumlarda yapılan anlaşma çerçevesinde tedarikçi firma, ürünü doğrudan müşteriye gönderebilmektedir.

Çift Yönlü Pazaryeri Entegrasyonun Önemi

E- ticaret firmaları pazaryeri entegrasyonu kullanırken tek yönlü pazaryeri entegrasyonlarını tercih ettiklerinde birçok işlemi manuel yapmak zorundadır. Fakat işletmeler çift yönlü pazaryeri entegrasyonları sayesinde birçok işlemlerini hızlı ve otomatik bir şekilde yapabilmektedir. Çift yönlü pazaryeri entegrasyonları; kategori eşleştirmesi, ürün aktarımı, iptal ve iade yönetimi, fiyat yönetimi, sipariş yönetimi, kargo yönetimi, fatura yönetimi gibi e- ticaret süreçlerinde pazaryeri satıcılarına birçok kolaylık sağlamaktadır. Bu nedenle çift yönlü pazaryeri entegrasyonlarını e-ticaret süreçlerini başarılı bir şekilde yönetmek, zaman kazanmak ve mağaza puanını arttırmak isteyen işletmeler için oldukça önemlidir.

Pazaryeri Entegrasyonu Avantajları

Bu işe yeni başlayan, küçük ve orta halli işletmeler için yapılan satışlar çok değerli ve sevindiricidir. Birden fazla pazaryerine kayıt olup tüm ürünlerinizi listeleyebilirsiniz. Zor olsa da bu işlemi kendi başınıza gerçekleştirebilirsiniz. Ama bu aşamadan sonra günlük satışlarınızı kontrol etmek, teslimat ile ilgilenmek, stok güncellemesi yapmak ve yeni gelen ürünleri güncellemek gün geçtikçe daha zor bir hal alacaktır. Hele ki küçük işletmelerde ekstra eleman olmadığından bu işlem çok zorlaşacaktır.

Pazaryeri entegrasyonu sayesinde tek bir merkezden tüm bu işlemleri kontrol edebileceksiniz. Pazaryeri entegrasyonu sayesinde ürünlerinizin barkod, stok, resim, açıklama ve özellikler kısımları farklı pazaryerlerine aynı anda yüklenirler. Daha fazla kullanıcıya ulaştığınız için bu işlem satışlarınıza olumlu yönde yansıyacaktır. Tüm pazaryerlerinden gelen istekleri tek bir merkezden kontrol edebilir ve fatura kesim işlemlerini otomatik hale getirebilirsiniz. Böylece günde onlarca sipariş alsanız bile siteleri tek tek kontrol etmenize gerek kalmayacak

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.