Kendi İşini Kurmak İsteyen Girşimcilerin İşlerini Kolaylaştıracak Tavsiyeler

İş kurmak istiyorum diyen kişiler kendi işlerini başarılı bir şekilde kurabilmek için belirli şeylere dikkat ederek hareket etmelidir. İş kurarken dikkat edilmesi gereken şeyler göz önünde bulundurulmadığı takdirde kurduğunuz işin yürümesi ve yatırım alması çok da mümkün değildir.
Kendi İşini Kurmak İsteyen Girşimcilerin İşlerini Kolaylaştıracak Tavsiyeler
6 dk
Son güncellenme: 19/06/2022
Tüm Başlıklar

Herkes günün birinde kendi işini kurmak ister.  Bu durum bir çok insanın hayalleri arasında yer almaktadır. Günümüzde sabit maaşla çalışmak istemeyen ve kendi işini kurarak hayat standartlarını yükseltmek isteyen kişilerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bazı kişiler var olan bir işletmeye ortak olarak kendi işlerini yaparken bazı kişiler ise sıfırdan iş kurmaktadır. İş kurmak istiyorum diyen kişiler kendi işlerini başarılı bir şekilde kurabilmek için belirli şeylere dikkat ederek hareket etmelidir. İş kurarken dikkat edilmesi gereken şeyler göz önünde bulundurulmadığı takdirde kurduğunuz işin yürümesi ve yatırım alması çok da mümkün değildir. Yeni bir girişimi hayata geçirmek aynı zamanda sabır gerektiren bir süreçtir. Kısa vadede hızlı büyüme nadir görülen bir durumdur. Sabırlı ve istikrarlı ilerleyerek şirketinizin büyümesini ve sektörde bir yer edinmesini sağlayabilirsiniz. Doğru ve sağlam adımlar ile başarılı olabilirsiniz. 

Neden Kendi İşinizi Kurmalısınız?

Yeni bir girişime başlarken bir çok insan aslında hayallerinin ilk adımını atmış olur. Şirket kurmak, faaliyete geçirmek ve kar elde etmek ciddi bir çaba gerektirir. Bu çabayı göstermek için ise birçok geçerli sebep olduğunu söyleyebiliriz.

İşinizin patronu olduğunuzda standartları siz belirlersiniz. Bu husus yeni girişimleri cazip hale getirir. Kendi işini kurmak söz konusu olduğunda, çalışma saatleri tamamen sizin belirlediğiniz aralıkta olur. Elbette, belli standartları elde edebilmek için başta biraz zaman harcamak ve fedâkarlık yapmak gerekir. Ancak bu süreçlerden geçtiğinizde ve işinizi sağlam temellere oturttuğunuzda kendinize özgür bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

Kendi girişiminizi hayata geçirmek aynı zamanda geniş bir iş çevresi oluşturma olanağı sağlar. Şirketiniz için ürün ve hizmet satın alırken birçok insanla çalışır ve bağlantılar kurarsınız. Bu sayede ihtiyaç durumunda ulaşacağınız geniş bir networke sahip olabilirsiniz. Yeni iş kurmak aynı zamanda istihdam yaratma olanağı sağlar. Başarılı olan her girişim ekonomiye katkıda bulunur. Tüm bunlar düşünüldüğünde iyi bir fikri olan herkes kendi işini kurmak için geçerli sebeplere sahiptir. Öncelikle kendinize bir iş planı oluşturmalısınız. 

Bir İş Planı Oluşturun

Bir iş planınız olmadan sağlam adımlar atamayabilirsiniz. Planlama, kendi işini kurmak isteyenlere öneriler listesinde ilk sıralarda yer alır. Bu aktivite her şeyden önce maddi ve yasal sorumluluklar getirir. Sorunsuz bir işleyiş için bunların yerine getirilmesi önemlidir. Şirket açılışı sorunsuz bir biçimde gerçekleştiğinde sektörünüzde faaliyet göstermeye başlayabilirsiniz. Satışını yaptığınız ürün veya hizmete dair detaylar iş planınızda yer almalıdır. E- ticaret yapmayı planlıyorsanız web sitesinin türüne ve dizaynına önceden karar vermeniz faydalı olur. Yıllık kazanç hedeflerinizden reklam ve tanıtım çalışmalarına kadar bütün safhaları içeren bir iş planı yapmak markanızı başarıya ulaştırır. 

Önerilen İçerik: İş Planı Nedir Ve Neden Gereklidir?

Alanınızda Uzmanlaşın

Belirlediğiniz alanda yeterli donanıma sahip olmalısınız. Sıfırdan iş kurmak istiyorum diyen kişilerin iş kurmak istedikleri sektöre yönelik eğitimler alması kendi alanlarında uzmanlaşmalarını sağlayacaktır. Günümüzde yeni girişimcilerin ücretli ya da ücretsiz bir şekilde alabileceği birçok eğitim bulunmaktadır. Özellikle dijital çağda olduğumuzu düşünürsek kendi işini kurmak isteyen girişimlerin; SEO, dijital pazarlama stratejileri, sosyal medya pazarlaması, Instagram ve Facebook reklamcılığı gibi alanlardaki eğitimlere katılması bu alanlara yönelik bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır. Bununla beraber e- ticaret sektöründe yeni iş kurmak isteyen girişimcilerin katılması gereken farklı eğitimler de bulunmaktadır. E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen girişimcilerin uzmanlaşması gereken konulardır vardır. Bunları iyice araştırmalı ve kendinizi geliştirmelisiniz. 

Önerilen İçerik: İnternette Pazarlama Yapmak İçin 18 Yol

Sermayeye Önem Verin

Sermaye bir işi kurarken belirleyici faktörlerden biridir. Kendi işini kurmak için gerekenler arasında sermayeyi ilk sıralara yerleştirmek gerekir. Yeni faaliyete geçen bir şirketin birçok masrafı olur. Bu doğrultuda yapılması gereken başlıca harcamalar şunlardır: Noter masrafı, Mali müşavir hizmet ücreti,Ticaret Odası kayıt bedeli, Vergi dairesi açılış masrafı, İş yeri kirası, Web sitesi masrafları (hosting, domain, site yaptırma bedeli gibi) olacaktır.

İş planı yaparken gereken masrafları belirlemek ve bütçenizi buna göre oluşturmak faydalı olur. Devlet kurumları veya özel yatırımcılar tarafından yürürlüğe konan desteklerden yararlanmak da bu aşamada iyi bir fikir olabilir. KOSGEB gibi ödeneklere başvurabilirsiniz. KOSGEB, sermaye gereksinimini noktasında kendi işini kurmak isteyenlerin başvuru noktasını oluşturmaktadır. Sunduğu girişimcilik eğitimleri ile başvuru adaylarının ihtiyaç duyduğu teknik bilgileri sağlayan KOSGEB, iyi bir iş planı hazırlayan ve bünyesinde verdiği girişimcilik eğitimlerini tamamlayarak sertifika almış başvuru sahiplerine hibe ve uygun faizli kredi desteği vererek sermaye ihtiyaçlarını en cazip koşullarda sağlamaktadır.

Önerilen İçerik: KOSGEB'den Destek Alan Projeler

İşinizde Dijital Pazarlamayı Benimseyin

Çok para kazanmak istiyorsanız, yapmış olduğunuz seçimler sizi hedeflerinize ulaştıracaktır. İnternete girip, kısa zamanda zengin olmuş olan kişilere bakarsanız, bu kişilerin büyük bir bölümü internet sayesinde zengin olmuşlardır. Sizde işinizin bulunduğu konumdan bağımsız olmasını istiyorsanız, internet sektörünü her zaman düşünmelisiniz. Yani yapmış olduğunuz iş, internete entegre edilebilir olmalıdır.

Web sitesi ve sosyal medya hesapları; insanların sizi izlemesine, takip etmesine ve etkileşime geçmesine izin veren dijital şubelerinizdir. Günümüzde pek çok kişi en yakınında yer alan tatlıcıyı bile ararken, internete başvurmaktadır. Bu alanda sizi öne çıkartacak SEO ve reklam çalışmaları ile bulunurluğunuzu artırabilirsiniz. Yerel bir işletme olsanız bile günümüzde arama motorları ve sosyal medya tarafından tanınmanız gereklidir. 

Müşteriyi Odak Noktası Yapın

Müşteri her zaman haklı değildir gibi söylemler duyabilirsiniz. Bu söylem hem doğru, hem de yanlış. Eğer müşteri kurumsal ilklerinize ve vizyonunuza aykırı taleplerde bulunuyorsa, haklı değildir. Ancak tüm bunlar dışında müşteriyi odak noktanıza koymalısınız. Elde edeceğiniz gelir, hangi sektörden olursa olsun, müşterileriniz sayesinde gelmektedir. Bir üründen kar elde ediyor olmanız ya da zarar etmeniz bazı zamanlarda önemli değildir. Her ürünün ve hizmetin hitap ettiği bir kitle vardır. Reklam ve pazarlama çalışmaları yaparken bu kitleyi hedef almak gerekir. Markanızın kimlere hitap ettiğini belirlemek sizi başarıya ulaştırır. Şirketinizi faaliyete getirmeden önce bu konuda detaylı bir araştırma yapmanız faydalı olur. 

Pazardaki Rekabet Durumunu Takip Edin

Kendi işini kurmak isteyenlere tavsiyeler verirken rekabet konusunu da ele almak gerekir. Girişiminizi hayata geçirirken, sizinle aynı sektörde faaliyet gösteren firmaları da göz önünde bulundurmanız faydalı olur. Müşteri elde etmenin ve kazancınızda süreklilik sağlamanın yolu da rakiplerin arasından sıyrılmaktan geçer.

Rakiplerinize saygı duymak rekabetin ilk kuralıdır. Sizinle aynı işi yapan firmaların ürün ve hizmetlerini müşteri gözüyle incelemek onları tanımanızı sağlar. İmkanınız varsa, rakiplerinizin hizmetlerini satın alabilir ve detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Sektörü ve pazarı araştırırken odaklanmanız gereken ilk konular pazarın mevcut durumu, geleceği ve rakip firmaların neler yaptığı olmalıdır. Bu üç noktada edindiğiniz veriler ışığında uzun vadede büyüme ihtimalinizi belirlemeniz ve büyümek için yapabileceğiniz farklılıklara kafa yormanız gerekir. Tedarikçi seçimi, ek sermaye gereksinimi, pazarlama stratejileri ve operasyonel iyileştirmelerin tamamı için elinizde sektör ve pazar verileri bulunmalıdır. Müşteri davranışlarının analizi de rekabette elinizi güçlendirir. Aynı sektörde faaliyet gösterdiğiniz firmanın müşterilerinin nelerden memnun olduklarını öğrenmek hizmet kalitenizi arttırır. Şikayetler de memnuniyetler kadar bilgilendiricidir.

Kendi İşinizi Kurmanın Avantajları

1 – Kontrolü elinde tutan siz olursunuz. 

Evet, kendi işini kurmak veya kendi işinin patronu olmak gerçekten harikadır. Hiçbirimiz birinin bize ne yapmamız gerektiğini söylemesinden hoşlanmayız ancak insanlar sürekli olarak ne yapmamız gerektiğini söyler. İyi haberse kendi işinizi  kurduğunuzda çoğu zaman başkalarının söylediklerini yapmak zorunda kalmazsınız. Seçenekleriniz vardır ve istediğiniz kararı verebilirsiniz.

2 – Hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Çok uluslu çalışan bir ihracatçı mı olmak istiyorsunuz? Veya çocukların matematiksel becerilerini arttıran bir program mı yapmak istiyorsunuz? Veya insanların bahçelerini güzel alanlara mı dönüştürmek istiyorsunuz? Kendi işinizi kurduğunuzda hayallerinizi şekillendirebilir ve geliştirebilirsiniz.

3 – İnsanlara yardımcı olursunuz.

2013 yılında küçük işletmelerle ilgili yapılan bir ankete göre küçük işletme sahiplerinin %96’sı küçük işletme sahibi olmanın en büyük faydasının müşterilerine yardım etmek olduğunu söylemiştir. Ayrıca küçük işletmeler başkaları için iş fırsatları yaratırlar ve insanların iyi birer vatandaş olmalarına yardımcı olurlar.

4 – Daha esnek bir yaşam tarzına sahip olma fırsatınız olabilir.

Kendi işinin sahibi olan kadınlar esnek bir yaşama sahip olurlar çünkü bir taraftan çocuklarını büyütürken bir taraftan da başarılı bir kariyere sahip olabilirler. Girişimci anne olmak büyüyen bir trend haline gelmiştir.

6 – Daha fazla para kazanabilirsiniz.

Bazı işletmeler kamyon dolusu para kazanır. Bazılarıysa kazanamaz. Başarılı olan küçük işletmelerin çoğu sahiplerine servet değil yaşam sağlar. Ancak buradaki nokta şu ki kendi işinizi kurmanız eleman olarak kazacağınızdan daha fazlasını sunar.

Sabah 8 akşam 6 arası maaşlı bir işte çalışmanız size sabit bir ücret kazandırır. Bir çalışan olarak kimse sizinle karı paylaşmaz. İşletmeler bireylere göre her zaman daha fazla para kazanır. Kendi maaşınızı böylece kendiniz belirlemiş olursunuz.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.