İnternette Pazarlama Yapmak İçin 18 Yol

İnternette milyonlarca müşteri var ve bunların ilgisini çekmenin bir çok yolu var.
İnternette Pazarlama Yapmak İçin 18 Yol
10 dk
Son güncellenme: 29/09/2020
Tüm Başlıklar

İnternette Pazarlama Yapmak Için Bilmeniz Gerekenler

İnternette milyonlarca müşteri var ve bunların ilgisini çekmenin bir çok yolu var. Eski yıllarda internette pazarlama yapmak ve arama motorlarında yer almak daha kolaydı günümüzde ise Google'ın çekirdek arama algoritmalarının gelişimiyle Panda, Penguin ve Hummingbird gibi isimlerle geliştirtilen büyük ayarlamaların ardından web'de bulunmak fizikte veya matematik'de bir doktora derecesine sahip olmaya benzetiliyor. 

İnternette pazarlama Girişimciler olarak, internette herhangi bir işletmeyi pazarlamanın en iyi yolunun Google'ın arama motoru sonuç sayfalarının üst kısmındaki yer almak olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu güzel seo yapabilirseniz kolaydır. Ancak bunu yapmak artık iyice zor bir girişim haline geldi. Bununla birlikte, bir işletme sahibi veya profesyonel olarak, sadece aramaların artık yetmediğinden emin olabilirsiniz. Oldukça rekabetçi olan anahtar kelimeler için alakalı olarak görünme giderek zorlaşan bir görev haline geldi. Bu da, dünyanın önde gelen SEO uzmanlarının belirli anahtar kelimeler için siteleri analiz etmeleri, ince ayar yapmaları ve optimize etmeleri için saatte binlerce komutu yönetmelerinin nedeni olabilir. 

Elbette, bu hiç de küçük bir başarı değil. İnsanların fark etmediği şey, birkaç hafta ya da aylarca önemli ölçüde verim almayı zorlaştıran temel yapı taşlarının bulunmasıdır. Ancak Google'ın aramalarında görünemiyorsak, işletmelerimizi internette nasıl pazarlamamız gerekir ve hangi kanalları kullanabiliriz? Arama hakimiyetiyle ilgilenen herkes, belirli anahtar kelimeler için neredeyse zahmetsizce sıralama yapacak bağlantı profili, yetki ve içeriği oluşturmanın çok uzun zaman aldığını bilmelidir. 

Meselenin gerçeği? İnternette organik pazarlamayla ilgili herhangi bir çekiş sağlamak konusunda ciddi iseniz en az ilk dönüşü almak için çok fazla miktarda iş yapmanız gerekir. Sorun şu ki biz anında haz verici olmak isteyen toplumun ürünüyüz. Bir şeyler istiyoruz ve şimdi onları hemen olsun istiyoruz. Yine de, işte başarılı olmak için ya da hayatta başarılı olmak için en az ilk dönüşü alabilmek için en çok işi yapmamız gerekebilir. Ve işinizi pazarlamak için ne yaptığınızı bilmiyorsanız kesinlikle çok fazla acı çekersiniz.

İşletmenizi İnternette Nasıl Pazarlayabilirsiniz?

İşletmenizi çevrimiçi pazarlamak için ne gerekiyor? Google arama sonuçlarında ki sıralamaları yükseltmek için uzun süre beklemeksizin girişimciler neler yapabilir? Başkalarından daha iyi bir zaman kazandıran işinizi internette pazarlamanın bazı yolları vardır. İşletmenizi web üzerinde pazarlamak için hangi yöntemi seçerseniz seçin, yol boyunca değer kattığınızdan emin olunması ve uygun pazarlama alışkanlıkları setini uyguladığınız sürece , sonunda sizinle paylaştığınız ödülleri kazanırsınız. 

Unutmayın bu işler bir gecede olmaz. Aşağıda, sitenize ve çevrimiçi sayfalara olan trafiği devam ettirmek ve arttırmak için hem kısa hem de uzun vadede en iyi yöntemlerden bazılarını okuyacaksınız.

Bir Blog Oluşturun Ve Yüksek Kaliteli Içerik Düzenli Olarak Gönderin.

Açıkçası, işinizi internette pazarlayabilmenin en önemli yolu, yüksek bir değer katan ve düzenli olarak içerik ekleyen kaliteli içerikleri gönderip paylaşabileceğiniz bir blog açmaktır. Bu kesinlikle çok uzun vadeli bir stratejidir ve bir gecede para kazandırmaz, ancak her girişimci bu internette pazarlama yöntemini benimsemenin önemini anlamalıdır. Herhangi bir sektörde ya da nişte kayda değer bir blog oluşturma değil, aynı zamanda Google'ın ilgisini çekerek trafik çekmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda otorite yaratmaya da yönlendirir. 

Endüstrinizde bir otorite olabiliyorsanız, tüketicilerin, medyanın ve işletme sahiplerinin dikkatini çekeceksiniz. Bu daha fazla otorite inşa eder ve nihayetinde muazzam miktarlarda görüş ve satışlar yapmanıza sebep olur. Türk şirketlerinde çok az bulunan blog açma girişimi yabancı bir çok şirkette bulunmaktadır. Blogu kendi şirket sayfanızın içinde açmanız daha mantıklıdır.

Linkedin Gruplarında Başkalarıyla Bağlantı Kurun.

LinkedIn grupları, mesajınızı yaymak için endüstrinizdeki diğer kişilerle hızlı bir şekilde bağlantı kurmak için harika bir yoldur. Spam olarak rastlamadığınız sürece içeriğinizi LinkedIn grupları vasıtasıyla tanıtabilirsiniz. Bağlantılarınızı bırakmadan önce bir görüşmeye veya tartışmaya değer katmak en iyisidir. 

LInkedIn grupları, karşılıklı bağlantı kuramayabileceğiniz insanlarla iletişim kurmanın harika bir yoludur. Güncellemeleri grup içinde sık sık paylaşın ve fazla paylaşım yapmadan spot ışıkta kalmaya dikkat edin.

Facebook reklamlarını ve stratejik hedefli açılış sayfalarını kullanın.

Ücretsiz olmasa da Facebook reklamları, işletmeniz için doğru demografik bilgilere erişmek için harika bir fırsat sunuyor. Müşterinizi iyi tanıdığınız sürece potansiyel tüketicilerin stratejik olarak hedeflenmiş açılış sayfalarına bilgi göndermek için ilgi alanlarını, coğrafi konumu, medeni halini, yaşını ve diğer pek çok metrik değerini kullanabilirsiniz. Hangi reklam kopyalama ve sıkıştırma sayfasının, tüketicileri satış huninizde bırakmak için en iyi yanıtları aldığını görmek için mikro harcamalar yapmayı deneyin. Facebook gibi bir platformda reklam yapmak için doğru karışımı veya tarifi bulmak zaman alabilir, ancak kampanyanız karlı olduğunda, yapmanız gereken tek şey ölçeklemeye devam etmektir.

Instagram'ın gücünden yararlanın.

Bugün sosyal medyanın sürekli nüfuz edici gücü sayesinde, anında dünyadaki insanların bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ancak biliyoruz ki, özellikle yüz binlerce ya da milyonlarca izleyicinin erişimine sahip olmadığımızda, algoritmalar ve görünürlük bize karşı çalışmaya başlar. Bu insanlara ulaşmak için, mesajlarımızı yaymak için güçlü kullanıcıları ve insanları etkileyenlere ihtiyacımız var. Bu, özgür olmayacak olsa da mesajınızı yaymak için doğru Instagram etkileneni seçtiğiniz sürece, size özel nişinizde geniş bir kitleye anında erişmenizi sağlayacaktır.

YouTube'da kullanışlı video eğitim materyalleri hazırlayın.

YouTube, işletmenizi web üzerinden pazarlamak için mükemmel bir kaynak sunar. Kitlenizi oluşturmak için başlangıçta birtakım sıkıntılar olurken, yararlı video eğiticileri oluşturmaya odaklanırsanız, sonuç olarak geniş bir kitleye ulaşırsınız. Yine, kâr üretmek için fazla kaygısız değer katmaya odaklanmalısınız. Öğreticiler için YouTube harika bir kaynaktır, çünkü insanlara hemen her şeyi kolay anlaşılır bir biçimde öğretebilirsiniz. İster şirketinizin ürünleri hakkında isterseniz blogunuzdaki konular hakkında video paylaşımı yapın ve gerçek dünyada bir şeyler yakaladığınızdan emin olun. Yalnızca kayıt kalitesinin ve genel içeriğin yüksek olmasını sağlayın. Ayrıca, açıklama içindeki bir bağlantıyı sitenizdeki alakalı içeriğe geri döndüğünüzden emin olun.

İçeriğinizi Medium ve Quora'da pazarlayın.

Biraz erken trafik almak istiyorsanız, küçük bir otoriteye sahip olmakla birlikte içeriğinizi Medium ve Quora gibi sitelerde pazarlamaya çalışmalısınız . Web sitenize bir yüksek kaliteli içerik yazın. Anahtar kelimeye odaklı, anlayışlı, benzersiz ve çok fazla katma değer sağladığından emin olun. Konuştuğunuz şeyin insanlara bir şekilde yardımcı olmasını sağlayın. Bunu yaptıktan sonra, Medium veya Quora gibi bir sitede başka bir makale yazarken aynı zamanda anahtar kelime merkezli, anlayışlı, benzersiz ve çok fazla değer eklediğinden emin olun. Sitenizdeki veya blogunuzdaki ana makaleye birincil veya alakalı bir anahtar kelime kullanarak o makaleden bir bağlantı oluşturun. Buna içerik pazarlaması deniyor ve bu yetki siteleri aracılığıyla büyük mevcut kitlelere ulaşırken, bu da Google'ın SERP'lerinde çekişme elde etmek için en güçlü yöntemlerden birisidir.

E-posta pazarlamasıyla müşterilerinizle bir ilişki geliştirin.

E-posta pazarlaması, her işletmenin sahibi olması gereken bir şeydir, ancak kolay bir başarı değildir. E-posta pazarlamacılığı ile başarılı olmak için, tüketicinin e-posta adresi karşılığında ücretsiz olarak değerli bir şeyler vermeniz gerekir. E-postaları toplamak konusunda ciddi iseniz, endüstrinizdeki ya da bölgedeki insanlara yardımcı olacak ücretsiz bir rapor veya e-kitap oluşturmak için zaman ayırın. Ardından Mailchimp gibi bir sistemi kullanarak kampanyalar yoluyla tüketiciler ile bir ilişki geliştirin . Bununla birlikte, her mailde bir şeyler satıp köşeyi dönmeyi denemeyin. Önce müşteriyi bağlayın, ardından satışa odaklanın.

Zengin snippet'lerden, AMP ve FBIA'dan yararlanın.

İçeriğinizle biraz çekiş yapmak istiyorsanız, erken teşhir etmeye yardımcı olmak için zengin snippet'lerden , Hızlandırılmış Mobil Sayfalar'dan (AMP) veya Facebook Anında Makalelerden (FBIA) yararlanabilirsiniz. Zengin snippet'ler, AMP spesifikasyonu, yerel işletmeler, müzik, yemek tarifleri, incelemeler, TV, filmler ve videolar yoluyla makaleler de dahil olmak üzere çeşitli içerik formlarına uygulanır. Hem AMP hem de FBIA eklentileri yanında, zengin parçacıklar için Schema.org'un belirtimleri için kullanabileceğiniz Wordpress eklentileri bulunmaktadır. Örneğin, AMP ve FBIA makalelerine sahip olmak gibi son zamanlarda Google ve Facebook tarafından mobil cihazlara odaklandığını düşünürsek, SERP'lerdeki ve haber beslemelerindeki görünürlüğünüzü artıran kullanıcılar arasında küçük bir avantaj elde edersiniz.

Nişinizdeki popüler blog yazarlarıyla işbirliği yapın.

Nişinizdeki popüler blog yazarlarına ulaşmak, yayınlarınızı çevrimiçi yayınlamak için etkili bir yöntem olabilir, özellikle de yayınlarından birine eklemek için değerli bir şey varsa. Çoğu zaman işinizle doğrudan ilişkili olan belirli bir konuyla ilgili yazan popüler bir blog yazarını bulmaya çalışın ve etkileşime geçin. Bunu gerçekleştirmenin en iyi yolu, hizmetlerinizi konuk blog yazıcısı olarak sunmaktır. Açıkçası, kendinizi yazarken iyi bir altyapıya sahip olmanız gerekir; bunu yapmaya izin vermeye istekli popüler bir blog bulmak zor olabilir, ancak sonunda bir misafir gönderisini temin ederseniz bir adım atarsınız.

Sektöre özgü forumlara düzenli olarak katkıda bulunun.

Birçok kişi tüm forum stratejisini SEO için yanlış yapıyor. Forumlara gidip spam olan bağlantıları bırakıyorlar ve forumlardan neden geri dönüşüm almadıklarını merak ediyorlar. İşletmenizi çevrimiçi pazarlamak konusunda ciddi iseniz, endüstriye özgü bir forum bulduğunuzda, konuşmalara katılın ve bağlantı bırakmaya çalışmadan önce forum içeriklerine ve kullanıcılarına değer katın. Kimse bir foruma yeni bir konuk olarak gelen ve bağlantılara spam göndermeye başlayan bir insandan hoşlanmaz. Yine, en az ilk dönüş için en fazla miktarda iş yapmayı düşünmelisin. Değer katmak için başkalarıyla sohbet edin. Önerilerde bulunun. Soruları cevaplayın. Sadece spam bağlantı yapmayın. Birkaç mesajın ardından veya forumun kuralları izin verdikten sonra imza listenize linkinizi ekleyin, ancak her virajda ve dönüşte insanları sitenize yönlendirmeye çalışmayın. Bunu yaparsanız sizin için iyi sonuç vermez.

Müşterilere ücretsiz bir ürün veya hizmet sunun.

Araştırmalar, insanların bir şey için bedelini ödemekten ziyade ücretsiz kabul etme olasılığının bulunduğunu doğrulamıştır. Peki neden müşterilerinize ücretsiz bir hizmet veya ürün sunmuyorsunuz? Belki 15 dakikalık ücretsiz bir danışma ya da vermek istediğiniz ürün veya hizmetin indirimini sunabilirsiniz. Her neyi teklif ederseniz, müşterinin iletişim bilgilerini kendinizden uzakta görebilmeniz için güvence altına aldığınızdan emin olun. Ücretsiz bir hizmet veriyorsanız, o müşterileri ücretli hizmetlerinize satmanız için bir fırsatınız var. İnsanlar, bir şeyler de özgürce kabul ettiklerinde size borçlu gibi hissetmek eğilimindedirler.

Yerel rehberler ve Google business gibi işletme giriş sitelerini kullanın.

Yerel bir işletmeyle işletiyorsanız ve yakındaki müşterilere coğrafi olarak belirli bir profesyonel hizmet sunmaya çalışıyorsanız, işletmenizi yerel rehberlerde listelemek için kayıt yaptırın. Google Business işletme bilgilerinizi listelemek ve doğrulamak, şirketinizin Google Haritalar görünümü, mağaza saatleri ve işletmenizle alakalı diğer bilgiler gibi genel bilgileri sağlayan özellikle güçlü bir yoldur. Bu bilgiyi doğru ve güncel tuttuğunuzdan emin olun. Bu bilgi doğru girildiğinde internette pazarlama tekniklerinden önemli ölçüde geri dönüşüm almayı da başarabilirsiniz.

SEO için web sitenizi optimize edin.

Açıkçası, alakalı anahtar kelimeler için sitenizin optimizasyonu, işletmenizi çevrimiçi olarak pazarlamanın önemli bir yönüdür. Ancak akılda tutulması gereken bir şey, işiniz yeni ise - iki yıldan daha eski değilse - çok az otorite veya içerik inşa ettiyseniz, en üstte yer almanız biraz zor olacak demektir. Amaç mükemmel içerik oluşturmak değil, aynı zamanda sitenizin optimize sağlamaktır. On-Page ve Off-Page SEO. Bu çok uzun bir tartışma haline gelebilir, ancak sitenizin hızı, mobil kullanılabilirlik, meta açıklamaları, bağlantı profili, okuma düzeyi, kaynaklardan alıntı, içerik kalitesi, anlayış ve benzeri konulara dikkat edin. Bu, bir sprintten ziyade bir maratona benzemektedir; bu nedenle, muazzam sonuçlar görmüyorsanız, kısa vadede cesaretini kırmayın.

Profesyonel bir konferansta veya bir web seminerinde konuşma yapın.

Alanında yetkili biriyseniz, neden profesyonel bir konferansta veya web seminerinden konuşmuyorsunuz? Elbette, TED videoları profesyonel konferanslar için ilk öneri olacaktır, ancak çevrimiçi olarak yapılan bir dizi başka konferans veya web seminerinden de konuşabilirdiniz. İnternette pazarlama söz konusu olduğunda, web seminerleri, oldukça etkileşimli bir kitleye neredeyse her şeyi satmak için en güçlü araçlardan biridir. Ve kitlenin ne kadar büyük olursa, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satma olasılığı da o kadar yüksek olur. Uzun vadede, bu kesinlikle şirketinize en çok merakı uyandırır ve zamanla daha fazla yetki vermenize izin verir.

Önemli şirket haberlerini veya etkinliklerini iletmek için basın bültenlerini kullanın.

Basın bültenleri size hemen medya kapsamı sağlayacak değil. Bazı medya profesyonelleri, Bir Raportör Yardımı veya PR Web gibi basın bülten sitelerini incelemek gibi kanalları kullanacaklardır, muhtemelen bir basın bültenini çıkartmak ile anında haber içeriği alamazsınız. Bununla birlikte, iyi yazılmış ve sağlıklı bir bağlantı profili olan bir basın açıklaması size SEO'yla marjinal olarak yardımcı olabilir. Ancak önemli şirket haberlerini veya daha sonra doğru PR yoluyla medya organlarını aktif olarak takip etmek için kullanabileceğiniz etkinlikleri iletebilmenizi sağlayabilir.

Kurumsal bir e-posta imzası oluşturun.

İşletmenizi internette pazarlayabilmenin en basit yollarından biri kurumsal bir e-posta imzası kullanmaktır. Firmanızın almış olabileceğiniz bağlantılarınızı ve potansiyel ödüllerinizi doğrudan e-posta imzanızın içine yerleştirin. Bu, işinizi, sizinle temas halindeyken günlük olarak güdülen insanlara pasif bir şekilde tanıtmanıza yardımcı olur. E-posta imzanıza sosyal medya bağlantılarını da eklemelisiniz.

Yüksek değerli müşterileri belirlemek ve pazarlamak için 80-20 kuralını uygulayın.

80-20 kuralı veya Pareto İlkesi , sonuçların yüzde 80'inin çabaların yüzde 20'sinden geldiğini belirtmektedir. Temel olarak, yaptığımız şeylerin sadece küçük bir kısmı aslında sonuç üretir. Bununla birlikte, bu, satışlarınızın yüzde 80'inin müşterilerinizin yüzde 20'sinden geldiğini bildiren satışlar için de geçerlidir. Hangi müşterilerin işletmeniz için en fazla gelir ürettiğini belirleyebiliyorsanız, diğer hizmet ve ürünler için ek teklifler ve indirimler göndererek satışlarınızı ölçeklendirin. Çevrimiçi pazarlamacılığınızı, oturum açmak için bir portal sistemi kullanıyorsanız veya çerezlerle takip edildiyse doğrudan bu müşterilere de ayrıcalıklar sunabilirsiniz.

Pinterest, Flickr, Tumblr ve Instagram'da ilgili hashtag'ları içeren fotoğraf ve videolar gönderin.

Pintrest , Flickr , Tumblr ve Instagram ilk akla gelen paylaşım yerleri. Hakkında yayınladığınız bilgileri doğru bir şekilde kategorize etmek ve endüstrideki diğer kişileri takip etmek için hashtag'larla birlikte göndermeniz gerekir. Bu anında satış veya hatta anlık trafik alacak bir internette pazarlama tekniği değildir. Zaman alabilir ama uğraşmaya değer. Değer kattığınız sürece ve yaptığınız iş konusunda tutkulu olduğunuz sürece, önümüzdeki aylar ve yıllar boyunca bu sitelerden iş takibi yapabilirsiniz. Başlangıçta kendinizi orada hissetmek için mümkün olduğunca yorum yapmaya, diğer kişilerin yayınlarını beğenmeye ve bu mesajlarla etkileşime girmeye dikkat edin.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.