Sosyal Medya Üzerinden Para Kazanmak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Hangi sosyal medyadan para kazanılır? Bu sorunun cevabı ve çok daha fazlası için yazımızı mutlaka okuyun.
Sosyal Medya Üzerinden Para Kazanmak İsteyenler İçin Tavsiyeler
14 dk
Son güncellenme: 01/10/2022
Tüm Başlıklar

Son yılların dilimizden düşmeyen tabirlerinden olan “sosyal medya” teknolojinin gelişimi ile birlikte hayatımıza giren kavramlar arasında yer alıyor. Önceleri sınırlı sayıda kullanıcısı olan sosyal medya platformlarının zaman içerisinde hem çeşitlendiği hem de kullanıcılarını bir çığ gibi artırdığı biliniyor. Özellikle Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarının kullanıcı sayısı, akıllı telefon kullananların sayısının artışı ile doğru orantılı bir artış gösteriyor. Hemen herkesin elinde bir akıllı telefonun olduğu günümüz toplumunda pek çok kişinin en az bir sosyal medya platformunda hesabı bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre ise günümüzde insanlar, günlük ortalama en az iki saatlerini sosyal medya platformlarında geçiriyorlar.  

Sosyal medyanın bu kadar popüler hale gelmesinin nedenleri arasında eş zamanlı olarak çift yönlü bilgi paylaşımını mümkün kılmasının yer aldığı kabul ediliyor. Kullanıcılar sosyal medyada yayınlanan bilgilere anında karşılık verebiliyorlar, destek olabiliyorlar ya da karşıt görüşler sunabiliyorlar. Sosyal medya platformlarına üye olan kişiler; arkadaş ekleyebiliyorlar, birbirlerini takip edebiliyorlar, gönderilerini beğenebiliyorlar ya da kaydedebiliyorlar. Böylece sosyal medya kullanıcıları birbirleri ile söz konusu platformlar üzerinden iletişim kurabiliyorlar. Ayrıca, sosyal medya platformlarının pek çok kullanıcının izlerini kaybetmiş oldukları eski arkadaşlarını bulmalarını sağladığı da biliniyor.

Sosyal medya sayesinde hayatımıza giren yeni kavramlar arasında sosyal medya fenomenleri de yer alıyor. Yüksek takipçi sayılı, yüksek etkileşimli ve oldukça popüler hesaplara sahip olan sosyal medya fenomenleri özellikle kazandıkları paralar ile de gündemi meşgul ediyorlar. Paylaşımları, hikayeleri ya da videoları ile takipçileri üzerindeki etkilerini nakde çevirmeyi başaran sosyal medya fenomenleri sosyal medyadan para kazanma fikrinin aslında ne kadar da mümkün olduğunun en güzel örnekleri olarak kabul ediliyorlar. Bunun sonucunda da eskiden akrabalarla, arkadaşlarla iletişim kurmak, ünlü isimleri takip etmek zaman zaman da yeni insanlarla tanışmak için kullanılan sosyal medya platformlarından para kazanma düşüncesi pek çok kişi tarafından merak edilen bir konu haline geliyor. Biz de bu yazımızda; sosyal medyadan üzerinden para kazanmak mümkün mü? sorusuna yanıt bulmaya çalışıyoruz.

Sosyal Medya Denilince Akla İlk Facebook Geliyor

Sosyal medya platformları arasında en eskilerden biri olan Facebook kullanıcı sayısı olarak da en popüler platformların başında geliyor. Doğal olarak bu kadar çok kullanıcıya hitap eden bir platformda da para kazandıran pek çok farklı alternatif bulunuyor.  

Öncelikle Facebook kullanıcıları herhangi bir blogları ya da internet siteleri varsa bunların tanıtımını yapabiliyorlar. Ya da affiliate marketing yapan kullanıcılar da tanıtımlarını Facebook üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. Affiliate marketing hedef sayfaları ile ilgili blog yazıları ya da açıklamalar yazarak Facebook aracılığı ile ulaştıkları okuyucularını ilgili siteyi ziyarete teşvik edebiliyorlar. Ve bu sayede de gelirlerini artırabiliyorlar. Tabii ki Facebook gibi büyük bir sosyal medya platformunun sağladığı para kazanma potansiyeli bu kadarla sınırlı kalmıyor. Bazı siteler Facebook ile işbirliği yaparak kullanıcıların para kazanmasına katkıda bulunabiliyor. Zazzle vasıtası ile My Merch Store uygulaması da bu kapsamda hizmet veriyor. Zazzle sayesinde kullanıcılar ücretsiz olarak herhangi bir ürün tasarlayabiliyorlar ve bu ürünü dizayn edebiliyorlar. Ardından bu ürünü Facebook sayfalarında paylaşarak satışa sunabiliyor ve gelir elde etmeye başlayabiliyorlar. Tasarım geçmişi olan kişiler, başka sanatçıların yaptığı ürünleri satmak isteyenler ya da kendi yaratıcılıklarını konuşturmak isteyenler tarafından bu yol sıklıkla tercih ediliyor. Ayrıca Cafe Press kullanarak online mağaza aracılığı ile de Facebook’tan satış yapabiliyorlar. Facebook’tan para kazanmanın yolları arasında Ether da yer alıyor. Ether aracılığı ile Facebook’larına bir uygulama ekleyen kişiler telefonları üzerinden insanlara tavsiyeler verebiliyorlar. Tavsiye vermek konusunda iyiyim diyorsanız siz de bu yolla para kazanmayı deneyebilirsiniz.

Tabii Facebook’tan para kazanmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken bazı temel kurallar bulunuyor. Bunları sizler için şu şekilde sıralayabiliyoruz:

⚠️ Öncelikle biraz çalışarak ve doğru bir yaklaşım tarzı sergileyerek Facebook aracılığı ile güvenli bir şekilde gelir elde edebileceğinizi unutmayın.

⚠️ Sosyal medyadan para kazanmak için başarılı bir plan yapın. Facebook’tan para kazanmak istiyorsanız; her gün ilginç linkler, görseller ve güncellemeler paylaşın. Bunu yaparken de niş araştırıp kaliteli içerikler seçin. Nişinizin anlaşılır olmasına dikkat edin. Hesabınızın dikkat çekmesi için düzenli olarak güncel ve bağlantılı içerikler paylaşmaya özen gösterin. Eğer hesabınız aracılığı ile bir ürünün pazarlamasını yapacaksanız ürününüzle ilgili linkleri de düzenli olarak paylaşın. İsterseniz bir başka Facebook hesabı açabilir ve kişisel Facebook hesabınızı ayırabilirsiniz. Bu hesabı da içeriklerinizi yayınlamak için kullanabilir, kişisel Facebook sayfanız aracılığı ile linklerinizi paylaşarak daha çok kişiye ulaşabilirsiniz.  

⚠️ Facebook’tan güvenilir şekilde para kazanmak için kalıcı işler yapmak gerekir. Bu nedenle kendinize bir çalışma programı hazırlayın. Takip edeceğiniz stratejiye göre yapacaklarınızı önceden planlayın. Facebook’ta bir pazarlama maliyeti olmadığından zaman ayırabildiğiniz kadar faaliyet gösterin. Ziyaretçi sayınızı artırmanın yolunun geniş kitlelere ulaşmak olduğunu göz ardı etmeyin. Arkadaşlık isteği gönderme konusunda agresif olun.  

⚠️ Affiliate marketing aracılığı ile para kazanmak için öncelikle kendinize uygun bir affiliate (satış ortaklığı) programı bulun. Bu programların işleyişi, bir ID ve pazarlama malzemesi verip daha sonra yapılan satışa göre komisyon ödenmesi şeklindedir. İnternet sitelerinin pek çoğunda bu tür programlar kullanılır. Bu programlara katılmak için herhangi bir ücret ödenmesi gerekli değildir. Bu nedenle birden fazla siteye üye olabilirsiniz. Tanınmış markalarla başlamak her zaman için daha avantajlı kabul edilir. Ayrıca, Amazon’da bulunan kimi rekabetçi satış ortaklığı programlarını inceleyin. Bu programların bazıları ürünler ile ilgili vermiş olduğunuz linklerin tıklanmasına karşılık bile ödeme yapar. Daha küçük programlar gün içinde daha az para kazandırsa da bunları ekleyerek programlarınızı çeşitlendirebilir, satış ortaklığından elde ettiğiniz geliri artırabilirsiniz. Bir satış ortaklığı programını seçin ve kendinize hesap açın. Hesap açmak genelde ilgili sitelerdeki formların doldurulması şeklindedir ve birkaç dakikanızı alır. Her affiliate marketing programı için ayrı bir Facebook hesabı açın. Böylece ulaştığınız kullanıcılar pek çok farklı reklam görmek zorunda kalmazlar ve her biri ilgi alanlarına göre olan sayfayı takip edebilir. Dahil olduğunuz programları kişisel Facebook hesabınızda tanıtın. Dahil olduğunuz her satış ortaklığı programı ile ilgili olarak günlük yayınlar yapn. Hesaplarınızı titiz bir şekilde yönetmeniz takipçi sayınızın artmasında etkili olacaktır. İnsanlar gönderilerinize tıklayıp ürünlerinizden aldıkça kazancınız da yükselecektir.

Youtube’dan Para Kazanmak Sandığınızdan Daha Kolay Olabilir mi?

Youtube da kendi ünlülerini yaratan sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Sayıları milyonları bulan takipçileri ile pek çok isim hem kazandıkları paralar ile dikkat çekiyor hem de pek çok kişinin Youtube kanalı açmak için ilk adımı atmalarına neden oluyorlar. Youtube kanalı açan kişiler belirli şartları sağlarlarsa videolarına Google reklamları ekleyebiliyor. Videoları izleyen kişiler bu reklamlara tıkladığında elde edilen gelirin belirli bir yüzdesi Google tarafından kanal sahibine ödeniyor. Tabii ki kazanılan para Youtube kanalınızı geliştirmek için gösterdiğiniz çaba ve harcadığınız emek ile doğru orantılı olarak artıyor. Eğer kanalınızda titizlikle tasarlanmış bir video stratejisini benimser ve düzenli olarak video yayınlarsanız tahmin edemeyeceğiniz kadar çok para kazanabilirsiniz. Youtube’dan para kazanmaya başlamak için vereceğimiz tavsiyelere göz atmanızı öneriyoruz.

⚠️ Youtube’dan para kazanmaya başlamanın birinci kuralı, Youtube’dan para kazanmaya odaklanmamaktır. Biraz kafanız karıştı değil mi? O zaman biraz daha açıklayalım. Kanalınızı açar açmaz büyük paralar kazanmayı beklemeyin. Çünkü üç beş video yükledikten sonra bunların bir anda popüler olması ve size büyük paralar kazandırması çok olası değildir. O nedenle ilk etapta para kazanmayı ikinci plana alın. Ve takip edilmeye değer bir Youtube kanalına sahip olmak için gereken temelleri atmaya öncelik verin. Kanalınıza mümkün olduğunca yüksek kaliteli içerikler ekleyin. Bu arada kanalınızı büyütmenin yollarını aramaya da devam edin.  

⚠️ Bir Youtube kanalınızın olması için ekipmana ihtiyacınız olduğu doğru, ancak en iyi ve en pahalı ekipmanları edinmeniz zorunlu değil. Telefonunun kamerası ile başarılı içerikler çeken Youtuber’lar olduğunu düşünürsek önemli olanın kendinize özgü içerikleri doğru şekilde yansıtmak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak kullandığınız ekipman ne olursa olsun görüntülerin net olmasına dikkat edin. Daha iyi bir görüntü kalitesi elde etmek için bir tripod ya da optik görüntü dengesi olan lensler kullanmayı deneyin. Ses kalitesinin yüksek olması gerektiğini de göz ardı etmeyin. Ses kalitesini artırmak için önlemler alın. Arka plandaki sesleri azaltmaya çalışın, eğer gerekli görürseniz sesinizin daha net duyulabilmesi için bir mikrofon kullanın.  

⚠️ Youtube kanalını büyütmek isteyen kişilerin özen göstermesi gereken konuların başında kanala düzenli olarak video yüklenmesi ve takipçileri ile etkileşim içerisinde olunması gelir. Video yükleme sıklığınızı kendinize göre belirleyin ancak bu konuda bir tutarlılığınız olsun ve takipçileriniz ne zaman yeni bir video yükleyeceğinizi bilsin.  

⚠️ Video fikrini kafanızda oluşturduğunuz andan kanalınıza yüklemeye hazır hale gelene dek olan tüm süreci planlayın. Araştırmalarınızı yapın, senaryonuzu oluşturun. Videonuzu a’dan z’ye hazır hale getirmenizin ne kadar zaman aldığını gözlemleyin. Sürecin her adımını planlamanızın kendinizi geliştirmeniz yolundaki en önemli adımlardan biri olduğunu unutmayın.

⚠️ Başarılı bir Youtube kanalına sahip olmanın en önemli etkenlerinden birinin tutarlılık olduğundan bahsetmiştik. Ancak tutarlılık denilince aklınıza yalnızca video yükleme sıklığınız gelmesin. Kanalınızda paylaştığınız içeriklerin tutarlılığı da başarınız üzerinde büyük ölçüde etkilidir. Özgün içerikler paylaşmak gerekli olsa da videoların tümüne bakıldığında hepsinin belli bir çizgiye sahip olması da önemlidir. Markanızın temelini oluşturmanız, benimsemeniz bu nedenle öncelikleriniz arasında bulunmalıdır.

⚠️ Videolarınızı Youtube kanalınızda yayınlamanın yanı sıra izleyicileriniz ile daha çok etkileşimde bulunabilmek için bir internet sitesi açın. Bir logo tasarlayın ve logonuzu her yerde kullanıp markanızla özdeşleşmesini sağlayın. Videolarınız için profesyonel bir intro hazırlayın. Daha profesyonel bir görünüme sahip olabilmesi için Youtube kanalınızı özelleştirin. Kanalınızda paylaştığınız içeriklerde telif hakkı ile korunan materyaller olmamasına özen gösterin. Telif hakkı ihlali Youtube kanalı olan kişilerin en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Bu kapsamda; görseller, grafikler, video klipler, işitsel öğeler ve logolar da yer alır.  

⚠️ Paylaşım yaptığınız sosyal medya platformu hangisi olursa olsun izleyicilerinizin duygularına hitap eden kaliteli içerikler üretin. Eğer izleyicilerinize bir şey öğretmek istiyorsanız içeriğinizi insanların bundan hareketle bir şeyleri nasıl yapabileceklerini öğrenecekleri şekilde hazırlayın. İnsanları güldürmek istiyorsanız eğlendirip gerçek dünyaya mola vermelerini sağlayacak kadar kaliteli içerikler paylaşın. Paylaştığınız içerikler ne olursa olsun izleyicilerinizin hayatında bir fark yaratmayı hedefleyin.  

⚠️ Şunu aklınızdan çıkarmayın videolarınız izlenmezse Youtube’dan para kazanamazsınız. Videolarınızı izletip para kazanmak istiyorsanız hedef kitlenize hitap edecek içerikler üretin. Çekerken eğleneceğiniz videolar hazırlayın.

⚠️ Youtube kanalınızdaki menü içerisinde Youtube’un yapmış olduğu analizler yer alır. Bu analizler aracılığı ile takipçilerinizin cinsiyeti, yaşı, konumları ve videoların izlenme süresi gibi detaylara kolayca ulaşılabilir. Hangi videonun kaç kişi tarafından, ortalama kaç dakika izlendiği ve izleyicilerin videolara hangi şekilde ulaştığı görülebilir. Bu şekilde kanaldan para kazanmaya başladıktan sonra tahmini gelir hesaplaması yapılması da mümkün olabilir. Ayrıca Youtube kanalı olan kişi bu analizler aracılığı ile videolarının hangisinin hedef kitlesine hitap ettiğini hangisinin etmediğini de gözlemleyebilir. Ürettiğiniz içeriğin doğru kitleye ulaşmadığını fark ederseniz gerekli değişiklikleri yapmaktan ve yeniliklere açık olmaktan çekinmeyin.

⚠️ Para kazanmak, daha çok izlenmek ve başarılı olmak için takipçilerinizle aranızda bir topluluk oluşturun ve onlara yakın olun. Özellikle yeni başladığınız dönemlerde mümkün olduğunca aldığınız her yoruma yorum yapın. Takipçilerinizi sohbete davet edin. Videolarınızla ilgili beğendikleri ve beğenmedikleri şeyleri paylaşmalarını isteyin. Diğer Youtuber’ların videolarını izleyin, beğenin, yorumda bulunun. Böylece başka kitlelere de ulaşabilir ve yeni takipçi kazanabilirsiniz.

⚠️ Youtube için içerik üretmek ve bunlardan para kazanmaya başlamak aslında yatırım yapmak gibidir. Videolarınızı çekmek için zaman ve enerji harcarsınız. Çok şanslı değilseniz yıldızınızı hemen parlatamayabilirsiniz. Bu nedenle kanalınıza yatırım yapmak için istekli olun. Yeni kurulmuş olan ve daha çok gelişmesi gereken bir kanalın takipçi sayısının artması için bolca video yüklenmesine ve zamana ihtiyacı olduğunu göz ardı etmeyin. Videolarınızı sistematik olarak yükleyin. Aralarında belirli bir süre olmasına özen gösterin.  

⚠️ İçerikleriniz ne kadar çok kişiye ulaşırsa o kadar çok para kazanırsınız. O yüzden diğer sosyal medya hesaplarınız aracılığı ile de Youtube videolarınızı daha çok kişiye ulaştırmayı deneyin.

Youtube Kanalınızı Açtınız, Peki Nasıl Para Kazanacaksınız?

Youtube’a attığınız içeriklerden para kazanmak istiyorsanız öncelikle kanalınızın para kazanma özelliğini aktive edin. Youtube kanalınıza giriş yaptıktan sonra Ayarlar seçeneğinden İçerik Stüdyosu’na girin. Sol tarafta açılan menüden Kanal / Durum ve Özellikler’i seçin ve para kazanma özelliğini etkinleştirin. Ardından Youtube İş Ortağı Programı Şartları’nı okuyup kabul edin. Bu aşamayı tamamladıktan sonra Google’un reklam ağına dahil olabilmek için Google Adsense hesabı oluşturun. Youtube’a video yükleyen, 1000 takipçi ve 4000 saat izlenme rakamına ulaşan herkes Google Adsense ‘e kaydolabiliyor. Bu aşamayı da tamamladıktan sonra videolarınıza reklam ekleyebilir, takipçileriniz reklamları izledikçe Google’dan ödeme almaya başlayabilirsiniz.  

Google Adsense’in Youtube’a video yükleyen kişilere para ödemesi için en az 100 USD ödeme almaya hak kazanılması gerekiyor. Bir ay sonunda bu rakama ulaşılamadığı durumlarda kazanç bir sonraki aya aktarılır.  

Youtube kanalınızdan para kazanabilmeniz için Google reklamlarından bahsettik. Ancak Youtube’un karlı bir kazanç kapısı olmasını sağlayacak tek alternatif bu değil tabii ki! Kanalınızın artması ve bir takipçi kitlenizin oluşması ile birlikte insanların sizin markanız altındaki ürünleri alma konusunda ne kadar istekli olduğunu fark edeceksiniz. Kıyafet, oyuncak, kırtasiye ürünleri, kahve bardakları ya da aklınıza gelen her hangi bir ürün hem markanızın bilinirliğini artırır hem de para kazanmanızı sağlar.  

Ayrıca; kanalınız büyüdükçe; yani takipçi sayınız, izlenmeleriniz ve etkileşiminiz arttıkça Youtube kanalınıza reklam vermek isteyen markaların sizinle iletişim kurmaya başladığını göreceksiniz. Sponsorlu içerikler çekmek Youtube kanalını büyütmenin ve para kazanmanın en karlı yollarından biridir. Sponsorluk yoluyla elde edilen gelirden Youtube’a da pay ödenmesi gerekli değildir. Bu nedenle kanalınızın gücünü fark eden markalardan gelen sponsorlu çalışma tekliflerini değerlendirebilirsiniz. Böylece hem gayet iyi meblağlar kazanabilir hem kanalınızı büyütebilirsiniz. Tabii bu noktada iş birliği yaptığınız marka ile kanalınız arasındaki uyumu da göz önünde bulundurmanızı ve ne olursa olsun kendi prestijinizi zedeleyebilecek çalışmalarda yer almamanızı öneririz.

Youtube’dan para kazanma yollarından birisi de satış ortaklığı programlarına dahil olmaktır. Satış ortaklığı kapsamında videolarınızda herhangi bir ürüne yer verirsiniz, ardından videonun altına ürünün linkini ekler ve her satıştan belirli bir oranda gelir elde edersiniz. Amazon Associates bilinirliği en yüksek satış ortaklığı programlarından biridir.

Instagram Da Kendi Ünlülerini Yaratan Sosyal Medya Platformlarından Biri  

Instagram’ın hayatımıza yeni girdiği dönemleri hatırlıyor musunuz? Yalnızca fotoğraf paylaşımı yaptığımız bir sosyal medya platformuydu. Ancak Vine uygulamasının çıkması ve burada 7 saniyelik videolar paylaşılması aslında Instagram için de dönüm noktası oldu. Instagram bu videoların ne kadar ilgi gördüğünü fark edince 15 saniyelik videolar eklenmesine izin verecek şekilde işlevselliğini geliştirdi. Eklenen bu özellik ise bir süre sonra online olarak para kazananların ve kazanmak isteyenlerin en etkin kullandığı pazarlama araçlarından biri haline geldi.  

Pek çok farklı şekilde para kazanma imkânı sunan Instagram aracılığı ile para kazanmak isteyen kişilerin hesaplarının bazı özelliklere sahip olması çok önemlidir. Eğer Instagram üzerinden para kazanmak istiyorsanız öncelikle takipçi kitlenizi organik yollarla genişletin. Instagram’da takipçi artırmaya yönelik kimi uygulamalar ve takipçi satın alınması gibi yöntemler bulunsa da önemli olan takipçilerinizin aktif ve hedef kitleniz ile uyumlu olmasıdır. Doğru hedef kitleye ulaşamadıktan sonra takipçi sayınızın milyonlar olması bile herhangi bir anlam ifade etmez. Ayrıca Instagram bot olarak adlandırılan ve organik olmayan bu takipçilere sahip hesapları tespit edebilen bir algoritmaya sahip olduğundan bu tür hesapların kapatıldığı da biliniyor.

Instagram hesabınızda paylaştığınız görüntülerin ve videoların takipçi kitlenizle uyumlu olmasına özen gösterin. Paylaştığınız görüntülerle ve videolarla hedef kitlenizi kendinize çekin. Üyelik davetinde bulunmak için kendinize özel kişisel bir mesaj hazırlayın.  

Instagram aracılığı ile ürün satarak para kazanacaksanız fiziksel ürün mü yoksa dijital ürün mü satacağınıza karar verin. Eğer bayanların ağırlıkta olduğu bir takipçi kitleniz varsa kıyafet, kozmetik, takı veya sağlık ürünleri satışı yapmayı düşünebilirsiniz. Ürünlerinizin tanıtıcı resimlerini ve vidolarını paylaşın. İlgiyi artırmak ve daha geniş kitlelere de ulaşabilmek için uygun hashtagleri kullanın. Eğer ürünlerinizi alan müşterilerinizden gelen geri bildirimler varsa bunları takipçileriniz ile paylaşın.  

Satış ortaklığı programları Instagram üzerinden para kazanmak isteyen pek çok kişi tarafından tercih edilen yöntemlerdendir. Dahil olduğunuz satış ortaklığı programındaki ürünler ile ilgili linkeri Instagram hesabınızda paylaşabilir ve böylece gelirinizi artırabilirsiniz. Bunun için doğru takipçi kitlesine sahip olmanız ve bu kitleye ürünleri satmanız için reklam yapmanız yeterlidir.

Instagram kullanıcılara sunulduğu günden bu yana son derece hızlı büyüme gösteren sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Ve Instagram fenomenleri olarak adlandırılan kişilerle iş birliği yapmak isteyen pek çok marka bulunuyor. Markalar kendilerine uygun hedef kitlelere sahip bu kişilerin takipçileri üzerindeki etkilerini kullanmak, ürünlerini paylaşmalarını sağlamak ve bu yolla markalarına katkıda bulunabilmek adına kendilerine para ödüyorlar. Peki bir marka hangi Instagram kullanıcılarına reklam yapmaları için para ödemeyi tercih ediyor?  

Öncelikle Instagram fenomenlerinin etkisinin farkında olan markalar bu kişilerin takipçi kitlelerini önemsiyorlar. Ve paylaştıkları gönderiler sayesinde takipçilerinin kendi markalarının ürünlerini almasını istiyorlar. Instagram kullanmakta olduğu algoritma sayesinde paylaşılan gönderileri daha yakından takip eden kullanıcıların sayfasında gösteriyor. Bu nedenle gönderilerin doğru zaman diliminde paylaşılması ve doğru etiketlerin kullanılması büyük önem taşıyor ve diğer sosyal medya platformlarına oranla daha hızlı bir organik büyüme sağlanmasında etkili oluyor. Bir ürünün satılını ya da reklamını yapacak olan kişilerin ikna kabiliyetine sahip olması ve takipçilerinin tavsiyeleri üzerine harekete geçtiği bir “Influencer” olması da gerekiyor.  

Eğer Instagram üzerinden para kazanmayı amaçlıyorsanız ancak beğenileriniz ve yorumlarınız yeterli değilse sadık bir takipçi kitlesi edinmek için biraz daha çalışmanız gerektiğini hatırlatalım. Bu aşamada düzenli olarak paylaşım yapmanızı, yorumlara ve mesajlara dönüş yapmanızı açıkçası takipçilerinizle etkileşiminizi artırmanız gerekir. Kendinize bir etiket belirleyebilir, takipçilerinizden sizin paylaşımlarınız ile ilgili gönderiler yaptıklarında bu etiketleri kullanmalarını isteyebilirsiniz. Takipçilerinizin markanıza ilişkin oluşturduğu gönderiler markanızın ve sizin kişisel profilinizin güvenilirliğinin ve takipçilerinizin sadakatinin artmasında oldukça etkilidir.

Gönderilerinizi paylaşırken kullanacağınız etiketleri titizlikle seçin. Etiketlerinizi gönderinizle ilgili ve çok kullanılan etiketler arasından seçin. Instagram kullanıcılarının paylaştığı gönderileri artık haber akışı sayfasında kronolojik olarak göstermiyor. Ve kötü ya da diğer bir deyişle doğru kitleye ulaşmayan içerikteki gönderiler haber akışlarında yer alamıyor. Bu nedenle potansiyel rakipleriniz arasından sıyrılmak ve takipçilerinizin dikkatlerini çekecek paylaşımlar yapmak için Instagram’ın görsel bir platform olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bulanık, sıkıcı ya da düşük kaliteli fotoğrafları paylaşmayın. Kullanıcıların ilgisini çekecek orijinal fotoğraflar kullanın. Videoların görsel iletişim açısından zengin içerikler barındırdığını göz ardı etmeyin. Instagram hesabınızın hızlı bir şekilde büyümesi için diğer influencerlar ile iletişim kurup onların sosyal medya hesaplarının gücünden de yararlanın. Bunun için karşılıklı olarak shoutout yani kendi hesaplarınızda birbirinizin profillerini tanıtabilirsiniz. Ya da büyük takipçi profillerine sahip profillerden sizin profilinizi ya da ürünlerinizi tanıtmaları için reklam satın alabilirsiniz.  

Instagram’da sponsorlu içerik paylaşıp markalarla çalışmanın son derece kazançlı bir yöntem olduğunu fark eden kişiler genellikle bu şekilde devam etmeyi tercih ediyorlar. Bunun için siz de birlikte çalışmak istediğiniz firmaların size ulaşmasını sağlayacak ve ilgilerini çekecek paylaşımlar yapabilirsiniz. Yüksek kaliteli içerikler kullanabilir, doğru etiketler ile ilgili markanın hedef kitlesine hitap edebilirsiniz. Ancak para kazanmak için ürünlerine inanmadığınız markaların sponsorluğunu almamaya ve çok fazla sponsorlu içerik paylaşmamaya dikkat etmenizi öneriyoruz. Aksi takdirde takipçilerinizin güvenini kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.  

Instagram Aracılığı İle Para Kazanmak İsteyen Influencerlar İçin Pazarlama Platformları

Instagram üzerinden para kazanmak isteyen ancak bunun için markaların kendilerine ulaşmasını beklemektense kendileri harekete geçmeyi tercih edenlerin yararlanabileceği bazı pazarlama platformları bulunuyor.

Tribe hem IOS hem de Android uygulaması sayesinde influencerlar ile markalar arasında bir köprü görevi görüyor. Influicity de 3 milyondan fazla İnfluencerı içeren veri tabanı ile en büyük platformlar arasında yer alıyor. Bu platformu kullanmaya başlamak için kişisel bilgileri ve hedef kitleyi içeren kısa bir form doldurulması gerekiyor. Profili oluşturan kullanıcılar markaların oluşturduğu teklifleri görebiliyor ve markalar ile işbirliği yapmak için adım atabiliyorlar.  

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.