Salonda spor yapan kadınlar
Hero Images / Getty Images

Spor giyim bayilikleri, spor malzemeleri bayilikleri ve elbette spor salonları bayilikleri iş kurmak isteyen girişimciler tarafından karlı iş fikirleri arasında değerlendiriliyor. Spor bayilikleri alındığında sağlıklı yaşamak isteyen milyonlarca kişi bir anda potansiyel müşteriye dönüşüyor. Son yıllarda sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşama ve fit olma çabalarının artması spor bayilikleri özelinde de fark yaratıyor. Bu yazımızda spor bayilikleri veren 5 firma ve bayilik şartları özelinde detaylı bilgi bulabilirsiniz.

1. Portakal Spor Bayilik

Kadınlara yönelik spor salonları birer birer nüfusu yoğun mahallelerde ve işlek caddelerde yerini buluyor. Egzersiz yapmak, sosyalleşmek, daha fit ve zinde bir vücuda kavuşmak isteyen kadınlar spor salonlarına gitmeyi tercih ediyor. Sektördeki bu ilgi kadınlara yönelik spor salonları markalarının da artmasına neden oluyor. B-Fit markasından sonra Portakal Spor da kadınlara yönelik hizmetleri ve kadın girişimcileri desteklemesiyle adından söz ettiriyor. Portakal Spor bayilik almak isteyen kadınların belirli bir eğitime sahip olması, insan ilişkilerinde başarılı olması ve spor yapmanın öneminin farkında olması isteniyor. Minimum 120 metrekarelik bir işletmenin bulunmasını isteyen Portakal Spor 50 metrekarelik alanın egzersiz için; geri kalan kısmın ise soyunma odası, duş, tuvalet, vitamin var ve dinlenme bölümü için ayrılmasını bekliyor. Portakal Spor bayilik almak giriş ücreti 25 bin TL olarak belirleniyor ve girişimcilerden şube açıldıktan 4 ay sonra aylık 300 TL royalty fee ödemesi isteniyor.

2. Provitanya Sporcu Gıdaları Bayilik

Sporcu gıdaları sporcu beslenmesinin önemli bir parçası olarak yorumlanıyor. Protein ve aminoasit takviyeleri ile sporcular hedeflerine daha kolay ve sağlıklı bir şekilde ulaşabiliyor. 35’i aşkın markanın ürünlerini tedarik eden Provitanya hem toptan sporcu gıdası satışı gerçekleştiriyor hem de spor bayilikleri veren firmalar arasında faaliyetleri girişimcilere karlılığı yüksek bir alternatif sunuyor. Provitanya bayilik bütçesi seçilen işletmenin konumuna ve alanına bağlı olarak ortalama 150 bin TL’lik bir yatırım sermayesi gerektiriyor. Provitanya sporcu gıdaları bayilikleri alan girişimcilerin minimum 50 metrekarelik alana sahip bir işletme bulması da isteniyor. Provitanya bayilik alındıktan sonra firma girişimcileri eğitim, personel, bölge koruması, yer seçimi, reklam ve pazarlama gibi destek kalemlerinde de yalnız bırakmıyor.

3. As Spor Bayilik

Spor ürünleri bayilikleri dendiğinde akla ilk gelen firmalar arasında yer alan As Spor 1996 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürüyor. 2006 yılında Tryon markası ile kendi spor aksesuarlarını ithal etmeye başlayan firma basketbol ağlarından ciritlere, çekiçlerden tenis toplarına, dambıl standından voleybol topuna, el bilekliklerinden ağırlık kemerlerine birçok spor ürününü tüketicilerle buluşturuyor. Spor bayilikleri alarak iş kurmak isteyen, As Spor ürünlerinin satış hakkına sahip olmayı tercih eden, kurumsal bir markanın gücüyle faaliyetlerine başlamayı hedefleyen girişimciler As Spor bayileri arasında yer alabilirler. As Spor bayilik şartları ile ilgili detaylı bilgi edinmek için firmanın yetkilileri ile görüşülmesi gerekir.

4. Fit4less Bayilik

Kanada’da uygun fiyatlarla spor yapma olanağı sunarak hedef kitlesini giderek genişleten Fit4less bayilik veren spor salonları arasında yer alıyor. Spor yapmak isteyenlere 50 TL gibi makul bir ücretle aylık spor salonuna yazılma olanağı tanıyan firma Türkiye pazarına iddialı bir giriş yapıyor. Yatırım bedeli 500 bin TL – 1 milyon TL arasında değişen firmanın girişimcilere yer seçimi, bölge koruması, eğitim, iş planı hazırlama, tedarik hizmeti gibi alanlarda destek verdiği biliniyor. Siz de spor salonu bayilikleri arasından seçim yapmayı düşünüyorsanız ve başlangıç için yeterli sermayeye sahipseniz fit4less bayilik şartları ile ilgili yetkililerle görüşme gerçekleştirebilirsiniz.

5. Nike Bayilik

Dünyanın en büyük spor malzemeleri ve spor giyim ürünleri markaları arasında yer alan Nike franchise veriyor. İşlek caddelerde, prestijli noktalarda ya da AVM’lerde en az 200 metrekare kapalı alana sahip bir mağaza bulunmasını, mağazada en az 5 satış personeli istihdam edilmesini, mağazanın Nike kriterlerine göre dizayn edilmesini ve satış yetkilisi görevlendirilmesini isteyen firmanın yatırım bedelleri ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor. Nike bayilik alarak en karlı spor bayilikleri açmak isteyenlerin Nike yetkilileri ile iletişime geçmesi gerekiyor.