Anadolu Merinos Koyunu Özellikleri ve Yetiştirme

  Anadolu Merinos Koyunu

  Anadolu Merinos Koyunu
  Anadolu Merinos Koyunu

  Yayılma Alanı: İç Anadolu Bölgesi’nin batı kısımları
  Verim Yönü: Kombine, et ve yapağı
  Genel Tanımı: Alman Yapağı Et Merinosu ile Akkaramanın melezlenmesiyle Polatlı ve Altınova Tarım İşletmelerinde elde edilmiştir. Bu merinos tipi % 75-80 Alman Yapağı Et Merinosu genotipi taşır. Baş uzunluğu ve genişliği orta, dudaklar kalın, kulaklar yatay ve geniş, boyun kısa ve kalın, vücut iri, geniş, derin ve uzun, butlar dolgun ve etli, bacaklar uzun ve kuvvetlidir. Renk beyazdır. Başın yüz kısmı ile bacakların alt kısımları çıplaktır. İnce, birörnek, 60-64 S yapağılıdır. Erkek ve dişiler genelde boynuzsuzdur. Kuyruk yağsız, ince ve kısadır. Anadolu Merinos Koyunu

  Irka Özgü Ayırıcı Özellikler: İç Anadolu Bölgesi şartlarına adapte olmuştur. Değişik çevre şartlarına adaptasyon yeteneği yüksektir. Yürüme yeteneği, sürü ve analık içgüdüsü iyidir.

  Anadolu Merinos Koyunu Yetiştirme

  Yetiştirme Koşulları: İç Anadolu’nun az engebeli ve yetersiz mera şartları ile karasal iklimine uyum sağlamıştır. Bununla birlikte bakım besleme ve barındırma koşulları nispeten iyi olan işletmelerde başarılı bir şekilde yetiştirilmektedir. Barınaklar genellikle meraya yakın yerlere inşa edilmektedir. Karlı dönemlerde ağılda barındırılır. Meranın durumuna ve mevsime göre ek yemleme yapılmaktadır.

  Anadolu Merinos Koyunu Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri

  Anadolu Merinos Koyunu Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri
  Anadolu Merinos Koyunu Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri

  1 YORUM

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here