Antika Mağazası

Antika Mağazası veya online antikacılık işi güzel para kazandıran bir iş fikridir. Antika arabalar, Antika eşyalar, Antika radyolar, Antika telefonlar ve Antika saatler piyasada sürekli rağbet görmektedir. Antika işine bir mağaza açarak başlayabilir veya bu işi online olarak yapabilirsiniz. Bu yazımızda antika maliyetlerinden ve antika pazarlama ipuçlarına kadar bir antika işinin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler öğrenebilirsiniz.
Antika işini alışveriş merkezindeki bir stantta, el sanatları fuarlarında, bit pazarlarında ya da kendi standınızda tek başına yapabilirsiniz. Farklı olarakta internetten çevrimiçi satışlar yaparak bu işten para kazanabilirsiniz. Antika Mağazası açmaya karar verirseniz sürekli yeni ürünler tedarik etmeniz, hızlı ve karlı bir şekilde yeniden satış yapmaya çalışmanız gerekecektir. Antika satıcıların çoğu antika mobilyalar, antika arabalar, antika saatler, radyolar vintage mücevher gibi belirli bir antika alanında uzmanlaşmıştır.

Antika işi kimin için uygun?

Antika işi araştırmaya ve öğrenmeye meraklı kişiler tarafından daha çok tercih edilir. Aynı zamanda bu işi ev hanımları, emekliler, kamu veya özel sektörde çalışanlarda yapabilir. Sıfırdan bu işe başlamak isteyenlerin ise öncelikle antika sektörünü takip etmeleri ve antikalar hakkında bilgiler öğrenmeleri gereklidir. Antika biriktirmek için sermayeniz olması ve bunları mağazadan veya internetten satabilecek kadar becerileriniz olması gerekir. Antika işi diğer bilinen iş fikirlerinden ayrı olarak tutkuyla yapılacak bir iştir.

Bir antika mağazasında neler olur?

Büyük bir alışveriş merkezinde küçük bir stand bulundurun veya bir antika mağazası işletiyor olun günlük olarak şunları yapmanız gerekir.
1-Diğer antika mağazalarında yeni parçalar için alışveriş yapın, bit pazarları, emlak satışları ve ikinci el mağazaları ziyaret edin.
2-Oyuncaklar, sanat, güzel mobilyalar ve merak gibi uzmanlık alanınızla ilgili geniş bir bilgi birikimine sahip olun.
3-Trendler değiştikçe, popüler ve cazip olana göre eşyalarınızı pazarlayın.
4-Ürününüzü, satın alma fiyatınızın üzerinde bir kâr elde ederken hızla hareket edecek şekilde fiyatlandırın.
5-Alışveriş yapanları çekmek için reklamlar verin.
6-Gelen ve giden öğeleri takip etmek için defterleri / elektronik tabloları koruyun
7-Raflarınızda çok uzun süre kalan envanteri işaretleyin
8-Satış yapmak için ilgili müşterilerle pazarlık yapmayı öğrenin.
9-Alışveriş yapan müşteriler için her zaman yeni envantere sahip olduğunuzdan emin olmak için diğer antikacılar ile takas yapın

Antika işinde hedef pazar nedir?

En değerli müşteriniz, benzersiz ve kaliteli ürünler için ürünlerinize değer veren kişilerdir. Antika mağazalarından düzenli olarak satın alan müşteriler, kaliteli satış ve personelin yanı sıra kaliteli bir showroom üzerinden dekorasyona ve şıklığa değer vermektedir. Müşteriler pazarlık yaparak başka kimsenin sahip olamayacağı bir tarih parçasına sahip olduklarını hissetmek isterler. Antika işinde müşteriler genellikle orta yaş ve üstü kadınlardır. Ayrıca orta yaş ve üstü erkeklerde bu işe önem vermektedir. Hedef pazarın maddi gelir boyutu iyidir. Antika satın almak ve biriktirmek için değerinin üzerinde para vermeyi kabul ederler. Türkiye’de şu anda 30 binin üzerinde antika satış ilanları bulunmaktadır. Bu ilanlar genelde sahibinden ve Facebook Antika sayfalarında yer alır. Bazı antikacılar anlık online satışlar ile Facebook üzerinden satış yapmaktadır.

Bir antika dükkanı nasıl para kazanıyor?

Antika Soba

Antika işinin sahibi olarak ister iş yeriniz olsun ister online mağazanız olsun sürekli olarak yeni ürünler satın almanız ve bunları daha yüksek bir fiyata yeniden satarak kar elde etmeniz gerekir. Envanterinizi hızlı ve sık sık çevirirseniz daha başarılı olursunuz. Büyük pahalı ürünlere göz atabilir, gelir akışınızı yavaşlatabilir ve alışveriş yapanlar ile sık sık iletişim kurabilirsiniz. Antika’da kar oranı belirsizdir. Bu belirsizliğe rağmen aynı zamanda karlar çok yüksekte olabilir. Örneğin yakın zamanda antika soba satan bir arkadaşımız sobayı 20 liraya alıp Letgo üzerinden 1000 liraya satmıştır. Aynı kişi eski bir çok ürünü hurda toplayıcılarından alıp çok yüksek kar oranları ile internet ortamından satmıştır. Bu işi yapan arkadaşımız ilk önce 1 ay evlerden, tanıdıklarından, hurdacılardan ve bit pazarlarından antikaları topluyor ve bakımlarını yapıyor. Belli bir süre antika topladıktan sonra yoğun bir cadde de sadece arabasının arkasında akşam 8 den sonra 2 saat içerisinde 600 liralık bir satış yapıyor. Satış yaptığı ürünlerin toplamı 5 tane. Müşterileri ise genelde yaşlı kadınlar ve bir de orta yaşlı bir adam. 2 saat sonra bugünlük bu kadar yeter diye satışı kapatıyor. Bu anlattığımız kişinin asıl mesleği metal sektöründe ama ilgi alanı antikacılık yani bu işi zevk için yapıyor.
Antika

Antika dükkanlarına bakarsanız da ciroları çok yüksek olan antikacılarda var çok az olanda. Bu genelde antika dükkanının lokasyonuna, dükkan sahibinin müşteriler ile ilgilenmesine ve ürünleri düzgün anlatabilmesine göre değişiyor. Bir günde bir antika dükkanı 20-30 bin lirada kazanabilir bu parayı bir ayda da kazanabilir. Bu yüzden net bir rakam vermek zordur. Ama antika işinde en önemli olan sadık bir antika grubu ile sık iletişimde olmanızdan geçer.

Antika işinin büyüme potansiyeli nedir?

Genişletme kabiliyetine sahip olan antika işi, iş dünyasında ilişki kurma becerisine sahip bir kişi tarafından işletilmelidir. Müşterilerinizin ve rakiplerinizin isimlerini, sayılarını ve tercihlerini biriktirdiğinizde, belirli müşterilere ürün satın almaya başlayabilirsiniz. Kişisel alışveriş yapan bir kişi olduğunuzda, öğeleriniz ve hizmetiniz için bir prim ödeyebilirsiniz. Zamanla, müşteri tabanınızı daha da genişletmeye hazır diğer kişileri işe almaya başladığınızda daha büyük bir mağazaya açabilirsiniz. Müşteriler sizden belirli bir öğeyi aramaya başladığında, işletmenizi genişletme yoluna girmeniz gerekir.
Başarılı bir antika mağazası oluşturmanıza yardımcı olacak bazı beceri ve deneyimler nelerdir?
1- Bilinen imalatçıları, üretim tarihlerini, nadir ve değerli bir parçayı oluşturan özel alanınız hakkında ansiklopedik bilgiler edinin.
2- Antika pazarında popüler ürünlerin nabzını tutunr ve buna göre envanterinizi düzenleyin.
3- En karlı öğelerinizi vurgulayan çarpıcı ve çekici görüntüler / ilanlar oluşturun.
4- Temel muhasebe becerileri edinin.
5- Dostane ve ulaşılabilir bir tavır ile tüm müşterilerinizle sohbet etme kabiliyeti edinin.
6- Yeni ürün için en düşük fiyatı elde etmek için diğer bayilerle kalıcı ilişkiler kurma yeteneğini öğrenin.
7- İnternet erişimini genişletmek ve satışları arttırmak için kullanmaya istekli olun.
8- Antika ürünlerinizin yeni sahiplerine tek parça halinde ulaştıklarından emin olmak için değerli eşyaların nasıl paketlenip nakledileceğini bilin.

Antika işi yapmanın maliyeti nedir?

Yarı zamanlı olarak bir satıcı olmak isterseniz nispeten ucuz ürünler ile ticaretin keyfini çıkarırsınız. Bu düşük maliyetli bir iş başlangıç olabilir. En azından çevrimiçi bir mağaza ile (Sahibinden veya Letgo) işe başlayabilirsiniz. İlk yatırımınız için sadece bir kaç bin lira kullanarak antika ürünleri alabilir ve bir hafta sonu gayreti olarak ilanlar verebilirsiniz.
Antika mağazası açmak için ise daha büyük bir sermaye gerekir. 100 bin lira üzeri bir rakamla güzel bir lokasyonda dekorasyon yaptırmanız gerekir. Ürünlerinizin bir kısmı antika taklitlerinden oluşacağı ve ucuz olacağı için başlangıç için 20-30 bin liralık ürünler almanız gerekir. Orjinal antikalar için antika toplayıcıları ile irtibata geçebilirsiniz. İlan sitelerinde antika satanların bir çoğunda çok fazla ürün bulunabilir. Sıkı bir pazarlık ile toplu alımlar yapabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirden çıkıp anadolu ve doğu illerinde ki antikacılardan da toplu alımlar yapabilirsiniz. Kısaca başlangıcı 50 bin lira ile de yapabilirsiniz 500 bin lira ile de yapabilirsiniz. Bu sizin işi ne kadar iyi yaptığınızla ilgilidir. Eğer antika müşterilerini toplama yöntemlerinizi geliştirirseniz ve satışlarınız devamlı olursa bu iş sayesinde hem çok para kazanabilir hem de değerli bir müşteri çevresi edinebilirsiniz.

Antika bir mağaza nasıl tanıtılır ve pazarlanır?

Bulunduğunuz yeri akıllıca seçin. Ayak trafiği olmayan bir alışveriş merkezinde ucuz bir stant kiralamak net sıfır satış sebebidir. Görünürlüğünüzü artırmak için popüler arama kelimelerini kullanarak çevrimiçi mağazalarınız için açıklama oluşturmanın değerini öğrenin. Adanmış bir hayran kitlesi oluşturacağınız bit pazarlarında veya el sanatları fuarlarında düzenli olarak bulunun. Antika işini internette yapacaksanız sosyal medyayı etkin kullanmayı ve reklam yapmayı öğrenmeniz gerekir. Antika işini mağaza kurarak yaparsanız da bu reklamları kullanabilirsiniz bunlara ilave olarak şirketlerin kullandığı diğer reklam yöntemlerini de uygulamalısınız.
Müşterilerin geri gelmesi nasıl sağlanır?
Müşterileriniz istediklerini aldıklarında sizden daha sonra da alışveriş yapabilirler ve mağazanıza başka ürünler için geri dönerler. Mevcut müşterilere hitap eden görüntüler oluşturmak için antika işinde ve pop kültüründeki trendleri takip edin. Her zaman makul fiyat ve pazarlık yapmaya istekli olun.

Antikaları nasıl ücretlendirebilirsiniz?

Fiyatlandırma ürünlerinizin kalitesine bağlıdır. Her biri 10 liralık basit koleksiyon ürünleri de satabilirsiniz veya özel bir kurum için için 5.000 liralık büyük bir aynada bulundurabilirsiniz. Pazar eğilimleri, fiyatlandırma yapınızı her zaman belirler. Antika işinde fiyatların serbest olmasının nedeni antikaların eski ve az bulunan ürünlerden oluşmasından kaynaklanır. Örneğin eski bir singer dikiş makinesi yılına ve durumuna göre 1000 lirada olabilir 50 bin lirada olabilir. Bu dengeyi anlamak için bu konuda ki tüm ilanları incelemeli ve bu işin uzmanlarına danışmalısınız. Aynı şekilde eski bir antika radyo 50 liraya satılır ama çalışan ve çok bakımlı olan eski bir radyo 2000 liraya da satılabilir. Bu fiyatlandırmaları anlamanızın en iyi olu antika ilanlarında antikaların değerlerini araştırmanızdan geçmektedir.
Sonuç olarak antika işi para kazandıran bir iştir. Bu işte sabırlı olmak ve öğrenmek için zaman harcamanız gerekir. Diğer tüketici ürünlerinden antika ürünleri çok farklıdır ve daha çok ilgi gerektirir. Antika işinde tarih bilgisi ve tarihteki kullanıcılar hakkında bilgiler edinmeniz işinizi kolaylaştırır. Bu işi ister ek gelir olarak düşünün isterseniz tam zamanlı olarak düşünün her ikisinde de işinizi doğru ve bilinçli olarak yaparsanız çok iyi kazanmanız mümkündür.