Ayakkabı Mağazası Nasıl Açılır ve Ne kadar Kazandırır

Ayakkabı ipuçlarından bu işi yapan işletmecilerin tavsiyesine kadar bir ayakkabı mağazasının açılmasında nelerin önemli olduğunu makalemizden öğrenin ve fikirler edinin.
Ayakkabı Mağazası Nasıl Açılır ve Ne kadar Kazandırır
5 dk
Son güncellenme: 20/12/2019
Tüm Başlıklar

Ayakkabı mağazasını açmak ve bu işe başlamak ancak doğru bilgilerle kolay olabilir. Başlangıç maliyetlerinden işletme maliyetleri ve gereksinimlerine kadar, ayakkabı ipuçlarından bu işi yapan işletmecilerin tavsiyesine kadar bir ayakkabı mağazasının açılmasında nelerin önemli olduğunu makalemizden öğrenin ve fikirler edinin. Ayakkabı mağazaları; ayakkabı, sandalet, bot ve benzeri ürünleri satmaktadır. Ayakkabı temizleyici, ayakkabı çekecekleri, ayakkabı bağcıkları, ayakkabılar için ortopedik tabanlar, çorap, kemer, cüzdan, çanta ve saat gibi diğer aksesuarları da satabilirler. Ayakkabı mağazaları bu ürünler ile birlikte setler oluşturarak ta müşterilerine uygun fiyatlarla mükemmel bir ürün yelpazesi sunabilirler. Ayakkabı mağazası açmak için girişimcilerin önünde çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bunlar Ayakkabıda Bayilik Veren Firmalar, toptan ürünlerinin satışını yapacağınız markaların anlaşmaları ve kendi oluşturacağınız bir toptan tedarik zinciri ile size en uygun olacak seçenekten biri ile ayakkabı dükkanınızı açabilir ve işinize başlayabilirsiniz.

Ayakkabı mağazası işi hangi girişimciler için uygun?

Ayakkabı işi moda seven her girişimci için harika bir iş olabilir. Perakendecilik tecrübesi olan bir girişimci ayakkabı ve konfeksiyon mağazalarını en kolay işletecek kişiler arasındadır. Çanta ve mücevher gibi aksesuar işleriyle uğraşan girişimcilerde ayakkabı işini heyecan verici bulabilirler ve yönetimini rahatlıkla yapabilir. Başarılı bir ayakkabı mağazası işletmesinin fiyatlandırma, pazarlama ve yönetim gibi konularda da iyi olması gerekir. Kısaca bu alanda iş kurmak isteyen bir girişimci; Tasarım gibi konularda yada indirimli ayakkabılar gibi alanlarda iyi bir göze ve pazarlık yeteneğine sahip olmalıdır.

Ayakkabı mağazasında sıradan bir günde neler yapılır?

Ayakkabı mağazası sahibi, ayakkabılarını kendisi satıyor ise dükkan içindeki ve dışındaki organize işlerinde daha mı verimli olabildiğine bakması gerekir. Bir perakende işletmecisi olarak, ayakkabı dükkanı sahibinin stok hazırlaması, mağazayı temizlemesi, çalışanları yönetmesi ve ürünlerini pazarlaması gibi işleri yapması gerekir. Sıradan bir günde ayakkabı mağazası sahibi, müşterilerin tercih ettikleri tarz ürünleri bulmalarında yardımcı olur. Bir çok ayakkabı mağazası çalışanı bu işleri yapmakta sizden daha yetenekli olabilir. Bırakın tüm bu işleri onlar yapsın... siz sadece oturduğunuz yerden gözlemleyin ve diğer yapacağınız işlere odaklanın. 

Ayakkabı Mağazası Mağazanın idaresinin sonunda, ayakkabı dükkanı sahibi işlemleri yapacak, pazarlama kampanyaları üzerinde çalışacak, masrafları hesaplayacak ve mağazanın kârını mümkün olduğunca artırmaya çalışacaktır. Bir çok ayakkabı mağazası e-ticaret dünyasına uzanıyor, bu yüzden internet uzmanlığına sahip olmak kesinlikle sizin için çok faydalı olacaktır.

Ayakkabı Mağazasında hedef pazar nedir?

En iyi müşteriler tabi ki sizden alışveriş yapanlardır. Ayakkabılarda bulunan serilerin bozulması ve satın alınmayan ayakkabılar için yapılan her izlenim önemlidir. Ayakkabı mağazası müşterileri gelip giderken botlarda, spor ayakkabılarda veya ayakkabı bakım ürünlerinde yapılacak olan yer değişikliği ve kampanya ibarelerinin düzenlemesi bu konu için çok karlı olabilirler. İndirim ürünlerini mağazalarınızda genişletmek iyi bir fikirdir. Çoğu zaman, ayakkabı mağazaları “giyim pazarlaması” taktiklerini kullanacak ve diğer giyim mağazalarından müşteriler kazanacaktır.

Ayakkabı mağazası nasıl para kazanır?

Ayakkabı mağazaları ayakkabı, ayakkabı aksesuarları, ayakkabı bakım ürünleri ve diğer ürünleri satarak para kazanır. Bazı ayakkabı mağazaları ayakkabı temizleme, bakım ve onarım gibi hizmetleri bünyesinde sunabilir, ancak bu tür hizmetler oldukça nadirdir.

Ayakkabı mağazası için büyüme potansiyeli nedir?

Ayakkabı mağazalarının görünmeyen kahramanları olarak çalışacak olan yerel tedarikçilerin görsel yeterlilik seviyesinin üstünde tasarladığı ve üretimini yaptığı ayakkabılar ile çok fazla büyüme potansiyeline sahiptir. Yüksek moda algısı ile harmanlanan ayakkabı pazarı ve sektörü, görsellik bakımından açık olduğu için... ayakkabı mağazası nadir, ilginç veya inanılmaz derecede güvenilir sağlam ayakkabı sunar salar çok uluslu bir sağlayıcı olabilirler. Bu anlattığımız iş tabi ki zaman ve fedakarlık isteyecek; Ayakkabı mağazası sahipleri kendilerini rekabetten ayırmak için bir meblağ ödemeleri gerekecek. Belli bir ayakkabı türünde uzmanlaşan mağaza sahipleri bunun için stok sunma durumunda kalacaklar.

Ayakkabı mağazası işine nereden başlamak gerekir?

Başarılı ayakkabı mağazası oluşturmanıza yardımcı olacak bazı öneriler ve deneyimler nelerdir? Başarılı ayakkabı mağazası sahipleri, pazarlama ve satış için keskin bir akla ve göze sahiptir. Onlar rekabetçi fiyatlar ile toptan ayakkabı satın almakta oldukça iyidirler. Bir ayakkabı markasının kurallarına uymak daha kolay gelebilir ve bu şekilde bir işletme ile mağaza yönetimi çok daha kolay olacaktır. Eğer endüstri kurallarına uyarak bir mağaza açıp kendi markanızla büyümek istiyorsanız çok fedakarlık yapmanız gerekir ve enerji bakımından iyi düzeyde olduğunuzu tartmanızı öneririm. Çünkü; işiniz ters gider ise bu işletme mağazaları sizden ekonomik anlamda güç ve kararlılık isteyebilir.

Ayakkabı mağazasının açılmasıyla ilgili maliyetler nelerdir?

Ayakkabı mağazasının başlangıç maliyetleri ağır olabilir. İlk franchising ücretlerinde giriş bedeli olarak 10.000 $ gibi ödeme yapmanızı isteyen markalar olabilir. Büyük açılış pazarlaması markalara göre değişmekle birlikte yaklaşık 200.000 tl - 1.000.000 tl ye mal olabilir. Eğer küçük bir dükkan ve dükkan envanteri ile bu işe girmeyi düşünüyorsanız 70.000 tl gibi bir maliyet karşınıza çıkar.Bu harcamaların çoğu yüksektir, çünkü ayakkabılar çok paraya mal olabilir. Mağaza başlangıç maliyetleri için yaklaşık 2,500 tl evrak, yakıt, temizlik gibi giderleriniz vardır. En yüksek noktada açılacak bir ayakkabı mağazasının genel maliyetleri, hizmet depoları, profesyonel ücretler, bilgisayar sistemleri ve iş lisansları dikkate alındığında 1 milyon tl ye ulaşabilir. Ama para konuşur misali, siz sadece anahtarınızı alır işinizin başına geçersiniz.

Ayakkabı mağazası açmak yada ayakkabı satışı yapmak için bazı ipuçları

Bağımsız bir satıcı olarak başlayın. Ayakkabı markalarına başlamak için diğer markalarla çalışmak zor olabilir. Mümkünse, e-ticaret pazarına girin. Mağazanızın itibarı ile birlikte aşırı doymuş bir bölgede değilse satışınız ile orantılı büyüyecektir. Yada butik pazara girin ve özel ayakkabılardan, yüksek fiyatlı ayakkabı seçenekleri ile gelir düzeyi yüksek müşterilere ulaşım sağlayıp ürünlerinizi sunun.

Ayakkabı mağazası nasıl tanıtılır ve pazarlanır?

Online pazar. Facebook, Twitter ve Instagram, giyim ve ayakkabı satıcıları için en iyi sanal pazarlardır. Bir e-ticaret platformu aracılığıyla indirimler sunun ve yeni müşteriler çekin. Yerel moda satıcıları ile ağ kurun ve müşterilerinize birbirinizi önerip destekleyin.

Müşterilerin geri gelmesi nasıl sağlanır?

Müşterilerinize iyi fiyatlı, güvenilir ayakkabılar sunuyorsanız mağazanızın itibarı artacaktır. Müşterileri korumak için iadeleri iyi organize etmeniz gerekir. Ayakkabı alışverişi sırasında iade nadir görülen bir durumdur ama daima müşteri memnuniyetinin ilk sıralarında görülür.

Ekip ne zaman ve nasıl kurulmalı

Mümkünse hemen bir ekip kurun. Açılışta ayakkabı mağazalarında en az bir ila iki çalışan olmalıdır. Küçük bir ekiple bir takım oluşturarak mağazanızın işlemlerinin özenle ve hızlı bir şekilde yapıldığından emin olabilirsiniz. Uzun geçmişe sahip ayakkabı mağazaları genellikle gelişir, çünkü inanılmaz derecede yetenekli çalışanlara sahip olurlar. Bir mağaza yönetirken, her türlü müşteri etkileşimine yani memnuniyetine odaklandığınızdan emin olun. Ayakkabı alışverişi uzun bir süreç olabilir, bu yüzden çalışanların mümkün olduğunca sabırlı olması ve çok satış yaparken alıcının isteklerini yerine getirmek için çabalamalıdır.

Müşteriler için ayakkabıları ne kadar ücretlendirebilirsiniz?

Müşteriler, bir çift güzel ayakkabı bağı için 10 tl ücret ödeyebilirler. Ortalama ayakkabılar 80 tl ye satılabiliyor, ancak fiyatlar büyük ölçüde değişiklikler gösteriyor.

Ayakkabı mağazası için devam eden masraflar nelerdir?

Kira, bir ayakkabı mağazası sahibi olarak, çalışanlarınıza pozisyonlarına bağlı olarak ödeme. Ek maliyetler, yıllık net satışlarınızın yüzde 1 gibi olabilir. Ve diğer giderler, kamu şeklinde özetlenebilir... Buda yıllık 75.000 tl ye kadar ( lokasyon ve mağaza büyüklüğüne göre çok değişken ) devam eden masraflar arasında gideriniz olabilir.

Bir ayakkabı mağazası ne kadar kazanç sağlayabilir?

Ortalama bir ayakkabı mağazası, satış için yaklaşık 851.076 tl 'lik bir kazanç sağlayarak, sahibi için 127.336 tl' lik bir kâr elde ediyor. Ayakkabı mağazaları, yaklaşık yüzde 40 ile büyük bir yatırım getirisi sunuyor. Ayakkabı mağazası sahibi olarak, yüksek kar sağlamak için fiyatlandırmayı iyi yönetmeniz gerekir.

İşletmenizi nasıl daha karlı hale getirebilirsiniz?

Çeşitlendirmek veya uzmanlaşmak için para ödüyor. Bir ayakkabı mağazası işletmesi açarken, popüler markaları araştırın. Popülerlik seviyelerine ulaştıktan sonra, müşterilerinizin tercih ettiği ayakkabılar için size ulaştığından emin olun. Örneğin, kışlık bot satma konusunda uzmanlaşmış olabilirsiniz yada spor ayakkabılarda. Ayrıca çevirim içi bir mağaza kurmalısınız. E-ticaret inanılmaz derecede etkilidir ve en başarılı ayakkabı mağazaları online satış portallarına sahiptir. Müşteri hizmetlerine öncelik verin ve nakliye işlemini ekonomik hale getirin. Dijital pazarda genişleyerek karınızı büyük ölçüde artırabilirsiniz. E-ticaret konusunda gerçekten iyiyseniz, tamamen çevirim içi bir mağaza bile yapabilirsiniz.

Bu içeriği oylayın
4.50, 2 Oy
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.