Kapalı Trambolin Parkı Nasıl Açılır ve Nasıl Para Kazanır

Kapalı trambolin parkı açmak isteyenler için eksiksiz bir liste Nasıl açılır? Ne kadar yatırım gerekir ve potansiyel para kazanma imkanı nedir?
Kapalı Trambolin Parkı Nasıl Açılır ve Nasıl Para Kazanır
7 dk
Son güncellenme: 20/12/2019
Tüm Başlıklar

Kapalı trambolin parkını açmak ve başlamak için kılavuzumuz, bu işin sizin için iyi bir seçenek olup olmadığı hakkında karar vermenize yardımcı olacak tüm önemli bilgileri kapsamaktadır. Bir kapalı trambolin parkı sahibinin, tipik hedef pazarın, büyüme potansiyelinin, başlangıç maliyetlerinin, yasal değerlendirmelerin ve daha fazlası için... parkın günlük faaliyetleri hakkında bilgi edinmek isteyenler için kapalı trambolin parkı nasıl açılır konusunu inceleyebilirsiniz. 

Kapalı trambolin parkı 2000 Yaz Olimpiyatları'nda trambolin resmi olarak Olimpik bir spor oldu. O zamandan beri, trambolin sporu hızla büyüdü ve böylece kapalı trambolin endüstrisine dönüştü. 2011 yılında Amerika'da sadece 35 ve 45 arası olan kapalı trambolin parkı işletmesi vardı. Bugün kapalı trambolin parkı işletenlerin Amerika Birleşik Devletleri'nde 500'den fazla parkı var. Bu da ev dışı eğlence sektörünün en hızlı büyüyen hizmetlerinden biri olan kapalı trambolin parkını öne çıkarıyor. Avm gibi kapalı mekânlara olan talebin artmaya devam etmesiyle birlikte kapalı trambolin parkı hizmetininde büyümesi bekleniyor. Tabi kapalı trambolin parkları işinin yaz için kalabalık parklara da kurulmayacağı anlamına gelmiyor.

Kapalı trambolin parkı işi kimin için uygundur?

İnsanları seven, macerayı ve eğlenmeyi seven herkes, kapalı bir trambolin parkı işletmesi için uygun kişi olabilir. Bu işletmeler misafirlere kapalı ortamda yüksek uçuş maceraları ve eğlenceli aktiviteler vaad ediyor. İşletme sahipleri genellikle kapalı bir trambolin parkı işletmesinin işe başlangıç ??maliyetlerinin yüksek olabileceğinden, büyük miktarlarda olan yatırım maliyetine, iyi kredi veya finansal sermaye sağlayabilen bir iş ortağına sahip olmaları gerekiyor.

Kapalı trambolin parkında sıradan bir günde yapılması gereken işler ne olur?

Sıradan bir günde, işletme sahibi konuklarını ağırlayacak, trambolinlerin tadını nasıl çıkaracağını ve konukların isteklerini nasıl karşılayacağını açıklayacaktır. Ayrıca, bu görevler çalışanlar tarafından da yapılabilir. Konuklara ikramların sunulmasına yardımcı olabilir, herhangi bir planlanmış taraf için hazırlık yapabilir ve tesisi temizleyebilir. Konuklarla etkileşimde bulunumadığında ise işletme sahibi zamanını; planlama ve çalışanlarını yönetme-yönlendirme, ekipmanı inceleme-onarma ve işini pazarlama konularında harcayacaktır.

Hedef pazar nedir ve kimlerdir?

Kapalı bir trambolin parkı işletmesinin 'ideal müşterileri aktif çocukları olan ve orta gelirli bir ailedir. Trambolinler, çocuklar için eğlenirken bir yandan da enerjiyi atmak için eğlenceli ve etkili bir yoldur. Asgari ücret ve üzeri maaş geliri olan bir aile çocuklarını trambolin parkına getirebilir.

Kapalı trambolin parkı nasıl para kazanıyor?

Kapalı trambolin parkı işletmesi, belirli bir miktarda atlama zamanı için ücret talep ederek para kazanan işletmelerdir. Birçoğu, ayrıca; kiralık/satılık ekipman (örneğin özel atlama çorapları) ve içecekleri işletmesinde bulunduruyor ve bu ürünleri satıyor.

Kapalı trambolin parkının büyüme potansiyeli nedir?

Çoğu kapalı trambolin parkı işletmesi tek bir şehre hizmet vermektedir. En az bir trambolin parkının bulunduğu bölgelere çocuk potansiyeline göre 2. bir kapalı trambolin parkı açılabilir, o zaman rekabet sert olabilir ama anlaşmalı işler ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Bununla birlikte, hiç olmayan şehirlerde, kapalı bir trambolin parkı işi, ev dışı eğlence endüstrisinde benzersiz bir niş oluşturabilir. Şehrin her yerinden gelen insanlar, trambolin parkına gitmeye istekli olabilir, çünkü farklı bir şey ve bu insanlara cazip gelecektir.

Başarılı bir kapalı trambolin parkına sahip olmanıza yardımcı olacak bazı beceri ve deneyimler nelerdir?

Kapalı trambolin parkı işletme sahipleri, trambolin parkını açmadan önce herhangi bir özel eğitime ihtiyaç duymazlar, ancak güçlü iletişim becerilerine (güvenlik protokollerini açık şekilde açıklamak için), iyi müşteri hizmetleri yeteneklerine ve iyi derecede genel iş becerilerine sahip olmalıdırlar. Bu alanların herhangi birinde kendini geliştirmek isteyen işletme sahipleri, yerel toplum halk eğitim merkezlerinde ilgili bir seminere veya sınıfa katılmak isteyebilir. Gerekli olmasa da, işletme sahipleri sertifikalı servis teknisyeni olmak isteyebilir. Bir servis teknisyeni olarak sertifika almak, işletme sahiplerinin bakım maliyetlerini düşük tutmasına yardımcı olabilir, zira trambolinlerin kendilerine ihtiyacı olan çok sayıda bakımını gerçekleştirebilecekleri gibi. Bölgeler arası Trambolin Parklarını işletme sahibi bu edindiği bilgiler ile satış ve kurulumunu yaparak eğitim verebilir.

Kapalı trambolin parkının açılışında ne gibi maliyetler gerekir?

Bir kapalı trambolin parkı işinin açılışıyla ilgili maliyetler genellikle yüksektir. Başlangıç ??fiyatı düşük ama yedili rakamlarda ortaya çıkmaktadır, çünkü trambolin parkları genellikle özel olarak inşa edilmeleri gerekebilir. Tamamen elimine edilemese de, işletme sahiplerinin satın alma maliyetlerini biraz azaltmak için atabilecekleri iki adım vardır. İlk olarak, işletme sahipleri birden çok yükleniciden teklif almalıdır. İşletme sahipleri kapalı trambolin parklarında uzmanlaşan birkaç müteahhitle iletişime geçmeli ve bir teklif sunmalarını istemelidir. Birden fazla teklif almak sadece farklı yüklenicilerin iş için ne ücret alacağını göstermekle kalmaz, aynı zamanda işletme sahibinin dikkate alması gereken çeşitli tasarımlara da sahiptir. Bir tasarım diğerlerinden daha basit olabilir ve bu nedenle önemli ölçüde daha ucuza kaçılmış bir işletme olabilir. İkincisi, işletme sahipleri geniş bir alana sahip arazi-yer arayabilirler. Geniş, açık bir alana sahip bir yeri seçmek, yıkılan duvarlar, sayaçlar veya halihazırda mevcut olan diğer yapılarla ilişkili maliyetleri azaltacaktır. İyi yerler olarak belirlenebilecek bazı binalar eski sanayi binaları ve eski besihaneler olabilir. Her ikisi de çok açık alanı bulunan sahalarda ve genellikle düşük kiralanan alanlardadır. Kırsal ya da endüstriyel alanlarda bulunabilecek olsalar bile, müşteriler, şehrin dışında bulunan bir trambolin parkına giderken, yolun biraz arkasında olsa bile, müşterileriniz için benzersiz bir iş olanağı sunacakları olağandır.

Franchise ile kendi markanızı düşünür müsünüz?

Kapalı trambolin parklarının franchise işletmesini ve kurulumunu yapan firmalar ülkemizde mevcut değil ama bu işin üretimini yapan firmalar Türkiye kurulmaya başladı, sıfırdan başlamak yerine kanıtlanmış bir model kullanmayı tercih eden girişimciler için iyi bir seçenek olabilir. Trambolin parkı franchise biraz daha yüksek başlangıç maliyetleri içebilir ama bu daha az kontrol ve hızlı bilgi ile zamandan tasarruf anlamına gelir; kaliteli bir franchise, başlangıç ve sürekli destek, pazarlama yardımı ve marka tanımı gibi büyük avantajlar sağlar. Bir kapalı trambolin parkı açmak için franchise bedeli genellikle 1.000.000 - 3.000.000 arası bir meblağ gerektirebilir. Ülkemizde olmayan fakat Amerika'da bu işleri yapan bazı firmalardan sizlere örnek vermek isterim. Sky Zone gibi daha büyük kapalı trambolin parkı franchise'leri daha pahalıya mal olurken, Rockin 'Jump gibi daha fazla niş favori genellikle düşük işletme maliyetlerine sahiptir.

Kapalı trambolin parkına başlamak için ipuçları?

Kapalı bir trambolin parkı tasarlarken, alanın sadece yüzde 50 ila 55'i trambolinlere ayrılmalıdır. Trambolin alanın dışında kullanılan alanın yaklaşık yarısından fazlasını ayrılmak hoş bir alan, satış standı ve oturma için bolca alan sağlar. Ayrıca, bir işletmenin gelecekte genişlemesine ve başka bir eğlence seçeneği eklemesine (başka bir yer açmak zorunda kalmadan) de olanak tanır.

Kapalı trambolin parkı nasıl tanıtılır ve pazarlanır?

Trambolin parkı işletmesi, müşteri segmentasyonu yoluyla kaç potansiyel müşterinin ilgisini çekebilir ki bu da gün ve hafta boyunca farklı demografiklere yönelik farklı etkinlikleri planlamayı içersin. Örneğin, bir trambolin parkı sabah fitness sınıfı, öğleden sonra fitness sınıfı, okul sonrası çocuk kulübü ve akşam değişik spor branşlarından bir lig sunabilir. Hedef kitlenin zaman harcadığı yerlerde her sınıf, kulüp veya lig tanıtılmalıdır. Kütüphaneler, sağlık kulüpleri, parklar, rekreasyon merkezleri, kahvehaneler ve benzer organizasyonlar, bir trambolin parkının sınıf, kulüp veya lig hakkında broşür hazırlamasına izin vermeye istekli olabilir.

Müşterilerin geri gelmesi nasıl sağlanır?

Bu sınıflar, kulüpler ve ligler, bir kerelik misafirlikleri harici tekrar eden müşterilere dönüştürmeye yardımcı olabilir, çünkü etkinlikler birden fazla oturum için kayıt olmalarını teşvik eder. Yine de, bir defada birkaç seansa kayıt olmak için bir trambolin parkına gitmemiş potansiyel müşterilere ulaşmak çok zor olabilir. Kapının dışındaki yeni müşterileri kazanmak için, bir trambolin parkında gerçekten yeni deneyimler sunulmalıdır. Trambolin el topu ve basketbol, çoğu insanın en az bir kez yapmayı düşüneceği iki eğlenceli ve eşsiz spordur.

Bir ekip kurmak

Kapalı trambolin parkı işletmelerinin büyük tesisleri vardır ve uzun saatler boyunca açık olduğundan, çoğu işletme sahibi işin en başından en az birkaç çalışanı işe alır. Giriş seviyesinde olan çalışanları, ilk geldiklerinde konuklara yardımcı olabilir, konuklara ikramlar sunabilir ve eğlenceli etkinlikler düzenleyebilir. Sonunda, diğer özelliklere sahip başarılı bir trambolin parkının, 35 ila 40 çalışanı olabilir.

Müşterileri ne kadar ücretlendirebilirsiniz?

Kapalı trambolin parkı işletmeleri genellikle saatte 20 TL civarında bir zıplama süresi almaktadırlar. Fiyatlar yüksek kiralanan alanlarda biraz daha yüksek ve daha az nüfuslu bölgelerde biraz daha düşük olabilir.

Kapalı trambolin parkı işletmesi için devam eden masraflar nelerdir?

Bir kapalı trambolin park işi için devam eden en büyük masraflar, birlikte yüzde 20 ila 25 arasında olması gereken, brüt gelirlerin yüzde 15 ila 20'si, işçilik maliyetleri arasında olması gereken kira ve ortak alan bakımlarıdır. Yemek servis etmeyen trambolin parkları genellikle iş gücü maliyetlerini yüzde 20'ye yaklaştırırken, gıdaya sahip olanlar işletmelerin ise bu oranı yüzde 25'e yaklaşıyor. Sigorta genellikle brüt gelirlerin yüzde 6 ila 7'sini oluşturur. Diğer devam eden harcamalar arasında pazarlama maliyetleri, trambolin onarım maliyetleri ve yardımcı programlar bulunmaktadır.

Bir kapalı trambolin parkı ne kadar kar edebilir?

Kapalı trambolin parkı için işe başlangıç maliyeti yüksek iken, bu işletmelerin kar potansiyeli de oldukça yüksektir. California'daki bir trambolin parkı, 2 milyon dolar brüt gelir ve yüzde 39'luk bir kâr marjına sahiptir ve bu da yıllık 780.000 $ 'lık kar anlamına gelmektedir. New Jersey'de de yeni bir parkı hizmete açan işletme sahibi, yüzde 25'lik bir kar marjı bekliyor.

İşletmenizi nasıl daha karlı hale getirebilirsiniz?

Kapalı trambolin parkı işi için, verilebilecek tavizler ve diğer eğlence biçimlerini ekleyerek karlılığını artırabilir. Sadece trambolin odaklı bir aile eğlence mekanı işletmesi olarak trambolinler alınmış bir tesise dönüştürmek, parkta eğlenen müşterilerinizin zamanını ikiye katlayabilir ve geliri yılda 1 milyon kadar artırabilirsiniz.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.