Dondurma Salonu Nasıl Açılır

Dondurma Salonu Nasıl Açılır
6 dk
Son güncellenme: 20/12/2019
Tüm Başlıklar
Dondurma salonunu açmak ve güzel paralar kazanmak isteyenler, dondurma dükkanı işine daha başlamadan önce doğru bilgilerle yola çıkar ise kolay bir şekilde çok para kazanabilirler. Dondurma dükkanı açma konumuz, güzel bir salon nasıl açılır ve işletilir üzerine yazılmış olup, içeriğinde sizlere anlatacağımız bazı başlıklar şu şekildedir; Başlangıç maliyetlerinden - işletme için lazım olacak olan gereksinimlere, pazarlama ipuçlarından - dondurma dükkanı sahiplerinin tavsiyelerine kadar dondurma salonu açmada nelerin gerekli olduğunu makalemizden öğrenin, pekiştirin yada görmediğiniz ayrıntıların farklı bilgilerini edinin. Dondurma salonu açarken uygulayacağınız ve belkide dikkate bile almadığınız ince ayrıntılı işler sizi başarıya taşıyacaktır. Dondurma salonu

Dondurma Salonu işi kimin için uygun?

Sıcak yaz gününün en sevilen lezzetlerinden bir tanesi olan dondurmayı yemeyenlerin sayısı oldukça azdır. İster kendi markanızın adına ister başka bir markanın adı altında hizmet vermeye hazır olun, mutlaka sevilen yada tadı çok güzel ve sevilecek olduğunu düşündüğünüz bir markayı müşterilere sunmayı planlamış olun. Hepimiz bir dondurma dükkanına ilk girdiğimizde, çeşitli lezzetleri tadan insanların yüzlerindeki neşeyi ve gülümsemeyi görmek isteriz. Çalıma saatleri uzun olabilir ama insanların severek tükettiği dondurmayı yemek için salonunuzda bir araya geldiğini görmek buna değecektir.

Dondurma salonunda sıradan bir gün boyunca neler olur?

Dondurma Çeşitleri Günlük aktiviteleriniz, tabi ki; tasarladığınız dondurma dükkanının türüne ve personelinizin ne kadar büyük olduğuna bağlı olacaktır. Hazır dondurma satıyorsanız, gününüz teslimatların yerleştirilmesi ve kabul edilmesini ve tüm envanterin tamamen stoklanmasını sağlamak için harcanacaktır. Eğer tesiste dondurma yapılacaksa, günün büyük bölümü bu tatlı ikramların yapımı için geçirilecektir. Dondurma Salonunu Franchise ile açtıysanız, franchise sahipleri, satış ve raporlama işlemlerinden sonra bilgileri ana ofise iletme görevlerini yapacaktır. Dondurma salonları için olmazsa olmazların başında gelecek olan temizlik ve hijyen işleri nede oldukça fazla vakit ayrılması gerekmektedir. Açtığınız salon türü ne olursa olsun, dükkanda müşterilerinizi tanıyın. Sevdikleri yada hoşlanmadıkları şeyleri öğrenerek/anlayarak daha başarılı bir işletme sahibi olacaksınız.

Yer Seçimi yapmak ve hedef pazarı bulmak

Birçok müşteri lezzetli yapılmış dondurmayı özel bir muamele olarak görür ve onda dürüst bir işletme intibası oluşturur. Sadık müşterilerin kaybını önlemek için tutarlı yapılmış dondurma kalitesi çok önemlidir. Ayrıca bu müşterinizin çevresinde yapacağı reklamlar ile size kazandıracağı yeni müşteriler olacaktır. İyi kazanmak istiyorsanız... mutlaka! Sürekli insan akışının olduğu kalabalık, trafik yoğunluğuna sahip bir yer seçimi yapın. Mümkünse bulmuş olduğunuz işlek noktanın yakınında bir okulun bulunması sizin için önemli bir artı olacaktır.

Dondurma salonu nasıl para kazanıyor?

Çoğu dondurma dükkanında dondurma kepçe ile külaha servis edilir. Standart sunum seçenekleri arasında; bardak, kap ve kağıt helva arasına dondurma seçenekleride vardır. Birçok salon, müşterilerine sunumunu güzelleştirmek ve özelleştirmek adına çeşitli soslar ile tatlı dokunuşlar yapar. Mesela; yaz aylarının güzel taze meyveleri ile kaplarda sunumunu yaptığınız dondurmaların üstüne çikolata sosu eşliğinde tek çilek veya kiraz koyarak extra süsleyebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri dondurma endüstrisinin mevsimsel olmasıdır. Yaz aylarında gelirinizin büyük bir kısmı kasanızdaki varlığı oluşturulacak, ama kış aylarında ise müşterileriniz seyrek olacağı için kasa dengenizi iyi koordine etmeniz gereklidir. 2007 yılında arkadaşımla birlikte, satışını yaptığımız soft dondurma makinesini Sakarya'da isteyen bir firma, makineyi satın almadan önce soft dondurma makinesinin performansını görmek istedi. Arkadaşımla makineyi ( az, orta ve çok yoğunluk derecesi ) az yoğunlukta insan geçişinin olduğu bir noktada 3 gün kadar beraber işletmiştik. Dondurma fiyatları o zaman 50 kuruş 75 kuruş ve 1 tl aralığında idi. Günlük ciromuz 170 tl ile 247 tl arasında olmuştu ve kar marjı yüzde 60-70 idi. Bizim işimiz sadece makinenin performansını göstermek olduğundan, çeşitli süs, standt ve özel sos işlerine girmemiştik. Sadece marketlerde bulunan 2 çeşit sos ile külahta ve kapta dondurma satışını yapmıştık. Ama siz, çok ilgi çekici bir stand tasarımı ve daha güzel lokasyonlarda bulunan bir dondurmacı açarsanız, bugünün fiyatları ve kar marjı ile verdiğim küçük örnekten yola çıkarak bir hesap yaparsanız, çok iyi paralar kazanabileceğinizi göreceksiniz.

Dondurma salonunun büyüme potansiyeli nedir?

Birçok dükkan sahibi mevsimsel tercihleri göz önünde bulundurarak salonlarını küçük tutar. Daha büyük bir vizyona sahip olan işletmeciler ise tipik olarak bir franchise ile ortak olurlar. Kendiniz için bir ismi marka yaparsanız, franchise işinizi başlatmak ve büyütmek sizin için uygun bir seçenektir. Yada şehrinizde bulunan güzel lokasyonlarda şubeleşebilirsiniz.

Dondurma salonunu işine başlamak

Başarılı dondurma salonu açmanıza yardımcı olacak bazı detaylar ve deneyimler nelerdir? Başarılı bir girişimci gibi iş fikirli ve piyasada rekabetçi olmalısınız. Ayrıca, kişiler arası becerileriniz güçlü ve müşterilerinizin zevklerini ayrıca tercihlerini tanımak ve tanımlamak olmalıdır. Müşteri ilişkileriniz çok güçlü olursa hedefinize emin adımlarla gidersiniz. Dondurma salonunun başarısı, ürünlerin kalitesi ve tadıyla doğru orantılı olarak tanımlanır. Ev yapımı dondurma; iş planınızın bir parçasıysa şayet sosların, meyvelerin, baharatların ve yiyeceklerin birbirini tamamladığını anlamak yada ölçümlemek konusunda iyi bir eğitim almalısınız.

Dondurma salonunun açılmasıyla ilgili maliyetler nelerdir?

Normal olarak, çok fazla yaya trafiği olan bir lokasyon boyunca sıralanmış benzer işletmelerle taşan bir noktada dondurma salonu açmak istemezsiniz. İşletmenizin diğer işletmelerle kapsamına bağlı olarak 200-250 metre kadar bir mesafe gerekir. Kira, ayda 1.800 tl 3.000 tl kadar olan herhangi bir yerde çalışabilirsiniz. Standart kiralamalar, imzalanır ve sonra salonun kurulumuna geçebilirsiniz. Kira ücretinizi yıllık yada yaz ayları için peşin olacak şekilde verebilirseniz kira fiyatınızın extra uygun olacağını göz önünde bulundurun. Bulunduğunuz yeri aldıktan sonra dükkanınızı tasarlamaya ve gerekli ekipmanı satın almaya başlayabilirsiniz. Sadece bir parça ekipman 8,000 tl'lik bir maliyete mal olabilir. Masalar, sandalyeler yada dükkanın önünde bulunacak ayaküstü müşterilerinize hizmet sunacak bir standtda yaptırabilirsiniz. Bu maliyet hesabında yapacağınız harcamalar tamamen size kalmış. Ancak olmazsa olmazlardan oluşan salon açılışı yapan dükkan sahipleri, bu işi 40.000 tl'lik bir yatırımla 60.000 tl den fazla toplam harcama yaptıklarını bildirdi.

İşinizi Büyütmek : Dondurma salonu nasıl tanıtılır ve pazarlanır

Amacınız insanları kapıdan içeriye sokmak. Bundan sonra, ürün kendisi için konuşmalıdır. Açılış günü sizin için en özel gün, bu yüzden potansiyel müşterilere tanıtım amaçlı dondurma çeşitlerinizden sunmalısınız! Müşterilerinizin gelip mönü promosyonlarını test edebilecekleri özel bir açılış günü etkinliği düzenleyin. İşaretinizin belirgin bir şekilde görüntülendiğinden ve markanızı doğru şekilde temsil ettiğinden emin olun. Sosyal medya, pazarlama stratejinize dahil edilmelidir. Tüm yerel dizinlerde ve internet web adresleri gibi mobil uygulama araçlarında listelediğinizden emin olun.

Müşterilerin geri gelmesi nasıl sağlanır?

Konum, müşterileri çekmede en etkili silahınız olacaktır. Her zaman kaliteli ürünler ve keyifli deneyim sunarak müşterilerinizin geri gelmelerini sağlayın. Alanınız her zaman parlak, ışıl ışıl ve temiz olmalı. Personeliniz eğlenceli ve profesyonel olsun. Herhangi yapılacak olan hatalar işinize doğrudan etki edecektir. Tabiki bu personelinizi yoğun baskı altına alarak olmaz.

Ekip ne zaman kurulmalı?

Birçok dondurma dükkanı sahibi her şeyi kendileri yapmaya çalışır. Müşterileriniz bilgili ve heyecanlı bir personel ile etkileşim kurmak ister. Her şeyi kendiniz yapmaktan yorulduysanız dükkanınıza zarar vermeden önce durun, lise öğrencileri arasından seçeceğiniz bir eleman aradığınız enerjiye sahip ve uygun bir işe alım seçeneğidir.

Dondurmaları ne kadar bir fiyat ile ücretlendirebilirsiniz?

Ücret alabileceğiniz fiyat, büyük ölçüde demografiye bağlı olmalıdır, ancak 4 top kepçe için 2,50 tl yada 3 tl arası bir ücret ile başlamak iyi bir seçenektir. Tabi bu bulunduğunuz yörenin gelir düzeyi, kira ve asgari geçim düzeyine göre belirlenir. Bunlarıda göz önünde bulundurarak dondurma fiyatınızı ücretlendirebilirsiniz.

Dondurma salonu için devam edecek olan masraflar nelerdir?

Envanter maliyetleri, sunduğunuz ürünlere bağlı olarak değişir. Genellikle ortalama olarak 5.000 - 6.000 tl ay. Reklam harcamaları için ayda yaklaşık 500 tl bütçe ayırmak isteyeceksiniz. Temizlik hizmetleri, bordro, işyeri bilgileri ve vergiler dahil olmak üzere işçilik maliyetleri, kaç çalışan çalıştığınıza bağlı olarak 2,000 - 4,000 tl ay arasında değişecektir. Benzer işletmeler için enerji faturaları aylık 600 tl ye kadar yükselebiliyor.

Dondurma salonu ne kadar para kazanabilir?

Öncelikle soğuk bir bölgede bulunuyorsanız, sezon dışı süre daha uzun olacak ve bu iş yerinizi olumsuz yönde etkileyecektir. Aynı zamanda sattığınız ürünlerin çeşitliliği, yıllık kâr oranlarınızıda tanımlar. Küçük bir dondurma dükkanı açıyorsanız, müşteri seçenekleriniz sınırlıdır ve daha düşük bir kar elde edebilirsiniz. Yıllık net kar 19.900 tl ile 29.000 tl arasında değişecektir. Doğru vizyon ile işe giren girişimciler bundan çok daha fazlasını yapma ve çok daha büyük paralar kazanma potansiyeline sahiptir.
İşletmenizi nasıl daha karlı hale getirebilirsiniz?
Aşağıdakiler, diğer dondurma salonu sahiplerinin yıllık kârlarını iyileştirmek için neler yaptıklarını anlatan örneklerdir: Klasik tarz arabaları markanız ile süsleyip seyyar dondurma standları oluşturun Dondurma kekleri satmak ve müşterilerinize özel günleri için özel sipariş fırsatları sunun Ürününüzü yerel market ve restoranlarda satmayı planlayın
Bu içeriği oylayın
3.00, 3 Oy
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.