Dünyanın Değişik Yerlerinden Pek Bilinmeyen Meslekler

Dünyanın değişik yerlerinden toparlanmış bilinmeyen meslekler seçkisi. Bu meslekler sahiplerine para kazandırsa da uğraşmayanlar tarafından pek bilinmiyor
Dünyanın Değişik Yerlerinden Pek Bilinmeyen Meslekler
6 dk
Son güncellenme: 06/10/2021
Tüm Başlıklar

Dünyanın değişik yerlerinden toparladığımız pek bilinmeyen meslekler seçkisi ile mesleklere ve kariyer kavramına bakışınızı biraz sarsmak istiyoruz. Önce ilkokul, sonra ortaokul, lise ama yetmez mutlaka üniversite de okunmalı. Meslek sahibi olabilmek için eğitim hayatı en iyi şekilde değerlendirmeli. Geçmişten günümüze prestij unsuru olarak kabul edilen meslekler arasında bir tanesi göze kestirilmeli ve hedefe doğru koşar adam ilerlenmeli. İyi bir hayat için çizilen yollar takip edilmeli ve yeni heyecanlar aranmamalı! Gerçekten mi?

Dünya genelinde az bilinen ancak hatırı sayılır ücretleri ile şimdilerde dikkat çekmeye başlayan birçok farklı meslek var. Kimilerine göre tuhaf hatta saçma sayılabilecek, pek bilinmeyen meslekler dünyada yeni neslin gözdesi olmayı sürdürüyor. Fikrin ön planda olduğu, deneyeninin az bulunduğu meslekler binlerce dolar kazanç elde etme imkanı sunarken prestijli meslekleri yapanlar rakipleri arasında hayat boyu sürecek bir rekabet ortamına dalıyor.

İnternet ve teknoloji sayesinde her geçen gün hayatımıza yeni meslekler giriyor, bazı mesleklerin ise önümüzdeki 10 – 15 sene içerisinde geçerliliğini kaybedeceği uzmanlar tarafından öne sürülüyor. Tüm bu edinimlerden yola çıkarak sizler için en ilginç meslekler ve en bilinmeyen meslekler hakkında bilgi topladık.

Dünyanın Değişik Yerlerinden Para Kazandıran Fakat Pek Bilinmeyen Meslekler

Bisiklet Kuryeliği

Trafiğin keşmekeş olduğu büyük şehirlerde ulaşım sıkıntısı günlük hayatı etkiliyor. Şirketlerin hızla göndermek zorunda olduğu evrakları trafiğe takılmadan teslim etmeyi meslek olarak kabul eden bisiklet kuryeleri özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yoğun talep görüyor. Teknoloji ilerlese, atılan mailler saniyeler içerisinde iletilse ve hatta belge tarama olanakları hat safhada olsa bile teslim edilmesi gereken evrakın niteliği farklı olduğunda bisiklet kuryeleri ciddi rakamlar kazanabiliyor. Para kazanmak için atla devenin gerekmediğinin kanıtı olan bu meslek, gençlerin gözde meslekleri arasında yer alıyor.

Renk Uzmanlığı

Luza Studios / Getty Images

Malum tasarım artık her yerde! Yeni inşa edilen binaların satılma gayesi, birbirinden renkli kıyafetlerin koleksiyonlarının hazırlanma süreçleri, aksesuarlar, takılar ve daha birçok alanda tasarım fark yaratmanın en etkili yolu olarak kabul ediliyor. Bu gerçeğin farkında olan firmalar renk uzmanlığı sertifikasına sahip personelleri ekiplerine almak için kıyasıya bir mücadele veriyor. Renk tasarım teorilerini ve renk psikolojisini bilen, doğru bir şekilde projelerde kullanan uzmanlar şirketlerin logo tasarım süreçlerinde dahi aktif bir rol oynuyor.

En Bilinmeyen Meslek; Koku Kimyacısı

Maskot / Getty Images

Koku molekülleri ve moleküllerin nasıl bir araya getirileceği alanında uzmanlaşan bilim adamlarına koku kimyacısı deniyor. Kadın veya erkek parfümleri, sabunlar, vücut losyonları ve diğer banyo malzemeleri için koku geliştiren bu profesyoneller aynı zamanda geliştirilen kokuların testlerini de gerçekleştiriyor. Bu alanda çalışabilmek için minimum yüksek lisans eğitiminin tamamlanması gerekse de koku kimyacısı olmak için hazır olanları kozmetik dünyasının devleri muhteşem ücretlerle işe alıyor.

Bilinmeyen Meslekler Arasında En Sevimlisi; Hippoterapist

Atın başını okşayan genç kadın. Geniş bir at çiftliğindeler ve yerler çimen

Steven Ritzer / EyeEm / Getty Images

Hippoterapi at eşliğinde terapi olarak tanımlanabilir. Fiziksel, duysal ya da zihinsel bozukluğu olan hastaların vücut fonksiyonlarında iyileşme ve gelişme sağlanması amacıyla, atların sakin ve kararlı yapısından faydalanmayı sağlayan eğitimli kimseler de hippoterapist olarak adlandırılır. At binme sürecinde atların yüzeyinin hareketli olması tedavi gören kişinin dayanıklılığını ve dengesini arttırıyor. Bu değişime aracılık eden hippoterapistler ise otizm, Down sendromu, MS ve konuşma bozukluğu olan hasta ailelerinin yardımına koşuyor.

Hayvan Dostu Gizli Meslek: Akupunktur Uzmanı Veteriner

Sedyede yatan hasta bir köpeğe yardımcı olan genç veterinerler.

12019 / pixabay

Veterinerlik mesleğine de binlerce yıldır Çin tıbbının bir parçası olan akupunktur tedavisine de hepimiz aşinayız. Ancak akupunktur uzmanlığının hayvanlar üzerinde kullanılması yeniliğine henüz yaygın bir şekilde maruz da kalmadığımız için bu meslek bize oldukça ilginç geldi. Hayvanlardaki hastalıkların tedavisinde de kullanılabildiği gösterilen akupunktur en çok köpeklerde, kedilerde, atlarda ve ineklerde kullanılıyor. Doğu tıbbının şifası ile hayvanlardaki kronik ağrılar, alerjiler ve doğurganlık sorunları tedavi edilebiliyor.

Veri Çağının Bilinmeyen Mesleği: Aktüerlik

Tasarım resim. İstatistik motifleri arkasında bir erkek tabloları inceliyor.

geralt / pixabay
 

Aktüerya bilimleri bölümünden mezun olan ve aktüerlik sınavını geçen, herhangi bir olayın ihtimallerini ve mali sonuçlarını değerlendiren ve değerlendirmeleri sırasında matematik ve istatistik bilgilerini kullanan kişiler aktüer olarak tanımlanırlar. Çalıştıkları kurumlarda istatistiksel ve matematiksel modeller oluşturmak, yatırım kararlarını somut temellere dayandırmak ve raporlar hazırlamak gibi çeşitli görevleri bulunan aktüerler çok fazla bilinmeyen meslekler kategorisine dahil profesyonellerdir. Çalıştıkları kurum ve pozisyonlara göre maaşları da oldukça yüksek olabilmektedir!

Kaşif Ruhlar İçin Bilinmeyen Bir Meslek: İnci Dalgıçlığı

Su altında dalgıcın yüzüne yakın çekim.

skeeze / pixabay 

Hem para kazanmak hem de su altı dünyasını keşfe çıkmak isteyenler için inci dalgıçlığı uygun bir iş fikri olabilir. Tehlikeli işler sınıfına giren dalgıçlık yüksek risk barındırsa da işin profesyonelleri için para kazanmak çok da zor olmaz! Deniz altına dalmaları gereken her proje için yüksek rakamlar talep edebilen profesyonel dalgıçlar, kendi okullarını da açabildikleri için çoklu kazanç sağlama imkanını yakalayabilirler.  Derin suları sevenler için en çok para kazandıran ama bilinmeyen meslekler arasında gaz ve petrol dalgıçlığının da bulunduğunu hatırlatmak isteriz.

Profesyonel Sarılıcılık

Birbirlerine sarılmış genç kadın ve erkek.

Free-Photos / pixabay 

“Nasıl yani?” diyebilirsiniz ancak insanlar talep dahilinde başkalarına sarılarak çok ciddi rakamlar kazanıyor. Oldukça masum bir eylem çerçevesinde gelişen bu hizmet dünyamızda yalnızlığın nasıl büyük bir sorun olduğunu gözler önüne seriyor. Dünyanın en ilginç meslekleri arasında tartışmasız yer bulan profesyonel sarılıcılık ABD’de seans başı yaklaşık 50 dolar para kazanılmasını mümkün kılıyor. Farklı bir kişiyi değerli ve güvende hissettirme için alınan bu bedel bizim ülkemizde şu an için mesleğin kendisi kadar ütopik duruyor.

Sommelier

Dolu şarap kadehi ve şişesi

congerdesign / pixabay

Ultra lüks restoranlarda görev yapan ve sommelier olarak adlandırılan profesyoneller hangi yemek ile hangi şarapların uyumlu olacağı konusunda değerli müşterilerine danışmanlık sunuyorlar. Restoran bünyesindeki diğer alkollü içkilere de hakim olan sommelierler neredeyse tüm şarap kokularını ayırt edebiliyorlar. Duyuları gelişen ve şaraplara karşı ilgisi olanlar kendilerini eğiterek şarap tadımcısı ve danışmanı haline gelebiliyorlar. Hangi restoranda çalışıldığı ve restoranın prestiji doğrultusunda da yüksek kazançlar elde edebiliyorlar.

Profesyonel İtici

Japonya'da insanları metroya sığdırmak için kapılardan itekleyen görevliler.

İnsan turşusu hazırlayan Japonlar

Uzak Doğu ülkelerinde metrolara binen yüzlerce kişinin videolarına mutlaka denk gelmişsinizdir. Özellikle Japonya trenlerinin ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Trenlere balık istifi şeklinde binebilen vatandaşların sırrı ise profesyonel iticilerin becerisinde saklanmıştır. Vatandaşların gitmek istediği yerlere tam zamanında ulaşması için elinden geleni ardına koymayan Japonya profesyonel itici işe alımları yapar. Bizim kültürümüze ve mevcut ulaşım koşullarımıza göre saçma kabul edilebilen bu meslek, hedef kitle doğrultusunda ve hedef kitlenin ihtiyaçlarına bağlı olarak oldukça saygın bir hale gelebilir.

Profesyonel Yas Tutucu

Bir mezarın başında elinde çiçekler ile ayakta duran erkek

joaph / pixabay

Uzak diyarlardan ilginç bir meslek ile karşınızdayız. Ölüm herkesin sonu, ancak bazıları bu sonu yeterince şanslı karşılayamıyor. Ölüm anında o son vedada yalnız kalınması içler burkan bir görüntüye neden oluyor. Neyse ki profesyonel yas tutucu olarak görev yapanlar yalnız uğurlanma sorununa çözüm üretiyor. Vefat eden kişinin ailesi varsa profesyonel yas tutuculardan hizmet alarak cenaze töreninin sönük geçmesini engelliyor.

Profesyonel Uykuculuk

İskemle üzerinde uyuyan iki kedi.

luxstorm / pixabay

Tabi ya… Gerçek olamayacak kadar güzel gibi görünen bu meslek aslında bilime hizmet veren kişiler tarafından gerçekleştiriyor. Uyku bozukluklarının araştırılması adına yapılan çalışmalara katılanlar hem uyuyor hem de para kazanmanın en konforlu halini yaşıyor.

Çöp Dedektifliği

Dedektif silueti. Ağzında pipo, elinde büyüteç.

Inactive Account / pixabay
 

Rotamızı Almanya’ya çeviriyoruz. Almanya’da her apartmanın önünde evsel, organik ve kimyasal atıkların ayrı ayrı depolanması gereken çöp kutuları bulunuyor. Almanya’da yaşayan herkes ürettiği çöpü ayrıştırıp ilgili alana atmakla yasalar tarafından zorunlu tutuluyor. Farklı tür çöplerin atıldığı çöp kutuları farklı günlerde toplanıyor ve ayrıştırılıyor. Kimyasal atık toplandığı gün çöp kutusunun içinden organik atık çıktı mı eyvah! Her apartmanın önünde kendine özel bir çöp bulunduğu için yanlış atıkları yanlış kutuya atan apartman sakinleri yakın takibe alınıyor. Yanlışlık birden fazla kez tekrarlandığında da para cezası tüm apartman sakinlerine kesiliyor. İşte bu düzeni de çöp detektifleri yürütüyor!

Bisiklet Avcıları

Çok fazla bisikletin biribirine karıştığı resim

Couleur / Getty Images

Dünyanın bisiklet dostu şehirlerinin başında Amsterdam geliyor, bu şehirde yüzlerce kişi ulaşım ihtiyacını bisikletler ile karşıladığı için kanallarda bisiklet hurdalarına rastlamak hiç de zor olmuyor. Kanallardaki bisikletleri toplayan ve avlayan profesyoneller su yollarının temiz ve bisikletsiz hale gelmesi için yoğun bir çaba harcıyor. Ne kadar para kazandıkları bilinmese de şehrin güzelliği bu işçilerin emekleriyle dünyaya duyuruluyor.

Kurabiye Falı Yazarlığı

Fal Kurabiyesi

pixel2013 / pixabay
 

Filmlerde denk geldiğimiz, kurabiye içinden çıkan fallar profesyonel içerik yazarları tarafından üretiliyor. Oldukça garip meslekler arasında yer alan kurabiye falı yazarlığı, kurabiye fallarına gösterilen ilgi nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın meslekler arasında yer buluyor. New York Times gazetesinin haberine göre her sene yaklaşık 3 milyar fal kurabiyesi meraklı tüketicilerle buluşuyor. Dolayısıyla fal kurabiyeleri bir anlamda kendi sektörünü ve iş kollarını da yaratmış oluyor!

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.