En İyisini Seçmek İçin E- Ticaret Paketleri Nasıl Karşılaştırılmalı?

E-Ticaret paketleri girişimcilerin dijital dünyada satış yapmaya başlamasını kolaylaştırırken aynı zamanda operasyonel süreçlerin konforunu arttıran çözümler sunuyor.
Tüm Başlıklar

İnternet üzerinden bireylerin gerçek ya da sanal ürünleri para karşılığında ve belirli sistemler aracılığı ile alıp satması işlemi e-ticaret olarak adlandırılıyor. Bildiğimiz geleneksel ticaretin elektronik versiyonu olarak da tanımlanabilen e-ticaretin yaygınlaşması sonucunda neredeyse her web sitesi üzerindeki sanal mağazalar ve sanal alışveriş merkezleri görülebiliyor. E-ticaret yalnızca ürün ve hizmet alım / satım faaliyetlerinin internet aracılığı ile gerçekleştirilmesi ile sınırlanmıyor. Aynı zamanda sunulan ürün için talep yaratılması (pazarlama), satışın tüm aşamalarında müşteri desteği sağlamak, ticari kurumlarla müşterileri arasında ticari ve lojistik iletişimi yine küresel bilgisayar ağları ile sağlamayı da kapsıyor.

E-Ticaret Sistemlerindeki Paket Mantığı Nasıl İşler?

E-ticaret yapan firmalar, müşterilerine internet üzerinden 7 / 24 hizmet verebilecekleri açık bir şubeye sahip olabiliyorlar. Elektronik ortamda veriler saniyeler içerisinde aktarıldığından her iki taraf için de zaman tasarrufu sağlanabiliyor. Ayrıca fiziki mağaza kurulma, depolama gibi maliyetler ile karşı karşıya kalmadan müşterilerine çok sayıda ürün alternatifi sunabiliyorlar. Stok ve maliyet bilgilerinin elektronik ortamda olması tedarikçi firmanın işini kolaylaştırıyor. Stoklarının ne kadar ürün içerdiğini saniyeler içerisinde tespit edebiliyor. Ayrıca bir ofise ihtiyaç duyulmadan internet üzerinden sanal alışveriş merkezini oluşturmak e-ticaret sayesinde mümkün oluyor. Firmalar tüketicilerine sundukları ürünler ile ilgili detaylı bilgilere e-ticaret sitelerinde yer verebiliyorlar. Yalnızca faaliyette oldukları yerde değil tüm Türkiye’deki ve dünyanın farklı yerlerindeki müşterilere ulaşma olanağından yararlanabiliyorlar.

Müşteriler ise e-ticareti tercih ederek evlerinden çıkmadan hızlı bir şekilde alışveriş yapabiliyorlar. Saniyeler içerisinde almak istedikleri ürün ile ilgili en uygun fiyatlara ulaşabiliyorlar. Daha fazla seçenek arasında karşılaştırma yapma imkanını elde ediyorlar. Söz konusu ürünü daha önce kullanan kişilerin yorumları sayesinde ürün hakkında daha net bilgilere ulaşabiliyorlar.  

E-Ticaret Siteniz Gerçek Dükkanınızdan Farksız

E-ticaret siteleri fiziksel bir mağazada bulunan veya firmalar aracılığı ile tedarik edilen ürünlerin internete eklenmesi, online ödeme sistemleri aracılığı ile de satış işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlıyor. KOBİ’ler başta olmak üzere hem büyük hem küçük ölçekli üreticiler hem de toptancılar ve işletmeler ürünlerini internet aracılığı ile satışa sunmak istediklerinde profesyonel e-ticaret paketlerini kullanıyorlar. E-ticaret paketlerinin internette ticaret yapılabilmesi için gereken tüm özelliklere sahip olması önem taşıyor.

E-Ticaret Yazılımları Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret sitelerinde kullanılan e-ticaret paketlerinin kullanılacak olduğu sitenin ihtiyaç duyduğu tüm güvenlik önlemlerine sahip olması gerekiyor. Kullanılacak olan sunucularda sorun yaşanılmaması için e-ticaret yapan kişilerin sağlam firmalar ile çalışması önem taşıyor. Sunucularda Firewall ve IPS- IDS sistemlerinin bulunması bir zorunluluk olarak kabul ediliyor. Bu sistemler aracılığı ile ilerleyen dönemlerde oluşma riski bulunan saldırılara, tehditlere ve benzeri zararlı etkilere karşı anlık çözümler üretilebiliyor. Yalnızca saldırı ve tehdit karşısında koruma değil aynı zamanda sunucuların yedekleme özelliğinin bulunması da önem taşıyor. Periyodik olarak e-ticaret sitesindeki bilgileri güncelleyen özelliğe sahip yazılımlar kullanılarak olası veri kayıplarının önüne geçilebiliyor. Ayrıca e-ticaret sitelerinin ödeme sayfalarında müşterilerin kart bilgilerinin güvenliğinin sağlanabilmesi için 128bit ya da 256bit SSL şifreleme sisteminin kurulu olması öneriliyor.

Google Dostu Yazılım Şart

Açılacak e-ticaret sitelerinde Google modüllerinin de kullanılabiliyor olması gerekiyor. Kullanılacak olan e-ticaret yazılım paketi sayesinde otomatik Google site haritasının oluşturulabilmesi ve bu site haritasının da Google ve diğer arama motorları tarafından tanınabilir özellikte olması e-ticaret paketinin sağlaması gereken özellikler arasında yer alıyor. E-ticaret sitelerinde, siteyi ziyaret eden kullanıcıların hareketlerinin incelenebileceği Google Analytics eklentisinin kurulu olması, e-ticaret sitesi sahiplerine müşterileri ile ilgili geri bildirim alma imkânı sağlıyor. E-ticaret sitelerinde kullanılan e-ticaret paketlerinde arama sorgulamalarında kullanıcıların karşısına çıkan açıklama ve başlık alanlarının manuel olarak doldurulmasına imkân veren bir SEO eklentisinin de bulunması gerekiyor.

Düzenli Geliştirme Alma Konusunu Küçümsemeyin

E-ticaret sitelerinde kullanılan e-ticaret paketlerinin hizmet veren firma tarafından belirli periyotlar ile geliştirilmesi ve özellikle tasarım başta gelmek üzere e-ticaret sitelerinde değişiklikler yapılabilmesi sahip olunması gereken özellikler arasında yer alıyor. İnternetin ve teknolojinin ne kadar hızlı geliştiğini göz önünde bulundurduğunuzda demode bir e-ticaret sitesinin istenilen performansı sağlamak konusunda sıkıntı yaşayabileceği ve bu nedenle güncellenmesinin önemi kolayca fark edilebiliyor.  

Kolay Panel Kullanım Sizin İçin Önemli

E-ticaret sitesi olan kişiler genellikle ürün ekleme, sipariş kontrolü ve kargo takip alanlarını yoğun olarak kullanılıyorlar. Bu nedenle kullanılan e-ticaret paketinde bu özelliklerin kullanım kolaylığı sağlaması kullanıcının hayatını kolaylaştırabiliyor. E-ticaret paketi sayesinde; müşterilerin sipariş analizi, ürün ekleme – çıkarma, toplu ürün gönderimi yapabilme, kargonun nerede olduğunu takip edebilme gibi özelliklerin kullanılabiliyor ve kullanıcıya raporlanabiliyor olması aranan özellikler arasında yer alıyor.  

Güvenli Bir Ödeme Alt Yapısı Şart

E-ticaret sitelerinde en önemli olan konuların başında ödeme sistemleri geliyor. E-ticaret sitesi üzerinden kredi kartı ile ödeme alınıyor ise kullanılacak olan sanal posların sorunsuz bir şekilde kurulması müşteri memnuniyetinin artmasında da etkili olabiliyor.  

E-ticaret sitelerinden en iyi verimin alınabilmesi için en önemli noktaların başında; kullanılacak e-ticaret paketinin ihtiyaç duyulan her özelliğe sahip olması geliyor. Bu nedenle e-ticaret paketi seçerken gelişmiş opsiyon yönetiminden müşteri sipariş analizine müşteri desteğinden toplu mail gönderimine site yönetiminden aktif ziyaretçilere blog / haber yönetiminden sanal pos ayrıntılarına kullanıcı güvenliğinden anlaşmalı bankalara / kargolara hediyelerden indirim çeklerine kadar pek çok farklı özelliğin size sunuluyor olmasına dikkat etmenizi öneriyoruz.

Bir E-Ticaret Paketi Seçmeden Neleri Kontrol Etmelisiniz?

E-ticaret siteleri arttıkça sunulan çözümler ve e-ticaret paketleri de çeşitleniyor. Şu anda e-ticaret sitelerine hizmet veren pek çok farklı e-ticaret paketi bulunuyor. En sık kullanılan e-ticaret paketlerinin özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliyoruz.

Kompleks Bir Yapı Kurmak Mümkün Olmalı

E-ticaret paketleri özellikle ürün yönetimi gibi zor ve karmaşık görünen bir konuyu e-ticaret sitesi kullanıcıları için daha kolay ve pratik bir hale getirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda; kategori / alt kategori kıvrımını sınırsız olasılık ile oluşturarak geniş bir kategori ağacı oluşturmayı mümkün hale getiriyorlar. E-ticaret paketleri aracılığı ile kategorilere SEO linkleri, meta titleları, meta keywordleri, meta tanımlamaları ve hashtagleri girilebiliyor. Hem kategorilere hem de ürünlere özel taksit sınırlamaları getirilebiliyor, özel fiyatlamalar yapılabiliyor. Döviz sistemi aktif edilerek ürünlere dövizli fiyat girişi sağlanabiliyor. Ürün detaylarına html formatı ile açıklama bilgisi girilebiliyor. Ayrıca ürünlerin detay açıklamalarına; bağlantılar, linkler, youtube video linkleri ya da iframeler eklenebiliyor. Ürünlere resim ekleme konusunda da bir kısıtlama bulunmuyor. Ve 360 derece ürün görüntüleme sistemi de desteklenebiliyor. Excel’den ürün aktarımı yapılarak toplu olarak ürün eklenebiliyor. Ürünlerin resimleri sisteme dosya şeklinde hızlıca aktarılabiliyor. Ürünlere ilişkin bilgiler de hızlı ürün düzenleme alanının kullanılması ile hızlı ve kolay bir şekilde güncellenebiliyor. Ürünlere toplu olarak sanal pazaryeri bilgileri, fiyatları ya da SEO linkleri eklenebiliyor ya da güncelleme yapılabiliyor. Ürünlere varyant tanımlama ya da renk / beden eşleştirmesine bağlı olacak şekilde otomatik varyant stokları oluşturma işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Yeni ürünlerin listelenmesi ve ürün özelliklerinin girişinin yapılması ile ürün listeme şeklinde ziyaretçilerin özellikleri seçip sorgulama yapabilmesi mümkün hale getirilebiliyor. Ürünlere yorum eklenebiliyor böylece ziyaretçilerden ürünler hakkında geri bildirim alma avantajından yararlanılabiliyor. Site içerisinde yapılacak arama işlemlerini kolaylaştırmaya yönelik ek bilgiler girilebiliyor. Ürün bazında indirim oranlarının girişleri ile yine ürün bazında olmak üzere hızlı kargo, ücretsiz kargo, iade gibi özellikler aktive edilebiliyor. Ayrıca fiyatının düşmesi ya da stoklara girmesi beklenilen ürünlerin listesinin alınması ve talep gören ürünler hakkında bilgi sahibi olunması saklanılabiliyor.

Paketinize Bir Promosyon Yönetimi Dahil Olsun

E-ticaret alanında rekabetin yoğun olması nedeni ile kimi e-ticaret siteleri promosyon yönetim sistemlerini kullanarak ziyaretçilerinin ilgisini çekmeyi ve kendilerini tercih etmelerini sağlayacak cazip tekliflerde bulunmayı tercih edebiliyorlar. Bu amaçla kullanılan promosyon yönetim sistemleri promosyonların ve kampanyaların tanımlarının oluşturulmasını ve pek çok farklı şekilde promosyon uygulanmasını mümkün hale getiriyor. Toplam tutar ya da stok bazında promosyonlar uygulanabildiği gibi müşterilere marka, model ve kategori bazında tutar / miktar üzerinden promosyon imkânı da sağlanabiliyor. Ayrıca kişiye göre yani belli üyelere ya da bayilere ve gruba göre yani belli üye ve bayi grubuna özel olarak da promosyon düzenlenebiliyor. Promosyon uygulanacak ürünleri, kategorileri ya da markaları belirleyebilen e-ticaret sitesi sahipleri promosyon kodu tanımlayıp sepette bu kodların kullanılması imkanını da sağlayabiliyorlar. Ayrıca e-ticaret paketleri aracılığı ile sepet toplamından puan kazanılması ve kazanılan puanların daha sonra yapılan alışverişlerde kullanılabilmesi de söz konusu olabiliyor. Yine e-ticaret sitelerinin ihtiyaçlarını giderme kapasitesine sahip e-ticaret paketleri kullanan e-ticaret sitesi sahipleri kullanıcılarına yeni üyelikten, ilk alışverişlerinden ve yaptıkları yorumlardan puan kazanma olanağını da sağlayabiliyorlar.

Muhasebe Programları İle Entegre Olmak Şart

Büyük e-ticaret siteleri için sistemlerini tek başlarına kullanmak yeterli gelmeyebiliyor. Bu durumda e-ticaret paketlerinin muhasebe programları ile entegre olarak hizmet verebilir olması en büyük öncelik haline gelebiliyor. Bu özelliğe sahip e-ticaret paketleri, e-ticaret sisteminden yapılan satışların ilgili muhasebe programına satış olarak yansımasını, satışların ve stokların firma sistemine otomatik olarak gönderilmesini ve stok gönderimi ile siparişler için özel ayarlar yapılmasını sağlayabiliyor.

Sipariş Yönetim Sistemi Dahil Olsun

E-ticaret sitelerinin hizmet kalitesinin ölçümlenmesindeki en önemli noktalardan birinin müşteri memnuniyeti olduğu biliniyor. Bu nedenle e-ticaret sitelerinin müşterileri tarafından oluşturulan siparişleri kolay ve detaylı bir şekilde takip edebiliyor olması gerekiyor. Tam donanımlı bir e-ticaret paketi kullanılarak bünyesindeki sipariş yönetim sistemi sayesinde siparişin teslim edilmesine kadar geçen tüm süreç kontrol altında tutulabiliyor. Sipariş yönetim sistemi aracılığı ile yeni siparişlerin yanı sıra onaylanan siparişler ve kargoya verilen siparişler de detaylı olarak takip edilebiliyor. Ödeme alarak sipariş aşaması tamamlanabiliyor. Müşterilere kredi kartı, havale, EFT ya da kapıda ödeme alternatifleri sunulabiliyor. Üyelere ve bayilere özel olarak belirli bir tutarın üzerindeki alışverişlerde ücretsiz kargo imkânı sağlanabiliyor. Sipariş oluşturulduktan sonra müşteriye otomatik olarak bilgilendirme maili gönderilebiliyor. Sipariş dışında yapılan ödemelerin listesi alınabiliyor ve bölgelere göre desi bazında farklı kargo tutarları belirtilebiliyor. Müşterilere sipariş detayından kargo sorgulaması yapabilme kolaylığı sağlanıyor. Ayrıca bekleme statüsündeki sipariş iptal edilerek iade ürün yönetim süreci etkin bir şekilde yürütülebiliyor.

Sanal Pazar Yeri Siteleri Entegrasyona İhtiyacınız Olacak Mı?

Günümüzde işletmelerin satışlarının büyük bir kısmını sanal Pazar yerleri aracılığı ile sağladığı biliniyor. Sanal Pazar yerleri entegrasyonu da e-ticaret paketlerinin kullanıcılarına sunduğu hizmetler arasında yer alıyor. E-ticaret paketlerinin bu kapsamdaki hizmetlerinden yararlanan kullanıcılar sanal mağazalarına tek bir tuş kullanarak ürün aktarımı gerçekleştirebiliyorlar. 

---
Önerilen İçerik: Türkiye'de Hizmet Veren Pazaryeri Konseptli E-Ticaret Siteleri
---

Sanal marketlere özel fiyat girişleri ya da mevcuttaki fiyatlarından seçim yapabiliyorlar. İlgili sanal markete ait olarak ürün özelliklerini ve kategori girişlerini hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayabiliyorlar. Sanal marketler için ayrıca ürün başlıkları girişi yapmayı da tercih edebiliyorlar. Ayrıca sanal marketlere ürün gönderimi esnasında ürünler için söz konusu olan kar marjlarını ya da indirim oranlarını belirleyebiliyorlar. Saatlik, günlük, haftalık ya da aylık olarak siparişlerini güncelleyebiliyorlar. Alınacak siparişlerin sürelerini belirleyebiliyor böylece öncesinden alınmasını engelleyebiliyorlar. Gönderilecek ürünlerin durumlarını sıfır ya da kullanılmış olarak belirleyebiliyorlar.  

Üye Tiplerini İnceleyin

E-ticaret sistemleri ile sosyal medya bağlantılarının etkin bir şekilde sağlanması da günümüz teknolojisinde içinde önemli bir yer tutuyor. E-ticaret paketleri bu konudaki ihtiyaçları da gideriyor ve bayi ile müşteri yönetimini etkin bir şekilde gerçekleştirme olanağını kullanıcılarına sunuyor. E-ticaret paketleri kapsamında B2B sistemi ile çalışan işletmelere özel üyelik altyapısından faydalanma imkânı verilebiliyor. Sitenin doğrudan üye girişi ile açılabilmesi mümkün hale getirilebiliyor. Ürünlerin fiyat gösterimleri üyelik tipine göre belirlenebiliyor. Üyeler bakiyelerini görerek sanal poslar üzerinden ödemelerini gerçekleştirebiliyorlar. Ayrıca üyelik aktivasyon işlemlerini doğrudan, manuel, SMS ya da e-posta aracılığı ile tamamlayabiliyorlar. Üyelik için doldurulması gereken formlarda temel bilgilerin alınmasını zorunlu tutabiliyorlar. Sözleşmenin okunduğuna dair onay alınmadan üyelik işlemlerinin tamamlanmasını engelleyebiliyorlar. İstek ve öneri yönetimini etkin bir şekilde yürütebiliyorlar. Şifre hatırlatma sistemini kullanarak unutulan şifrelerde mail ile aktivasyonu gerçekleştirebiliyorlar. Tüm üye tipleri için varsayılan kargo firması seçimini ve üyelik esnasında Captcha doğrulamasını aktive etme işlemlerini yapabiliyorlar. Bunun yanı sıra üyeleri pasife de alabiliyorlar. 

Kıyaslama Siteleri Sizin İçin Avantaj Olabilir 

Ticaretin tüm türlerinde olduğu gibi e-ticarette de rekabet giderek büyüyor. Tüketiciler ürünleri almadan önce özelliklerini incelemenin yanı sıra diğer sitelerdeki fiyatları da kıyaslıyor ve bütçelerine en uygun olanı almayı tercih ediyorlar. E-ticaret paketleri sayesinde e-ticaret sitelerinin ürünleri fiyat karşılaştırma sitelerindeki yerlerini de alabiliyorlar.  

E-ticaret siteleri zamandan tasarruf edebilmek için tedarikçilerinin kendilerine sundukları XML dosyaları ile ürünleri sistemlerine hızlı bir şekilde yüklemek istiyorlar. Ve bu ihtiyaçlarını kullandıkları e-ticaret paketleri ile karşılayabiliyorlar.  

Responsive Tasarım ve Mobil Kullanılabilirlik

Artık teknoloji ile ilgili her konuda mobil uyumluluğun sağlanması neredeyse bir zorunluluk olarak kabul ediliyor. E-ticaret paketleri de opsiyonel olarak sundukları Mobil Uygulama modülleri ile uygulama kurulumlarını mümkün kılıyorlar. E-ticaret paketi kullanıcıları mobil uygulamalara özel vitrin tasarımı yapabiliyor; en çok satan ürünler ya da günün ürünleri gibi özelliklere mobil uygulamalarında yer verebiliyorlar. Satış odaklı kullanım kolaylığı sağlamalarının yanı sıra müşterilerine işlem detaylarını mobil uygulamalardan görebilme fırsatını sunuyorlar. Siteyle senkronize çalışan üye girişlerini ve yeni üyelik işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Sanal poslar aracılığı ile de ödeme alabiliyorlar. Ayrıca panel filtreleme işlemlerini yapabiliyorlar. Satış istatistiklerini görüntüleyebildikleri gibi sipariş listelerine erişebiliyorlar. Yeni siparişleri takip ederek durum değişikliklerini gerçekleştirebiliyorlar.  

Basit ve İşlevsel Tasarım

Yapılan araştırmalara göre bir e-ticaret sitesini cazip kılan etkenler arasında sitenin görsel açıdan verdiği güven üst sıralarda yer alıyor. Ziyaretçiler kullanımı karışık, çok zor ya da basit görünen sitelerde çok fazla vakit geçirmeyi ve alışveriş yapmayı tercih etmiyorlar. E-ticaret paketleri sayesinde kullanıcılar sitelerindeki bu ayarları kendi isteklerine göre düzenleyebiliyorlar. Varsayılan olarak yüklü gelen temalardan birini seçebildikleri gibi renk, yazı, görünüm değişiklikleri ve CSS kodu kullanımı ile kişisel özelleştirmeler yapabiliyorlar. Serbest alan yönetimi özellikleri sayesinde ana sayfayı, sağ ve sol blokları istedikleri şekillerde tasarlayabiliyorlar. Üstte çıkan kategorilerini daha estetik ve kullanışlı bir görünüme getirebiliyorlar. Ana sayfalarında çok satanları, indirimdekileri, günün ürünlerini, yeni eklenenleri ve fırsat ürünlerini gösterebiliyorlar. Stokta kalmayan ürünlerin görüntülenmesini engelleyebiliyor ya da stokta kaç adet kaldığını gösterebiliyorlar.  

Seo Açısından Yönetilebilirlik

E-ticaret sitelerinin öne çıkmasındaki en önemli unsurlardan olan SEO optimizasyonunun etkin bir şekilde yapılabilmesi için gereken altyapı e-ticaret paketleri sayesinde temin edilebiliyor. Ürünlerin SEO bilgileri topluca güncellenebildiği gibi SEO linklerine stok kodu da eklenebiliyor. Ayrıca e-ticaret paketlerinin sunduğu özellikler ile SEO çalışması ile ilgili ayarlamalar ve bilgi girişlerinin tamamı yapılabiliyor.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.