Ankara Anlaşması İle İngiltere’de Çalışma Fırsatı

Birleşik Krallık’ta e-ticaret yaparak hayallerinizdeki hayata kavuşmak ve İngiltere’de yaşamak istiyorsanız bu makale tam da size göre!
Ankara Anlaşması İle İngiltere’de Çalışma Fırsatı
6 dk
Son güncellenme: 05/08/2020
Tüm Başlıklar

Dünyadaki teknolojik atılımlar e-ticaret pazarının da büyümesini sağlamıştır. E-ticaret sektörü gelişirken herhangi bir alanda eğitim, deneyim ve bilgi sahibi olan bireyler buradan para kazanma ve ticarete atılma yoluna gitmektedir. İngiltere de bu sektörün canlı ve her geçen gün büyümekte olduğu bir ülke. Birleşik Krallık’ta e-ticaret yaparak hayallerinizdeki hayata kavuşmak ve İngiltere’de yaşamak istiyorsanız bu makale tam da size göre!

E-ticarette gelişmiş sektörel pazarlardan biri olan İngiltere’de kendi işinizi istediğiniz şekilde kurabileceğiniz bir vize türü var: Ankara Anlaşması Vizesi. Her geçen gün büyüyen ve değişen dijital dünyada geleceğin pazarlama sahası olarak görülen e-ticaret şirketinizi İngiltere’de Ankara Anlaşması Vizesi ile kurabilirsiniz. Bu vize türünde sermaye, sektör, dil bilgisi, mesleki yeterlilik, diploma gibi hususlarda yüksek standartlarda kısıtlamalar bulunmamaktadır.

Neler Satılabilir?

Yalnızca 18 yaşından büyük Türk vatandaşlarının yararlanabildiği bu vize sizlere büyük fırsat kapıları aralıyor. Parfüm, kıyafet, ayakkabı, çanta, kitap, bijuteri, altın, gümüş, züccaciye, hediyelik eşya, hediye kutuları, elektronik ürünler, ev aletleri, mutfak gereçleri, makyaj ürünleri, organizasyon malzemeleri, oyuncak, bahçe dekorasyon ürünleri, anne-bebek ürünleri, spor eşyaları, kırtasiye ürünleri, el işi tasarım ürünler, resim/tablo, resim malzemeleri, banyo malzemeleri, otomobil aksesuarları ve daha birçok ürünün satışını gerçekleştirebilirsiniz.


İngiltere’de halihazırda İngiltere Turist Vizesi, İngiltere Öğrenci Vizesi, İngiltere Ziyaretçi Vizesi, İngiltere Çalışma Vizesi, İngiltere Yerleşim Vizesi, İngiltere Evlilik Vizesi, İngiltere İş Vizesi gibi vize türleriyle bulunan bireyler de Ankara Antlaşması Vizesi’ne başvuru yaparak İngiltere’de kendi işlerini kurabilmek için başvuruda bulunabilirler.

Zorlayıcı Şartlar Yok!

Ankara Antlaşması Vizesi başvuru şartları noktasında diğer İngiltere vizesi türlerinden ayrılmaktadır. Başvuru şartları arasında yüksek standartlarda sınırlamaların bulunmaması Ankara Anlaşması Vizesi’ni e-ticaret sektöründe çalışan birçok insanın tercih ettiği bir vize haline getirmektedir. İngiltere vizesi türlerinden biri olan Ankara Antlaşması Vizesi başvurularında gerekli evrakların başvuru sahibine özgü olması gerekmektedir.

İngiltere vizesi alanında uzman bireylerden destek alarak profesyonel danışmanlarla başarılı bir vize başvuru süreci geçirebilirsiniz. CSS Legal şikâyet edilen ve bireyleri endişelendiren İngiltere’nin vize verme noktasında zorlayıcı tutumuna karşı başarılı şekilde başvuru prosedürlerinin izlenmesini sağlayan bir firma.

Sektör kısıtlaması da bulunmayan bu vize başvurusunda çalışma şeklinizi kendiniz belirleyerek istediğin şekilde satış yapabilirsiniz. İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ile evden (home office), mobil (freelance), iş yeri açarak, ortaklık kurarak, bir işletmeyi/siteyi devralarak vb. şekillerde yapmak istediğiniz işin yöntemini tamamen kendiniz belirliyorsunuz.

Yapacağınız işe ve yöntemine göre sahip olmanız gereken sermayeyi kendiniz belirleyebilirsiniz. Ancak bunun için yapacağınız işin piyasasını araştırmanız gerekiyor. Örneğin e-ticaret yapmak isteyen bireylerin ortalama £5,000-£10,000 aralığında bir sermayeye sahip olması pazarlama, ürün geliştirme, site düzenlemesi gibi birçok alanda vize memuruna yetkin olduğunun gösterilmesi noktasında oldukça önemlidir.

Hedeflediğiniz işte, mesleki bilgi ve donanıma sahip olduğunuzu belgelerle kanıtlamanız da vize alımı noktasında kolaylık sağlayacak ve inandırıcı bir başvuru dosyası hazırlanmasını sağlamış olacaktır. Örnek olarak; diploma, eğitim veya staj sertifikaları, mesleki kurslar, önceki iş yerlerinden alınan referans mektupları gibi belgeleri başvuruyu güçlendiren unsurlar olarak sıralayabiliriz.

İngilizce Bilme Seviye Şartı Yok!

İngiltere’de yapmayı hedeflediğiniz işin gerektirdiği ve başkalarına ihtiyaç duymayacağınız şekilde işinizi sürdürebileceğiniz kadar dil bilgisi vize sonucunun olumlu olma ihtimalini artıracaktır. İngilizce bilginiz, İngiltere’de yapacağınız işi kimseye ihtiyaç duymadan sürdürmenizi sağlayacaktır. Ancak herhangi bir sınavla veya belirlenmiş bir puanla dil bilgisini kanıtlama zorunluluğu yoktur.

Birleşik Krallık’ta kuracağınız işinizden para kazanma potansiyelinizin olduğunu da vize memuruna ikna edici şekilde ve titizlikle hazırlayacağınız evraklarla ispatlamanız gereklidir. Bunun için kuracağınız işin tüm giderleri çıkarıldıktan sonra hem sizin hem de varsa bağımlılarınızın (eş ve çocuklar) yaşam masraflarının karşılanabileceğini maddi gelir veya birikim ile gösterebilmeniz gerekir. Ek olarak para kazanma potansiyeli; pazar ve fiyat araştırmaları, rakip analizleri, bilanço ve projeksiyonlar, kar-zarar hesaplamaları vb. bilgilerle oluşturulacak olan iş planıyla belgelenmelidir. CSS Legal yorum ve analiz gerektiren Ankara Anlaşması Vizesi iş planı hazırlanması noktasında başvuru sahiplerine profesyonel destek sağlayan bir firmadır. Uzmanlara danışarak detaylı bilgi alabilirsiniz.


E-ticaret sektörü alanında büyük bir pazar olan Birleşik Krallık’ta yıllık ortalama kazançları sattıkları işe ve işi ne ölçüde yaptığına göre değişmektedir. Bu yüzden sabit bir ücret skalası yoktur.

E-ticaret sektörü alanında büyük bir pazar olan Birleşik Krallık’ta yıllık ortalama kazançları sattıkları işe ve işi ne ölçüde yaptığına göre değişmektedir. Bu yüzden sabit bir ücret skalası yoktur.

Yukarıda verilen örnekler artırılabileceği gibi bu ücretler elbette sizin mesleğinizde ne kadar yetkin ve deneyimli olduğunuza göre değişiklik gösterecektir. İngiltere’de kurmak istediğiniz işin Ankara Anlaşması Vizesi kapsamında olup olmadığını CSS Legal İngiltere vizesi uzmanlarından öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Ankara Anlaşması Vizesi ile iş kuracak bireylerin potansiyel müşterileri bulunmalıdır. Potansiyel müşterilerinize erişebileceğiniz birçok platformdan bu konuda araştırma yapabilirsiniz. Bu platformlarla ilgili bilgileri CSS Legal firmasının uzmanlarından öğrenebilirsiniz.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi başvuru işlemleri;

 • Hangi işi yapacağınıza karar vermek
 • İşin çalışma yöntemini belirlemek (evden (home Office), seyyar (mobil), iş yeri açarak, ortaklık kurarak veya bir işletme devralarak)
 • Diploma, sertifika, eğitim belgeleri, mesleğiniz üzerine deneyim sahibi olduğunuzu gösteren belgeler
 • Önceki iş yerlerinden alınmış referans mektupları
 • İş planını hazırlanması
 • Başvuru merkezlerinden randevu alınması
 • Biyometrik bilgiler ve başvuru dosyasının görevlilere verilmesi, olarak örneklendirilebilir.

Başvuru Merkezleri

İngiltere’den yapılan başvurular, 2018 yılının kasım ayında açılan başvuru merkezlerinden yapılabilir. Türkiye’den yapılan başvurular ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya ve Gaziantep’te bulunan başvuru merkezlerinden yapılabilecektir.

Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İngiltere’den yapılan başvurular 6 ay gibi bir süre içerisinde sonuçlanabilirken Türkiye’den yapılan başvurular 3 ile 12 hafta arasında başvuru sahibine iletilebilir.

Bu süreler olup çeşitli sebeplerle uzayabileceği gibi vize değerlendirme süreleri daha kısa da olabilir. Ankara Anlaşması Vizesi başvurularında CSS & Co Legal Services uzmanlarından profesyonel hizmet alınması vize sonucunun olumlu olma ihtimalini arttıracaktır.

Ankara Anlaşması Vizesi İle İngiltere Vatandaşlığı Fırsatı

 • Ankara Antlaşması Vizesi ilk önce 1 yıllık verilir.
 • Daha sonra uzatma başvurusu yaparak 2 veya 3 yıllık olarak verilir.
 • İngiltere’de 5 yıl bulunan bireyler sürekli oturum başvurusunda bulunabilir.
 • İngiltere’de süresiz oturum ile 1 yıl daha yani toplamda 6 yıl yaşayan bireyler İngiltere vatandaşlığı başvurusu yapabilecektir.

İngiliz vatandaşlığı ve süresiz oturum izni başvuru şartlarının farklı olması sebebiyle başvuru dosyasında bulunması gereken evraklar da değişiklik gösterdiği için bu aşamada CSS Legal vize uzmanlarından bilgi ve danışmanlık alarak İngiltere’ye yerleşme işlemlerinde başarılı bir başvuru süreci gerçekleştirebilirsiniz.

Ankara Anlaşması Vizesi başvurusu yapan kişilerin varsa bağımlıları yani eşi ve 21 yaş altı çocukları Ankara Antlaşması Bağımlıları Vizesi ile İngiltere’de vize sahibiyle yaşama fırsatı bulacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Başvuru sahibinin bağımlı eş ve 16 yaş üstü çocukları;

 • Herhangi bir iş yerinde çalışma hakkı bulabilecektir.
 • Birleşik Krallık’taki sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir.
 • Vize sahibi bireyler çocuklarını devlet okullarına gönderebilecektir.
 • Bireylerin eşleri İngiltere’de eğitim alabileceği gibi kendi işini de kurabilecektir.

Bu Vize İle İngiltere’de Eğitim Alabilirsiniz

İngiltere’de eğitim için her türlü bilgi ve tavsiye alabileceğiniz Student Portal Internationaldanışmanları profesyonel hizmet sağlayabilmektedir. SPI uzmanları; İngiltere’de dil kursu, yüksek lisans, satış-pazarlama kursları, işletme yönetimi gibi çeşitli eğitimler alacak olan bireylere uygun eğitim kurumunun seçilmesi, eğitim programının belirlenmesi ve İngiltere’ye gittiğinde ihtiyacı olabilecek her türlü bilgiyi verecektir.

Vize Reddine İtiraz Hakkı

İngiltere vizesi ret nedenlerinden bahsedecek olursak;

 • Başvuru dosyasında eksik bilgi, yalan beyan, yanlış bilgi veya belge olması,
 • Başvuru şartlarının sağlanamamış olması,
 • Vize türünün doğru seçilmemiş olması vb. gibi durumlar örnek olarak gösterilebilir.

İdari itiraz (administrative review) ve itiraz kapsamlı yeniden değerlendirme başvurusu (re-consideration) Ankara Anlaşması Vizesi retlerine itirazlarda kullanabilecektir. İngiltere vizesi reddi sebeplerinin haksız ve yersiz olduğunu düşünen, aslında başvuru şartlarını taşıdığını ilk başvurusunda belgelemiş olan bireyler, teslim ettiği belgelerin yeniden değerlendirilmesini talep ederek idari itiraz başvurusunda bulunabilecektir. Tekrar tekrar İngiltere vizesi başvurusu ret kararıyla karşılaşmamak için CSS & Co Legal Services ile irtibata geçebilirsiniz.

Başvurunun değerlendirilmesinde gözden kaçan bir bilgi, değerlendirilmeye alınmamış bir belge sebebiyle İngiltere vizesi ret kararı verilmişse, İngiltere vizesi reddine itiraz dilekçesi örneği ve savunmalar gerekli terminolojiye uygun hazırlanarak, başvurunun yeniden değerlendirilmeye alınması talep edilecektir. Ek bilgi ve belgelerin de itiraz dosyasına koyulmasıyla yeniden değerlendirme başvurusu yapılabilecektir.

CSS Legal Ankara Anlaşması Vizesi başvurusunda bulunacak olan veya İngiltere vizesi reddine itiraz etmek isteyen bireylere bilgi ve danışmanlık noktasında hizmet verecektir.

Ankara Antlaşması Vizesi sahibi bireyler, İngiltere’de bu vize türüyle kendi işini kurmak zorundadır. Bu kişilerin başka bir şirkette çalışan olmaması gerekir. Fakat böyle bir durumun tespiti halinde gelecekte yapacağınız İngiltere vizesi başvurularında sorun yaşayabilir, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi uzatma başvurularında ret kararıyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, Ankara Anlaşması vizesi sahibi olan göçmen, İngiltere’de süresiz oturum başvurusu yapana kadar 5 yıl boyunca devlet sosyal yardımlarından yararlanamayacaktır. İngiltere vizesi başvuruları en zor alınan vize türlerinden biri olup gerekli şartlar, vize prosedürleri ve vize türleri hususunda CSS Müşavirlik uzmanlardan destek alınabilir.

Bu içeriği oylayın
0.00, 0 Oy
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.