Girişimciler Tarafından Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

Girişimciler için eşsiz bir tecrübe ve ilham barındıran, her biri defalarca okunması gereken en iyi girişimcilik kitapları.
Girişimciler Tarafından Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
6 dk
Son güncellenme: 04/12/2019
Tüm Başlıklar

Girişimcilik ve buna bağlı olarak kendi işinin sahibi olmak herkesin hayali. Ancak girişimci olmaya karar verdiğiniz zaman kendinizi sürekli geliştirmeniz gerekir. Kendinizi ve vizyonunuzu geliştirmenize yardımcı olacak kitapların listesini hazırladık. 

Hayatımızda pek çok alanda karar verirken ya da yeni bir adım atarken bu yollardan daha önce geçen kişilerin deneyimlerine başvurma ihtiyacı duyuyoruz. Bu nedenle bu yazımızda girişimcilerimizin, alanlarında başarılı kişilerin altın değerindeki bilgilerinden yararlanmalarını sağlayacak kitaplara yer veriyoruz.

Mor İnek Farklılaşarak İşinizi Dönüştürün - Seth Godin

Büyük Değişimler Çağında Yönetim - Peter Drucker

İş Modeli Üretimi - Yves Pigneur / Alexander Osterwalder

Sil Baştan - David H. Hanson / Josan Fried

Farklı bir tarza yazılan bu kitap başarılı şirket sahiplerinden şirket kurma fikri şimdiye kadar bir kez bile aklından geçmemiş olanlara kadar geniş bir kitleye hitap ediyor. Büyük ve küçük ölçekli girişimcilere, yaratıcılara, hayatlarını şirketlerine adayanlara ve şirket kurma fikri aklının ucundan geçmeyenlere yönelik olarak yazılan bu kitap yayınlandığı günden bu yana en çok okunan kitaplardan biri olmaya devam ediyor. 

Yeni Dijital Çağ - Eric Schmidt / Jared Cohen

Büyüleme - Guy Kawasaki

Blink (Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü) - Malcolm Gladwell

Outliers (Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?) - Malcolm Gladwell

Yalın Yeni Girişim - Eric Ries

Eric Ries tarafından kaleme alınan bu kitap, yeni girişimcilerin belirsizlikler karşısında nasıl hareket etmesi gerektiğini gösteren bir rehber niteliği taşıyor. Pratik ve başarısı kanıtlanmış tavsiyeler içeren Yalın yeni Girişim, küresel ekonomik büyümenin artırılmasında yeni girişimlerin başarı oranının yükselmesinin etkisi üzerine dikkat çekiyor. Yalnızca başarılı yeni bir girişim kurmak için değil yaptığımız her şeyi geliştirmek için fayda sağlayabileceğiniz bu kitabı mutlaka okumanızı öneriyoruz. 

Google Nasıl Yönetiliyor? - Eric Schmidt / Jonathan Rosenberg

Kümesteki Kartal Neden Uçamaz? - Burak Büyükdemir

Starbucks - Gönlünü İşe Vermek / Howard Schultz

Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcinin El Kitabı - Guy Kawasaki

Sırada Ne Var? Yakın Geleceğin Trendleri - Ira Matathia / Marian Salzman

JWT Başkan yardımcısı Marian Salzman ve pazarlama danışmanı Ira Matathia tarafından kaleme alınan bu kitap; önümüzdeki dört beş yıl içerisinde bizleri nelerin beklediğini anlatırken yaşamlarımızı nasıl sürdürdüğümüz konusuna da eğiliyor. Yakın geleceğe yapılan bir yolculuğun gezi notları niteliğinde olan kitap yarının trendleri ve iş fikirleri konusunda da okuyucusunu aydınlatıyor.

Networking - Ertuğrul Belen

Girişimcinin El Kitabı - Steve Blank

Scrum (İki Katı İşi Yarı Zamanda Yapma Sanatı) Jeff Sutherland

Mutluluk Dağıtmak - Tony Hsieh

Mutluluğu Dağıtmak, detaylı düşünmeye ve amaçlar doğrultusunda hareket etmeye yönlendiren farklı bakış açısı ile dikkat çekiyor. Kitapta, yalnızca bir işletmenin nasıl yönetileceği gibi konularda değil kişisel hayatınızda tutkularınızı ve amaçlarınızı bulmaya yönelik yolculuğunuzda da size ilham verecek olan kişisel yaşanmışlıklar bölümü bulunuyor. Çok akıcı ve samimi bir üslupla kaleme alınan kitap ilk bakışta mutluluğa ulaşma yollarının anlatıldığı klasik bir kişisel gelişim kitabı izlenimi uyandırsa da aslında bir internet girişimini anlatıyor. 

Oyunlaştırma - Ercan Altuğ Yılmaz

Steve Jobs Olsa Ne Yapardı? - Cevher Ceylan

Düşün ve Zengin Ol - Napoleon Hill

Zengin Baba Yoksul Baba - Robert T. Kiyosaki / Sharon L. Lechter

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı - Dale Carnegie

Başarılı Startup İçin 24 Adım - Bill Aulet

Sıfırdan Bire - Peter Thiel

80/ 20 İlkesi - Richard Koca

Richard Koch çok konuşulan kitabında sonuçların yüzde sekseninin nedenlerin yüzde yirmisinden kaynaklandığını hatırlatıyor. Bahsedilen yüzde yirmiyi bulmanın insanın hayatını değiştireceğini vurgulayan Koch, pek çok kişinin sebep - sonuç arasında orantısal bir ilişki aradığını ancak sonuçlar bekledikleri gibi çıkmayınca bunu görmezden geldiklerini vurguluyor.

Girişimcilik Tutkusu - Michael E. Gerber

Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği - Robert Kiyosaki

Geleceği Üretenler - Chris Anderson

Dijitoloji - Mehmet Çelikol / Emre Açıkel

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı - Stephen R. Covey

Takım Oyunu - Seth Godin

Kendime Düşünceler - Marcus Aurelius

İnovasyon & Girişimcilik Üzerine Yaratıcı Çalışmalar - Tina L. Seelig

Tina L. Seelig kitabında başarının sırrının büyük düşünmekte saklı olduğunu anlatıyor. Boşlukları görmenin, nasıl doldurabileceğinizi bulmanın yepyeni bir iş fırsatı anlamına geldiğini vurgulayan yazar, günümüzde en başarılı şirketlerin yaratıcı insanlar tarafından kurulduğunu hatırlatıyor. Stanford Üniversitesi Girişimcilik Bölümü Başkanı olan Tina L. Seelig, bu kitabında öğrencilerine okul dünyasından iş hayatına geçiş sürecinde ihtiyaç duyacakları somut becerileri kazandıran uygulamalarını okuyucuları ile paylaşıyor. Kitapta, beklentinin ötesine geçen deneyler, ilham verici tavsiyeler, şaşırtıcı örnekler, varsayımlara meydan okuyan başarı öyküleri ve ömür boyu yararlı olacak tüyolar bulunuyor. 

Yaratıcı Özgüven - Tom Kelley / David Kelley

4 Saatlik Hafta - Tim Ferris

Etkin Yöneticinin Seyir Defteri - Peter Drucker

Akıldışı Ama Öngörülebilir - Dan Ariely

İnsan davranışları hakkında yeni ve ilginç bir bakış açısına sahip olan Akıldışı Ama Öngörülebilir, sıkça rastlanan olaylar ile zekice deneyleri çığır açan analizleri ile bir arada okuyucusuna sunuyor. Beklentilerimizin, duygularımızın, sosyal normların ve gözle görülemeyen görünüşte mantıksız diğer etkenlerin akıl yürütme becerilerimiz üzerinde ne tür etkileri olduğunu gözler önüne seriyor. Yazar aynı zamanda bireysel ya da kurumsal olarak yaptığımız hataların bir tanesinin bile rastgele olmadığına dikkat çekerken, bu hataların bir araya gelmesi sonucunda piyasada yıkıcı sonuçları olan etkilere yol açabileceklerini vurguluyor. Bu öngörülebilir ve sistematik hataların sonuçlarını ise mevcut küresel ekonomik krizlerin ışığında örneklendiriyor.

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı - Robert M. Pirsig

Benjamin Franklin - Walter Isaacson

Keskin Kenar - Jeff Olson

Pınar - Ayn Rand

Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız? - Gary Vaynerchuk

İş hayatına adımını şarap satışı ile atan ve internetin gücünü arkasına alarak Youtube çağının ilk şarap guru'su olarak tanınan Gary Vaynerchuk, bu kitabında özel ilgi alanlarımızı aynı zamanda iş hayatımız haline getirebilmek için internetin gücünü nasıl kullanmamız gerektiğini anlatıyor. Hayallerinize adım adım yaklaşmanızı sağlayacak bir rehber olan kitap modern iş hayatı için mükemmel bir yol haritası olarak kabul ediliyor. 

Krizden Çıkış - W. Edwards Deming

Değiştir! - Chip Heath / Dan Heath

Engel Yolun Kendisidir - Ryan Holiday

Neden Satın Alırız? - Paco Underhill

Perakendenin Sherlock Holmes’u olarak adlandırılan Paco Underhill ve ekibinin, dünyanın gelişmekte olan pazarları ile ilgili yaptığı elli bin saatlik video çekimine dayanan araştırmalar bu kitapta okuyuculara sunuluyor 27 dile çevrilen ve alanının başyapıtlarından biri olarak kabul edilen bu kitabı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman - Richard P. Feynman

Kendi Kendine MBA - Josh Kaufman

Ye O Kurbağayı - Brian Tracy

Küresel Pazarda Büyümenin 8 Yolu - Philip Kotler / Milton Kotler

İstediğiniz Kişiye 8 Dakikada Nasıl Evet Dedirtirsiniz? - Kevin Hogan

İş hayatında başarıyı getiren en önemli etkenlerden olan etkileme sanatının duayeni olarak kabul edilen Kevin Hogan, bu kitapta okuyucularına herhangi bir kişiye 8 dakika içerisinde evet dedirtebilmeyi sağlayacak yöntemleri anlatıyor. Çevresindekileri etkilemek, ikna etmek ve satış yapmak isteyen kişiler için bir başarı rehberi olan kitabı başarılı olmak isteyen herkesin okumasını tavsiye ediyoruz. 

Satış 101 - Zıg Zıglar

Zengin Olmanızı İstiyoruz - Donald Trump

Girişimcilik Tutkusu - Michael E. Gerber

Adım Adım Girişimcilik - Rachelle Thackray

Başarılı Olmak Bir Tercihtir - Rick Pitino

Rick Pitino kitabı boyunca okuyucularına önemli olanın nerede oldukları değil hangi yönde ilerledikleri olduğunu anlatmaya çalışıyor. Kariyerlerinde başarıyı rastgele yakalayan insanlardan olmamak için başarılarınızı olasılık olmanın ötesine taşımanın gerekliliğini vurguluyor. Rick Pitino’ya göre; başarılı olmak hak edilir ve tercih edilir. Bunun için okuyucularına çevrelerindeki herkesten daha fazla çalışıp ter dökmelerini, yaptıkları işe kalplerini ve ruhlarını vermelerini tavsiye ediyor.

Network Marketing Sorular ve Yanıtlar - Allan Pease

A’dan Z’ye Pazarlama - Philip Kotler

Görünmeyeni Satmak - Harry Beckwith

Yaratıcı Düşünmenin 27,5 Yöntemi - Yekta Özcan Özözer

Markalar Nasıl Genç Kalır? - Joeri Van Den Bergh / Mattias Behrer

Tüm markaların kalıcı ve en sevilen marka olmaya çalıştığı günümüzde Y ve Z kuşaklarının reklam ve pazarlama açısından en kritik kesimi temsil ettiği biliniyor. Bu kesimde yer alan insanların hissettikleri, düşünceleri ve davranışları markaların başarısında hayati derecede önem taşıyor. Bu kitap okuyucularına Z kuşağının gücünü içerdiği pazarlama araştırmaları ile kanıtlamasının yanı sıra bu kitleye hitap etmenin yollarını da gösteriyor. En başarılı markaların pazarlama yöneticileri ile yapılan söyleşilerin de yer aldığı Markalar Nasıl Genç Kalır? Okuyucularının işleri üzerinde uzun süreli etkilere yol açacak stratejiler geliştirmelerine büyük katkı sağlıyor.

Pazarlamanın 22 Kuralı - Jack Trout

Pazarlama - Tanıtım - Halkla İlişkiler - Üzeyir Garih

Satış ve Satış Yönetimi - Doç. Dr. Remzi Altunışık

Modern Pazarlama - Ömer Torlak

Satışın Kutsal Kitabı - Jeffrey Gitorner

Bilgi Yönetim Stratejileri ve Girişimcilik - Özcan Yeniçeri

Girişimcilik ve Küçük İşletme Yöneticiliği - Dr. Serpil Döm

İknanın Psikolojisi - Robert Cialdini

İknanın Psikolojisi, hayatın her alanında ikna olma ve ikna etme süreçlerinin iç yüzünü okuyucularına açıklayan bir başvuru kitabı olma özelliğini taşıyor. Yazarın laboratuvar deneylerinden ve yaşam deneyimlerinden yola çıkarak kaleme aldığı kitap, iş hayatından ticarete pazarlamadan günlük hayata hatta aşka kadar pek çok alanda ikna becerisine sahip olmanın yollarını basit bir dille anlatıyor.

Bu içeriği oylayın
0.00, 0 Oy
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.