İş fikirleri arasından kendinize en uygun olduğunu düşündüğünüzle yola çıkmaya hazır mısınız? Bu yazımızda aklınızdaki iş fikrini değerlendirirken göz önünde bulundurmanız gereken unsurlar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Her girişimci için onu yola çıkaracak dinamik farklıdır. Kimi girişimciler önce iş fikrim iyi olsun geri kalan her şey teferruat diye düşünürken bazıları iş fikirlerine güvenseler, iş planı süreçlerini tamamlasalar dahi girişimcilik için temkinli olmayı tercih ederler. Aslına bakılırsa doğru olanı yapan girişimciler bu sınıfa aittir. İş fikri bulan ve iş fikrini farklı süzgeçlerden geçiren girişimcilerin orta ve uzun vadede daha başarılı oldukları bilinir. Riskler hesaplanmadan, swot analizi yapılmadan, iş planı kapsamlı olarak hazırlanmadan iş fikirleri hayata geçirildiğinde maalesef sonu hüsranla biten bir deneyime dönüşebilir.

Siz de aklınızdaki iş fikirleri arasından tercihinizi yaptıysanız yola çıkmadan önce kendinize bazı sorular sormalı, bu sorulara samimi yanıtlar vermeli ve bazı soruların yanıtlarını vermeden araştırma süreçlerinizi tamamlamalısınız.

Finansal Yeterlilikleriniz Neler?

Girişimciler onları başarıya ulaştıracak birçok iş fikri bulabilirler. Hedef kitlelerin davranış değişiklikleri, ihtiyaçları ve iş fikrinin getirileri değerlendirildiğinde başarısı kesin olduğu düşünülen fikirlere ulaşılabilir. Fakat malumunuz, girişimcilik dünyasının başarılı bir ferdi olmak için sermaye gerekir. Sermaye olmadan en başarılı olacağı düşünülen iş fikirleri dahi hayata çok zor geçirilir. Bu nedenle iş fikri bulan ve girişimcilik dünyasına adım atmak isteyenlerin finansal yeterliliklerini kati bir şekilde belirlemesi gerekir. Ne kadar sermayeleri var, ne kadar sermaye bulabilirler, sermaye akışını düzenli olarak sağlayabilirler mi, beklenmedik harcamaları amorti edebilme şansları var mı, iş fikirleri ne zaman para kazandıracak ve bu süreçte sermaye güçleri girişimcileri ayakta tutacak mı? gibi birçok soru finansal yeterlilikler belirlenirken masaya yatırılmalıdır.

Piyasa Koşulları Sizin Ürününüz İçin Hazır Mı?

İş planı yaparken bulunan iş fikrinin eksisiyle artısıyla değerlendirilmesi gerekir. Bir iş fikri sonucu ortaya çıkacak ürün ya da hizmet yenilikçi olsa da zaman zaman piyasa koşulları nedeniyle iş fikri tutmayabilir. Bu noktada önemli olan çıktılarla piyasa koşullarının ne denli örtüştüğünün tespit edilmesidir. Bunun için girişimcilerin piyasa araştırması yapması, rakiplerinin analizini çıkarması, kendi ürün veya hizmetlerinin artı ve eksi yönlerini belirlemesi, hedef kitlenin nabzını tutması gerekir. Piyasa koşulları ürün için olumlu sinyaller gönderiyorsa girişimcilik kariyerine sağlam bir adım atılabilir.

Güvendiğiniz İnsanların Fikirlerini Aldınız Mı?

Girişimciler için yeni bir iş fikrini hayata geçirmek hem maddi hem de manevi açıdan önemli bir süreçtir. Bu dönemde yakınlarının desteğini almak onların motivasyonu adına önemli bir gerekliliktir. Sadece motivasyon için de değil, güvendikleri kişilerin yönlendirmeleri onlara yollarını çizerken gerçekçi beklentiler sunar. İş fikirlerini uygulamaya sokmak isteyen tüm girişimcilere güvendikleri insanlardan görüş almaları önerilir. Fikre yoğunlaşıldığında olayı çok boyutlu ele almak zorlaşacağından güvenilir insanların fikirlerinin önemi bir kat daha artar.

Maliyetlerinizi Hesapladınız mı?

Girişimcilerin son kararı verip aksiyon almadan önce netleştirmesi gereken belki de en kritik konu maliyet gereksinimleridir. İş fikri için maliyetler yeterince hesaplanmazsa girişimcilerin yola devam edecek güçleri erkenden tükenebilir. Sonrası ise maalesef büyük bir hayal kırıklığına dönüşür. Maliyet analizini doğru bir şekilde gerçekleştirmeyen girişimciler başarıya ulaşması yüksek girişimlerinin dahi erkenden sonlandığına şahit olabilirler. Kötü senaryonun yaşanmaması için iş fikrinin maliyeti hesaplanırken personel giderlerinden kira bedeline, vergilerden işin kendini ne zaman amorti edeceğine kadar tüm kalemler netleştirilmelidir.

Siz de girişimcilik kariyerinize başlamak için size en uygun fikri bulduğunuza inanıyorsanız “aklınızdaki iş tutar mı?” sorusunun yanıtını bulmak için yazımızdaki soruları kendinize sormalısınız. Böylece daha tutarlı ve kararlı başlangıçlar yaparak başarısızlık ihtimalinizi bertaraf edebilirsiniz.