Issız bir yolun ortasında, iskemle üzerinden megafon ile bağıran küçük erkek çocuk
RichVintage / Getty Images

Kısa ve akılda kalıcı marka sloganları reklam ve pazarlama faaliyetlerinin en önemli unsurlarından biri olarak kabul edilir. Hedef kitlenin dikkatini markaya ve markanın ürün veya hizmetlerine çekmenin en pratik yollarından biri olduğu düşünülen sloganlar, pazarlama amacıyla çok uzun zamandan bu yana kullanılmaktadır. Günümüzde ise durum daha dikkat çekicidir; sloganların kullanımları da yarattıkları etki de giderek artmaktadır. Sloganları milyonlarca kişi tarafından bilinen, ürünlerinin faydalarını ya da neden satın alınmaları gerektiği ile ilgili mesajları sloganlar aracılığı ile hedef kitleleri ile buluşturan marka sayısı da haliyle çoğalmaktadır.

“İyi bir slogan markaların ismi kadar etkilidir” söylemi abartılı değildir. Markanın vizyonuna ve var oluş amacına dair kesin yargılar içeren bu kısa cümleler çok güçlü bir pazarlama aracı olarak kullanılabilir. Geçmiş yıllarda yalnızca mağazaların poşetlerinde, televizyon reklamlarında, mağazalarda ya da açık hava reklamlarında görülen sloganlar artık sosyal medyanın ve internetin değişimi ile birlikte tüketicilere birçok yeni ve farklı kanal aracılığı ile iletilmeye başlamıştır. Markaların sloganlarına daha fazla maruz kalınması ve büyük markalar kadar küçük markaların da sloganları bir güç olarak kullanmaya başlaması “Sloganların önemi nedir?” sorusunu gündeme taşımaktadır.

Sloganlar Hangi Amaçla Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Markaların hedef kitleleri üzerinde etki yaratmak amacıyla kullandıkları sloganların birçok farklı fonksiyonu bulunur. Yaratıcı sloganlar aracılığı ile markalar vizyonlarını ortaya koyarken hedef kitlelerinin tek bir çatı cümle altında birleşmesini sağlar. Markaların rakiplerinden farklılaşmasını sağlayan ve ürünlere duyulan talebi arttırma işlevine sahip olan sloganlar şu amaçlarla kullanılabilir:

💡 Marka Konumlandırması ve Marka Bilinirliği

Sloganların en önemli işlevlerinden biri şüphesiz marka konumlandırması ve marka bilinirliği üzerinde pozitif bir etki yaratmasıdır. Benzersiz bir logo, marka ismi ve akılda kalıcı bir slogan marka kimliğinin en önemli üç unsuru olarak kabul edilir. Hafızada kalıcı ve dikkat çekici bir slogan pazara yeni giren markaların dahi kısa bir sürede dikkat çekmesini ve adını duyurmasını sağlayabilir. Bu noktada markaların dikkat etmesi gereken slogan üzerinde çalışırken nasıl bir dil kullanacaklarını belirlemektir. Ciddi mi, esprili mi, mesafeli mi samimi mi bir dil kullanılacağının belirlenmesi markanın imajının doğru algılanması adına çok önemlidir.

💡 Müşterilerle İlişkileri İyileştirir

Sloganların bir diğer önemli işlevi marka ve müşterileri arasında sürdürülebilir duygusal bağ yaratmaktır. Reklam ve tanıtım kampanyalarında sürekli kullanılan sloganlar müşterilerin markayı tanımlama şekline dönüşür. Slogan benimsendikçe markaya duyulan sadakat de orantılı olarak yükselir.

💡 Firmaları Diğerlerinden Ayırır

Marka vizyonunu ortaya koyan sloganlar markaların rakiplerinden ayrılmasını ve farklılaşmasını sağlar. Slogan ile marka ismi birlikte anılmaya başladıktan sonra sadece slogan kullanıldığında dahi o marka ve ürünleri akıllara gelir. Örneğin giyim mağaza sloganları arasında efsanevi bir yere sahip olan “Just Do It” sloganını ele alalım. Dünyanın en ünlü spor giyim markalarından biri olan Nike firmasının yıllardır kullandığı bu slogan artık markanın tanımlayıcısı haline gelmiştir. Nike marka ismi olmasa dahi o sloganı gören herkesin zihninde Nike markası canlanmasının sebebi sloganın yarattığı etkidir.

💡 Ürün veya Hizmetlere Talepleri Yükseltir

Sloganların bir diğer önemli işlevi de bir markanın ürün veya hizmetlerine gösterilen talebi arttırmaktır. Doğru kurgulanmış bir slogan bir ürünün ya da hizmetin nitelikleri ile ilgili mesajlar barındırır ve hedef kitleye o markanın neden tercih edilmesi gerektiğini anlatır. Müşterilerin davranışlarını yönlendirebilecek güce sahip olan sloganlar; bir ürün ya da hizmete sahip olma arzusu yaratır.

Slogan Bulurken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni bir ürün ya da işletme sloganı arayan girişimcilerin slogan seçimi sırasında çok dikkatli olmaları gerekir. Az önce bahsettiğimiz slogan fonksiyonlarının yerine gelmesi diğer bir deyişle ürün ya da markanın piyasada tutunması, müşteriler ile bağ kurulması ve müşterilerde satın alma arzusu yaratılması için slogan bulunurken belli başlı kriterler hesaba katılmalıdır.

1. Slogandan Önce Logoya Odaklanın

Maksimum etki yaratan bir slogan bulmak istiyorsanız öncelikle logonuzu gözden geçirmelisiniz. Unutmamanız gereken logonun da sloganın da tek başlarına yeterli olmadığı; logo ve slogan arasındaki uyumluluğun ise başarıyı kaçınılmaz hale getirdiğidir. Slogan arayışından önce markaların kurumsal kimliğinin kalbi olan logolar tasarlanmalıdır. Logo tasarlanırken markanın renkleri, vizyonu ve müşterilerine iletmek istediği mesajlar değerlendirilmelidir.  Logo tasarım süreci sona erdiğinde ise logo ile uyumlu, logo ile bütünleşince kimyasal tepkime yaratan, akılda kalıcılığı yüksek slogan arayışına başlanabilir.

2. Slogan Arayışınızı Zamana Yayın

Slogan bulmak, markanızı ya da ürününüzü birkaç kelimeyle anlatmak kolay değildir ve kesinlikle aceleye getirilmemelidir. Aklınıza gelen ilk sloganı alıp kurumsal kimliğinizin bir parçası haline getirirseniz slogan kullanımının faydasını yaşayamazsınız. Slogan ararken düşünmeli, araştırmalı, farklı alternatifler üzerine kafa yormalı ve bulduğunuz sloganın markanızı yansıttığından emin olmalısınız.

3. Sadelikten Ödün Vermeyin

Az önce etkili sloganların özelliklerine değinirken giyim mağaza sloganları arasından “Just Do It” örneğinden bahsettik. Efsanevi giyim mağaza sloganları arasında yer alan bu slogandan yola çıkarak dahi başarılı bir sloganın yalın olması gerektiği sonucuna varabiliriz. Tek cümleden çoklu anlam çıkarılabilen, zekice kurgulanmış, sade sloganların akılda kalıcılığı her daim çok daha fazla olur. Dolayısıyla müşterilerde duygu uyandırma işlevi de diğer markalar arasından sıyrılabilme de sorun olmaktan çıkar.

4. Hedef Kitlenize Hitap Edin

Başarılı ve firmanızı en iyi şekilde anlatan bir slogan arayışına girdiğinizde hedef kitlenizin özelliklerini, beklentilerini ve tüketim alışkanlıklarını göz önünde bulundurmalısınız. Hedeflediğiniz müşteri kitlesinin dikkatini çeken fikirler üzerinde çalışırsanız rakiplerinizin arasından sıyrılma şansınızı arttırabilirsiniz. Bu süreçte sektördeki diğer firmaların nasıl sloganlar kullandığını inceleyebilir ve uluslararası arenadaki firmaların tercihlerini değerlendirebilirsiniz. Son kararı vermeden önce araştırma yapmanız elinizi güçlendirecektir.

5. Markanızın Özel Olduğunu Hissettirin

Bulduğunuz sloganla tüm rakiplerinizden ayrılmak istiyorsanız markanızı özel kılan niteliklerinize gönderme yapacak fikirlere yoğunlaşmalısınız. Faaliyet gösterdiğiniz sektör ya da ürünleriniz özelinde zeka parıltıları içeren, içerisinde espri barındıran, sade ve size özel bir slogan bulursanız markanıza sadık kitleyi arttırabilirsiniz.

En İyi Giyim Mağaza Sloganları

Giyim sektörü rekabetin en yoğun olduğu ve çok yüksek hacme sahip ticari alanların başında geliyor. Dünya genelinde binlerce marka çocuklara, kadınlara ve erkeklere özel ürettikleri kreasyonlar ile her dönem çetin bir rekabete giriyor.

Markaların başarısını etkileyen sloganlar, giyim mağazaları için çok önemlidir. Just Do It ile Nike göz alıcı bir çıkış yaptıktan sonra bu söylemin doğruluğu bir kere daha ortaya çıkmıştır. Şimdi sizlerle hem Türkiye’de hem de dünya genelinde çok beğenilen ve başarı kazanan giyim mağaza sloganları örnekleri paylaşacağız.

Adidas; “Impossible is nothing”, Benetton; “United Colors of Benetton”, Beymen Club; “Giyim bir yaşam tarzıdır.”, Abbate; “Bir gömlek üstün”, Colin’s; “Hepsinin üstünde”, Twigy; “Bu terlik tam benlik”, LC Waikiki; “İyi giyinmek herkesin hakkı”, DeFacto; “Duruşun Yeter”, Mavi; “Hep mi çok modayız!”

Giyim Mağaza Sloganı Nasıl Bulunur?

Bir önceki bölümde belirttiğimiz gibi giyim sektöründe yüksek bir rekabet vardır. Bazı firmalar ürünlerini yalnızca kadınlara yalnızca çocuklara veya yalnızca erkeklere özel üretirken bazı markalar toplumdaki herkese kucak açar. Giyim mağaza sloganı arayan girişimcilerin yapmaları gereken sektördeki rekabetin farkında olarak öncelikle hedef kitlelerini belirlemeleridir. Hedef kitle belirlendikten sonra eğilimleri, yaş grupları, eğitim seviyeleri, beğenileri ya da öncelikleri sıralanmalıdır. Hedef kitleyi harekete geçirecek bir sloganın bulunması adına marka vizyonunu ön plana çıkaran ve mümkünse esprili ya da iddialı fikirler üzerine yoğunlaşılmalıdır. Güçlü mesaj içeren ve markaya ilgi uyandıran sloganlar için gerekirse profesyonellerden de destek alınmalıdır.