Satış ve Pazarlama

Ticari işletmelerin temel amaçları ürettikleri ürünler ya da verdikleri hizmetler üzerinden maddi kazanç elde etmektir. Şirketleri temel hedeflerine ulaştıran yol ise pazarlama ve satış faliyetleridir. Ürünlerin ya da hizmetlerin üretiminden planlanmasına, dağıtımından son tüketici ile buluşturulmasına kadar izlenen stratejilerin tamamı pazarlama olarak tanımlanabilir.

Pazar oluşturma ve pazara yönelme faaliyetlerinin tamamını kapsayan pazarlama çalışmaları, satışın yapılmasını mümkün kılan faaliyetlerle birlikte değer kazanan; bu nedenle satış sürecinden ayrılamayan bir olgu olarak ön plana çıkar.

Toplumumuzda maalesef pazarlama ve satış kavramları birbiriyle karıştırılıyor ve pazarlama süreçleri es geçilerek olası zaferler engelleniyor. Bu nedenle bu yazımızda pazarlama hakkında merak edilen ve aynı zamanda bilinmesi gereken önemli bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Pazarlama Nedir? Marketing Nedir?

Marketing yani Türkçesiyle pazarlama; bir şirketin ürün ya da servislerinin satılabilmesi için uyguladığı Pazar araştırması ve reklam gibi faaliyetlerin tamamını kapsayan bir strateji olarak tanımlanabilir.
Pazarlama, müşterilerin firmaya gelir getirecek ürün ya da hizmetlerle ilgilenmesi adına gerçekleştirilen tüm eylemlerdir. Bu nedenle Pazar araştırması, Pazar analizi, hedef kitlenin beklentileri ve ihtiyaçları hakkında bilgi edinme süreci pazarlamanın mihenk taşları arasında konumlanır.

Hazır yeri gelmişken, yazılarımızda da çok kullandığımız Pazar terimini ele almak istiyoruz. Pazar nedir derseniz; şu şekilde bilgi verebiliriz. Pazar; işletmelerin ürünlerini ya da hizmetlerini sundukları yerdir. Pazar bir sokak da olabilir, mahalle de, il de, bölge de kocaman bir ülke de… Hatta büyük şirketler için Pazar tüm dünya da olabilir. Bu noktada da pazarlama çalışmalarının Pazar endeksli yapılması gerektiği gerçeği bir kere daha karşımıza çıkar. Çünkü pazarlama, aslen pazardaki tüketicilerin davranışlarının yönlendirmesini amaçlar.

Pazarlama Sürecinin Temel Aşamaları Nelerdir?

Pazarlama sürecinin temel aşamaları farklı kaynaklarda birkaç ek adımla açıklanabilir ancak biz bu yazımızda en temel 4 aşamayı sizlerle paylaşacağız.

Araştırma: Pazarda neler olup bitiyor, ürün ya da hizmetler için en iyi hedef kitle hangisi, hedef kitleye nasıl erişim sağlanabilir, pazardaki rekabet düzeyi ne durumda… Tüm bu soruların yanıtlarının araştırma safhasında verilmesi pazarlama stratejilerinin temelinin sağlam atılmasını sağlar. Pazarın, müşterilerin ve rakiplerin analiz edilmesi ile başlayan pazarlama süreci elde edilen verilerin işlenmesi ve stratejilerin belirlenmesi ile devam eder.

Strateji Oluşturma: Pazarlama sürecinin araştırma aşamasında elde edilen tüm veriler strateji oluşturma aşamasında masaya yatırılır. Bu veriler doğrultusunda şirketleri başarıya götürecek pazarlama stratejilerinin oluşturulması amaçlanır. Pazara nasıl girileceğinden, kampanyaların içeriklerine; hedeflere ulaşmak için gerekli şartlardan pazarlama kanallarının belirlenmesine kadar tüm önemli kararlar strateji oluşturma aşamasında alınır.

Hayata Geçirme: Pazarlama sürecinin en heyecanlı aşamalarından biri de araştırma aşamasında elde edilen veriler doğrultusunda belirlenen stratejilerin hayata geçirilmesidir. Ürün ya da hizmetlerin fiyatları belirlenmiş ve tüketicilerin tepkileri artık ölçümlenmeye hazır hale gelmiştir. Bu süreçte markalar tüm güçleri ile pazarda yer edinme savaşı verirler. Çabalarının sonuçlarını değerlendirdikleri son aşamaya geçtiklerinde üçüncü aşamanın başarısını ölçebilirler.

Ölçümleme: İlerlemeden önce hayata geçirilen kampanyaların ya da pazarlama stratejilerinin başarısının değerlendirildiği aşama ölçümleme aşamasıdır. Ölçümleme sırasında hedeflere varılıp varılmadığı analiz edilir, geri bildirimler değerlendirilir ve elde edilen sonuçlar başarısız kabul ediliyorsa pazarlama süreci yeniden şekillendirilebilir.

Satış ve Pazarlama

Satış ve Pazarlama Kategorisinden En Popüler İçerikler

En Etkili Reklam Sloganlarından Örnekler

Slogan arayanlar için ilham verecek reklam sloganları. Marka ve ürünlerin alfabetik sıra