İş kuracak moda tasarımcısına tavsiyeler

Amerika’daki Gen Art adlı eğitim ve danışmanlık firmasının Moda Bölümü Direktörü Mary Gehlhar, onlarca yeni moda tasarımcısına iş kurma ve geliştirme süreçlerinde danışmanlık yapmış biri. Gehlhar’ın, üretimden marka yaratmaya, basın ilişkilerinden defileye kadar, bir modaevinin tüm aşamalarını içeren ‘Moda Tasarımcısının İş Kurma Rehberi’ kitabı Türkçe’ye çevrildi. İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İTKİB) desteklediği kitap, Güncel Yayıncılık’tan çıktı. İşte kitaptan bazı tavsiyeler.

Bir başkası için çalışırken bluz dizaynıyla uğraşmakla yetinmeyin. Atölyeleri, fabrikaları gezin, defilelere katılın, kalıp ve model çıkaranlarla çalışın. İşvereninize nelerin başarı getirdiğini inceleyin.
Başkası için çalışırken kime güvenebileceğinizi, hatta kimi potansiyel iş ortağı olarak görebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Başlamadan önce elinizde yeterli maddi kaynak olmalı. Çünkü yeni olduğunuzda hata yaparsınız ve bu hata büyük maliyetler getirebilir.

Başlarken iş planınızı oluşturun. Bu iş planında pazarlama ve satış planı, rekabet analizi, finansal analizler, muhasebe kayıtları ve hesaplar, sigorta ve çalışanları kapsasın. (Türkiye’de bu aşamada KOSGEB, İTKİB ve TİM gibi kuruluşlardan yardım alabilirsiniz).

Ürün geliştirirken müşterinizi tanıyın. Yaşam tarzlarına (ne yerler, ne tür araba kullanırlar, nerede tatil yaparlar vb.) odaklanın. Bir moda tasarımcısı koleksiyonundaki her bir parçanın müşterisinin yaşamına ne derecede uyacağını bilmek zorundadır.

İsminiz duyulduğunda müşterilerinizin aklına gelecek temel tarz ve estetik anlayışınızı oluşturun. Bu, alışveriş yapan kişiye ‘Tam bir Prada’, ‘Bu Cynthia Steffe elbisesine benziyor’ dedirtecek durumdur.

Moda akımlarına kendi benzersiz bakış açınızla yaklaşın.

Özellikle saygı duyduğunuz deneyimli modacıların ürünlerini inceleyerek kalite standardınızı belirleyin. Ayrıca seri üretimin olmadığı 1940-50’li yılların koleksiyonlarına bakabilirsiniz.

Kumaşı öğrenmenin en iyi yolu denemektir. Kumaş ve tuhafiye malzemeleri tedarikçilerinin çoğunluğu, modacılarla asgari ticari sipariş miktarı usulüyle çalışır. Büyük miktarda kumaş sizin için gereksiz olabilir, bu yüzden öncelikle asgari sipariş miktarlarını öğrenin.

Bir modacı için her yıl, yerel ya da uluslararası fuar ve bu gibi etkinliklere katılmak önemlidir.

Üretim sürecini planlayın. Nasıl bir modelist aradığınıza karar verin. İyi modelistler yüksek ücretlerle çalışır ancak bu noktada harcanacak para gelecekte ortaya çıkacak fazladan maliyetin önüne geçecektir.

Üretim sürecinde, üretimin yapıldığı yerde olun. Kalite kontrolünü dikkatli yapın.

Kendi markanız olun. Moda tasarımcıları bizzat kendi markalarını temsil etmeliler. Giydikleriniz, yedikleriniz, içtikleriniz, gittiğiniz yerler markanızın parçasıdır.

Bir modacı, mümkünse kendi tasarımlarını ya da en azından tasarım estetiğini yansıtan kıyafetler giymelidir.

Basın ve tanıtım dosyasında koleksiyonunuzun fotoğrafları, alıcılar için koleksiyon parçalarına ilişkin kısa notlar, moda tasarımcısının biyografisi, koleksiyon özeti ve geçmiş çalışmalarda basına yansıyan haber ve yorumlar yer almalıdır.

Moda fotoğrafçılığı özel bir uzmanlık alanıdır. Deneyimli bir fotoğrafçıyla çalışmak en iyisidir.

Giysilerin fotoğrafları canlı mankenler üzerinde çekilmelidir. Mutlaka bir stil belirlenmelidir.

Web sitenizde basın dosyası, kendiniz ve tasarımlarınızla ilgili bilgiler topluca yer almalıdır.

Perakendeci mağazalara toptan satış yapmak yeni moda tasarımcıları için en iyi satış yoludur. Büyük mağazaların çoğu toptan satışta büyük iskonto bekler. İskonto, alım miktarına göre yüzde 3 ile 15 arasında değişir. Her iskontonun olumlu ve olumsuz yanlarını düşünün.

Ürün fiyatlarını mağazalarla görüşmeye başlamadan önce belirleyin. Her ürün ederine uygun bir fiyata sahip olmalı, fiyat kalitesi ve değerini yansıtmalı.


Ünlü modacılardan tavsiyeler
John Barlett
Hatalarından ders çıkarmak için en az dört yıl boyunca başka bir üretici için geceli gündüzlü çalışın. Ya da tek ürüne odaklanıp, en iyisini ortaya çıkarmaya çalışın.

Tommy Hilfiger
İşe harika bir ürünle başlamalısınız. Ayrıca o ürünü müşterinizin eline ulaştırmak için planlama, araştırma, ilişkiler konusunda doğru adımlar atmalısınız.

Donna Karan
Sonuçta her şeyin müşteride bittiğini bilin. Onun kim olduğuna karar vermeli ve ne istediğini bilmelisiniz. Sırtınızı dayadığınız insanların sizden daha iyi olmasına dikkat edin ve kendinizi onlarla aynı seviyede tutun.

Christian Louboutin
Teknik daima hayal gücüne hizmet eder. İyi bir teknisyen olmak bir artıdır ama asla bir öncelik değildir. Çünkü yaratıcılığınızı baltalayabilir. Oysa yaratıcılık her şeydir.


Kaynak: Hürriyet İK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here