İş Kurarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yeni işletmelerin birçoğu maalesef kuruluş aşamasında yapılan stratejik hatalar nedeniyle tam potansiyeline yaklaşmaya fırsat bile bulamadan kapanmak zorunda kalıyor. Bu yazımızda iş kuranlar için tavsiyeler var.
İş Kurarken Dikkat Etmeniz Gerekenler
4 dk
Son güncellenme: 26/11/2019
Tüm Başlıklar

Yeni bir iş kurmak özellikle ilk kez iş kuracak kişiler için türlü zorlukları da beraberinde getirir. Yine de kurumsal hayattan ya da mesai saatlerinden bağımsız olarak kendi adına çalışacak olmak başlı başına bir motivasyon kaynağına dönüşür. Girişimcilik ekosisteminin desteklendiği bu günlerde çeşitli devlet desteklerinin de alınabilecek olması kendi işini kurmak isteyen yüzlerce kişinin tedirginliklerini azaltır. 

“İş kurmak istiyorum” hayaliyle her geçen gün daha çok kişi yola çıkıyor. Yeni işletmelerin birçoğu maalesef kuruluş aşamasında yapılan stratejik hatalar nedeniyle tam potansiyeline yaklaşmaya fırsat bile bulamadan kapanmak zorunda kalıyor. İstatistikler çok umut verici değil. Eminim dünyanın birçok ülkesinde yapılan bazı istatistikleri siz de duymuşsunuzdur; Açılan her 10 şirketten 9 tanesi başarısız olup belirli bir süre sonra kapanıyor. Ancak yine yapılan bazı araştırmalar açılan şirketlerin yüzde 65'inin 4 yıl sonra bile hâlâ başarılı bir şekilde faaliyetlerine devam ettiğini gösteriyor. Biraz daha derine inildiğinde başka bir gerçek ortaya çıkıyor. Başarılı şirketler genellikle çalışanların da ortak olduğu şirketler oluyor.

Bir İş ya da Şirket Kurarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Belki de hayatınızın dönüm noktası olacak bir iş kurma kararı öncesinde bazı konular üzerinde derin düşünerek şansınızı arttırabilirsiniz. Çoğu girişimci "kervan yolda düzülür" mantığı ile yola çıksa da başta bir iş planı olan girişimciler daha şanslı.  Bu yazımızda kendi işini kurmak isteyenlerin iş kurarken dikkat etmesi gereken en önemli konulara odaklanacağız.  

İşinizin Sınırlarını Doğru Belirleyin

Hangi sektörde hangi şekilde faaliyet göstereceğinizi işinizi henüz kurmadan netleştirmelisiniz. Hizmet mi vereceksiniz, ürün mü satacaksınız bu hususları belirlerseniz işinizi kurmadan önce yapacağınız analizlerden daha doğru sonuçlar elde edebilirsiniz. Hizmet satışı yapacaksanız hizmet süreçlerinizi; ürün satışı yapacaksanız ürün kalitenizi fark yaratacak şekilde organize etmelisiniz.

Hedef Kitlenizi Tanıyın

İş kurmak kolay, önemli olan işinizi kurarken en doğru adımları atabilmek. İşinizi kurduğunuz andan itibaren başarılı bir sürece adım atmak istiyorsanız öncelikli olarak hedef kitlenizi tanımalısınız. Hedef kitlenizin satın alma alışkanlıklarını öğrenmeli ve onlar tarafından fark edilecek hizmet ve ürünlerinizle birlikte reklam ve tanıtım çalışmalarınızı özelleştirmelisiniz. Böylelikle çabalarınızın karşılığını satış olarak alabilme olasılığınızı arttırabilirsiniz.

Lokasyon Seçimini Doğru Yapın

Fiziki bir işletme kuracaksanız lokasyon seçiminizi en doğru şekilde yapmalısınız. İşletmenizi açacağınız yerdeki nüfus yoğunluğundan, kişilerin demografik özelliklerine; rakiplerinizden işletmenizin bulunduğu bölgenin prestijine dek tüm unsurları düşünmelisiniz. Elbette bu noktada sermayenizi de değerlendirmeli fiyat performans açısından size en çok avantajlı olan bölgelerde faaliyetlerinize başlamalısınız.

Rakip Analizi Olmazsa Olmaz!

Yeni bir iş kurmadan önce tamamlanması gereken en önemli aşamalardan biri de rakip analizidir. Yapılan araştırmalar başarısızlıkla sonuçlanan girişimlerin en büyük eksiğinin rakip analizinin yapılmaması olduğunu göstermektedir. İşletmenin başarılı olabilmek için geliştireceği stratejilerin rakipler doğrultusunda planlanmasını sağlayan rakip analizi gerekirse profesyonel destek alınarak yaptırılmalıdır  

Ortaklık Yapısını Düşündünüz mü?

İş kurmak istiyorsanız önünüzde iki seçenek olur; ya kendi başınıza yürürsünüz ya da ortaklık yapısını benimsersiniz. Erken dönemde vereceğiniz bu karar inanın oldukça kritiktir. Tek başına şirket kurmanın kendine göre avantajları olsa da işe güvenilir bir ortakla başlamanın da faydalarını görmezden gelmeyin. Anlaşabildiğiniz, bilgisine ve deneyimine güvendiğiniz bir ortak bulursanız ticari başarılara birlikte daha hızlı ulaşabilirsiniz. En yakın arkadaşınızdan ya da aile fertlerinizden ziyade ortak seçerken kurumsal becerilerine güvendiğiniz kişilere odaklanmalısınız.  

Şirket Türünüze Karar Verin

İş kurma planlarınızı legalleştirmek için şirketinizin açılışını resmi olarak yapmalısınız. Bu noktada şahıs şirketi mi kuracağınızı, limited şirketi mi tercih edeceğinizi ya da anonim şirketin mi sizin için daha avantajlı olduğunu araştırmalısınız. Tüm şirket türleri ile ilgili bilgi edindikten sonra şirket açılışınızı yaptıracağınız mali müşavirler ile görüşmeli ve onların da fikirlerini almalısınız. Şirketlerin vergi dilimlerini, sunduğu avantajları ve beklentilerinizi değerlendirerek işinizi kurmak için tercih edeceğiniz şirket tipini belirleyerek işlemleri başlatmalısınız.

Sermayenizi Tasarruflu Kullanın

Şirket açılış sürecinde birçok masrafı karşılamanız gerekir. Dolayısıyla küçük küçük de olsa harcamalar toplandığında büyük bir yükün altına girdiğinizi fark edebilirsiniz. Şirketinizin düzenli harcamalarını bilirseniz tasarruf edeceğiniz harcama kalemlerini de kestirebilirsiniz. İş kurmak için artık illa ki somut bir işletme gerekmediğini unutmamalı, gerekirse bir süre evinizden çalışmalı ya da kurumsal bir adres tutmak size cazip geliyorsa sanal ofis hizmetlerinden yararlanmalısınız. Bu şekilde ofis giderlerini azaltarak işinize daha çok yatırım yapabilirsiniz.

Vergi Danışmanlığı Alın

Vergilerinizin takibi, gelir ve gider dengenizin oluşturulması gibi birçok konuda mali müşavirinizden destek alabilirsiniz. Yasal süreçlerinizi ve ödemelerinizi planlayan bu profesyoneller size gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. Vergi kontrolünü sağlayamazsanız kendinizi yüksek bir borç altında görebileceğinizi unutmamalı, temkinli ve bilinçli ilerlemek için iletişim kurabildiğiniz mali müşavirlerden destek almalısınız.

Personel Seçimi Sizi İhya Edebilir

İş kurmak başlangıçta personel ihtiyacı doğurmayabilir, ancak işlerinizi kontrol edebilmeniz ve yetki devri yaparak daha mantıklı kararlar alabilmeniz adına ileriki dönemde personel ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu gibi bir durumda işletmenize alacağınız personeli titizlikle seçmelisiniz. Fiziki bir işletmeniz olsun olmasın seçeceğiniz personellerin sizi temsil edeceğini, müşterilerinizle gerekli durumlarda iletişime geçeceklerini ve işletmenizin başarılarını doğrudan etkileyebileceklerini unutmamalısınız. Yalnızca az maaş isteyen personellere değil, deneyimi ve bilgisiyle size katkı sağlayacak olanlara odaklanmalısınız.

Kurumsal Kimliğinizi Oluşturun

İş kurmak ve işinizi kurar kurmaz varlığınızı ortaya koymak istiyorsanız kurumsal kimlik çalışmalarına özen göstermelisiniz. Şirketiniz yeni olduğu için ilk başta yaşayabileceğiniz güven sorununu kurumsal kimlik çalışmalarınızla azaltabilirsiniz. Kurumsal kimlik çalışmaları dahilinde markanıza bir logo yaptırmalı, kartvizit tasarlatmalı, web sitenizi kurmalı ve şirketinizin dekorasyonunu da kurumsal kimlik özelinde planlamalısınız. Kurumsal kimlik çalışmaları size gereksiz geliyorsa, yeniden düşünmenizi ve internette kurumsal kimliğin sunduğu faydaları daha detaylı araştırmanızı öneririz. Kurumsal kimliği yalnızca tamamlamış olmak için tamamlamamalısınız; logonuz ve marka adınız ilerleyen dönemde sizinle özdeşleşecek ve markanızın akılda kalıcılığını etkileyecek önemli değişkenlerdir. Tam da bu nedenle mümkünse profesyonel hizmet veren ajanslardan hizmet almalı, farklı bakış açılarına açık olmalısınız.

İş Çevrenizi Genişletin

İş kurmadan önce iş çevrenizi genişletmek için faaliyetlerinize başlamalısınız. Sizinle aynı sektörde faaliyet gösteren işletme sahipleri ile de potansiyel olarak satış yapabileceğiniz müşteri adayları ile de etkileşime geçmelisiniz. Konferanslara ve seminerlere katılmalı, sektördeki hakimiyetinizi gösterecek detaylara yoğunlaşmalısınız. Bu şekilde işinizi kurduktan hemen sonra dahi satış için kapısını çalabileceğiniz, en basitinden referans isteyebileceğiniz kanallar oluşturarak erken dönemdeki kazanç tedirginliğinizi üzerinizden atabilirsiniz.

Geleneksel ve Dijital Pazarlama Yöntemlerine Başvurun

İş kurmadan önce işletmenizin açılışı ile ilgili geleneksel pazarlama yöntemlerine başvurmalısınız. Böylece bölgenizde faaliyete geçeceğiniz konusunda potansiyel müşterilerinizin farkındalığını arttırabilirsiniz. Ancak günümüzde yalnızca geleneksel pazarlama yöntemlerini hayata geçirerek hayalinizdeki başarıları elde edemeyeceğinizi de unutmamalısınız. Sosyal medya hesaplarınızı hedef kitle analiz sonuçlarınız doğrultusunda canlandırmalı, internet üzerinden reklam vermeli ve dijital ortamdaki varlığınızı güçlendirmelisiniz. Dijital pazarlama yöntemlerini benimserseniz yalnızca işletmenizin bulunduğu bölgedeki kişilere değil interneti kullanan; ürün veya hizmetlerinizle ilgilenen kişilerin de dikkatini çekmeyi başarırsınız.

 

Bu içeriği oylayın
0.00, 0 Oy
Yorumlar (4)
onurhan 64 ay önce
şimdi ben bır cafe acmak ıstıyorum ama hıc bır destegım yok kendıme guvenıyorum zeka ve ısletme olarak cok calısmak bedensel olarak ve beyınsel olarak mantıklı adımlar atmak ıstıyorum ve bazı yerlerde takılabılıyorum bu taktılarımdada ıste boyle arastırmalar ve bılgı sahıbı olarak taktılarımı bıraz daha alt kademelerde tutabılıyorum smdı hesas konu hıc bır nakıtım yok ama ve ayrıca ne kredı kartı nede bıseyım var duzgun arastımalar yapıp duzgun bır sekılde ısletmenı sahıp cıkıp ustunde calısmalar gelısmeler yarınları veya gelecegını dusunmek ıstıyorsan her zaman benım fıkrım yarın dusunmek gerekıyor dunya gazetesının dedıgı gıbı guzel bır arastırma ve hen alt kademelere bakılırsa malıyetlerınızı ne kdar az olursa o okdar vergılerınız ve guzel bır etkılemesı olur bunları burda yorum atarak yapmak ıstedım ve takıpte edıyorum yasım 25 hz.peygamber efendımızde soyle buyur zengın olmak ıstıyorsanız tıcaret yapın eger yapabılıyorsanız yapın olun hakkıyla hukukuyla yapabılıyorsanız yapabılırsınız bu lafı nesılden nesıle buyuklermızden bıze soylenen ve peygamber efendımızın dedıgı gbı ama ıste nakıt olmadan bunu nasıl yapabılırım nerden nasıl kreedı cekıp yapabılırım bılmıyorum
cimbom 101 ay önce
Çok doğru.İş kurmak isteyenler bunları yapmalıdır...Bence bunları yapmazlarsa işlerini kuramazlar..
onurhan 64 ay önce
şimdi ben bır cafe acmak ıstıyorum ama hıc bır destegım yok kendıme guvenıyorum zeka ve ısletme olarak cok calısmak bedensel olarak ve beyınsel olarak mantıklı adımlar atmak ıstıyorum ve bazı yerlerde takılabılıyorum bu taktılarımdada ıste boyle arastırmalar ve bılgı sahıbı olarak taktılarımı bıraz daha alt kademelerde tutabılıyorum smdı hesas konu hıc bır nakıtım yok ama ve ayrıca ne kredı kartı nede bıseyım var duzgun arastımalar yapıp duzgun bır sekılde ısletmenı sahıp cıkıp ustunde calısmalar gelısmeler yarınları veya gelecegını dusunmek ıstıyorsan her zaman benım fıkrım yarın dusunmek gerekıyor dunya gazetesının dedıgı gıbı guzel bır arastırma ve hen alt kademelere bakılırsa malıyetlerınızı ne kdar az olursa o okdar vergılerınız ve guzel bır etkılemesı olur bunları burda yorum atarak yapmak ıstedım ve takıpte edıyorum yasım 25 hz.peygamber efendımızde soyle buyur zengın olmak ıstıyorsanız tıcaret yapın eger yapabılıyorsanız yapın olun hakkıyla hukukuyla yapabılıyorsanız yapabılırsınız bu lafı nesılden nesıle buyuklermızden bıze soylenen ve peygamber efendımızın dedıgı gbı ama ıste nakıt olmadan bunu nasıl yapabılırım nerden nasıl kreedı cekıp yapabılırım bılmıyorum
cimbom 101 ay önce
Çok doğru.İş kurmak isteyenler bunları yapmalıdır...Bence bunları yapmazlarsa işlerini kuramazlar..
Daha fazla yorum
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.