Kgf Nedir ve Kredi Garanti Fonu Ne İşe Yarar

Kgf Nedir

Kgf Nedir

Kgf yani Kredi Garanti Fonu özellikle KOBİ’lere sağladığı destek ve kefaletler ile işletmelerin büyümesine yardımcı olmaktadır. Herhangi bir kurum veya kuruluştan ama ekseriyetle bankalardan alınacak krediler için garanti sunan fon, küçük ve orta büyüklükteki iş yerleri için yatırım imkanları sunmaktadır.

Kredi Garanti Fonu Ne İşe Yarar

Katılım bankaları ve kredi kuruluşları sayfalarında adından bahsedilen KGF küçük işletmelerin dostu olan bu kuruluş işlevselliği ile ticari hayata ve ekonomiye canlılık katmaktadır. Ticari hayatına yeni atılmış bir şirketin özellikle de küçük çaplı bir şirketse bankalardan ve kredi kuruluşlarından kredi alması pek de mümkün değildir. Bunun dışında KOBİ’lerin de uzun vadeli kredi ihtiyaçlarını karşılamak için kredi kuruluşları uzun süreli teminatlar istemektedir.

KGF bu sorunlara çözüm olabilmek adına KOBİ’lere ve küçük işletmelere sunduğu kefalet ile işletmelerin daha iyi yatırımlar yapması ve büyüyerek ekonomiye katkı yapmasını sağlamayı amaçlamaktadırlar. KGF kefalet imkanı sunarak başta kadınlar olmak üzere genç girişimcilere fırsat sunarak fikirlerini hayata geçirme imkanı sunmaktadır.

Başta yeni fikirler ve ilerici yatırımların özellikle teknolojik yatırımlarının desteklenmesi birincil hedef konumundadır. Sonrasında ise bölgesel kalkınma ve istihdam oranı düşük olan yerlerde istihdamı artırmak hedeflenmektedir. KGF için ayrıntılı bilgi almak isterseniz kgf.com.tr üzerinden kimlerin, hangi şartlar altında yararlanabileceğini öğrenebileceğiniz bu projede, çalışan sayısı 250’den az olan işletmelerin KOBİ olarak sayıldığını da belirtelim.

Kredi Garanti Fonu için ayrıntılar

Başvuru için kredi alacağınız bankaya KGF kefaletinden faydalanmak istediğinizi belirterek muvafakat sunmanız yeterlidir. Talebiniz kayda değer görülür ise kefalet bedeli üzerinden yıllık yüzde 1 veya yüzde 2 gibi cüzi bir komisyon alarak kefaletin maliyetini oldukça düşük tutmaktadır. KOBİ’ler için üst kredi limiti 1.000.000 TL ile sınırlandırılmıştır. Projeniz değerlendirilirken kredi isteğinizin teminat yetersizliği içermesi ve karlı, gerçek hayata uygulanabilir ve devam ettirilebilir olması da aranmaktadır. Aynı zamanda istihdam konusunda da olumlu bir gelişme yaratacağı izlenimini KGF’de uyandırmanız gerekmektedir. En önemli nokta da KGF kredinin riskini üstlendiği kısım olarak en fazla yüzde 80 oranına kadar çıkabilir. Bundan fazlası fonun yetkisi dışında kalmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here