Düzenli Kitap Okumanın Faydaları

Düzenli Kitap Okumak
ARIS MESSINIS/AFP/Getty Images

Kitap okumak dendiğinde içiniz ürperiyorsa, aman yine mi gibi ruhunda itiraz olan cümleler kuruyorsanız ve hatta kitap okumanın çok da gerekli olmadığını düşünüyorsanız; siz bilirsiniz. Ama bilin; çok ama çok şey kaçırıyorsunuz.

Düzenli Kitap Okuyan Biri Olmak Size Ne Kazandırır?

Ufkunuzun genişleyeceğini, anadilinize hakimiyetinizin artacağını, bambaşka dünyaları keşfedeceğinizi ve konuşurken herkesi kendinize hayran bırakacağınızı söylesek ilgilenmeyeceğiniz için bu yazımızda kitap okumanın faydaları hakkında farklı bir konsepti size sunacağız.

1. Ne Yapsam Derdiniz Ortadan Kalkar

Kitap okumanın önemi hakkında size ahkam kesecek değiliz ancak kitap okursanız canınızın sıkılmayacağının garantisini verebiliriz. Evde otururken tam bilgisayar sanallığına adım atacakken, bir kere bir farklılık yapın ve içerisinde gizemler barındıran kapağı açın. Kitap okumak için tek alternatifiniz fiziki kitap da değil elbette, isterseniz internetten kitap oku alternatifini de devreye sokabilirsiniz; böylece ne şiş ne de kebap yanmadan yeni bir başlangıç yapabilirsiniz.

2. Sosyal Ortamlarda En Çok Hayran Olunan Siz Olabilirsiniz

Gerçekten öyle, şöyle düşünün; yeni bir film girecek vizyona ki siz biliyorsunuz filmin konusunu! Hem de konu hakkında hayal gücünüzün üst akıllar tarafından engellenmediği, özgür iradenizle inşa ettiğiniz özel bir gerçekliğe sahipsiniz. Şimdi kim size filmin mükemmel olduğunu iddia edebilir? Kim sizin sözlerinizi duymazdan gelebilir? Kim filmi sizin kadar doğru eleştirebilir? Bu soruların yanıtlarının tamamı olumsuzdur, bu diyalogların galibi siz olursunuz! Aynı şekilde okuduğunuz bir kitaptan yola çıkarak yaptığınız çıkarımlar size ayrı bir ağırlık katar! Denemeye değer!

3. Yalnızlık Mı? O da ne?

Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez; dehlizlere sıkıştığınızda ve yalnızlığa teslim olacağınızda pelerinli bir prens ya da muhteşem bir prenses gibi çıkıverir karşınıza elinizdeki kitap. Yalnızlık hissinizi ortadan kaldırır, size yeni dostlar ve kimi zaman rakipler doğurur. Tüm bu detaylar arasında yalnızlık sığacak yer bulamaz.

4. Hayal Gücünüz Beslenecek

Kitap okumak, daha doğrusu düzenli kitap okumak ilk başta hayal gücünüzün yetersizliğini yüzünüze vuracak. Küçük dünyanızı ilk kez fark ettiğiniz deneyimlerin ardı arkası kesilmedikçe, ki kesilmeyecek, okuduğunuz her bir kitabın başrolü sizin olacak. Hayal gücünüz beslenecek ve hayal gücünüz beslendikçe zihniniz yeşerecek.

5. Sohbet Konusu Bulmak Artık Sorun Olmayacak

Okuduğunuz her kitap size yeni bir farkındalık alanı yaratacak. İster tarihi bir roman okuyun, ister kişisel gelişim kitabı, ister fantastik bir seri. Kitapların satır aralarını okumaya başladığınızda ne okursanız okuyun üzerine düşüneceğiniz, sizinle aynı entelektüel düzeye sahip kişilerle tartışabileceğiniz yeni bir konunuz olacak. Ve bu deneyimi yaşadığınız anda okumanın faydaları hayatınızın merkezinde kendine yer bulacak.

6. Tüm Dünya Ayaklarınızın Altına Serilecek

Kitap okumanın yararları demişken, kitapların sizi götüreceği diyarlara değinmesek olmaz. Küçük ve penceresiz bir odada; gri bir gökyüzünün altında, rüzgarla yağmur damlalarının savaşında dahi olsanız gerçekte, kitap okurken hikayenin geçtiği yere gidersiniz. Dünyanın keşfedilmemiş noktalarına, en çok ziyaret edilen yerlerine ya da zihninizdeki anahtarı kayıp mahzene yalnızca kitap okuyarak erişebilirsiniz.

7. Çok Gezen Mi Çok Okuyan Mı? Sorusuna Yanıt Bulacaksınız

Çok gezen mi çok okuyan mı çok bilir? Yıllarca maruz kaldığımız ve maruz kaldıkça içeriği zayıflayan bu sorunun yanıtını verebileceksiniz. Çok okuyanın boş gezenden çok daha fazla şey bileceğine, gezerken okuyanın ise zafer bayrağını kaldırdığına şahit olacaksınız.

8. Aradığınız İlham O Sayfalarda Saklı Olabilir

Hayatınızdan duyduğunuz memnuniyetsizlik kalıcı hale geldi ve siz de bu gerçeği kabullendiyseniz doğru kitabı okuyarak dünyanızı değiştirebilirsiniz. Memnuniyetsizlik kaynağınızı bulabilir, farklı deneyimler hakkında bilgi edinebilir, hangi yolu seçmek istediğinizi içsel bir ilhamla keşfedebilirsiniz.

9. Kitap Okumanın Yararları Başlıkları Saçma Gelmeyecek

Yine mi bu konu diye düşünüyorsanız, düzenli kitap okumaya başladıktan sonra kitap ve insan arasındaki ayrılmaz bağı görmeye başlarsınız. Çevrenizde edindiğiniz saygınlığı, zihinsel gelişiminizi, güçlenen hafızanızı ve olaylara bakış açınızdaki değişimi keşfetmenizle birlikte kitaplara teslim olursunuz.

Bu söylediklerimiz belki dikkatinizi çekmedi, belki de yazının sonuna kadar bile gelmediniz. Ama eğer geldiyseniz, tek bir soru ile sizle vedalaşmak isteriz. Eğer gerçekten doğruysa bu yazımızda bahsettiklerimiz, ki tecrübeyle sabit doğruluğundan eminiz; Artık kitap okumak ister misiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here