Web Sitenize Trafik Çekmenin En İyi Yolları

Bir internet girişimcisinin en sevdiği kelime trafik olmalı. Bu akşamları iş çıkışında sıkıştığınız trafiğe benzeyen bir trafik değildir. Konu internet girişimciliği olduğunda trafik ne kadar çoksa o kadar iyidir.
Tüm Başlıklar

İnterneti devasal bir alışveriş merkezi olarak düşünün. Tüm insanlar koridorlarda geziyorlar ve mağazalar onların dikkatlerini çekebilmek için birbirleriyle yarışıyorlar. İşte trafik dediğimizde kendi -mağazanıza yani internet sitenize- sokmayı başabildiğiniz kullanıcılardan bahsediyoruz. İnternet sitenize arama motorları ile, sosyal medya ile ya da adresinizi yazarak giren, internet sitenizde sayfalar görüntüleyen gerçek insanlardan. Her şey eşit, ne kadar çok trafik alırsanız, o kadar çok para kazanırsınız ... amaç web sitenize mümkün olduğunca fazla trafik çekmektir.

Peki mağazanıza daha fazla insanı çekmeyi nasıl başaracaksınız? DAha büyük ve ışıltılı bir tabela iş görebilir, camlarda indirim afişleri, süsler… Belki kapının önünde müzikle dans ederek insanları davet eden bir palyaço. Bir çalışan, el ilanları veya ücretsiz örnekler dağıtabilir... Veya insanları kişisel olarak davet edebilir. Mağazanız, belirli bir günde özel bir indirim veya özel etkinlik hakkında doğrudan posta kartları gönderebilir.

Tüm bunların sanal versiyonlarını internet siteniz için yapmalısınız. İnternet siteniz sizin dijital dükkanınızdır. Hedef kitlenizin dikkatini çekmek ve onları sitenize davet etmek için bir pazarlama stratejiniz olmalı.

İnternet sitenize daha fazla trafik çekmek için yapabileceklerinize göz atalım;

Trafik Kaynakları

İnsanların çoğu sitenize belli aracılar ile gelir. Google reklamları, Google organik ama sonuçları ya da YouTube kanalınız. Önemli olan işiniz için hangisinin daha verimli olduğunu belirleyebilmenizdir. Sağlıklı bir satış hunisi kurabilmek için trafik kaynaklarınızı analiz ederek başlamalısınız. Sitenizin trafik aldığı kaynakları ne kadar çeşitlendirirseniz o kadar iyi olacaktır. Böylece tüm yumurtalarınızı aynı sepete koymamış olursunuz.  

Muhtemel Trafik Kaynaklarınız

  • Arama Motorları
  • Sosyal Medya
  • E Posta Pazarlaması
  • Direk Girişler

Eğer kaynaklarınızı çeşitlendiriseniz bir kaynağınız zarar gördüğünde siteniz trafiksiz kalmaz. 

Arama Motoru Optimizasyonu

Google ile başlayalım. Google sitenize trafik çekebilmek için en potansiyel araçtır. Kullanıcıların sizin ürün ya da hizmetiniz ile ilgili aramalar yapması halinde sizin mümkün olduğunca üst sıralarda gösterilmeniz için yapılan çalışmalara arama motoru optimizasyonu (Seo) denir. Seo özet olarak kullanıcı için faydalı bir sayfayı Google botları için de anlaşılır kılmak demektir.  

Google internet sitelerini yüzlerce kriter üzerinden değerlendirip bir sıraya koyar. Bu internet sitenizi ve sayfalarınızı bu kriterlere dikkat ederek düzenleyebilir, hem kullanıcıların hem de arama motorlarının takdirini kazanabilirsiniz.  

Google birinci sayfada çıkan ilk 3 organik sonuç tıklamaların %61’ni alır. Bu trafik o kadar değerlidir ki kaçırmak istemezsiniz. Organik trafik ile gelen ziyaretçiler e posta bülteninize abone olabilir ya da sitenizden alışveriş yapabilirler.  

Sitenizin trafiğini daha fazla arttırmak için hedeflediğiniz arama kelimelerinden oluşan bir içerik oluşturun. Daha sonra bu kelimeleri konularına göre gruplayın ve her grup için tüm kelimeleri kullandığınız birer içerik hazırlayın. Kısa ve ticaret hacmi yüksek kelimelerde rekabet de olacağından sıralama almanız biraz zor olabilir.  

Daha fazla yüksek kaliteli içerik sundukça trafiğiniz de artacaktır. Söz konusu arama motoru optimizasyonu olduğunda önemli olan şey düzenli ve tutarlı olarak kaliteli içerik üretmektir.  

İçerik Pazarlaması  

İçerik pazarlaması aslında arama motoru optimizasyonu içerisinde bir konudur. Çünkü arama motorları sitenizi barındırdığı kaliteli ve özgün içerikler göz önünde tutularak sıralandırı.  

Önerilen İçerik: İçerik Pazarlaması Nedir? İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Web sitenize potansiyel hedef kitlenizin Google’da aradığını tahmin ettiğiniz kelimeler için metin içerikler yerleştirin. Bu içerikler ile hedef kitleniz sitenizi ziyaret edebilir, e posta bülteninize kayıt olabilir, remarketing kitlenize dahil olabilir ya da sizden alışveriş yapabilir. Sattığınız ürün ya da verdiğiniz hizmet ile alakalı akıllara takılabilecek tüm konular sizin için bir içerik olabilir.

Kendinizi bir satış görüşmesinde hayal edin; müşterileriniz ürünle ilgili bilgi almaya çalışırken size neler soruyorlar? Ürününüz bir müşterinin hangi sorunlarına çözüm sunuyor? Hizmetinize ihtiyaç duyan kişiler ya da firmalar Google’da nasıl aramalar yaparlar.  

Örnek olarak bir düğün organizasyon firmanız olduğunu düşünelim. Birinci müşteriniz evlenmek üzere olan genç bayanlar. Hedef müşteriniz, gelinlik modelleri bakacak, düğün organizasyonu için fiyat arayacak, düğün organizasyon hizmeti neler dahil bunları soracak… Bu tip içerikler talep eden hedef kitleniz sitenizi ziyaret ettiğinde hem tekrar pazarlama yapılabilir olacaktır, hem de markanızı bir kez görmüş olacaktır.  

Sosyal Olun

Bu kaçınılmaz. Bugünlerde iş yapıyorsanız sosyal medyaya katılmanız gerekiyor. Twitter, YouTube, LinkedIn ve Facebook gibi sitelere büyük miktarda trafik gider (sadece birkaçını belirtmek için). Milyonlarca insan her gün bu sosyal medya ağlarına giriş yapıyor. Neden bundan faydalanmıyorsunuz ve bu trafiği kendi amaçlarınız için kullanmıyorsunuz? Hedef pazarınız kesinlikle sosyal medyada ve çok sayıda.

Önerilen İçerik: Sosyal Medya Pazarlaması Stratejisi Nasıl Belirlenir?

Bunu yapmak için sağlam bir sosyal medya varlığını sürdürmelisiniz. İşletmeniz için bir Facebook sayfası oluşturun. Bir Twitter hesabı oluşturun. YouTube'da işletmenizle ilgili videolar yayınlayın.

İşte sosyal olmak için size birkaç tavsiye;

Düzenli İçerik Paylaşın

Sosyal medyada var olmak için düzenli paylaşım yapmalısınız. Her gün ya da en az haftada üç defa bir içerik ile takipçilerinizin önüne çıkmalısınız. İşletmeniz için nasıl bir paylaşımın daha iyi olacağına siz karar vereceksiniz. Ama asıl amaç müşterilerinizin sizin hayatta olduğunuzu hatırlaması olmalıdır. Sizden sık sık haber almak istiyorlar, bu yüzden onları şımartın. Ve düzenli olun, bir tür program ayarlayın ve izleyin. Bir gün iki paylaşım yapıp sonra 3 hafta boyunca sessiz kalmayın. Önemli olan düzenli ve tutarlı olmak. Bu, potansiyel müşterileriniz ile aranızda ilişki kurmanıza yardımcı olur.

Önerilen İçerik: Küçük İşletmeler İçin 7 Popüler Pazarlama Tekniği

Tutarlı Olun

İşiniz ve hedefiniz hakkında tutarlı olun. Sosyal medyada ne için bulunduğunuzu göz ardı etmeyin ve tüm paylaşımlarınızın pazarlama hedeflerinize hizmet ettiğinden emin olun. Eğer bir kahve dükkanı işletiyorsanız ve bunun için sosyal medya hesaplarınız varsa insanlara lezzetlerinizden bahsedin ve basit olun. Gündemin ya da ülkenin karmaşık konularına girmekten uzak durun.  

Bir sosyal medya planlama aracı kullanmanız ya da sosyal medya yönetimi işini dışarıdan bir firmaya devretmeniz sizin için mantıklı olabilir.  

Değer Üretin

Sosyal medya çabalarınızla, potansiyel müşterilerinizin yayınladığınız içerikte faydalı bir şeyler bulmalarını sağlamak istiyorsunuz. Nasıl yapılır ipuçları, değerli bilgiler, eğlenceli şeyler yayınlayın… Bu, sizi tanıma, beğenme ve güvenme beklentisinin sürecini hızlandıracaktır. Sizi çözümlere ihtiyaç duyduklarında başvurabilecekleri bir kaynak olarak görmeleri gerekir.

Harekete Geçirici Bir Mesaj Ekleyin

Amacınızı unutmayın! İnsanlara bir şeyler satmak için buradasınız. Sosyal medyada paylaşım yaparken amacınız insanları oradan dışarı çıkarmak ve pazarlama huninize dahil etmek. Onun için insanları açıkça davet edin.

Bir blog gönderisi ya da sitenize giden başka bir link paylaştığınızda insanları davet edin. Onlara sitenizi ziyaret etmeleri için küçük ödüller sunun. Bir indirim, indirilebilir bir e kitap, bir hediye kartı gibi. İnsanları pazarlama huninize dahil etmek için sitenize açıkça davet edin.

Ücretli Reklamlar

Seo ve içerik pazarlaması uzun vadede sonuç verecek reklam yatırımlarıdır. Eğer beklemek istemiyorsanız Google reklamlarından başlayabilirsiniz.  

Google reklamları sitenize hemen trafik getirmek için iyi bir seçenektir. Google açık artırma usulü çalışır. Hedeflediğiniz her kelime için diğer teklif verenler ile anlık ve sanal bir açık artırmaya katılırsınız. Böylece, hedeflediğiniz kelimelerde arama yapan insanları anlık olarak sitenize çekmek mümkün olur.  

Ayrıca sitenizi en az bir kez ziyaret etmiş potansiyel müşterilerinizi tekrar hedeflemeniz için reklam seçenekleri de sunulur.  

Arama motorları haricinde, Instagram, Facebook, YouTube gibi mecralar için de reklam seçenekleri bulunmaktadır. Bu mecralarda da hedeflediğiniz kitlelere mesajlarınızı gösterebilirsiniz.  

Önerilen İçerik: Video Reklam Nasıl Olmalı? Etkili Video Reklam Hazırlama Rehberi

Mecraların fazla ve karmaşık olması kafanızı karıştırmasın. Siz tek bir mecraya odaklanın ve başardıktan sonra diğerine geçin. Ayrıca sosyal medya reklamlarınızı planlayacak, oluşturacak ve size raporlayacak bir danışmandan hizmet almayı da düşünebilirsiniz.  

Forum Pazarlaması

İşiniz ya da hizmetiniz ile ilgili forumlara üye olun. Bu forumlarda içerikler yayınlayın ve sorulara cevap verin. Spam yapmaktan kaçının. Gerçek insanların gerçek sorunlarına samimi cevaplar yazın.  

Forum sitelerinin çoğu ücretsiz ve nitelikli bir kitle tarafından kullanılıyor. Forumlardan internet sitenize gelen trafik sosyal medyaya nispeten daha az olabilir ama kaliteli bir trafik olacağından emin olabilirsiniz.  

Kayıt olduğunuz ilgili forumlarda aktif olun. İnsanların sorularına faydalı cevaplar verin, tartışmalara katılın ve değer üretin. Sitenizdeki içerikleri referans göstererek insanlara cevaplar verin.  

Bunlar trafiği artırmanın ince yollarıdır. Sonunda, söz konusu forumun güvenilir bir parçası olduğunuzda, sitenize bağlantı yayınlama konusunda biraz daha açık olabilirsiniz. Yine de aşırıya kaçmayın.

Daha Fazla Trafik Çekmek İçin Sonraki Adımlar

Artık çevrimiçi işletmenize trafik çekmenin beş sağlam yolu var. Unutmayın, hepsi sizin işletmeniz için uygun değildir ve her zaman web sitenize ücretsiz trafik çekmek için daha fazla yol araştırmak isteyeceksiniz. Bu yüzden onları test etmek ve hangilerinin en çok potansiyel müşteri ve / veya satış sağladığını görmek önemlidir. Size uygun pazarlama karmasını bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bu içeriği oylayın
0.00, 0 Oy
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.