Yatırımın Yeni Gözdesi, Tarım Arazisi

Piyasalardaki aşırı oynaklık ve yüksek kazanç sağlama isteği yatırımcıları ve fon sahiplerini altın gibi değerli emtialar dışında yeni alanlara yöneltiyor.
Yatırımın Yeni Gözdesi, Tarım Arazisi
5 dk
Son güncellenme: 18/11/2019
Tüm Başlıklar

Yatırım çılgınlığının ekseni son günlerde kaymaya başladı. Piyasalardaki aşırı oynaklık ve yüksek kazanç sağlama isteği yatırımcıları ve fon sahiplerini altın gibi değerli emtialar dışında yeni alanlara yöneltiyor. Bir yatırım aracının miladı dolarken yeni bir bakir alanın keşfedilmesi çok fazla zaman almıyor. Nihayetinde son günlerde yaşananlar yine bunun benzeri. Yine ilk bizim duyurduğumuz "Yatırım çılgınlığı hamlesi" bu sefer tarım arazileri üzerinden gerçekleşiyor. Servet sahipleri gerek küresel ısınmanın artmasını gerek bu gibi verimli alanların azalmasını gerekse tarıma dayalı emtia fiyatlarındaki artışı lehlerine çevirmek için tarım arazinelere akın ediyor. Yatırım sihirbazı ve spekülatör George Soros'tan tutun da emtia fiyatlarındaki tahminleriyle yıldızı parlamış Jim Rogers'a kadar milyon dolarlık fon sahipleri artık bu alanlara ciddi yatırımlar yapıyorlar. Soros, elindeki altını bile bozdurup bu alana yönelmiş durumda.

İSTANBUL ÇABUK UYANDI

Bu trend Türkiye'de de kendini özellikle bir kaç yıldır iyice hissettirmeye başladı. Bu konuda ilk atağa geçenler tabi ki İstanbul yatırımcısı oldu. İstanbul'un büyük bir pazar oluşu ve tarım ürünlerine olan gereksinimin her geçen gün bu bölgede artış kaydetmesi, büyük servet sahiperini, vakıfları ve firmaları erken hareket edip bu yatırım fırsatlarını bir an önce kullanmaya itiyor. Sonuçta İstanbul'a yakın çevrelede faaliyet gösteren emlak uzmanları da bu görüşü doğrular nitelikte. Öyle ki, 2000-3000 dönümlük araziler peynir ekmek gibi gidiyor. Özellikel Edirne va Adapazarı bölgesine son 1 yılda artarak devam eden yoğun bir ilgi var. Firmalar ve kişiler burada arazi avına çıkmış durumda. Büyük parça halindeki tarım arazilerinin azlığı ve talebin yoğunluğu buradaki fiyatları 5 kat kadar artırmış durumda. Yani 2-3 bin lira olan arazilerin dönümü bazı verimli bölgelerde 15 bin liraya kadar fırlamış.

ANADOLU'DA HENÜZ HİSSEDİLMEDİ

Sermayenin de yoğun olması nedeniyle fiyatlar özellikle İstanbul'a yakın tarım bölgelerinde hızla artarken Anadolu'da durum biraz daha farklı. Büyük servet sahiplerinin yatırımları hâlâ konuta dayalı devam ediyor. Örneğin, tarım ambarı Adana Çukurova'da tarım arazilerin fiyatları rutin artışını yaşarken bu bölgedeki imarlı arsaya olan talepte son 5-6 yıldır bir patlama yaşanıyor. Yeni yatırım çılgınlığına Türkiye'deki fon sahiplerinin tepkisini belirlemek için konuyu bölgesine hakim ve konusunda uzman kişilere sorduk. Ve ilginç sonuçlara ulaştık.

FİYATLAR 5 KAT ARTTI

Adapazarı Emlak Komisyoncuları Odası Selçuk Başak, özellikle son 5-6 yıldır yoğun bir ilgi olduğunu aktarıyor. Buna bağlı olarak da fiyatların yaklaşık 5 kat arttığına dikkat çeken Başak, ilginin özellikle Kaynarca ilçesinde yoğunlaştığına dikkat çekiyor. Son günlerde firmaların da yoğun arsa arayışına girdiğini belirten Başak, şunları söyledi: 
"Bugün 100-1000 dönüm arasında arsa arayanlar oluyor. Arsa spekülatörlerinin yoğun çalışması söz konusu. Kaynarca ilçesi, Aşırılar köyüne yoğun ilgi oldu ve bu devam ediyor. 300-500 dönümlük arazi toplayanlar oldu. Bunu alanlar daha sonra parça parça sattılar. Şahıslara bire bir tarınm arazisi sattık. Ürün yetiştirip buradan İstanbul'a pazarlayanlar var. Yatırımcılar buradan 30-50 dönüm tarım arazisi alıp kendi ürününü yetiştiriyor ve bunu İstanbul'da pazarlıyor. Bu arazilerin dönüm fiyatları 5 yıl önce 2-3 bin liraydı. Bugün ise 15 bin liraya kadar çıktı. Arazileri toplayıp İstanbul'daki alıcılara parça parça satıldığını zaman zaman duyuyoruz."

2000 DÖNÜMLÜK ARAZİYİ SATMAK DAİRE SATMAKTAN KOLAY

Edirne-Keşan'da faaliyette bulunan yerel emlak uzmanı Kudret Uybaş'ın verdiği bilgiler ise tarım arazisine olan ilginin hangi boyutta olduğunu gözler önüne seriyor. Özellikle son bir kaç yıldır bölgedeki tarım arazilerine yönelik yoğun bir ilginin yaşandığına işaret eden Uybaş, hem yabancı ortaklı firmaların hem de vakıfların bu bölgeye akın ettiğii belirtiyor. "Küresel ısınma nedeniyle buralardaki arazilerin daha da değerleneceğini öngören yatırımcıların yoğun ilgisiyle karşılaşıyoruz" diyen emlak uzmanı, 1000 dönüm ve üzerindeki arsalara olan ilginin çok daha yoğun olduğunu aktarıyor. Daha kısa bir süre önce bir vakıfa 2150 dönümlük tarım arazisi sattıklarını aktaran Uybaş, 1100 dönümlük bir arazinin İstanbul'dan bir emlakçı tarafından satın alındığını ifade ediyor. "Yoğun bir talep söz konusu" diyen Uybaş, Arap fonlarının da İstanbul'daki taşeron firmaları üzerinden bu bölgede tarım arazisi aradıklarını kaydetti.

Tarım arazilerinin fiyatları hakkında bilgi de veren Uybaş şunları söyledi: "İkinci sınıf tarım zarzilerinin dönüm fiyatları bin liraydı; 1.500 liraya çıktı. Bir firma yabancı ortakla hayvancılağa yönelik bir arazi bakıyor. Öte yandan, süt keçisi yetiştirmek için bir arazi alındı. Bunu alanlar ilk etapta 200 dönümlük bir arazi aldılar fakat bu miktarı 800 dönüme çıkarmak istiyorlar. Bu arazinin dönümü 1.200 liraya satıldı. Fakat bu bölgedeki fiyatlar 2000 liraya kadar çıktı. Kuru tarım arazi dönümü ise 3000 liraya çıktı. Yani fiyatlar 2 kat artış kaydetti. Yatırım aracı olarak bu arazilere İstanbul'dan yoğun bir ilgi var. Bugün elimde 2000 dönümlük bir tarım arazi var. Ben bunu 1 haftada satabilirim. Bunun da değeri 6 milyon lira yapıyor. Ama tek parça yer bulmak zor. 2000 dönümlük bir araziyi satmak Edirne'de bir daire satmaktan daha kolay. Çeltik arazilerine de ilgi artışı dikkat çekiyor. Çeltik arazisi fiyatları 5-6 bin lira arasında değişiyor. Trakya'da her yıl bu arazilere olan talepte yüzde 20 artış var. Pirinç üretimi buna bağlı her yıl yüzde 20 artıyor. Çünkü buğdaydan daha kârlı."

OLAĞAN DIŞI BİR TALEP YOK

Adana Tüm Emlakçılar Esnaf Odası Rabia Ülkü Uçar, tarım arazilerine olağandışı bir talebin bulunmadığını fakat imarlı arsa fiyatlarında hareketliliğin sürdüğüne dikkat çekti. "Yurtdışı kaynaklı ya da yerli fonlardan tarım arazisine çok fazla ilgi yok" diyen Uçar, "Adana'da her dönem bir ilgi var. Ama bu ilgide şu anda aşırı bir artış yok. Buna bağlı olarak Adana'daki tarım arazisi fiyatlarının çok fazla artacağını düşünmüyorum. Rakamlarda geçen yılla bu yıl arasında anarmol bir artış olmadı. Dömüm fiyatlarında bu yıl yüzde 15-20 artış oldu. Verimli tarım arazilerinin dönüm fiyatları ise 4-8 bin lira arasında değişiyor" şeklinde konuştu.

Yeni yatırım çılgınlığı: Tarım arazisi

Dünyanın en büyük fonları altın satıp tarım arazisi aldı. Altın ekip, toprak biçecekler. Servet sahiplerinin güvenli limanı altına olan talep giderek artıyor. Piyasalardaki aşırı dalgalı seyir ve belirsizlik ortamı yatırımcıların ve fonların nakit varlıklara ve bu değerli madene akın etmesinde etkili oluyor. Buna bağlı olarak ise altın rekor üstüne rekor kırıyor. Fiyatlar son günlerde aşırı arttı ve 1.800 dolar/ons da aşıldı. Yerlisi, yabancısı hemen her kanattan küçük-büyük demeden altına bir hücüm yaşanıyor. Bu maraton koşucusu 12 yıldır durmaksızın koşuyor ve bir gün zirveye ulaşacak.

1999 yılına baktığımızda altıın son 20 yılın en dip seviyesine (252.8 dolar/ons) geldiği görülüyor. Tabii bu dönemde IMF altın satıcısı konumundaydı. Avustralya ve İngiltere merkez bankaları da öyle. Ve sonrasında başlayan ralli 12 yıl sürdü.

Altının geldiği bu seviyeler ise bazı uzmanlar tarafından kritik olarak nitelendirilse de yükselişin devam edeceğini öngörenler de yok değil. Altın fiyatların artık balonun oluştuğunu öngören ve düşünen fonlar (akıllı para) ise portföylerindeki altını satıp tarım arazisine yöneliyor. Yani milyar dolarlık bu fonlara göre yeni güvenli liman altın değil "verimli toprak!"

Bir çok yatırımcı Amerika'dan Avrupa'ya, Avrupa'dan Latin Amerika ve Afrika'ya kadar bir çok bölgede araziye yatırım yapıyor. İşte bu alana yönelen yatırımcıların başında para shirbazı Soros geliyor. Soros geçtiğimiz ocak ayında altının balon olmaya başladığını ima eder nitelikte açıklamalarda bulunmuştu. Ve sonucunda portföyündeki altın ve gümüşü elinden çıkardı.

Soros Güney Amerika'daki çiftlik alanında faaliyet gösteren Adecoagro SA'nın yüzde 23.4 ortağı konumunda. Yine hedge fonlardan Ospraie Management LLC ve Passport Capital LLC toprağa yatırım yapıyor.

Rogers Holding'in başkanı Jim Rogers da şu anda dünyadaki en iyi yatırımın tarım arazisi olduğunu belirtiyor. Bu kişi 1996'da emtialardaki ralliyi de tahmin etmişti. Öyle görünüyor ki tarım ürünlerinin fiyatları önümüzdeki süreçte bu hedge fonların spekülasyonuna bağlı olarak artış trendini koruyacak.

Yine hedge fon yöneticilerinden Stephen Diggle da bu alanın "güvenli liman" olduğunu belirtiyor. Bu fon yöneticisi de Lehman'ın batmasından sonraki süreçte kendi parasıyla tarım arazisi alımına başladı. Diggle ayrıca, herkesin 'altın al' dediğini belirtirken "Fakat günün sonunda altını yiyemezsin" diyor.

Doğal kaynaklara ytırım yapan TIAA- CREF şirketinin Başkanı Jose Minaya ise tarım arazisine yatırımın "en az riski yatırm" olduğuna dikkat çekiyor.

Bu içeriği oylayın
0.00, 0 Oy
Yorumlar (15)
Hasan 25 ay önce
Bodrum bitez de yatırımlık 6 dönüm tarla
Mustafa 27 ay önce
Sakarya Adapazarı merkeze bağlı büyük hataplı Mh. Merkeze 20dk mesafede.kaynarca ilçesine 20 mesafede.yol kenarı.yeni yapılan baraja 300 metre mesafede 4 dönüm yer satılıktır.tlf 05323771272
kadir 33 ay önce
konya çeltik bölgesinde 500 dekar arazi var ucuz yollu satacam almak isteyenlerin dikkatine 0544 810 36 51
Canan yeşilbaş 36 ay önce
ERZURUMUN OLTU İLÇESİ ASLANPAŞA MAHALLESİNDE 2500 DÖNÜM TAPULU YAKLAŞIK 1500 DÖNÜM MERA-SU ELEKTİRİK VAR-YOLU DÜZGÜN-EKİLEBİLİR ALANLAR VERİMLİDİR- YAKLAŞIK 400 BAŞLIK AHIR VARDIR-ÇEŞİTLİ MEYVE AĞAÇLARI VARDIR-HER TÜRLÜ HAYVANCILIK İÇİN UYGUN- İÇERİSİNDE EVLER VARDIR-SULAMA PROBLEMİ YOKTUR-HİSSELİ TAPUDUR FAKAT TAMAMI SATILACAKTIR. 60 MİLYON TL
AYŞE DEMİR 36 ay önce
Izmir seferihisar ve dikili çandarlı bölgeleri de yatırımlık arazilerimiz mevcuttur hayvancılıktan seracılığa termal alt tabanlı ARAZİLER 100 dönümden 10 bin dönüme kadar mevcuttur il etisim 05339638104 ister çiftlik yapın ister otel
özgen baycan 42 ay önce
yerimiz Kırklareli merkez 6 kilometre mesafede üstünde kırklareli üniversitesinin yanıbaşında ,gölet i içme suyu , yolu, ahiri ,samanlığı ve evler hepsi tapuda mevcuttur 500 büyük baş 500 küçük baş kapasiteli dır ana asfalta 2 kilometre mesafede, merasi var hayvancılık için çok ideal bir yer kaçınılmaz. arazi fiyatına satılık yer. fiyat: 750.000tl 0535 589 14 17
ahmet koç 43 ay önce
akhisarda 280 dönüm sulanan,elektiriği,asfalt yolu olan,500 yaşında tarihi zeytinlik gemlik tipi zeytinlik satılıktır..üç yılda parasını çıkarabilecek kupon bir arazidir..telefonla resimlerini gönderebilirim..ahmet koç05079264770
Turan Engin...05392765144 44 ay önce
Kütahya/Şaphane/152 000 m2 arazi tek tapu,tahmini içinde 200 ton meşelik...80000 m2 ekilir arazi ile toplam 236 000m2,...güneş enerjisine uygun,meyve bahçesine uygun,tahıl ekimine uygun,küçükbaş büyükbaş tavuk çiftliğine uygun,elektrik su,yol var
ONUR KILIÇ 48 ay önce
SAKARYA AKYAZIDA OTOYOL KENARI,GİŞELERE 1 KM/E5'e 3KM /AKYAZI MERKEZE5/SAKARYA MERKEZE 17 KM/ELEKTRİK,SU,YOL MEVCUT,ÇİFTLİK YAPIMI VE DİNLENME TESİSİ,AKARYAKIT İSTASYONU İÇİN ÇOK İDEAL.30000 METRE KARE.05438391349
münip 50 ay önce
Erzurum pasinler çıkışı ipek yolu yani 75 dönem tarla petrole yapılır fabrika da yapılır tel 0538 064 28 41
Kadir 81 ay önce
Mardin de 3 000 ( üç bin ) donum araziye sahip ve isleten bir ciftciyim. Gap projesi kapsaminda pilot bölge secilen 2500 ( iki bin besyuz ) 2.500.000 m2 arazimi kiraya vermek istiyorum. İhaleyi alan firma tarafından gunun 24 saati araliksiz calisma yapilmaktadir. Arazi icinde Devasa büyüklükte havuz ve yer altina dosenecek su borularin calismasi araliksiz devam etmektedir. Ayrica arazim tek parca olup yilda 2 ürün (Mısır Buğday) alinmaktadir. Organik Tarıma oldukca elverislidir. (Yillik kira bedeli 2 milyon Dolar) TelNo:+90 5443128656 Kadir VURAL
ahmet 56 ay önce
1028 -bin yirmi sekiz donum duz sulu tarla dogu karadenizide denize 20 km mesafede uluslar arasi otoban 2 km de tarim ve hayvancilik icin sulu tarim arazisi likapa yaban mersini yetistirilir raporlu...findik ..kiwi ..misir sebze tarimian uygun tarla... yer gurcistan-lanckuti ili chibati koyundedir. Tamami turk sirketinde olup sahibinden satiliktir. tapu ve kdastrosu vardir.hayvancilik icin 1300-1500 m2 binalar vardir.Toprak aluvyal.toprak .ph 55-6 dir. +995599945220-568833989 internet IStanbul ltd..-245626826 sirket numarasi
DOGAN BALBEYİ 89 ay önce
KONYA KARAPINAR AKÖREN KÖYÜNDE 114 DEKAR HERTÜRLÜ TARIM VE ÇİFTLİK KURMAYA KONYA ADANAYOLUNA YANİ E 5 7 KM UZAKLIKTA OLUP 100M2 BETONARMA YAPILMA DEPO 2 ODA RUHSATLI OLUP 100KV ENERJİLİ TARIMSAL SULAMA ABONELİĞİ YAPILMIŞ RUHSATLI KUYUSU YAĞMURLAMA BORULARI FİSKİYELER TARIM ALETLERİ MÜSTAKİL TAPU KURULU DÜZEN ETRAFIDA SATILIK RAHATLIKLA ARAZİ BULABİLİR İŞ DEĞİŞİKLİĞİ NEDENİYLE SATILIKTIR 0535 339 22 00 FİAT 250.000 TL
alp danışmanlık 54 ay önce
Merhabalar yatırım amaçlı düşünen arkadaşlar için doğu anadolu ve güneydoğu anadolu da kelepir diye tabir edilen dönümü 15 ila 20 bin arası geçen arazileri 5 6 binden veriyorum almak isteyen arkadaşlar irtibat: 0553 080 080 5 numaralı hattan iletişime geçebilirler isteyenlere ada parsel verilebilir. 3500 dönüm var bi tane köyün yarısı diyarbakıra bismile bağlı mahalle geçiyor yazı yeri satlık. dönümü 5 binlira.
özgen baycan 42 ay önce
yerimiz Kırklareli merkez 6 kilometre mesafede üstünde kırklareli üniversitesinin yanıbaşında ,gölet i içme suyu , yolu, ahiri ,samanlığı ve evler hepsi tapuda mevcuttur 500 büyük baş 500 küçük baş kapasiteli dır ana asfalta 2 kilometre mesafede, merasi var hayvancılık için çok ideal bir yer kaçınılmaz. arazi fiyatına satılık yer. fiyat: 750.000tl 0535 589 14 17
Daha fazla yorum
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.