Nasıl Zengin Olunur? 35 Yaşından Önce Zengin Eden Fikirler

“Nasıl zengin olurum?” diye düşünenlerdenseniz bu yazımızda zengin olmanın yolları hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Nasıl Zengin Olunur? 35 Yaşından Önce Zengin Eden Fikirler
9 dk
Son güncellenme: 02/12/2022
Tüm Başlıklar

Daha rahat bir yaşam sürebilmek, hayali kurulan o tatile çıkabilmek, ay sonunu düşünmek zorunda kalmamak… Zengin olmanın herkes için anlamı farklı olsa da herkes zengin olmayı istiyor. Kimileri zenginliğin içinde yetişiyor, kimileri ise tüm hayatı boyunca “nasıl zengin olunur?” sorusunun yanıtlarını bulmaya çalışıyor. Bazıları zengin olmanın çalışmakla birlikte geleceğine inanırken bazıları “yatarak nasıl zengin olunur?” gizemini çözmeye çalışıyor. Konu bu denli popüler ve köklü olunca haliyle hakkında söylenen ve sorgulanan da çok şey oluyor. 

Zenginlik Kriterinizi Belirleyin

Richi Rich

“Zenginlik nedir?” sorusuna verilecek yanıtlar çok göreceli olabilir. Bu nedenle hedeflerin doğru konulması atılacak adımların da doğru belirlenmesi adına önemlidir. Nasıl zengin olunur diye düşünenlerdenseniz ilk olarak zenginlik kriterinizi netleştirmenizi öneriyoruz. Tek bir araba mıdır kendinizi varlıklı hissetmenizi sağlayacak yoksa yıllar boyu geçinmenize yetecek miktarda paranın banka hesabınızda durması mı? Kendi sorularınıza kendi yanıtlarınızı vermeli ve sizin için zenginliğin tam olarak ne ifade ettiğini belirlemelisiniz. Bu şekilde zengin olmanın yolları arasından seçim yaparken sizi hedefinize götürecek olanı seçebilirsiniz.

Hedefinize Odaklanın, Başarabileceğinize İnanın

Dağların üzerinden doğan güneşe bakan genç erkek. Resim siyah beyaz

Zengin olmak istiyorsanız bu hedefinizin gerçekleşebileceğine inanmalısınız. Sıfırdan zengin olanlar tarafından anlatılan başarı hikayelerini okumalı ve motivasyonunuzu yükseltmelisiniz. Zaman zaman karamsarlığa düşmeniz muhtemel olsa da zengin olmanın uzun vadeli bir hedef olduğunu unutmamalısınız. Bir gecede zengin olamazsınız, bir anda büyük bir servete konma olasılığınız çok çok azdır; ne yazık ki bu gerçeklikleri kabul etmelisiniz. Yine de tüm bu gerçekliklerin kaderiniz olduğu yanılgısına kapılmamalısınız. Olumlu düşünmeli ve amacınıza yönelik adımlar atmalısınız. Çevrenizde hedeflerinizi bilen ya da öngören ve bunlar nedeniyle size karamsarlık aşılayan kişilere aldırış etmemelisiniz. Eğer bu konuda güçlü durmakta zorlanıyorsanız size olumsuz düşünceler empoze etmeye çalışan kişilerle de aranıza mesafe koyabilirsiniz.

Kendinizi Sürekli Geliştirmelisiniz

Kitaplardan oluşan merdivenin değişik basamaklarında oturan insanlar

Evet, zengin olmakla ilgili beklentileriniz varsa seçtiğiniz yöntem ne olursa olsun kendinizi geliştirmeye devam etmelisiniz. Siz gelişirseniz çevreniz de gelişir, çevrenizdeki kişiler farklılaşır ve yeni ortamlara girme olasılığınız artar. Size servet kazandıracak bir fikrin ya da bir teklifin nereden geleceğini bilemezsiniz. Temel davranış modeliniz gelişim olduğu takdirde sizi hayallerinizdeki zenginliğe ulaştırabilecek fırsatların da çoğalmasını sağlayabilirsiniz.  

Çevrenizi Değiştirin

Zengin görünümlü üç erkek ve bir kadın

Zengin olmak istiyorsanız çevrenizi de değiştirmeniz gerekiyor. Yeni kişilerle tanışmalı ve tanıştığınız kişilerin size farklı fırsatlar sunmasını sağlamalısınız. Ne kadar başarılı insanla bir araya gelirseniz sizin de başarılı olma şansınızın artacağı gerçeğini göz ardı etmemelisiniz. Sizden hem kariyer hem de maddi anlamda önde olan kişilerden oluşan bir çevrenin zenginlik hayalinize sizi bir adım daha yaklaştıracağını unutmamalı, dahil olduğunuz sosyal ortamların sizi geliştirip geliştiremeyeceğini sorgulamalısınız.

Zengin olmakla ilgili genel geçer en önemli noktalara değindik. Bu sıraladığımız maddeleri yalnızca zenginliğe giden yol olarak değerlendirmek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Herhangi bir hayaliniz varsa da aynı düşünce kalıplarını benimsemeniz gerekiyor. Hedefinizi her halükarda belirlemelisiniz, hayalinize giden yolları çeşitlendirmelisiniz, kendinizi sürekli geliştirmelisiniz ve evet, olumlu düşünmelisiniz.  

Zengin Olmanın 5 Yolu

Yazımızın ikinci kısmında zengin olma şansınızı arttıracak, daha önce birçok kişiyi zengin eden öneriler bulabilirsiniz.

1. İş Fikri Bulun

Ampül çizimi içinde beyin temsili var.

“Nasıl zengin olurum?” sorusunun yanıtını verebilmek ve hedefinize ulaşabilmek için bir çaba harcamanız gerekiyor; eminiz ki bu konuda hem fikiriz. Çok zengin bir aileniz yoksa, çok büyük bir miras size kalmadıysa, aldığınız bilete milyonlar çıkmadıysa zengin olmak için harekete geçmeniz gerekiyor. Tam zamanlı bir işte çok çalışarak zengin olma fikri açıkçası günümüzde çok mantıklı görünmüyor. Zengin olmanın fark yaratabilmenin sonucunda gelen bir ödül olarak görülmesi gerekiyor. Tam da bu nedenle iş fikri bulmak bir kat daha önem kazanıyor.  

İş fikri bulmanın değeri günümüzde giderek artıyor. Hemen hemen büyün sektörlerde inovatif düşünerek iş fikri bulunması mümkün oluyor. İnovatif fikir denince aklınıza inanılmaz bir keşif ya da icat gelmesine gerek yok; ürün, hizmet ya da süreç bazında yapılan yenilikler dahi bir iş fikrini ön plana çıkarabiliyor.  

İş fikri bulma sürecinde takip edilmesi gereken birkaç adım ve dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunuyor. İş fikri bulmak için,

Öncelikle yeteneklerin keşfedilmesi ve ilgi alanlarının değerlendirilmesi gerekiyor. En başarılı olduğunuz alanları listeleyerek ve bu alanlardaki potansiyeli değerlendirerek iş fikrinizin genel hatlarını belirleyebilirsiniz. Bu süreçte zayıf olduğunuz ya da gelişmeniz gereken alanları da bulmanız iş fikri arayışınızın başarıyla sonuçlanması adına önemli adımlar olmayı sürdürüyor.  

Yeteneklerinizi belirledikten ve ilgilendiğiniz alanı bulduktan sonra fırsatları takip etmeniz ve trendleri değerlendirmeniz gerekiyor. Dünya nereye gidiyor, tüketiciler artık neyi önemsiyor, nelerden etkilenip satın alma kararlarını nasıl veriyor gibi sorular analiz yeteneğinizi konuşturmanız gereken alanların başında geliyor.  

İş fikri bulurken benzer fikirlerin varlığını sorgulamanız gerekiyor. Daha önce yapılan denemelerdeki başarı oranları kadar fikrinizin özgünlüğünü anlama noktasında da araştırma yapmanız başarılı olmanız adına önemli gereklilikler olarak ön plana çıkıyor.  

2. Yatırım Yapın

Soldan sağa doğru, çoğalan seviyelerde bozuk para ile doldurulmuş bardaklar.

“Nasıl zengin olunur?” konulu konuşmalar, yazılar ya da eğitimler hep aynı noktaya parmak basıyor. Yatırım yapmak zengin olmanın en önemli koşullarından biri olarak gösteriliyor. Bu noktada yatırım yapmak için çok yüksek miktarda sermayeye ihtiyaç duyulacağı fikri ise tam anlamıyla doğruyu yansıtmıyor. Yatırım yapmak için bir an önce harekete geçmeniz gerekiyor. Miktardan bağımsız olarak sahip olduğunuz birikim doğrultusunda en karlı yatırım araçlarını araştırarak yatırım kârlılığına dahil olmalısınız.  

Birçok kişi için yatırım yapmanın ilk adımı tasarruf etmekten geçer. Tasarruf düzenli olarak gerçekleştirildiğinde birikime dönüşür ve klişe gibi gelen “damlaya damlaya göl olur” atasözünün doğruluğu yavaş yavaş fark edilir. Tam zamanlı bir işte çalışan ve gelirini aylık olarak elde eden kişiler her ay maaşlarının bir kısmını vadeli mevduat hesaplarına atabilir, altın alabilir, dövize yatırım yapabilir; diğer bir deyişle en ufak tasarruflarla zaman içerisinde daha büyük yatırımlarda kullanabileceğiniz sermayelere ulaşılabilir.  

Günümüzde artan hayat pahalılığı ile tasarruf etmenin çok da kolay olmadığını net bir şekilde deneyimliyoruz. Kiralar artıyor, ulaşım pahalılaşıyor, pazar alışverişleri lüks olmaya başlarken ay sonunu getirmek her zamankinden sancılı hale geliyor. Dolayısıyla tasarruf etmek aynı zamanda ödün vermeye dönüşüyor. Yine de tasarruf etmek imkansız değil, tasarruf etmek ve yatırımlarınız için gerekli sermayeye erişmek için şu önerileri dikkate alabilirsiniz;

Tasarruf etme sürecinde kredi kartı ve kredi borçları amacınıza ulaşmanızı zorlaştırabilir. Bu nedenle öncelikle mevcut maddi koşullarınızı ortaya çıkarmanız ve sizi birikim yapmaktan alıkoyan borçlarınızı kapatmanız gerekiyor. Kredi kartlarınızı temizlemeniz ek faiz ücretlerinden kurtulmanızı ve aylık bütçenizi daha rahat kurgulamanızı mümkün kılacak en önemli adımlardan biri olarak ön plana çıkıyor.  

Kirada oturuyorsanız evinizin ihtiyaçlarınız için uygun olup olmadığını değerlendirmelisiniz. Ailenizdeki fert sayısını düşünmeli, ihtiyaçlarınızı belirlemeli ve oturduğunuz mülk ihtiyaçlarınızdan fazla özelliklere sahip olması durumunda, daha küçük bir alternatife yönelmelisiniz. Böylece kira gelirinden kar elde edebilir ve aradaki farkı birikimlerinize ekleyebilirsiniz. Not: taşınma masraflarını da göz önünde bulundurmalı, yeni evin depozito bedelini de hesaplayıp son kararı vermelisiniz.

İşe giderken şahsi aracınızı kullanmak yerine toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. Böylece konforunuzdan bir miktar ödün vermek zorunda kalacak olsanız da aylık bazda ulaşımdan tasarruf etmiş olursunuz.

Yoğun iş temposu içerisinde akşamları dışarıdan yemek söylemek giderek daha fazla kişinin tercihi oluyor. Ancak evde yemek yapmak ile dışarıdan yemek söylemek arasında ciddi bir maliyet farkı olduğunun unutulmaması gerekiyor.

3. İnternetin Gücünden Yararlanın

Bigisayar başında oturan birinin ekranından paralar fışkırıyor. Resim oturanın arkasından

“İnternetten nasıl zengin olunur?” sorusu ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Aslına bakarsanız internet söz konusu olduğunda para kazanmanın onlarca farklı yolu olduğu konusunda artık hepimizin az çok bilgi sahibi var. Üstelik internet sayesinde kazanılacak paraların yapılan iş doğrultusunda ek gelirden çok daha fazlasına tekabül edeceğinin de yadsınmaması gerekiyor. İnternetten anket doldurmak size ek gelir sağlayabilirken bir işletme için mobil uygulama yazılımı yapmak binlerce hatta on binlerce TL kazanç anlamına geliyor. Bu nedenle internetin iş dünyası ile entegrasyonunu doğru değerlendirmek zengin olma yolunda büyük bir avantaj sağlıyor. İnternetten yüksek miktarda gelir elde etmek için şu yöntemleri değerlendirebilirsiniz;

Instagram, Facebook ve Youtube gibi sosyal medya platformları yeni nesil ünlüler ortaya çıkarıyor. Eskiden yalnızca radyo ve televizyon yayınlarına indirgenen ünlülük kavramı internetin sağladığı erişim imkanları ile çeşitleniyor. Artık herkes kendi hayatını, kendi mesleğini, kendi hobilerini veya yeteneklerini paylaşarak bireysel bir yayın kanalına dönüşüyor. Takipçisi çok olan, paylaşımları çok etkileşim alan ya da videoları çok izlenen kişiler için internetten para kazanmak işten bile olmuyor. Influencer olmak için özgün içerikler üretmek kadar hedef kitlenin dikkatini çekecek konular bulmak ve o kitleyi genişletip ilgisini sabit tutabilmek de gerekiyor. Takipçi sayısı ve etkileşim oranları arttıkça bireyler markaların radarına takılabiliyor.  

İnternetten para kazanmak istiyorsanız ve yazılım alanında deneyiminiz varsa zengin olma hayalinize oldukça yakın olduğunuzu söyleyebiliriz. Az önce de kısaca değindiğimiz gibi mobil uygulama yazılımı yapan kişilerin çok yüksek miktarlarda gelir elde edebildikleri ve bir iş fikri doğrultusunda bir yazılım ürettiklerinde zenginlik hayallerinin gerçeğe dönüşebildiği biliniyor. Her ne kadar uygulama yazılımının kazanç potansiyeli çok yüksek olsa da sürecin bir hayli sancılı olduğunun da unutulmaması gerekiyor. Fikrin bulunması, yazılımla desteklenmesi ve en nihayetinde pazarlanabilmesi için tanıtımlarının yapılması dikkatli bir şekilde yönetilmesi gereken süreçler olarak değerlendiriliyor.

İnternetten zengin olmanın bir diğer yolunun da al sat yapmak olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Al – sat yapmak geleneksel bir iş fikri olsa da internet üzerinden gerçekleştirildiğinde çok daha yüksek karlılık sunabiliyor. Piyasa fiyatının altında fiyata satın alınabilen ürün ve hizmetlerin satışını yaparak siz de yüksek gelir elde edebilir, sağladığınız kârı daha büyük miktarlarda al sat yaparak küçük bir servete dönüştürebilirsiniz.

4. Ek Gelir Sağlayacak İşlere Yönelin

Elde tutulan paralar

Ek gelir elde etmenizi sağlayacak sayısız iş fikri var. Hem geleneksel iş fikirlerini hem de internetle birlikte hayatımıza giren yeni fırsatları değerlendirerek siz de kazancınızı yükseltebilirsiniz. Üstelik işin ilginç kısmı şu ki, ek gelir elde etmek için başladığınız bir iş sonradan kendi işinizi kurmanızı sağlayarak gelirlerinizin fark edilir derecede yükselmesini sağlayabilir. Ek gelir sunan işleri incelerken hem zamanınızı değerlendirmelisiniz hem de ilgi duyduğunuz alanlar doğrultusunda araştırmalarınızı yoğunlaştırmalısınız. Sizlere yardımcı olması amacıyla birkaç ek iş fikrini sizlerle paylaşmak istiyoruz:

E-Ticaret Sitesi Açmak: Başlı başına bir iş olsa da ek gelir elde etmek amacıyla küçük bir e-ticaret sitesi açabilirsiniz. Piyasadaki devlerle yarışmak zor olsa da spesifik bir ürün grubu belirleyerek siz de pastadan kendi payınızı alabilirsiniz. Bunun için niş sektörleri keşfetmeli ve açacağınız e-ticaret sitesinin reklamı için bir miktar yatırım yapmalısınız.

Makale Yazarlığı Yapmak: Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru olan Google, kullanıcı deneyimine giderek daha çok önem veriyor. İnternet kullanıcılarının yaptığı aramalarda  sıraladığı sonuçları kılı kırk yararak belirleyen Google güncel, kaliteli ve faydalı içerikleri önceliklendiriyor. Google algoritmalarının doğası da makale yazarlığını giderek prestijli hale gelen bir iş haline getiriyor. Makale yazarlığı yaparak tüm sektörler için içerikler üretebilirsiniz. Kendinizi ifade etmekte sorun yaşamıyorsanız, sabırlıysanız, başlangıçta kazanacağınız düşük ücretler sizi yıldırmayacaksa ve araştırma sizin tutkunuzsa siz de bu ek iş fikrini hayata geçirebilirsiniz.

Grafik Tasarımcılık: İnternetten yapılabilecek iş fikirleri arasında en popülerlerden biri de tasarımcılıktır. İnternetin yaygınlaşması ve markaların hedef kitlelerine seslerini duyurmak için internet yatırımlarını arttırması sonucu tasarıma verilen önem de artıyor. Sosyal medya içeriklerine özgün tasarım hazırlanması, reklam kampanyalarında kullanılacak görsellerin tasarlanması, online broşürler ve web siteleri gibi önemli dijital pazarlama unsurlarının oluşturulması tasarımcılara duyulan ihtiyacı fazlalaştırıyor. Freelance iş yapan kişiler de değişen ihtiyaçlardan hatırı sayılır oranda gelir elde edebilme şansına sahip oluyor.  

Fotoğrafçılık: Fotoğrafçılık yapmak ayrı bir deneyim, beceri ve bilgi istiyor. Fotoğrafçılık alanında deneyimli olan kişiler için ek gelir elde etmek düşünüldüğünden de kolay oluyor. Tam zamanlı iş olarak ya da ek gelir elde etme amacıyla siz de fotoğraf çekerek yüksek gelir elde edebilirsiniz. Gerekli ekipmanlarınız varsa ve çektiğiniz fotoğrafları potansiyel müşterilerinize iletebilirseniz emeğinizin karşılığını fazlasıyla alabilirsiniz.  

5. Sağlığınıza Dikkat Edin

Kalp şeklinde bibloya sarılmış steteskop

Belli bir hedefiniz var ve ne pahasına olursa olsun bitiş çizgisine varmak istiyorsunuz. Bu hedef uğruna gecenizi gündüzünüze katıyor; fiziksel ve psikolojik sınırlarınızı zorluyorsunuz. Tasarruf yapıyorsunuz, birikimlerinizi çoğaltmak için ek gelir elde edebileceğiniz işlerde çalışıyorsunuz. Yetmiyor, aklınızın bir köşesinde iş fikirleri dönüp duruyor. Evet bunlar belki önemli gereklilikler, peki ya siz kendinizi nasıl hissediyorsunuz? İçerisinde bulunduğunuz döngü içerisine hapsolmuş hissediyorsanız, dikkat! Sağlığınız en büyük zenginliğiniz, bu gerçeği unutacak denli hedef odaklı olmamalısınız. Amaçlar uğruna çalışmak, sabırlı olmak ve sonuca ulaştığınızda emeklerinizin karşılığını alabilmek için öncelikle kendinize dikkat etmelisiniz.

Sonuç olarak zengin olmak herkesin hayali, kim bu gerçeği reddebilir ki? Ay sonunu düşünmeden yaşamak, sipariş verirken fiyat yerine ihtiyaca odaklanmak, kira derdinden kurtulmak, hayal edilen yardımları yapabilmek, en şık kıyafetleri giymek, en konforlu arabalarda seyahat etmek hiç de fena olmasa gerek. Üstelik servetin sunduğu güven duygusunun da es geçilmesi imkansız; ekonomik çalkantılar sonucu işsizlik korkusu yaşamamak ya da kredi borcunu düşünmemek her şeye değer diye düşünüyoruz. Haklılık payımız var da, sanırız biz asıl önemli noktayı kaçırıyoruz.  

“Cebi zengin fakat ruhu fakir olan insanın hali çok rezil! Çünkü o; her şeyin fiyatını bilir değerini değil.” demiş Mevlâna Celaleddin Rumi, ne güzel de demiş. Maddi zenginlik bir yere kadar, gerçekten zengin hissetmek için kendimizi beslememiz gerekir.

 

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.