Nasıl Zengin Olunur? 35 Yaşından Önce Zengin Eden Fikirler

“Nasıl zengin olurum?” diye düşünenlerdenseniz bu yazımızda zengin olmanın yolları hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Nasıl Zengin Olunur? 35 Yaşından Önce Zengin Eden Fikirler
9 dk
Son güncellenme: 15/06/2020
Tüm Başlıklar

Daha rahat bir yaşam sürebilmek, hayali kurulan o tatile çıkabilmek, ay sonunu düşünmek zorunda kalmamak… Zengin olmanın herkes için anlamı farklı olsa da herkes zengin olmayı istiyor. Kimileri zenginliğin içinde yetişiyor, kimileri ise tüm hayatı boyunca “nasıl zengin olunur?” sorusunun yanıtlarını bulmaya çalışıyor. Bazıları zengin olmanın çalışmakla birlikte geleceğine inanırken bazıları “yatarak nasıl zengin olunur?” gizemini çözmeye çalışıyor. Konu bu denli popüler ve köklü olunca haliyle hakkında söylenen ve sorgulanan da çok şey oluyor. 

Zenginlik Kriterinizi Belirleyin

Richi Rich

“Zenginlik nedir?” sorusuna verilecek yanıtlar çok göreceli olabilir. Bu nedenle hedeflerin doğru konulması atılacak adımların da doğru belirlenmesi adına önemlidir. Nasıl zengin olunur diye düşünenlerdenseniz ilk olarak zenginlik kriterinizi netleştirmenizi öneriyoruz. Tek bir araba mıdır kendinizi varlıklı hissetmenizi sağlayacak yoksa yıllar boyu geçinmenize yetecek miktarda paranın banka hesabınızda durması mı? Kendi sorularınıza kendi yanıtlarınızı vermeli ve sizin için zenginliğin tam olarak ne ifade ettiğini belirlemelisiniz. Bu şekilde zengin olmanın yolları arasından seçim yaparken sizi hedefinize götürecek olanı seçebilirsiniz.

Hedefinize Odaklanın, Başarabileceğinize İnanın

Dağların üzerinden doğan güneşe bakan genç erkek. Resim siyah beyaz

Zengin olmak istiyorsanız bu hedefinizin gerçekleşebileceğine inanmalısınız. Sıfırdan zengin olanlar tarafından anlatılan başarı hikayelerini okumalı ve motivasyonunuzu yükseltmelisiniz. Zaman zaman karamsarlığa düşmeniz muhtemel olsa da zengin olmanın uzun vadeli bir hedef olduğunu unutmamalısınız. Bir gecede zengin olamazsınız, bir anda büyük bir servete konma olasılığınız çok çok azdır; ne yazık ki bu gerçeklikleri kabul etmelisiniz. Yine de tüm bu gerçekliklerin kaderiniz olduğu yanılgısına kapılmamalısınız. Olumlu düşünmeli ve amacınıza yönelik adımlar atmalısınız. Çevrenizde hedeflerinizi bilen ya da öngören ve bunlar nedeniyle size karamsarlık aşılayan kişilere aldırış etmemelisiniz. Eğer bu konuda güçlü durmakta zorlanıyorsanız size olumsuz düşünceler empoze etmeye çalışan kişilerle de aranıza mesafe koyabilirsiniz.

Kendinizi Sürekli Geliştirmelisiniz

Kitaplardan oluşan merdivenin değişik basamaklarında oturan insanlar

Evet, zengin olmakla ilgili beklentileriniz varsa seçtiğiniz yöntem ne olursa olsun kendinizi geliştirmeye devam etmelisiniz. Siz gelişirseniz çevreniz de gelişir, çevrenizdeki kişiler farklılaşır ve yeni ortamlara girme olasılığınız artar. Size servet kazandıracak bir fikrin ya da bir teklifin nereden geleceğini bilemezsiniz. Temel davranış modeliniz gelişim olduğu takdirde sizi hayallerinizdeki zenginliğe ulaştırabilecek fırsatların da çoğalmasını sağlayabilirsiniz.  

Çevrenizi Değiştirin

Zengin görünümlü üç erkek ve bir kadın

Zengin olmak istiyorsanız çevrenizi de değiştirmeniz gerekiyor. Yeni kişilerle tanışmalı ve tanıştığınız kişilerin size farklı fırsatlar sunmasını sağlamalısınız. Ne kadar başarılı insanla bir araya gelirseniz sizin de başarılı olma şansınızın artacağı gerçeğini göz ardı etmemelisiniz. Sizden hem kariyer hem de maddi anlamda önde olan kişilerden oluşan bir çevrenin zenginlik hayalinize sizi bir adım daha yaklaştıracağını unutmamalı, dahil olduğunuz sosyal ortamların sizi geliştirip geliştiremeyeceğini sorgulamalısınız.

Zengin olmakla ilgili genel geçer en önemli noktalara değindik. Bu sıraladığımız maddeleri yalnızca zenginliğe giden yol olarak değerlendirmek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Herhangi bir hayaliniz varsa da aynı düşünce kalıplarını benimsemeniz gerekiyor. Hedefinizi her halükarda belirlemelisiniz, hayalinize giden yolları çeşitlendirmelisiniz, kendinizi sürekli geliştirmelisiniz ve evet, olumlu düşünmelisiniz.  

Zengin Olmanın 5 Yolu

Yazımızın ikinci kısmında zengin olma şansınızı arttıracak, daha önce birçok kişiyi zengin eden öneriler bulabilirsiniz.

1. İş Fikri Bulun

Ampül çizimi içinde beyin temsili var.

“Nasıl zengin olurum?” sorusunun yanıtını verebilmek ve hedefinize ulaşabilmek için bir çaba harcamanız gerekiyor; eminiz ki bu konuda hem fikiriz. Çok zengin bir aileniz yoksa, çok büyük bir miras size kalmadıysa, aldığınız bilete milyonlar çıkmadıysa zengin olmak için harekete geçmeniz gerekiyor. Tam zamanlı bir işte çok çalışarak zengin olma fikri açıkçası günümüzde çok mantıklı görünmüyor. Zengin olmanın fark yaratabilmenin sonucunda gelen bir ödül olarak görülmesi gerekiyor. Tam da bu nedenle iş fikri bulmak bir kat daha önem kazanıyor.  

İş fikri bulmanın değeri günümüzde giderek artıyor. Hemen hemen büyün sektörlerde inovatif düşünerek iş fikri bulunması mümkün oluyor. İnovatif fikir denince aklınıza inanılmaz bir keşif ya da icat gelmesine gerek yok; ürün, hizmet ya da süreç bazında yapılan yenilikler dahi bir iş fikrini ön plana çıkarabiliyor.  

İş fikri bulma sürecinde takip edilmesi gereken birkaç adım ve dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunuyor. İş fikri bulmak için,

Öncelikle yeteneklerin keşfedilmesi ve ilgi alanlarının değerlendirilmesi gerekiyor. En başarılı olduğunuz alanları listeleyerek ve bu alanlardaki potansiyeli değerlendirerek iş fikrinizin genel hatlarını belirleyebilirsiniz. Bu süreçte zayıf olduğunuz ya da gelişmeniz gereken alanları da bulmanız iş fikri arayışınızın başarıyla sonuçlanması adına önemli adımlar olmayı sürdürüyor.  

Yeteneklerinizi belirledikten ve ilgilendiğiniz alanı bulduktan sonra fırsatları takip etmeniz ve trendleri değerlendirmeniz gerekiyor. Dünya nereye gidiyor, tüketiciler artık neyi önemsiyor, nelerden etkilenip satın alma kararlarını nasıl veriyor gibi sorular analiz yeteneğinizi konuşturmanız gereken alanların başında geliyor.  

İş fikri bulurken benzer fikirlerin varlığını sorgulamanız gerekiyor. Daha önce yapılan denemelerdeki başarı oranları kadar fikrinizin özgünlüğünü anlama noktasında da araştırma yapmanız başarılı olmanız adına önemli gereklilikler olarak ön plana çıkıyor.  

2. Yatırım Yapın

Soldan sağa doğru, çoğalan seviyelerde bozuk para ile doldurulmuş bardaklar.

“Nasıl zengin olunur?” konulu konuşmalar, yazılar ya da eğitimler hep aynı noktaya parmak basıyor. Yatırım yapmak zengin olmanın en önemli koşullarından biri olarak gösteriliyor. Bu noktada yatırım yapmak için çok yüksek miktarda sermayeye ihtiyaç duyulacağı fikri ise tam anlamıyla doğruyu yansıtmıyor. Yatırım yapmak için bir an önce harekete geçmeniz gerekiyor. Miktardan bağımsız olarak sahip olduğunuz birikim doğrultusunda en karlı yatırım araçlarını araştırarak yatırım kârlılığına dahil olmalısınız.  

Birçok kişi için yatırım yapmanın ilk adımı tasarruf etmekten geçer. Tasarruf düzenli olarak gerçekleştirildiğinde birikime dönüşür ve klişe gibi gelen “damlaya damlaya göl olur” atasözünün doğruluğu yavaş yavaş fark edilir. Tam zamanlı bir işte çalışan ve gelirini aylık olarak elde eden kişiler her ay maaşlarının bir kısmını vadeli mevduat hesaplarına atabilir, altın alabilir, dövize yatırım yapabilir; diğer bir deyişle en ufak tasarruflarla zaman içerisinde daha büyük yatırımlarda kullanabileceğiniz sermayelere ulaşılabilir.  

Günümüzde artan hayat pahalılığı ile tasarruf etmenin çok da kolay olmadığını net bir şekilde deneyimliyoruz. Kiralar artıyor, ulaşım pahalılaşıyor, pazar alışverişleri lüks olmaya başlarken ay sonunu getirmek her zamankinden sancılı hale geliyor. Dolayısıyla tasarruf etmek aynı zamanda ödün vermeye dönüşüyor. Yine de tasarruf etmek imkansız değil, tasarruf etmek ve yatırımlarınız için gerekli sermayeye erişmek için şu önerileri dikkate alabilirsiniz;

Tasarruf etme sürecinde kredi kartı ve kredi borçları amacınıza ulaşmanızı zorlaştırabilir. Bu nedenle öncelikle mevcut maddi koşullarınızı ortaya çıkarmanız ve sizi birikim yapmaktan alıkoyan borçlarınızı kapatmanız gerekiyor. Kredi kartlarınızı temizlemeniz ek faiz ücretlerinden kurtulmanızı ve aylık bütçenizi daha rahat kurgulamanızı mümkün kılacak en önemli adımlardan biri olarak ön plana çıkıyor.  

Kirada oturuyorsanız evinizin ihtiyaçlarınız için uygun olup olmadığını değerlendirmelisiniz. Ailenizdeki fert sayısını düşünmeli, ihtiyaçlarınızı belirlemeli ve oturduğunuz mülk ihtiyaçlarınızdan fazla özelliklere sahip olması durumunda, daha küçük bir alternatife yönelmelisiniz. Böylece kira gelirinden kar elde edebilir ve aradaki farkı birikimlerinize ekleyebilirsiniz. Not: taşınma masraflarını da göz önünde bulundurmalı, yeni evin depozito bedelini de hesaplayıp son kararı vermelisiniz.

İşe giderken şahsi aracınızı kullanmak yerine toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. Böylece konforunuzdan bir miktar ödün vermek zorunda kalacak olsanız da aylık bazda ulaşımdan tasarruf etmiş olursunuz.

Yoğun iş temposu içerisinde akşamları dışarıdan yemek söylemek giderek daha fazla kişinin tercihi oluyor. Ancak evde yemek yapmak ile dışarıdan yemek söylemek arasında ciddi bir maliyet farkı olduğunun unutulmaması gerekiyor.

3. İnternetin Gücünden Yararlanın

Bigisayar başında oturan birinin ekranından paralar fışkırıyor. Resim oturanın arkasından

“İnternetten nasıl zengin olunur?” sorusu ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Aslına bakarsanız internet söz konusu olduğunda para kazanmanın onlarca farklı yolu olduğu konusunda artık hepimizin az çok bilgi sahibi var. Üstelik internet sayesinde kazanılacak paraların yapılan iş doğrultusunda ek gelirden çok daha fazlasına tekabül edeceğinin de yadsınmaması gerekiyor. İnternetten anket doldurmak size ek gelir sağlayabilirken bir işletme için mobil uygulama yazılımı yapmak binlerce hatta on binlerce TL kazanç anlamına geliyor. Bu nedenle internetin iş dünyası ile entegrasyonunu doğru değerlendirmek zengin olma yolunda büyük bir avantaj sağlıyor. İnternetten yüksek miktarda gelir elde etmek için şu yöntemleri değerlendirebilirsiniz;

Instagram, Facebook ve Youtube gibi sosyal medya platformları yeni nesil ünlüler ortaya çıkarıyor. Eskiden yalnızca radyo ve televizyon yayınlarına indirgenen ünlülük kavramı internetin sağladığı erişim imkanları ile çeşitleniyor. Artık herkes kendi hayatını, kendi mesleğini, kendi hobilerini veya yeteneklerini paylaşarak bireysel bir yayın kanalına dönüşüyor. Takipçisi çok olan, paylaşımları çok etkileşim alan ya da videoları çok izlenen kişiler için internetten para kazanmak işten bile olmuyor. Influencer olmak için özgün içerikler üretmek kadar hedef kitlenin dikkatini çekecek konular bulmak ve o kitleyi genişletip ilgisini sabit tutabilmek de gerekiyor. Takipçi sayısı ve etkileşim oranları arttıkça bireyler markaların radarına takılabiliyor.  

İnternetten para kazanmak istiyorsanız ve yazılım alanında deneyiminiz varsa zengin olma hayalinize oldukça yakın olduğunuzu söyleyebiliriz. Az önce de kısaca değindiğimiz gibi mobil uygulama yazılımı yapan kişilerin çok yüksek miktarlarda gelir elde edebildikleri ve bir iş fikri doğrultusunda bir yazılım ürettiklerinde zenginlik hayallerinin gerçeğe dönüşebildiği biliniyor. Her ne kadar uygulama yazılımının kazanç potansiyeli çok yüksek olsa da sürecin bir hayli sancılı olduğunun da unutulmaması gerekiyor. Fikrin bulunması, yazılımla desteklenmesi ve en nihayetinde pazarlanabilmesi için tanıtımlarının yapılması dikkatli bir şekilde yönetilmesi gereken süreçler olarak değerlendiriliyor.

İnternetten zengin olmanın bir diğer yolunun da al sat yapmak olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Al – sat yapmak geleneksel bir iş fikri olsa da internet üzerinden gerçekleştirildiğinde çok daha yüksek karlılık sunabiliyor. Piyasa fiyatının altında fiyata satın alınabilen ürün ve hizmetlerin satışını yaparak siz de yüksek gelir elde edebilir, sağladığınız kârı daha büyük miktarlarda al sat yaparak küçük bir servete dönüştürebilirsiniz.

4. Ek Gelir Sağlayacak İşlere Yönelin

Elde tutulan paralar

Ek gelir elde etmenizi sağlayacak sayısız iş fikri var. Hem geleneksel iş fikirlerini hem de internetle birlikte hayatımıza giren yeni fırsatları değerlendirerek siz de kazancınızı yükseltebilirsiniz. Üstelik işin ilginç kısmı şu ki, ek gelir elde etmek için başladığınız bir iş sonradan kendi işinizi kurmanızı sağlayarak gelirlerinizin fark edilir derecede yükselmesini sağlayabilir. Ek gelir sunan işleri incelerken hem zamanınızı değerlendirmelisiniz hem de ilgi duyduğunuz alanlar doğrultusunda araştırmalarınızı yoğunlaştırmalısınız. Sizlere yardımcı olması amacıyla birkaç ek iş fikrini sizlerle paylaşmak istiyoruz:

E-Ticaret Sitesi Açmak: Başlı başına bir iş olsa da ek gelir elde etmek amacıyla küçük bir e-ticaret sitesi açabilirsiniz. Piyasadaki devlerle yarışmak zor olsa da spesifik bir ürün grubu belirleyerek siz de pastadan kendi payınızı alabilirsiniz. Bunun için niş sektörleri keşfetmeli ve açacağınız e-ticaret sitesinin reklamı için bir miktar yatırım yapmalısınız.

Makale Yazarlığı Yapmak: Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru olan Google, kullanıcı deneyimine giderek daha çok önem veriyor. İnternet kullanıcılarının yaptığı aramalarda  sıraladığı sonuçları kılı kırk yararak belirleyen Google güncel, kaliteli ve faydalı içerikleri önceliklendiriyor. Google algoritmalarının doğası da makale yazarlığını giderek prestijli hale gelen bir iş haline getiriyor. Makale yazarlığı yaparak tüm sektörler için içerikler üretebilirsiniz. Kendinizi ifade etmekte sorun yaşamıyorsanız, sabırlıysanız, başlangıçta kazanacağınız düşük ücretler sizi yıldırmayacaksa ve araştırma sizin tutkunuzsa siz de bu ek iş fikrini hayata geçirebilirsiniz.

Grafik Tasarımcılık: İnternetten yapılabilecek iş fikirleri arasında en popülerlerden biri de tasarımcılıktır. İnternetin yaygınlaşması ve markaların hedef kitlelerine seslerini duyurmak için internet yatırımlarını arttırması sonucu tasarıma verilen önem de artıyor. Sosyal medya içeriklerine özgün tasarım hazırlanması, reklam kampanyalarında kullanılacak görsellerin tasarlanması, online broşürler ve web siteleri gibi önemli dijital pazarlama unsurlarının oluşturulması tasarımcılara duyulan ihtiyacı fazlalaştırıyor. Freelance iş yapan kişiler de değişen ihtiyaçlardan hatırı sayılır oranda gelir elde edebilme şansına sahip oluyor.  

Fotoğrafçılık: Fotoğrafçılık yapmak ayrı bir deneyim, beceri ve bilgi istiyor. Fotoğrafçılık alanında deneyimli olan kişiler için ek gelir elde etmek düşünüldüğünden de kolay oluyor. Tam zamanlı iş olarak ya da ek gelir elde etme amacıyla siz de fotoğraf çekerek yüksek gelir elde edebilirsiniz. Gerekli ekipmanlarınız varsa ve çektiğiniz fotoğrafları potansiyel müşterilerinize iletebilirseniz emeğinizin karşılığını fazlasıyla alabilirsiniz.  

5. Sağlığınıza Dikkat Edin

Kalp şeklinde bibloya sarılmış steteskop

Belli bir hedefiniz var ve ne pahasına olursa olsun bitiş çizgisine varmak istiyorsunuz. Bu hedef uğruna gecenizi gündüzünüze katıyor; fiziksel ve psikolojik sınırlarınızı zorluyorsunuz. Tasarruf yapıyorsunuz, birikimlerinizi çoğaltmak için ek gelir elde edebileceğiniz işlerde çalışıyorsunuz. Yetmiyor, aklınızın bir köşesinde iş fikirleri dönüp duruyor. Evet bunlar belki önemli gereklilikler, peki ya siz kendinizi nasıl hissediyorsunuz? İçerisinde bulunduğunuz döngü içerisine hapsolmuş hissediyorsanız, dikkat! Sağlığınız en büyük zenginliğiniz, bu gerçeği unutacak denli hedef odaklı olmamalısınız. Amaçlar uğruna çalışmak, sabırlı olmak ve sonuca ulaştığınızda emeklerinizin karşılığını alabilmek için öncelikle kendinize dikkat etmelisiniz.

Sonuç olarak zengin olmak herkesin hayali, kim bu gerçeği reddebilir ki? Ay sonunu düşünmeden yaşamak, sipariş verirken fiyat yerine ihtiyaca odaklanmak, kira derdinden kurtulmak, hayal edilen yardımları yapabilmek, en şık kıyafetleri giymek, en konforlu arabalarda seyahat etmek hiç de fena olmasa gerek. Üstelik servetin sunduğu güven duygusunun da es geçilmesi imkansız; ekonomik çalkantılar sonucu işsizlik korkusu yaşamamak ya da kredi borcunu düşünmemek her şeye değer diye düşünüyoruz. Haklılık payımız var da, sanırız biz asıl önemli noktayı kaçırıyoruz.  

“Cebi zengin fakat ruhu fakir olan insanın hali çok rezil! Çünkü o; her şeyin fiyatını bilir değerini değil.” demiş Mevlâna Celaleddin Rumi, ne güzel de demiş. Maddi zenginlik bir yere kadar, gerçekten zengin hissetmek için kendimizi beslememiz gerekir.

 

Bu içeriği oylayın
5.00, 1 Oy
Yorumlar (15)
halil 27 ay önce
çok zengin olmak istiyorum 0539 392 34 41
henry 27 ay önce
BÜYÜK BROTHER HOOD BUGÜN KATILIN ve DAHA İYİ VE MUTLU YAŞAM YAŞAYIN. RİCA EDERİM ZENGİNLER VE ÇERÇEVE BÜYÜK TEMPLE. Sen iş misin dostum? Politik, müzikal, öğrenci ve zengin olmak, güçlü olmak ve olmak istiyorsun hayatında ünlü? Hayallerinizi, Büyüklerin bir üyesi olarak başarabilirsiniz. Hood Illuminati kardeşi. Bununla, tüm hayallerin ve kalbin arzuların olabilir. Tamamen yerine getirin, gerçekten de mükemmel Illuminati'ye üye olmak istiyorsanız kukuletalı kardeş, şimdi Lord Illuminati ile iletişime geç, Not: yeni üye koruyacak bir altın yüzük olan 12.000.000 ABD Doları ve düşman guild ve Amerika Birleşik Devletleri'ne ücretsiz vize. Lütfen kan paylaşmayız. Bu şansı kaybetme. tarih Yeni sevgili üyelerin işe alınması, çağrı ve zengin olma! Şimdi LORDMASHA ILLUMINATIONELOVE müşteri hizmetlerinde: Motto; Azaltmak için buradayız dünyadaki yoksulluk ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürün. Bekliyoruz Cevabınız, bizi WhatsApp Mobile’a ekleyebilir ve ay. bize bir e-posta gönder: henryfrank485@gmail.com Whatsapp bize: 1 (662) -270-5399
Bryan 32 ay önce
Herkese merhaba, Yeni ev satın alma, inşaat, emlak kredisi, refinansman, borç konsolidasyonu, kişisel veya iş amaçlı finansman seçenekleri mi arıyorsunuz? Geleceğe Hoşgeldiniz! Finansman bizimle kolaylaştı. Finansal hizmetimizi, uzun ve kısa kredi vadeleri için% 2'lik düşük ve uygun fiyatlı bir faiz oranıyla sunarken bize ulaşın. İlgi çeken başvuru sahibi, e-posta yoluyla daha fazla kredi edinme prosedürleri için bizimle iletişime geçmelidir Bryanloaners@gmail.com
Halil 32 ay önce
Kocaeli de acil ek iş sermaisiz iş evimde yapabileceğim iş va bay ve bayan zengin yatırımcı arıyorum 0539 392 34 41
idris 38 ay önce
parası olmayan insanlar inanın dünyanın en mutlu insanı sizsiniz siz zengin olmanın hep iyi tarafını düşünüp hayal ediyorsuz halbuki zengilik %90 sıtres dolu bir hayattır neden diye soracaksanız bunu zengiliğilin iyi tarafını düşünmeyinde bide kötü tarafını yanı negatif tarafını düşünsenize ben yazzam çok ama çok uzun olur ama siz beyninizden sadece 30 saniyede geçirip nasıl bir hayat var bir nebze olsada yaşar gibi olursunuz çoğumuzda yav yeterki zengin olıyım o sıtrese razıyım bilmem ona buna razıyım der...yanlış neyse insan pisokolojine yardım etmeyi çok severim yardım gibi bişeydir buda ne zaman isteyen olursa müsait bir kulum 05422692492 sizin için
Ferah 41 ay önce
Arkadaşlar yotube a aylik 4000 tl kazan yazin püf noktasını vermişler açıklamadaki püf noktası kısmındaki yazıyı indirdim okudum tek tek uyguladim ordaki linkden üye oldum amerikaya göre gelir elde ediyorum şuan 6 gün oldu 127 dolar kazanç elde ettim ve çektim. Tavsiye ederim bi bakın derim dolar kazanmak müthiş bişey :)
saadet 41 ay önce
arkadaslar cocuklarim icin bi yazi yazmistim 05398906115 numaram bu ulasirsaniz sevinirim bi ciakar yola ihtiyacim var cunki bakmak gereken iki tane cocugum var tek basima basa cikamiyorum
saadet 41 ay önce
esimden ayrildim iki tane cocugum var biri 2 biride 4yasinda cocuklarimi birakicak kimsem olmadigindan calisamiyorum evde ek is baktim fakat kocaelide yasiyorum burda eve is veren kimse yok sosyal yardımlara gittim aylik 400 tl bagladilar fakat benim kiram zaten 400 tl bana bi yol gosterin napiyim ben lutfen kotu niyetli insanlar aramasin cunki kime derdimi anlatsam farkli yaklasti cocuklarim icin bi yol gosterin
Eyüp 42 ay önce
Merhaba arkadaşlar 700 bin tl gibi bir birikmişim var nasıl değerlendirebilirim emin değilim yardımcı olabilecek varsa buradan ilerişime geçebilir Supremecrazyrich@hotmail.com
halil 43 ay önce
kocaelinde acil evde yapabilecegim işe ihtiyacım var 0531 357 09 10
türk genci 93 ay önce
Merhaba.. yorumların çoğunu okudum. aklıma gelen geleceği iyi mesleklerden bazı arkadaşlar bahsetmişti, ben şu an o aklıma gelen meslekleri yapamıyorum, çünkü maddi ve manevi imkanlarım yetersiz. yaşım şimdi 30, birikimim 3000 lira, 15 senedir çalışıyorum, yıllardır kazandığım paralar ile aileme yardım ettim, ev alabilmek için, 30 senelik birikimimiz sadece 1 ev. kendimizi fakir sanardım, meğersem yoksulmuşuz, yoksulluk sınırı 2014 tarihinde için 4000 lira oldu, bu aralar bizim eve gelen para aylık 1000 lira ve çalışan kişi günde 12 saat çalışıyor, sosyal hayatı neredeyse yok. babam biz bir bulgar oruspusu için terk etti, abartmıyorum gerçekten karı pazarlayan bir oruspuydu ve düşünmeden büyü yapan bir zalimdi, bulgar türkü değildi, KENDİLERİNE TÜRK VATANDAŞLIĞI ALIP, TÜRKÜM DİYEREK SOYDUKLARINI YİYEREK BULGARYAYA GİDİP TÜRKLERDEN NEFRET EDİYORUM DİYEN HİNDİSTANDAN GÖÇEN EDEN ÇİNGENELERDENDİ, sarı renkli olduklarına aldanmayın, gerçek bulgarlar İMANSIZDIR, KÖKENLERİ HİNDİSTAN GÖÇMENİDİR, trakya türkleri ile alakası yoktur, turistler bilir. bu oruspu biz 5-6 yaşlaında iken babama sülük gibi yapıştı, salak babam seyyarlıktan kazantığı tonlarca parayı burada ve yurtdışında ona ve kızlarına yedirdi, büyütüp düğünlerini yaptı, salak olmasına rağmen babam ONU SEVMEK ONUNLA MUTLU OLMAK İSTİYORDU, BEBEKLERİ OLSUN DİYE ÇOK UĞRAŞTI, oruspu bir türke bağlı kalmaya gerek duymadığı için her defasında bebeği kürtaj ettirdi, belki trilyoner olsaydı bi döl verirdi.. babam salaktı fakat ona iyi cömert davranacak sevmek isteyecek kadar da saftı maalesef.. birgün bi sebepten babamla o kadının geçici olarak kaldığı eve gitmek zorunda kaldım, babam 25 sene onlara yedirdi, o ise 1 hafta sonra beni babamın yanında kovdu.. çok rol yapar, çok arsız olabiliyordu.. babam övmek için söylemiyorum, övülecek bi yanı kalmadı, babam diye seslenmedim hiç, ilk defa bu kadar açık sizlere yazarken olduğu gibi anlatmak istedim, BABAM FAZLA YAKIŞIKLIYDI, 1,80 boyunda, kadir inanırdan sonra 2.ydi, kenan imirzalıoğlu'ndan daha karizmatikti, sesi de çok güzeldi, albüm yapsa ibodan çok satardı, şansızdı değerlendirmedi yeteneklerini, harcadı kendini, ÖNCE KENDİ HARCADI.. anemle bize çok pis oyunlar yaptı o oruspu, ben tanıdıklarıma eskiden beni anlasınlar diye yaşadıklarımı anlatırdım, patronlar komşular eski yada yeni tanıştığım kimse BİZİ ANLAMADI, ÇÜNKÜ ANLAMAK İSTEMİYORLARDI, herkes anlamak istediğini anlar, gözlerini vicdanlarını kapatanlar müslümanım diyen sahteciler münafıklar anlamaz, komşularımız HEP BİZİ KISKANDI, varlığımızı azmimizi onurumuzu çekemedi, hep sürünmemezi beklediler, hep düşürmeye çalıştılar.. arada hem artığını verğip hem alay eden de oldu, emeğimizin karşılığı para yerine eşya verip onu yardımdan sayan etrafa söyleyen de oldu, 1 verip 10 alan da oldu, derdini anlatıp bizi doldurup nişpet yapan üzmeye çalışan birbirimizi yedirmeye çalışan da oldu.. kime iyilik ettiysek kötülük gördük sonra, kimden kötülük beklemediysek ondan kötülükle karşılandık. o kadar SAF YÜREĞİMİZ vardı ki, hayat herkes iyi olsun ister tanımadığımız her insanı küçükken severdik. okullarda başarılıydık, çok fazla usluyduk. ABARTMIYORUM. hani geçmişte kendimizi anlasınlar diye anlatırdım ya, kimse anlamazdı. o anlatığım kişiler birebir halimizi görüp şahit olurlardı, anlamak istememelerine gücenirim. sizler anlamasanız gücenmem, şahit olmadınız. inanmakta zorluk çekebilirsiniz, hadi be o kadar da olur mu diyebilirsiniz. hani daramatik filmler var ya, HAYATIMI HER DRAMATİK FİLMİN DRAMATİK SAHNELERİNİN % 90'INI TOPLARSANIZ KADERİM OLUŞMUŞ GİBİ HİSSETTİĞİM OLUYOR BAZAN, annem ilkokul mezunu köyden gelmiş açılmamış geleneklerine bağlı doğu kadınıydı, ileri görüşlü olduğu anlarda vardı, evimiz gecekondu bile değildi, çatısı akan tuvelatı mutfağı odası elektriği suyu olmayan bir sığıntı yeriydi, babam güya fransaya gidecem diye elimizde olan 2 kuruşu alıp akrabalarının kırık dökük yerine sığdırmıştı bizi, güya akrabalar kira almazdı, anneme hep halılarını yıkatırlardı, annem gururluydu, sırf minnet etmemek için ne isteseler yapardı, diğer akraba çatımıza cilet atardı muşamba delinsin diye, yağmurda leğenle uyuduğumu, babanın gelince kuru tarafa geçtiğini, babanın bize bir fatura ödemediğini bir kalem almadığını, bana getirdiği bir eşyayı oruspunun çocuklarına götürdüğünü, annemei tekmeleyerek dövdüğünü bilirim. evet babam iyi biri değildi, fakat kardeşleri annesi yengesi oruspu da onu azdırmak için körüklüyorlardı, sen daha iyilerini al, onları boşver, bişey olmaz diyerek oruspuyu evlerine alarak AZDIRMAK İÇİN DESTEK OLUYORLADI, babamı tanırım, iyi biri değildi, iyi biri olamadı, kabiliyeti yoktu, zalim değildi, karıncaya titrerdi, içindeki KÖTÜ HUYLARI GALİP GELDİ, kötülük bu kadar gözünün önünde olmasa toparlanabilirdi, kendini de bizi harcamaktan son anda kurtulabilirdi, FAKİRİLİĞİN GÖZÜ KÖR OLSUN, babam yurtdışına özendi, BOŞUNA DEMEMİŞLER AÇLIĞIN OLDUĞU YERDE HUZUR OLMAZ KAVGA OLUR diye.. annem yemedi içmedi giymedi, kendine bir atlet almadı bir simit yemedi bir denize pikniğe gitmedi, her zaman alamasada aldığında bize bol bol aldı, herkesten önce kitap çanta önlük alırdı, hep okuyanların en iyisi olmamazı meslek iş sahibi olmamzı istedi, okuttu, ben ve kızkardeşim üni mezunuyuz, erkek kardeşim lise terk beceriksizliğinden.. annem herkese güvenir, ÖZELLİKLE KOMŞULARI İLE ARASI ÇOK İYİ OLSUN İSTER, SEVMEK İSTERDİ, akrabaları uzaktaydı, çevresi olanlara mutlu yaşayanlara imrenirdi, hep nasıl daha iyi insan olabilirim diye düşünür, hep iyilik yapardı, tanıdıklarının evlerini temizler, çocuklarının evlenmelerine vesile olurdu, komşularına laf söyletmezdi, hayali hep huzurlu iyi komşulukları olan bir hayattı, yani onun da saf tarafı vardı, arkadaşları kullanırdı, bizleri üzdüğü olurdu onlardan dolayı, hiç yaşamamış olduğu için fark etmek istemzdi.. bizler için 30 sene istanbulun evlerini temizledi, evlerine gittikleri hep zenginlerdi, çocukların büyüsün adliyeye belediyeye alırım diyenler bizler mezun olunca bişey yapmaz sınav olun demeye başladılar, sanki sınavı biz bilmiyoruz, sınav da olduk, 50 puan ile müdür oldular biz 70 pun ile biyer edinemedik.. arkadaşları annemi hep kullandı, komşular işlerine gelmeyince üzerimize yürüdü, herkese bizi ters anlattılar, 1 KİŞİ ÖĞRETMENLER DAHİL YOL GÖSTERMEDİ, öğretmen olun, kolay meslek, hele bayanlar için, yarım gün 3 ay tatil, evinizi geçindirisiniz, sporcu olun demediler.. spor konusunda baya iyidik küçükken.. sınav kazanıyoruz, puanımızın yettiğini yetmediğini tercihlere yazıyorlardı, özel gs okulları, lan parası olmayanı kim alır oraya.. akrabalarımız sadece bayramda gelir, çikolata getirmez bize, 5 dakka sonra giderlerdi, evimiz kulube yaa.. böyle işte babada saflık birazda anada saflık, birazda salaklık, okulda siyonizm sistemi öğretmenler bebe beyinlerimnizi eğitiyor, HAYATA DAİR HİÇ BİŞEY ÖĞRENMEDİK, okulda sokakta usluyduk, işyerinde başarı ve terbiye bişeye yaramadı.. KAÇ KAÇ SIFIR BAŞLADIK ALLAH BİLİR.. filistinlilere savaştakilere afrikalılara hayvanlara üzülüyorum, dua ediyorum, aklımda çözümler var, PARAM GÜCÜM OLMADIĞI İÇİN YAPAMIYORUM, bu çağda KİMSE HAKLIDAN TARAF DEĞİL ,, GÜÇLÜDEN TARAF HERKES.. savaştakilerden belki iyi durumdayım, psikoljikman çöküyoruz, zaten maddiyat yok, patron akraba komşu da ayrı yükleniyor. devlet ayrı sömürüyor, her gün zam, bin çeşit vergi, devlet bizi de camdan hapise koymuş, güvenlik yok, polise güven yok, zorla trt vergileri alınıyor, vatan peşkeş çekiliyor, halk ile hükümet alay ediyor, gündemi ve kafaları kasıtlı olarak karıştıyıorlar mahsus.. afrikadaki iyi durumda değil ancak BİZDE AFRİKALIDAN FARKLI DEĞİLİZ, devlet bizlere yardım etmiyor, bizlerin parası ile sığınmacılara terörsitlere yardım ediyor.. ben çok duygusal bir insanım, duygularımı da çok ağır yaşardım, şimdi kendime dikkat ediyorum, nasıl daha iyi olabilirm diye hergün düşünüyorum araştırıyorum çok okurum okuduğum kitap ve konular seçerim, İDOLÜM FATİH SULTAN MEHMET, daha ne kadar yaşarım bilmiyorum, hastahane kapılarında sıra yada ilaç beklerken, doktor hatasından yada anarşist tarafından ölmemek için kendiçin İYİ AĞAÇLAR DİKMEYE GAYRET EDİYORUM.. bi de şöyle bişey söz konusu, biri bi yere yorum yaps küfür etse alkışlanır, bişey satsa bin kişi talip olup alkışlar alır, ben iyilik öneride bulunsam kovulurum, bişey satsam kimse bakmaz, NE DESEM NE YAPMASAM OLMAZ, YANİ HEM SOMUTTA HEM SANALDA DIŞLANIRIM, kimsem yok, bundan sonra da olacağını düşünmüyorum, beni kimse ANLAMADI, UZLAŞMAK İSTEMEDİ, SEVEMEDİ, ben insanlar tövbe dese sevmem artık.. açlıktan ölsem yalakacılık huyu yok, fazla açık sözlüydüm, düsürttüm, insan ilişkilerinin önemli olmadığını öğrendim, İNSANLARLA İLETİŞİM KURMAYI DÜŞÜNMÜYORUM, toplumda yaşarım mecburiyetten ancak muhabbet etmeye gerek duymam artık, tabi zor, ne kadar az sohbet o kadar az çevre yani çevresizlik, HAYVANLARI TANIDIM, HAYVANLARADAN YAŞAMA AZMİNİ, YAŞAMA SEBEBİNİ, İYİLİK VE SEVGİ NEDEDİNİ ÖĞRENDİM, en önemli şey hayatımda hayvanlar, hayvan varsa huzur var mutluluk var, hayvan varsa herşey yoluna girer. para da olur, para olunca insanı işçi gibi çağır hemen gelir.. bay x yazdığı yoruma biraz üzüldüm onun için, kötü kişilere yağtığı kötülüklerden dolayı üzülmesin, DİN İSLAMİYET "HADİSLERDEN TARİKATLARDAN" İBARET DEĞİL, iyi insanlar varsa zarar verdiği, ki belki 10 belki 20 kişi, gördüklerine gizli yardım etsin yada hem yardım etsin hem helalleşsin. geçmişi acısı şimdi bedelini tutmaz ama olsun, zararın neresinden dönülürse kardır.. verdiğin iş fikrine ise % 100 katılıyorum, başka sokakağa taşınınca yapmayı düşünüyoruz ek iş olarak.. ben 1 ay boyunca bütün kemik ve kaslarım yoruluna kadar çalışıp 1000 lira ile aylık kalmamak için çözüm arıyorum. çünkü başbakan ayda 500000 lira, ibo 400000 lira, kıvanç 300000 lira alrken,, bizden fazla bişey yapmıyorlar. ONLARINKİ EMEKSE BİZİMKİDE EMEK. herkesin işi zamanı kendine kıymetli, herkesin emeği kendine kıymetli.. popüler faşist siyonist tarikatçılar dernekçiler illüminati mesajlarla, hep halkı sömürdüler hep halkı kirlettiler, hep halkı saptırdılar, hep halkı yönetip güttüler.. BİR İNSANI DIŞLARKEN SON SABRINI DIŞLAMASINLAR, İNTİHARI DEĞİL UMUDU HATIRLATSINLAR, BİLDİĞİNİZ ÇÖZÜMLERİ KULLANIN, YAPAMADIKLARINIZLA KURTARIN, KIYMETLİYİZ, DEĞENİZİ BİLİN, SAKİNCE GAYRET EDİN, BELKİ ÇÖZÜM VE ŞANSA ANSIZIN KARŞIMIZA ÇIKAR. ÖLÜRKEN BİLE ONURUMUZLA ÖLELİM.. umutsuzluk işe yaramaz. bana da çözüm lazım, İnşallah en kısa zamanda, yaşım daha fazla ihtiyarlamadan, ne kadar yaşarım bilmem, ZENGİN OLURSAM HAYVAN DOĞAL YAŞAM ALANI KURUP, HAYVANLARA YAŞARIM RAHAT RAHAT İNŞALLAH.. kötülere acımayın. siz kötüyü ezmezseniz kötü sizi ezecektir..
ertelenmishayat 145 ay önce
merhaba sevgili dostlar benim yorumum diğer arkadaşlardan biraz daha farklı olabilir kimbilir belki sizlere azda rehberlik etmiş gibi olabilirde..doğunun kırsal bir ilçesinde yaşamaktayım bir sevda uğruna her şeyi silip kalbimin git dediği yere gittim elde avuçta bir şey yok ikimizde çalışmaya başladık bir bodrum katını kiraladık ben dekorasyon oda tekstil işinde çalıyorduk her gece kendi işimizin hayallerini kurup geç vakitlere kadar plan projeler çiziyorduk en sonunda patronların baskısına dayanamayıp dekorasyon işinde karar kıldık ve cebimizde sadece 1 hafta kendimizi gecindirebilecek paramız vardı o gece sabaha kadar fikir alışverişleri yaptık ve hayali broşür bastık ev telefonunuda iş telefonu olarak gösterdik boya kartonpiyer laminant parke alçısıva vesaire elbette bu iş için biraz fiyat araştırması yapmıştım ve çalıştığım yer konumundan dolayı bir kaç usta ve firmayla samimiyetimde vardı ve laminant parkede karar kıldık önce civar köyleri gezip broşürlerimizi dağıtıp 2 iş aldık ama müşteriler teşhir mağazasına gelecek ortada mağaza yok hemen bir kaç dekorasyoncu arkadaşa gidip bir kaç örnek aldım ve o gün bütün piyasayı dolaşıp zorda olsa taksitle masa sandalye aldım evin salonunu büro haline getirdim o gün takım elbiselerimi giyip müşterilerin gelmesini bekledim ve geldiler asıl silahımın etkileme sanatı olacağını biliyordum ve bu işi almak bizim için hayati önem taşıyordu işten çok güncel konulardan sohbeti açtım ve çok geçmeden dostluk rüzgarları estirdim ürün yelpazemin 3-4 adet olmasına rağmen 70 M2 işi aldım o gün ve komisyonu aldıktan sonra bu işi bana en ucuza mal edebilecek firmayla anlaştım ondan sonraki gelen müşterileride aynı şekilde bağladık ve ciddi bir iş yeri açmamızın zamanı geldiği kaanatine vardık ama yine gelir giderleri iyi ayarlamak zorundaydık çünkü halen diken üzerindeydik tam istediğim gibi bir dükkan bulduk arkada deposu olan size garip gelebilir ama dükkanın arka kısmını oda haline getirdim çünkü ek olarak ev kirası verecek durumda değildik sıra geldi dükkanın dekoruna hemen bir kartonpiyerciden gelip kendi standını yapmasını rica ettim karşılığında kartonpiyer işlerini ona verecektim aynı şekilde duvar kağıdı laminant parke standı 2 günde masrafsız ufacık dükkanı bir mağazaya çevirdim ama en önemli kısım müşteri potansiyeliydi ve daha çok yeniydik hemen bir web sitesi yaptım(www.tiamodekoremlak.com kapandı) bütün ürünleri orda abartılı bir şekilde sergiledim 1 hafta sonra web ten işler gelmeye başladı ama çok büyük işlerdi ve sermayemiz yoktu büyük firmalarla girdiğimiz ihaleyi alıyor ama işe başlayamıyorduk hiç bir desteğimiz yoktu bu arada kazandıklarımız ancak mutfak masrafımızı elektrik suyumuzu ve en önemliside size abilik yapıyorum deyipte bize iki misli fiyatla dükkanı kiraya veren emlakçıya gidiyordu ve düşünsenize hiç bir işten anlamadan kısa sürede firmayı kurdum ve işleri başkaları yapmasına rağmen kazanan biz oluyorduk ama halen yandığım orda bir desteğimizin olmamasıydı tek başınaydık kolay değildi en büyük başarımız ise kimseye muhtaç olmadan kendi giderlerimizi karşılayabiliyorduk sonunda bizi aşan bir işi aldık 9.000 tl ile anlaştık ordaki hatam hem bana hemde sevdiğim insana mal oldu şunu anladım kim olursa olsun iş hayatında güvenin yeri yok işini yaptığımız hemen karşımızdaki komşumuzdu işin maaliyeti 6.000 tl idi ve işin süresi 8 gündü bize sağlam kalan para 1.500 tl ve hesaplarım biribirini tuttu 6.000 liraya mal oldu ama anlaşma imzalamamıştık ve bütün işlerin çoğunu elimizdeki son paralarla yapmıştık adam isviçrede yaşıyordu meğer evi dekore edip iyi bir fiyatla satmış ne yaptıysam ulaşamadım kendisine buda bizim bütün hayallerimizin sonu oldu dükkandan yani evimizden ayrılmak zorunda kaldık en son biribirimizden ayrılmak zorunda detayları fazla anlatmıyorum dahada uzamasın diye kısaca konuyu özetlersek iş hayatında yoktan var etmek zor değil yeterki K.A.D(Kararlılık+Azim+Disiplin) dediğim şeyi kararlılıkla uygularsanız ama ufacık bir hatanız her şeyin sonu olabiliyor bir oyun gibi görün bu işi ama kurallarına göre oynayın kimseye güvenilir diye taviz vermeyin yoksa şu an benim gibi zirveye ramak kalmışken tekrar memleketinize dönmek zorunda kalırsınız..saygılarımla..(bu arada ben halen yeni iş fikirleri üzerinde halen kağıt kalemlerle savaşıyorum )
türk genci 94 ay önce
ah biz türk gençleri.. ailelerimiz BİLİNÇLİ VE CESARETLİ DEĞİLDİ ki destek olmadı. ailelerimiz destek olsaydı, geçmiş zamanıı ve imkanlarını iyi değerlendirselerdi, mesela ben tirilyoner olabilirdim. ucuza istanbuldan arsalar almadılar, şimdi pahalandı, para da bende yok ki 1 ev bile alamıyorum. 30 yaşında bekar bayanım. içim acıyor. düşünüyorum, bi yolunu bulmaya, cesaret hırs üreitici olmaya gayret ediyorum. Bİ YOLUNU BULABİLİRMİYİM BİLMİYORUM. bulmak istiyorum. 15 sene çalıştım, aileme borçlara ev almak için yardım ettim. 4000 lira birikim var şu an. iş görür mü, kiraya çıksam batarım diye endişeleniyorum. ŞEREFSİZLEİN YANINDA ÇALIŞMAKTAN BIKTIM. emeğimizin 10da 1ini anca alıyoruz. ibo, kıvanç gibi ünlüler, muhalefet bağımsız pkk hükümet 500000 milyarları 1 ayda alanlar var, onlarınki emek bizimki değil mi. onlar 8 saat çalışıyorda biz 12 saat çalıştığımız için az para kazanıyoruz ?! bir çaresini bulmaka lazım. baba terk etti ben doğduğumda. anne ve 2 kardeş. anne 30 sene istanbulun evlerini temizleyip bizleri okuttu eğitti yedirdi. üni mezunu olduk ama ne yeteneğimiz üzerine kendimizi geliştirebildik, ne bilgilendiren oldu, beynimizi kirlettiler, yaş ilerledi, paralar 1 ev almak içindi.. bütün ömrümüz 4 kişi 1 ev almak için mi yaşayacağız, 1 EV ALMAK İÇİN Mİ YAŞIYORUZ, 4 KİŞİ NE GEZDİK NE TATİL YAPTIK, istanbulda doğdum, gezmediğim o kadar çok yer var ki, piknik yapamadık ya.. sığınmacılar turistler bizden çok geziyor bizden çok yiyiyor burada çalışıp ev alıyorlar evleniyorlar. annemle 30 yaşımda gidip piknik yapabildik bu sene. parasızlıktan ZAMANSIZLIKTAN gezemiyoruz, karın tokluğuna yaşamak YAŞAMAK MIDIR? afrikalıdan bahsetmeyin, farkımız yok neredeyse. hangi ülkede olursa olsun, FAKİR HAPİSTE, FAŞİSTLERİN HAPSİNDE. kimi demirden, kimi camdan, kimi kumdan, kimi sudan, kimi ateşten.. türkler gençlerine sahip çıkmıyor, aileler bile cesaret edip destek olmuyor. birisi doğru yazmış: ya ailene vermeyeceksin gençken kazandığını, ya mirasın olacak. helal yoldan zengin olmak başka türlü çok zor. gençlik gitti mi iş bulmak bile zor oluyor, gençken toysun deyip para kırpıyorlar, olgunlaşınca gençleri ucuza alıyorlar yada işin profesyoneli değişin diyerek kırpıyorlar. VİCDANSIZ TÜRK İŞVERENLER. profesyonel olsa, yabancı lisanı süper bilse, araba kullanmayı süper bilse, bilgisayar programlarının çoğunu bilse, her işi nasıl yapılacağını bilse, O KİŞİ KENDİ DÜKKANINI KURAR. işverenler işçiyken herşeyi biliyordu sanki.. türk gencine ne devletten ne işverenlerden ne akraba hemşeri aileden, kimseden DESTEK YOK. ecnebiler öyle değil, ecnebiler iyi bi yer bulunca, tanımadığı hemşehrisine bile haber veriyor, ecnebiler ne yatırrısa hemşehrisine yarın evladının biçeceğini düşünecek kadar kurnaz, bizimkiler kıskançlıktan pintilikten aptallıktan kendilerini becerikli sanıp kendi nesline zarar vererek kaybediyorlar. türkler maalesef çok kıskanç.. burada 20 -30 yaşlarında zor durumda olan gençleri okuyunca üzülmemek mümkün değil. ZENGİN OLMAK İÇİN UYANIK OLMAK ŞART, iyi kişiye kötülük etmeyeceksin azap çekmemek için, kötü kişiyi de gördün mü fırsatını bulunca gözünün yaşına bakmayacksın. her kötülük yaptın diye kendini parçalamayacaksın. sen kötüyü ezmesen, KÖTÜ SENİ EZECEKTİ UNUTMA.. bizler fikir bulabiliyoruz, para yetmediği için yapamıyoruz iş. misal inek işi daha önce aklıma gelmişti, toprak lazım inek almak için ot almak için para lazım. süt bedavadan gelmiyor.. İYİ FİKİR BULAN OLURSA HABER VERİRSE MEMNUN OLURUM. YAPABİLECEĞİMİZ Bİ İŞ BULAN OLURSA YADA ORTAK YAPABİLİRİZ DİYE GÜVEN VEREBİLECEK KİŞİ.. baylar baylara bayanlar bayanlara, biliyorsa yardım etsin, tek kimsesiz olanlar, tanışınca şartlar ortak ise, beraber aynı evde yaşayıp ticaret yapsınlar. güvenmediğiniz yeni tanışıp hiç tanımadıklarınızla aynı evde yaşamayın. bu çağda 1 lira için insan öldüren var. ha bide soyguncu çeşitleri de çoğaldı. internetten size özel yazıp, sana iş kuracam, seni zengin edicem, şu kadar para ver diyene de kanmayın. KİM DOĞRU SÖYLÜYOR ARAŞTIRIN İYİ DÜŞÜNÜN İŞE ÖYLE BAŞLAYIN. BELKİ ŞANSA KARŞIMIZA İYİ Bİ İMKAN ÇIKAR.. 40 yaşına kadar karın tokluğuna ot gibi yaşamak ve sonra boş ölmek istemiyorum. FAYDALI OLDUĞUMU HİSSETMEK İÇİN BİŞEY YAPMAK İSTİYORUM. BİR AĞAÇ DİKMEK, BİR HAYVANI KURTARMAK..BENİM DİYEBİLDİĞİM BİR TOPRAĞIM OLSUN İSTİYORUM..
bayX 136 ay önce
bende kendi hikayemi anlatmak istiyorum ... maddi durumu iyi olan bi aileden geliyorum genç yaşta her istedigimi elde ettim baba parasıyla ..ama hayatı tam anlayamadan iş hayatına atıldım ve iyi niyetimden dolayı herseyimi kaybettim ona yardım et buna acı öbürüne imkan ver gece hayatı çapkınlık falan filan derken bi baktım elde avucta bişey kalmamiş .. dedimki ya iyi insan olup tamah ediceksin yada acımadan onun bunun üstüne basarak para kazanıcaksın ikisinden birini tercih etmek zorundaydım ve uzun uzun düşündükden sonra tercihimi 2. sinden yana kullandım ...bi tane arabam vardı elimde son kalan malımdı kendi cevremi kullanarak bir ortak buldum ona 3 araba aldırdım benım arabayla 4 arac oldu bi firma kurdum ve rent a car işine başladım işe ilk başladıgımda mart 8 di .. baktım işler güzel gibi vadeli araç almaya başladım ve ondan bundan araba bulup almancılara kiraya vermeye başladım yaz geldiginde ilk yaz unutmuyorum 23 adet aracı 2 şer aylık kiraya vermişim ortalama 1000 liradan kiraya aldıgım aracları 1050 eoru dan aylık gurbetcilere veriyordum işler istedigimden de iyi gitmeye başlamıştı onun bunun arabasından ilk yaz 30 bin lira falan para kazanmişim sonra ilk işim ortagımı sepetlemek oldu onuda devre dişi biraktıkdan sonra arac sayımı 8 e cıkarmiştim borcum cokdu ama işlerde fena değildi ..ayrıntılara girmiyorum cünkü artık iyi bir insan değildim herkesi kandırıyodum ona yalan buna dolan derken 3 senede arac sayısını 25 e cıkarmiştim önüme kim gelse üstüne basıyordum ...sonuc olarak bu işe gireli 10 sene oldu şimdiki durumumdan bahsetmek istiyorum suan 67 aracım var ew aldım bankada benı tatmin edicek kadar bi para biriktirdim ..istediklerime ulaşmiştim ama son bir yıldır kendımle muhasebe etmeye başladım hayatın anlamsız boş menfaat dunyası oldugunu anladım pişmanlıklar yaşamaya başladım eskiye dönüp bakıyorum bi sürüinsanın canını yaktım pişman oldum ama iş işten gecti artık... son zamanlar kendımı dine verdim kuran okuyorum namaz kılmaya gayret ediyorum okudukca geçmişimi düşünüyorum bi sürü günah işledim suan köpekler gibi pişmanım ama iş işten geçmiş durumda ..bu arada ewlendim sırf takıları almak sermayemı büyütmek icin zengin bir ailenın kızıyla ewlendım onlardan baya bi yardım gördüm alcagımı aldıkdan sonra karımıda terk ettim zor günler yaşadı benım yüzümden ..şimdii koca dunyada yapayanlızım etrafımda bi sürü insan var ama biliyorum ki param var işim iyi diye benımle beraberler bunları gördukden sonra kimseye sıcak bakamıyorum artık koca dunyada yapayanlız kaldım ..anladım ki dolaylı yoldan helal olmayan para ınsana huzur ve mutluluk getirmiyormuşş ..yatıyorum kalkıyorum cehennemde yanıcagımı düşünüyorum gercekten cok mutsuzum (neden bukadar ahireti düşünüyorum die merak edenlere cok insanın üstüne bastım kullandım attım ve faizcilik yaptım dunyada en büyük günahlardan birisi faizcilikmiş) suan yaşim 36 herseyim var ama bide bana sorun bakalım ne haldeyimm... ben arkadaslara kesinlikle hak yememelerini tavsiye ediyorum para kazanılır bişekilde ama inanın bana para huzur getirmiyor suni bir mutluluk getiriyor fakat allah korkusu olan ınsanlar icin huzursuz birşey ...ben zamanında cok kandırıldım cok dolandırıldım bir haftada karar verdım iyi insan olmamaya ...bemım yaptıgım itirafı bicok ınsanın yapabilecegini sanmıyorum bende neden yaptım böyle birşey bilmiyorum bildigim tek şey var oda şiddetli vicdan azabı duyuyorum ...bukadar yazdıkdan sonra işsiz genç kardeşlere haketmeden işadamı olmuş biri olarak piyasada gördügüm para kazanabilcekleri bir iş tavsiyesi vermek istiyorumm.. PİLAV TAVUK ARABASI YAPIN HAREKETLİ KÖEŞELERE, SUCUK ALIN SUCUK EKMEK YAPIN GIDA İŞİ YAPIN COK SERMAYEYE GEREKDE YOK ARKADAŞLAR ETRAFINIZA İYİ BAKIN SEYYAR GIDA İŞİ YAPAN HERKES İNANAMAYACAGINIZ MİKTARLARDA PARALAR KAZANIYORLAR AĞLAMAKDAN VAZGECİN HAREKETE GECİN UTANMAYIN SEYYAR GIDA İŞİ YAPIN DİYORUM... ve son olarak ilerde pişman olacagınız birşeyler yapmayın diyorummm herkese saygılar sevgiler ...bayX
ahmet zorlu 166 ay önce
ya yazmıcaktım aslında bu yorumları yapan arkadaşlar zaten olayı kavramış..... yemezlerrr diyosunuz bravoo ama bu tip yazıları da okumak gerkiyor saçmada olsa.hiç kimse moralini bozmasınn çok şanslıyızzz çokkk nedenmii çünkü türkiyede yaşıyoruzz bu ülkede zengin olamayan dünyanın herhengi bi yerinde asla olamaz ..bu ülkede her türlü zemini oluşturmak kolay çünkü burda yaz yaz bitmez zaten .bizim yapmamız gereken tek şey var zengin olmak için yaratıcı olmak arkadaşlar öyle bişey yapınki veya kopyalayın(para değil) tabi yanlış anlamayın:))ve piyasaya daha ucuz satın çünkü piyasadaki bütün ürünler 1e 300 koyularak satılıyor eyer siz bu ürünü üretip satabilirseniz parayı buldunuz demektir tabi bu ürüne göre,üretim,pazarlama,piyasa,zamanlama gibi şeyleride hesap ediceksiniz...bu kadar basit sadece cesaret arkadaşlar uyanın burası türkiyee uyanınn...ben 15 yıldır değişik sektörlerde bunu yapıyorum yasal olarak tabii neyimi?avrupadan veya çinden gelen piyasası geniş sürümü kolay imalatı ucuz bir ürün buluyorum iznini alıp veya alamasamda fason ürettirip piyasa değerinden %30 daha ucuza satıyorum ve hemen yeni bişey daha buluyorum ve yine aynı şeyi yapıyorum .ben bu işlere başladığımda yani 1995 de hatırladığım kadarıyla asgari ücret 12 milyon du galiba ben antalyada yaşıyorum çok iyi hatırlıyorum iki asgari ücret kadar paramla renkli boncuklardan kolya yapıp güzel kırmızı kadifeyi 2milimlik suntaya yapıştırarak stand yapmıştım üzerinede bu kolyelerin çeşitlerine göre ayırıp 50 adet kadar raptiyeye takıp benzin istasyonlarına satmıştım çünkü çarşıdakiler benden almamıştı bunlardan zaten var almayız demişlerdi ama benzincilerin dünyadan haberi olmadığı için abartabiliyordum(bak abi bu kolyeler şimdi moda seda sayan,hülya avşar,sibel can bile bunlardan takıyo yerli yabancı her turist bunları beğenecekler ve alacaklar üstelik senin marketininde bu stand sayesinde havası değişecek v.s v.s diyerek satmıştım kazandığım paraya inanmazsınız ben bile şimdi hala inanamıyorum ve ondan sonra gerisi geldi önemli olan bir olabilmek ikiyi yapmak kolaydır ikiyi dört yapmak çok daha kolaydır.neyse fazla uzatmıyim ukalalık olarak almayın lütfen sadece paylaşmak istedim o zamandan bu zamana yapyığım şeyleri bilseniz kafayı yersiniz belkide evinizde kullandığınız sarsoy (sarmısak soyucu)benim malımdır .neyse benim yazımı buraya kadar okuyanlar için bir tio vericem... mesela sprey sivri sinek kovucu dehşet bişey 50 milyon dalarlık piyasası olan bir ürün ve bunu sadece 3 büyük firma yapıyo gerisi hep küçük firmalar.argemar.comdan pazarını araştırın kafayı yersiniz bu ürünü yapamıyorsanız labaratuarcılara fason yaptırın ,spray kutuyu istanbuldan 20 kuruşa temin edin.paketleme yide kendiniz yapın iznini alın tahmini 2000 ytl ye falan alıyosunuz labaratuara gelince,, araştırın kazık yemeyin formülü zaten basit fason ilk etapta 500 litre falan yaptırın sanırım pazarlığa göre 3000 ytl falan tutar ..ve pazarlama akdeniz ,ege bölgeleri özellikle yaz kış sinek olur çünkü tüm bakkallar benzinlikler tanesini 2 liradan satın kutusu 12 adetlik olursa 24 lira yapar ve herkes 24 liradan bir kutu mutlaka alır NEDEN? olimposa yazın 20,000 kişi geliyor vebütün kamp alanları aşağı yukarı 50,000 nokta var ..araştırın ezbere iş yapmayın bu sprayin maliyeti olsa olsa 50 kuruştur gerisini kendiniz hesaplayın işte zengin olmak bu kadar kolayyyy..benmi nie yapmıyorum şimdi olmaz size 3 sene zaman veriyorum ondan satamazsınız::)))))yani 3 senelik uzun ve yorucu bir iş var elimde o yüzden giremem..işte size fırsatt bu konuda daha çok bilgi almak için araştırınn eyer dediğim rakamlara üretir dediğim rakamlara satarsanız ..10,000 kutu da 300 milyar civarında kar edersiniz masraf çıktıktan sonra....eh gerisi size kalmış (BU KIYAĞI BABANIZ YAPMAZ).:)) TOP SİZDE ARTIK .bu yazıyı sabırla okuyanlar belkide köşeyi dönecek...teşekkürler.
Daha fazla yorum
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.