Bıldırcın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Bıldırcın
Bıldırcın

Hayvancılık sektöründe faaliyet göstermek isteyenler için bıldırcın yetiştiriciliği son dönemlerdeki en karlı iş fikirleri sıralamasının başında geliyor. Hem eti hem de yumurtası ile yüksek verim sağlayan bıldırcın düşük maliyet ile yüksek getiri sağlayan bir iş olması nedeni ile son yıllarda yatırımcıların yeni gözdesi olarak biliniyor.

İlginizi Çekebilir: Reishi Mantarı Yetiştiriciliği

Günümüzde tükettiğimiz pek çok gıdanın doğal olmayan koşullarla üretilmesi sağlıksız gıda ürünleri ile karşı kalınmasına yol açıyor. Bu sorun sonucunda tamamen doğal yollarla üretilen organik besinlere verilen önemin arttığı biliniyor. Organik bıldırcın yetiştiriciliği de bu pazardaki payını giderek artırıyor.

Bıldırcın Yetiştiriciliği Maliyeti Ne Kadardır?

Bıldırcın yetiştiriciliği maliyeti sizin hedeflerinize göre değişkenlik gösterir. Hobi amaçlı küçük bir yer kullanabileceğiniz gibi ticari amaçlı çok büyük çiftlikler de tesis edebilirsiniz. Bu yatırım yapmanız gereken miktarı belirleyecek en önemli faktördür.

Yalnızca 25 m2’lik bir alanda 500’e yakın bıldırcın yetiştirmeniz mümkündür. Daha büyük alanlarda ek maliyetler ile çeşitli tesisatlar kurarak riski artırabilir ve yetiştireceğiniz bıldırcın sayısını artırabilirsiniz. Bıldırcın yetiştiriciliği teşvik fırsatlarından yararlanarak da, devlet desteğini almak yolu ile bu alana yatırım yapabilirsiniz. KOSGEB bu konuda kanatlı hayvancılık teşvik kredisi vererek yatırımcılara destek sunmaktadır. Kümes hayvanlarının işlenmesi, saklanması ve kümes hayvanlarından üretilen ürünlerin imalatını içeren bu krediden yararlanabilmek için KOSGEB üzerinden başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu alanda faaliyet göstermek isteyen kişilerin daha donanımlı olmasına, Halk Eğitim Merkezleri de bıldırcın yetiştiriciliği kursu düzenleyerek katkıda bulunuyor. Tüm bu destekler sonucunda ülkemizde bıldırcın üretimi ve pazarı giderek yükselen bir ivme yakalıyor.

Bıldırcın Yetiştiriciliğine Nasıl Başlanır?

Bıldırcın yetiştiriciliğine dişi erkek karışımı olgun bıldırcınlarla ya da bıldırcın yumurtaları ile başlayabilirsiniz. Bıldırcın yumurtaları ile başlanılması durumunda yumurtaların çıkarılması için kuluçkahaneye ihtiyaç duyulmaktadır. Ticari bir bıldırcın çiftliğinin kurulması için başlangıç aşamasında 2.000 tane altı haftalık ya da yumurta verme noktasındaki dişi ve 500 tane erkek ile başlanılabilir. Genelde sekiz haftalık olunca yumurta bırakmaya başlayan bıldırcının aylık 24 yumurta bıraktığı bıldırcın yetiştiriciliği sektöründe, satış cirosu dokuz hafta sonra başlamaktadır.

Bıldırcın yetiştiriciliğinde en çok tercih edilen Jumbo bıldırcındır. Diğer bıldırcınlara göre üç kat fazla et verir. Bıldırcınların yetiştirildiği kümeslerin yüksekliği en fazla 20-25 cm olmalıdır. Gerekenden daha yüksek olan kümesler, bıldırcınların kendilerini yaralamasına yol açabilir. Çeşitli tohumlar, yulaf, tahıl ve mısırla beslenen bıldırcınlar suyu gün aşırı tükettiğinden, özel bir su tesisatı yapılmalıdır.

Jumbo Bıldırcın

Bıldırcınlarda yavru bakımı olmadığından yapay kuluçkada yetiştirilirler. Kuluçkaların nemi %70, sıcaklığı 38-40 derece olmalıdır. Kuluçkaya ters şekilde yatırılan yumurtaların, eğik durumda kalması ve günde 2-3 kez diğer tarafa eğilmesi gerekmektedir. Yumurta alabilmek için doğduktan 6 haftaya kadar etlik yemle beslenilen bıldırcınlar, 6 haftadan sonra yumurta yemi ile bire bir oranında karıştırılan yem ile beslenilmelidir. Bu bir sonraki kuluçkaya kadar hazır olunmasını sağlayacaktır.

Vücut yapılarının küçük olması, birkaç yüz adet bıldırcının küçük bir alanda muhafaza edilmesini mümkün kılmaktadır. Barınak ve binalarının yapımı ile gerekli malzemelerin temin edilmesi düşük maliyetlere yol açtığından, evde bıldırcın yetiştiriciliği de çoğunlukla tercih edilmektedir. Son yıllarda çok talep gören kuluçka makineleri evde bıldırcın yetiştiriciliği faaliyetlerinin artmasına neden olmaktadır.

Bıldırcın Yetiştiriciliği Karlı Mıdır?

Bıldırcın etinin ve yumurtasının besin değerleri oldukça yüksektir. Bu durum bıldırcın eti ve yumurtasına gösterilen ilgiyi artırmaktadır. Bıldırcın eti ve yumurtasının ücretinin diğer beyaz etlere göre yüksek olması bıldırcın yetiştiriciliği iş fikrinin avantajını yükseltmektedir. Girişimciler de bu durumu fırsata çevirerek karlı bir yatırıma sahip olma avantajını elde edebilmektedir.

Videoda bıldırcın yetiştiriciliği yapan bir işletmenin konudaki tecrübelerini bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here