Çevrim İçi Girişimler İle İnternet Üzerinden Para Kazanmak

Çevrimiçi para kazanmaya başlamanın 9 yolu
Çevrim İçi Girişimler İle İnternet Üzerinden Para Kazanmak
7 dk
Son güncellenme: 08/06/2023
Tüm Başlıklar

E-ticaret, son birkaç yılda istikrarlı bir yükselişe geçti ve bu da çok sayıda yeni işletmeye çevrimiçi varlıklarını oluşturma şansı verdi. ABD Sayım Bürosuna göre, yalnızca 2021'in ilk çeyreğinde e-ticaret satışlarının 215 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor - etkileyici bir rakam!

E-ticaret işletmeleri, çevrimiçi para kazanmanın yeni yollarını şekillendirmeye ve yaratmaya yardımcı oldu. Birçok girişimci, freelance çalışan ve küçük işletme sahibi gelir elde etmek için Amazon ve Etsy gibi popüler e-ticaret sitelerini kullanıyor, ancak çevrimiçi para kazanmanın yollarını arıyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken birçok başka seçenek var.

Çevrimiçi Para Kazanma

Bugün çevrimiçi bir iş kurmak her zamankinden daha kolay! Fiziksel depolama ve hatta bir mağaza açma konusunda endişelenmenize gerek yok - küçük işletme sahiplerinin başlamalarını kolaylaştıran çok sayıda web sitesi ve platform var. Ayrıca, kısa sürede kar görmeye başlayabilirsiniz!

Başlarken İpuçları

Herhangi bir yeni başlayan işletmede olduğu gibi, başlamak için atmanız gereken birkaç adım vardır. Farklı endüstrilerin farklı gereksinimleri vardır. İşte yeni işletmeler için birkaç genel ipucu:

 • Nişinizi bulun
 • Bir iş planı yapın ve düzenli kalın
 • İşletmenizi kaydettirin ve/veya gerekli evrakları, sözleşmeleri ve lisansları tamamlayın
 • Ağ kurun ve sosyal medya kanallarınızı genişletin
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO) ve potansiyel rekabet için araştırma yapın
 • Serbest çalışıyorsanız oranınızı veya ücretlerinizi belirleyin
 • Marka bilinci oluşturma ve fikri mülkiyet ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun

Amazon

İnternetten para kazanmanın en popüler yollarından biri Amazon'da sanal mağaza açmaktır. Amazon, 2020'de 386 milyar dolarlık net satışla satıcılar için devasa bir platform.2

Satıcıların envanterlerini Amazon'un lojistik merkezlerinden birinde depolamasına olanak tanıyan Amazon Lojistik (FBA) gibi seçeneklerle Amazon, satıcıların para kazanmasını kolaylaştırır. Satıcıların seçebileceği iki plan vardır: ayda 39,99 ABD doları artı ücretler olan profesyonel plan ve satılan ürün başına yalnızca 99 sent ücret alan bireysel plan.3

Freelance çalışanlar için Upwork ve Fiverr

Serbest çalışma, hızla çevrimiçi para kazanmaya başlamanın harika bir yoludur. Zaten bir ağınız varsa, potansiyel müşteri çalışması için bu kişilere ulaşabilirsiniz. Ancak yeni başlıyorsanız, müşterileri ve freelance çalışanları birbirine bağlayan bir serbest çalışma platformunu deneyebilirsiniz.

Upwork ve Fiverr, freelance çalışanların iş bulması için bir pazar yeri sağlar. Buna grafik tasarımcılar, yazarlar, pazarlama danışmanları, BT uzmanları, idari çalışanlar ve diğerleri dahildir. Freelance çalışanlar, Upwork'ü kullanarak bir profil oluşturur ve projeler sunarak, yayınlanan işler için teklif vererek ve işe alım görevlileriyle bağlantı kurarak iş bulabilirler. Fiverr'da bir iş oluşturursunuz ve bir sipariş aldığınızda bilgilendirilirsiniz. Fiverr, işlemin %20'sini elinde tutarken, Upwork'ün kesintisi %5 ila %20 arasında değişmektedir.45 İlgili ücretlere rağmen, kazanç potansiyeli sınırsızdır.

Youtube

100'den fazla ülkede 2 milyardan fazla kullanıcısı olan YouTube, video oluşturucular için önde gelen platform olduğunu kanıtlamıştır.6 YouTube içerik oluşturucularının çoğu müzisyenler, eğitimciler, uzmanlar veya genel konularda konuşan etkileyici kişilerdir, ancak herkesin önünde rahat olan herkes bir kamera YouTube'da para kazanma yeteneğine sahiptir.

Bir YouTube kanalı oluşturmaya başlamak için önce niş alanınızı bulmanız ve videolarınızı en iyi etiketlerle optimize edebilmek için araştırma yapmanız gerekir. İzlenmeleriniz arttıkça videolarınızdan para kazanarak para kazanabileceksiniz, yani videolarınıza yerleştirilen reklamlardan gelir elde edeceksiniz. YouTube İş Ortağı Programı'na kabul edilmek için en az 1.000 aboneye ve 4.000 saat izlenmeye sahip olmanız ve bir AdSense hesabı açmanız gerekir.7

Google AdSense'e göre, örneğin ticari ve endüstriyel kategorilerdeki web siteleri, 1 milyon görüntüleme ile potansiyel olarak yaklaşık 220.000 ABD doları kazanabilir. Gelir, hem kategoriye hem de görüntüleme sayısına bağlıdır. Örneğin, sağlıkla ilgili bir web sitesi, 50.000 görüntüleme için yılda 10.000 dolardan fazla kazanabilir. Bir sanat ve eğlence sitesi, 3 milyon görüntülemeyle yaklaşık 202.000 dolar getirebilir.8

Blog Yazma

Blog yazarları, popülerlik kazanmak için bir niş bulurlarsa, web sitelerini optimize ederlerse ve içeriği düzenli olarak güncellemek için çok çalışırlarsa iyi para kazanma potansiyeline sahiptir. En başarılı blog yazarlarından birkaçı aylık 100.000,9 doların üzerinde gelir elde edebilir.

Blog yazmak, reklam geliri elde etmek, sosyal medya takipçileri kazanmak ve serbest yazarlık fırsatları için uzmanlık oluşturmak için fırsatlar sunar.

Not: Birçok blog yazarı, reklam kaynaklarının bir kombinasyonuyla para kazanır ve ayrıca bağlı kuruluş pazarlaması, ürün satışı veya kitap yazma yoluyla gelir elde edebilir.

Etsy

Etsy, sanat ve zanaat için nihai merkezdir. Satıcılar, oluşturdukları benzersiz ürünleri listeleyebilir ve ardından promosyon, fiyatlandırma ve nakliye gibi ürünlerini satmanın tüm yönlerini denetleyebilir. Satıcılar mali açıdan başarılı olma potansiyeline sahiptir; bazı Etsy mağazaları altı haneli işlem sayılarına ulaşıyor.

Etsy, ürünler ve işlemler için bazı ücretler alır: ürün listeleme başına 20 sentlik bir ücret, işlem toplamının %5'i ve alınırsa nakliye ücretinin %5'i.10 Ayrıca 25 sent artı 3 ödeme işlem ücreti vardır. ABD'deki bankalar için toplamın yüzdesi, diğer ülkelerde ortalama yaklaşık %4.11

Tasarımcılar Platformlar

Fazladan zaman harcamak zorunda kalmadan ekstra para kazanmak isteyen bir sanatçı, grafik tasarımcı veya fotoğrafçıysanız, bir talep üzerine baskı şirketi kullanmayı düşünebilirsiniz. Bunlar siparişlerinizi, ödemelerinizi ve gönderimlerinizi işler, bu nedenle sanatçının tek yapması gereken tasarımlarını yüklemektir.

Sanatçılar ücretsiz olarak satıcı olarak kaydolabilir ve satılan tasarımlar için sanatçı veya şirket tarafından belirlenebilecek telif ücreti alabilir. İşte bu platformlardan iki örnek.

Redbubble

Redbubble, benzersiz tasarımlara sahip çeşitli ürünler satan talep üzerine baskı yapan bir sitedir. Sanatçılar, tasarımlarını tişörtler, çıkartmalar, duvar sanatı, bez çantalar ve akıllı telefon aksesuarları da dahil olmak üzere 70'in üzerinde farklı ürüne yerleştirebilir.12 Sanatçılar telif ücretlerini ve fiyatlarını belirleyebilir. Redbubble'a göre, birkaç adımı izlerlerse öne çıkan sanatçılar olma ve nihayetinde daha fazla telif hakkı kazanma fırsatına sahipler:

 • Alakalı etiketler ekleyin
 • Ürünlerde tasarım düzenlerini biçimlendirme
 • Tasarım sayısını genişletin
 • Bir sanatçı profilini tamamlayın

Zazzle

Zazzle, sanatçıların tasarımlarını ücretsiz olarak satmalarına olanak tanıyan başka bir talep üzerine baskı platformudur. Zazzle, davetiyeleri, tebrik kartları ve diğer kırtasiye ürünleri ile popülerdir, ancak aynı zamanda çeşitli başka ürünler de satmaktadır. Zazzle, sanatçıların kendi fiyatlarını belirleyebilmelerine rağmen, %10 ile %15 arasında sanatçı telif ücreti önerir.13

Örneğin, bir düğün davetiyesi setinin maliyeti %15 telif ücretiyle 100$ ise, sanatçı satılan bir davetiye seti için 15$ alır. Yani, bir ayda 40 takım satılırsa, bu sadece bir üründen 600 dolar getirir. Kazanabileceğiniz para miktarı belirlediğiniz fiyatlara ve tasarımlarınızla listelediğiniz ürün sayısına bağlıdır.

Kendi E-Ticaret Web Sitenizi Kurun

İnternetten uygun gördüğünüz şekilde para kazanmak istiyorsanız kendi e-ticaret sitenizi oluşturabilirsiniz. Bu, listedeki diğer seçeneklerden çok daha fazla çaba gerektirecek çünkü SEO ve müşteri hizmetlerini göz önünde bulundurmanız gerekecek, ancak aynı zamanda size iş fikrinizden en iyi şekilde yararlanma fırsatı da verebilir. Ayrıca, satıcılar ve distribütörlerle bağlantı kurmak için çeşitli seçeneklerle, başarılı bir e-ticaret sitesi çalıştırabilmek için envanter alanına veya bir mağazaya ihtiyacınız olmayacak. Hepsini çevrimiçi yapabilirsiniz.

Kendi şirketinizi oluşturmak, işinizi nasıl sınıflandırmak istediğinize bağlı olarak belirli evrak ve ücretler gerektirecektir. Örneğin, bir şahıs şirketi olarak işletmeye karar verirseniz, işletmenizi kaydettirmeniz gerekmez ve yalnızca şirketinizin adı sizinkinden farklıysa bir "iş yapan" (DBA) tüzel kişiliğini kaydetmeniz gerekir. isim. Ancak bir limited şirket (LLC) olarak kaydolmaya karar verirseniz, olası kişisel yükümlülüklere karşı koruma elde edersiniz.

Not: Bir marka oluştururken, sektörünüze bağlı olarak telif hakları ve ticari markalar gibi fikri mülkiyet haklarını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunların işletmeniz için gerekli veya faydalı olup olmadığını anlamanıza yardımcı olması için bir profesyonel tutmayı düşünün.

eBay

Ayrıca, her şeyi başlatan site eBay aracılığıyla çevrimiçi para kazanabilirsiniz. Dünya çapında 187 milyon alıcısı var ve bu da güçlü bir müşteri tabanı potansiyeli sunuyor.14 eBay'de sıfırdan kullanılmışa, iş malzemelerinden ev dekoruna kadar çok çeşitli ürünler var.

Satıcılar, ürünleri açık artırma öğeleri olarak listeleme veya "Şimdi Satın Al" işlevini etkinleştirme seçeneğine sahiptir. eBay'i tek seferlik bir satıcı olarak kullanabilir veya devam eden bir iş olarak bir hesap oluşturabilirsiniz. İş planları ayda 4,95 dolardan başlar ve işletmeler için yaklaşık 3.000 dolara kadar değişir.15

Uzaktan çalışma

İster Monster.com ister Indeed.com gibi iş bulma panolarında iş arayın, uzaktan çalışma için binlerce iş ilanı bulabilirsiniz. Bu ilanlar serbest çalışma, geçici çalışma ve hatta avantajları olan tam zamanlı pozisyonlar olabilir. Aradığınız pozisyon için bir anahtar kelime arayın ve konum alanına "uzak" ifadesini ekleyin.

Not: Bazı işler, yalnızca kısmen uzak olsalar bile "uzak" olarak listelenebileceğinden ve bazıları seyahat gerektirebileceğinden, iş tanımlarını baştan sona okuduğunuzdan emin olun.

İnternetten Para Kazanmanın Diğer Yolları

 • Kendi kendine bir e-kitap yayınla
 • öğretmen ol
 • Kullanılmış kıyafetleri sat
 • Bağlı kuruluş pazarlamacısı olun
 • Bir sosyal medya etkileyicisi olun

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Gençler ve üniversite öğrencileri internetten nasıl para kazanabilir?
Gençler ve üniversite öğrencileri, yeteneklerine ve yeteneklerine bağlı olarak çeşitli şekillerde çevrimiçi para kazanabilir, ancak bazı platformlar kullanıcıların 18 yaşında veya daha büyük olmasını gerektirebilir. Öğrenciler sanat satabilir, özel ders işleri bulabilir veya stajyer düzeyinde uzaktan çalışma fırsatları bulabilir.
İnternette nasıl sanat satarım?
Çevrimiçi sanat satmak isteyen sanatçılar, yukarıda açıklanan Redbubble ve Zazzle gibi web sitelerine kaydolabilirler. Bu siteler ücretsiz ve kullanımı kolaydır ve yalnızca sanatçıların tasarımlarını yüklemelerini gerektirir. Müşteri hizmetlerinden nakliye ve iadelere kadar her şey şirket tarafından gerçekleştirilir. Ürünlerinizin tüm yönlerini kontrol etmek istediğinize karar verirseniz, sanatınızı Amazon, Etsy'de satabilir ve hatta kendi e-ticaret web sitenizi oluşturabilirsiniz.
İnternette reklam vererek nasıl para kazanırım?
İçerik oluşturucuysanız, içeriğinize reklam yerleştirerek para kazanabilirsiniz. Google AdSense'i kullanmak, içeriğinizden para kazanmanın bir yoludur. Kazanılan reklam geliri miktarı, web sayfanızın aldığı görüntüleme sayısına bağlıdır; daha fazla görüntüleme, daha fazla reklam geliri anlamına gelir.
İnternette yazarak nasıl para kazanırım?uİnternette yazarak nasıl para kazanırım?
Yazarlar, kitap yazarak, blog yazarak ve diğer birçok serbest çalışma fırsatıyla çevrimiçi para kazanabilirler. Serbest meslek sahibi olan yazarlar, bir ağ kurmalı, sosyal medyada takipçi kazanmalı ve becerilerini geliştirerek ve sektöre özgü deneyim kazanarak alanında uzmanlaşmalıdır.
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.