Devren Franchise Satın Almanın Avantaj ve Dezavantajları

344

Teorik olarak franchise konsepti parlak bir iş modelidir. Bununla birlikte, yeni bir franchise almak başarıyı garanti etmez. Çoğunlukla franchise yatırımı bazı koşullar altında bazı alanlarda etkili olduğu kanıtlanmış bir kavramdır. Yeni açılan işletmelerin genellikle ciddi bir başarısızlığı göz önüne alındığında, bir franchise almak isterseniz başka bir seçenek daha var: mevcut bir bayiliği devir olarak satın alabilirsiniz.

Devren Franchise

Profesyoneller
İşler zaten hazır ve çalışıyor, bu nedenle satıcılar, müşteriler, eğitimli çalışanlar ve nakit akışı ilk günden itibaren hemen iş yapmaya başlamanız mümkün olabilir . Ayrıca, bir yer seçmek, bir site oluşturmak ve demografik çalışmaları incelemek gibi tüm sorunlardan kaçınacaksınız. Yeni bir franchise alanının, işyerinde iş yapmaya hazır olana kadar bir yıl veya daha fazla beklemesi nadir değildir.

Devreden franchise işlerin bir geçmişi vardır. Yeni işletmenizin başarılı olup olmayacağını tahmin etmek yerine, gerçek tarihi finansal verileri iyi bir iş olup olmadığını belirlemek için analiz edebilirsiniz. Bilinen bir varlığı araştırmaya başlangıçtan çok daha kolaydır. Mevcut franchise ile, satıcının kitaplarını ve kayıtlarını gözden geçirme ve çalışma konumundaki gerçek sayılara dayalı olarak gelecekteki performansı belirleme fırsatına sahip olursunuz.

Mevcut franchise ile satın alma fiyatını görüşebilirsiniz.

Yeni bayilikler franchise verenin nadiren esnek olduğu belirli fiyat ve şartlarla gelir. Satışla, bazen fiyat, ödeme koşulları, satıcıdan alınan eğitim ve anlaşmanın diğer her yönüyle görüşebilirsiniz. Ancak yeni bir iş olmasına rağmen, franchise alanınızın size verebileceği anlaşmanın şartlarını da bulmanız gerekir.

Son olarak, sistemdeki diğer bayilere konuşabilirsiniz. Araştırmanızı dikkatle yürütürseniz, size kendi başınıza belirleyemeyeceğiniz belirli işletme ve franchise alanıyla ilgili bilgi verirler.

Eksileri

Tüm franchise şirketleri satılık olabilecek yerleri tanıtmaz. Bu nedenle, aramanızın franchise dışı iş aramasında normalde karşılaşacağınızdan daha uzun sürebilir. Bayi finansmanları size biraz bilgi verecektir, ancak yeni bir franchise için gerekli özen göstermek için bakmak istediğiniz normal konulara ek olarak şunu da öğrenmelisiniz:

  • Franchise neden ayrılıyor?
  • Mevcut personel, özellikle de yöneticiler kalıyor mu?
  • Konumla ilgili trendler – sürekli olarak güçlü oldukları mı yoksa azalma eğiliminde mi oldukları?
  • Mahalle ve demografi değişmeye başlıyor mu?
  • Piyasaya yeni katılan ve gelecekteki performansı etkileyebilecek rakipler var mı?

Bir fırsat belirledikten sonra, sanki yeni başlamış gibi konuma bakın. Eğer iş son bir kaç ay ya da yıllar içinde düşüş göstermişse, satıcıdan daha sert veya daha akıllı çalışacağınızı düşünmeyin.

Ve franchise sahibi, yerini o andaki standartlara getirmenizi gerektiriyorsa, ek sermaye gereksinimlerini anlamalısınız. Konumu yenileme maliyetini, iyileştirmeleri yapmak için gereken süreyi ve yeniden modelleme sırasında konumu kapatmanızın gerekip gerekmeyeceğini anlamak, önceden öğrenmeniz esastır.

Bayi, genel olarak, sistemlerinde herhangi bir ayrı bayilik satın almaktan ilk önce izin alma hakkına sahiptir. Bunu yapmak isteyip istemediğinizi franchise alanından onay almak isteyeceksiniz. Değilse, tüm müzakereleri yalnızca başka birinin iş satın alacağını öğrenmek için gidebilirsiniz.

Satıcının mevcut sözleşmesini kabul edebileceğini ve mevcut bir sözleşmenin sizin için faydalı olacağını varsaymayın. Franchise anlaşması imzalamanız istenebilir bu diğer satıcılardan farklı olabilir. Ücretleriniz ve diğer şartlar, satıcının üzerinde çalıştığı fiyattan farklı olabilir ve bu değişiklikler önemli olabilir.

Üçüncü taraf finansmanının edinilmesi daha zor olabilir, çünkü daha iyi bayiler yeni satışlarını finanse etmek için bazı borç verenlerle ilişkilere sahiptirler.

Çoğu franchise alıcısı, yeni bir franchise ücreti ödemenize izin vermez, ancak birçoğu, halen siz veya satış franchise alanının ödemesi gereken bir transfer ücreti talep edecektir. Bazı franchise sahipleri alıcıya, ihtiyaç duyacakları ilk eğitim için ücret talep edecektir. Bayilik, büyük olasılıkla, iş için ne kadar para ödediğinizi ve satın alımınızı nasıl finanse edeceğinizi görmek isteyecektir: iş için fazla ödemeniz ve daha sonra borcunuza hizmet edememesi ve başarısız olmanız durumunda herhangi bir franchise alanına pek avantajı yoktur.

Bayi size bir franchise olarak nihai onayı vermeden önce zaman alıcı ve masraflı bir yönlendirme tamamlamanız da gerekebilir. Bu durumda, herhangi bir nedenden dolayı onaylanmadığınız takdirde anlaşmadan kendinizi kurtarmanız için açıkça bir mekanizmaya ihtiyacınız olacaktır.

Özet

Mevcut bir franchise satın almak franchise kazanmak için mükemmel bir yoldur ve önemli avantajlara sahiptir. Bununla birlikte, tıpkı herhangi bir yatırımda olduğu gibi ödevinizi yapmanız gerekir; nitelikli hukuk ve iş danışmanlarının sizinle birlikte çalışması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here