E-Ticaret İçin En Doğru Ürünleri Tespit Etmek İster Misiniz?

İnternetin hayatımızdaki önlenemez yükselişi ve neredeyse herkesin elektronik ortamla iç içe olmasının sonucunda e-ticaret adından sıklıkla söz edilen bir kavram olmaya devam ediyor. Hem fiziki işyeri açmanın maliyeti hem de malların stok olarak depolarda bekletilmesinin zorluğu gibi nedenlerden dolayı pek çok işletme ticari faaliyetlerini e-ticaret yolu ile sürdürmeyi tercih ediyorlar. Tüketicilerin e-ticaret yolu ile alışverişi tercih etmeleri ise temelde zamandan tasarruf etmek istemelerine dayanıyor. Pek çok ürüne aynı anda ulaşım olanağı sağlayan e-ticaret siteleri aynı zamanda ürünlerin karşılaştırılabilmesi avantajını da sunuyor. Firmalar da e-ticaret sayesinde dünyanın her yerindeki müşteriye ulaşabiliyor. Tabii bu noktada müşterilerine sundukları ürünlerin ne kadar fonksiyonel, ekonomik, farklı olduğu gibi unsurlar büyük önem taşıyor. Peki e ticaret için ürün nasıl bulunur?

E Ticaret İçin Ürün Bulmak Başarının İlk Adımı

E-ticaret sitesi açmaya ve sektörden pay almaya karar vermiş olabilirsiniz ancak unutmayın ki bunun ilk yolu ne satacağınıza karar vermekten ve e ticaret için ürün bulmaktan geçiyor. E-ticaret sitenizde yer vereceğiniz ürünler pazarlama stratejilerinizden sitenizin tarzına kadar pek çok noktayı şekillendiriyor. Özgün ve satılma potansiyeli olan ürünlere yer verilen internet siteleri her zaman için daha çok müşterinin dikkatini çekiyor. Ve satış rakamları da daha yüksek oluyor. Başlangıçta çok tercih edilen ürünleri seçip bunlara olan talepten pay almak mantıklı gelebiliyor. Ancak bunların aynı zamanda rekabet oranının en yüksek ürünler olduklarını da göz önünde bulunmak gerekiyor. Hedef kitleye uygun ürünlerin belirlenmesi istenilen sonuçların alınmasını sağlayabiliyor.

Fiziksel Mağazalarda Keşif Gezisi Yapmakla İşe Başlayabilirsiniz

Fiziki mağazalara yapacağınız küçük keşif gezilerinin size kolaylıkla yol gösterebileceğini biliyor musunuz? Bu küçük piyasa analizi hem hangi ürünlerin ne kadar satıldığı hakkında bilgi edinmenizi hem de daha önce internette satışa sunulmamış ve piyasada ilgi uyandıracak ürünler bulmanızda etkili olabiliyor.

Trendleri Erken Keşfetmeniz Size Başarının Yolunu Açabilir

Daha önce pek çok üründe de yaşadığımız gibi Çin ve ABD pazarı başta olmak üzere yurtdışında öne çıkan ürünler bir süre sonra Türkiye’de de popüler hale geliyor. Bir dönem neredeyse herkesin elinde gördüğümüz stres çarkı bunun örnekleri arasında yer alıyor. Bir dönem moda olan ve ciddi satış rakamlarına ulaşan bu ürünler daha sonra gözden düşüyor.  O yüzden bu tarz ürünleri piyasa ile tanıştıran taraf olmak her zaman için çok büyük getiri sağlıyor. Bunun yanı sıra powerbank, drone ve aksiyon kamera gibi teknolojik ürünlerde ise kazanan taraf ürünlerin en yeni modellerini en uygun fiyatlar ile ülkeye getiren girişimciler oluyor. Çin’deki ve ABD’deki e-ticaret platformlarını yakından izleyerek trend yaratan ürünler hakkında bilgi edinilebiliyor.

Bu konuda daha fazla fikir için şu içeriklere göz atabilirsiniz;

📰 İthalat Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
📰 Çin’den İthalat Nasıl Yapılır? Yasal Süreç ve Vergiler
📰 Alibaba İle İhracat Yapmak İsteyenlere Özel Fikirler ve İlham
📰 Çin’den Ne Alınır? Para Kazanmak İçin Çin’den Ne Getirilir

Tüketiciler Hobileri İçin Para Harcıyorlar

Gündelik hayatın stresinden kurtulup boş zamanlarımızı değerlendirmek için hangimiz hobilerimize sığınmıyoruz ki? Kişisel gelişime de katkı sağlayan hobilerinizin olması o hobi için harcama yapmanız anlamına geliyor. İnsanlar genel olarak keyif aldıkları şeylere para harcamak konusunda gayet cömert olabiliyorlar. Hobi kategorisinde yer alan ürünler satıp en iyi ve yeni ürünleri satışa sunmak hedef kitlenize ulaşmanızı ve kısa sürede sadık bir müşteri kitlesine sahip olmanızı sağlayabiliyor.

Sosyal Medyadan Yararlanmayı Unutmayın

İnsanların hayatlarının çoğunu geçirdiği Instagram, Facebook ve Youtube gibi sosyal medya platformlarını doğru şekilde analiz etmek internetten satacağınız yeni ürünleri bulmanız için size fikir verebiliyor. Tüketiciler özellikle Instagram’ı aktif olarak alışverişlerinde kullanıyorlar. Buradaki hashtagleri incelemek satacağınız ürünlere karar vermenizde rol oynayabiliyor.

Müşteri Geribildirimlerini Göz Ardı Etmeyin

Eğer aktif bir e-ticaret siteniz varsa hali hazırda müşterilerinizden gelen talepleri ve geri bildirimleri dikkate almanızı öneriyoruz. Müşteri memnuniyetlerini ve şikayetlerini doğru analiz etmeniz, daha iyi bir iş modeli ile ön plana çıkmanız ve yeni müşteriler kazanmanızda etkili olabiliyor.

Anahtar Kelimeler Sizin Başarınızın Da Anahtarı Olabilir

Arama motorları ve anahtar kelimeler her alanda olduğu gibi satış dünyasında da çok büyük önem taşıyor. İnsanlar ilgilerini çeken ürünler hakkında arama motorlarında aramalar yapıyorlar. Bu aramalar sonucunda ise bazı kelimelerin diğerlerinden daha yoğun kullanıldığı ortaya çıkıyor. Siz de satış yapmak istediğiniz sektöre göre ürün bulmak için bu anahtar kelimelerden yararlanıp en çok ilgi gören ürünleri tespit etme şansını yakalayabiliyorsunuz. Aynı zamanda da popüler hale gelmesi muhtemel ürünleri ya da alanları da önceden tespit edebiliyorsunuz.

Pek çok e-ticaret sitesinin yüksek satış potansiyeline sahip, popüler ürünler bulamadıkları için kapanmak zorunda kaldığını biliyoruz. Piyasada çok fazla ürün varken hangi ürünün tutacağını kestirmenin çok kolay olmadığının da farkındayız. Ancak; piyasayı sürekli takip ederseniz, özgün ürünlerin peşinden koşarsanız ve biraz da deneme – yanılma metodu ile ilerlerseniz başarılamayacak hiçbir hedef olmadığını hatırlatmak istiyoruz.